Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Cine stie de unde pot cumpara niste furtune (cat de apropiate de original) pentru benzina si tot ce e pe sub rezervor?

 

In manual se specifica inlocuirea la 4 ani a acestora si nu as vrea sa folosesc unele de prin talciocuri pe jumate coapte sau cu compozitii dubioase.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai SV X-K2 scapi usor si ieftin - gasesti furtun la metru in magazinele de piese auto/moto - l-am schimbat acum 3 ani si n-am avut pana acum vreo problema cu el; la modele 2003+, banuiesc, ca ai nevoie de furtun rezistent la presiune - datorita pompei de injectie - si probabil trebuie sa il comanzi pe original/aftermarket.

 

nRock!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am montat pe Hornet furtun "special" pentru combustibil(de la magazin auto), 2 straturi de cauciuc cu panza intre ele... dupa 1 an primul strat era complet crapat, nu recomand :).

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prima generatie de SV.

 

Nu-mi doresc sa incerc cat de bune sunt furtunele la metru luate de prin targuri, ar fi cel putin neplacut sa ramai fara alimentare/sa se inece cu bucati de cauciuc cand tocmai te aflai intr-o depasire la 130 km/h :yikes: . Sau sa fie dizolvate de benzina si sa se depuna prin carburator.

 

Vreau sa vad o recomandare, un magazin, o persoana etc. care poate sa furnizeze furtunele la calitatea/dimensiunile celor originale, poate chiar originale dar noi.

 

Tin la motocicleta mea si nu vreau sa pun orice doar ca "merge".

 

Asadar, ati trecut prin asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prima generatie de SV.

 

Nu-mi doresc sa incerc cat de bune sunt furtunele la metru luate de prin targuri, ar fi cel putin neplacut sa ramai fara alimentare/sa se inece cu bucati de cauciuc cand tocmai te aflai intr-o depasire la 130 km/h yikes.gif . Sau sa fie dizolvate de benzina si sa se depuna prin carburator.

 

Vreau sa vad o recomandare, un magazin, o persoana etc. care poate sa furnizeze furtunele la calitatea/dimensiunile celor originale, poate chiar originale dar noi.

 

Tin la motocicleta mea si nu vreau sa pun orice doar ca "merge".

 

Asadar, ati trecut prin asta?

Salut!

Eu am tot un sv 1gen. Eu a trebuit sa schimb furtunul de alimentare caci se rupsese. Am cautat initial ceva original. N-am gasit. Apoi am luat diametrul interior si m-am pus de cautat la magazinele de piese. Am gasit la un magazin de piese un furtun de alimentare pentru Dacia aceea berlina - ma rog, este conceput special pentru a face alimentarea cu benzina.- pe care l-am prins cu coliere. Au trecut vreo 2 ani, nu am avut nici o problema, si furtunul la ultima verificare arata foarte bine. Repet a fost conceput sa treaca prin el benzina. Asa ca eu zic sa nu-ti mai faci atatea probleme ca orice furtun care se potriveste la diametru si este conceput special pentru benzina (adica sa nu se deterioreze sau nush ce altceva la contactul cu benzina) este foarte bun.

Acuma daca tu vrei neaparat de firma, n-ai decat.

Bafta!

Editat de unycorn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, confirm cele de mai sus, daca te uiti atent la furtunul original este un furtun simplu, obisnuit, nare 1000 de straturi - un furtun simplu pentru benzina. exact asta am cumparat cand a fost nevoie de inlocuire - dupa 10 ani cel original s-a copt si pur si simplu s-a rupt... Cel de schimb pe care cred ca il am deja de mai bine de doi ani, tine foarte bine, este drept ca nu mai este la fel de flexibil ca la inceput cand l-am montat, dar chiar l-am verificat acum, anul asta, cand am facut o revizie mai detaliata si am hotarat ca cel putin anul asta ramane pe motor.

 

p.s. -al meu nu e de Dacie, dar este la acelasi diametru cu cel original - colierele de strangere de la capete sunt cele de pe furtunul original, asemanatoare cu niste cleme/agrafe. L-am cumparat de la un magazin care are piese de motoare si scutere.

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu am gasit dupa ce l-am montat pe asta unu mai aproape de original si care mergea cu colierele originale(inca le mai am), dar daca asta de dacie se comporta bine...de ce sa-l schimb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi colegi pe doua roti,

 

Ma adresez voua, posesorilor de SV650S din Bucuresti, in speranta de a ma putea intalni cu unul dintre voi si in felul acesta sa probez pozitia de pe mobra mentionata!

Doresc sa schimb categoria (de la CB500) si momentan oscilez intre Hornet si SV650S.

Dati-mi un PM.

 

Multumesc din suflet.

Editat de Acochy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nop, eu aveam gaoacea libera tun si cum ploua putin imediat deveneam "monocilindru cu remorca".. oricum, daca se mai repeta ai in caiet toate ponturile de care ai nevoie :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu problema "apa la bujie" azi.

Pe scurt - documentat aici pe topicul asta, dat jos radiatorul, desfacut, suflat cu aer, merge brici :)

Curata acea gaura cu o scobitoare. o sarmulita etc. cum ti-au spus si colegii si ai grija ca acel cauciuc de pe pipa bujiei care "astupa gaura unde este bujia" sa fie cu semnul (varful de sageata) indreptat catre evacuare (este important), adica catre galerie, teava pe care ies gazele din cilindru. Scrie si in manual.

Eu asa fac la a mea: am grija la semn si sa fie canalul desfundat si n-am nici o problema. De ex.: azi dimineata cand a plouat torential n-am avut nici o problema cu bujia fata.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. A incercat cineva sa confectioneze un suport de prindere topcase pentru sv650 N k1? Ma intereseaza in principiu sistemul de prindere al topcase-ului pe cadru. Intreb asta pentru ca vreau sa fac si eu asa ceva. Idei, pareri, schite, sfaturi... orice e binevenit. Multumesc

Editat de mariusEL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...