Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scoti sonda din rezervor, tai carcasa si lipesti termistorii in interior sau direct pe carcasa. Eu am si ridicat unul din termistori asa ca acum se aprinde becul de benzina cand mai am cam 6.5l :).

 

PS: rezistenta trebuie sa fie undeva pe la ~400ohm parca, eu am pus de 471ohm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

termistor?

 

stai putin ,in functie de ce temperatura isi modifica rezistenta? Nu cred ca este un termistor acolo... Vad doua probleme in conceperea acestui lucru - cand e frig afara iti arata ca ai rezervorul plin, iar cand e cald afara ca e gol....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate fi. ma interesez maine exact ce e. Imi pare greu de crezut mai ales ca nu ai un ceas care sa iti zica proportional cata benzina mai ai, ci ai o valoare prag , sa zicem la 20 de grade se aprinde becul, la mai putin de atat sta stins (creste rezistenta, deci nu se inchide circuitul)

Dar daca benzina se incalzeste peste aceasta valoare prag inchipuita? Nu cred ca au gandit-o lasand variabile la intamplare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, eu inca nu ma prind de chestia cu sta in lichid e rece, sta afara e cald. si daca sunt 40 de grade (la umbra) motoru sta in soare, rezervorul e vopsit cu negru (cazul meu), se incalzeste binisor in rezervor. benzina ar avea aceeasi temperatura, nu am idee cat si nu vreau sa arunc cu numere pe aici. Parca totusi pare cam dubioasa metoda.

 

Unde ati gasit chestia asta? ca acum chiar sunt curios.

 

A incercat cineva casti Icon? M-am uitat la ceva review-uri si par foarte ok, pentru pretul micut. (Micut comparativ cu Arai sau Shoei).

 

Si inca o intrebare, ce magazine moto se mai gasesc prin bucuresti? eu stiu de My moto, scropio az, kronau si cred ca atat. Ceva cu echipament pe alese exista?

 

Drum fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceiasi nelamurire cu termistorul o am si eu.

 


Casti Icon: sunt super ok, eu am un Mainframe pe care l-am luat la un pret de nimic pentru o casca, e super aerisita, destul de usoara, arata foarte bine. On the downside : interiorul nu e detasabil, viziera nu etanseaza perfect si devine galagioasa. Dar la modelele mai noi au rezolvat si aspectele astea! caut un airframe sau armada!

 

Btw, le-am testat la scorpio, ei au , si au si preturi decente pentru ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Icon Aiframe de un an jumate. Imi place cum arata, interiorul e detasabil, nu se abureste foarte usor, foarte aerisita, cica ar fi putin cam zgomotoasa, eu oricum folosesc dopuri de urechi deci nu ma deranjeaza.post-40351-0-70914000-1369169204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot la scorpio intentionez sa ma duc sa probez. mi s-au parut super decente ca pret si am tot citit pareri ok despre ele.

Folosesc dopuri de urechi, asa ca nu ma intereseaza cat e de zgomotoasa.

 

abia astept sa le incerc.

 

mersi de pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba folositi ma dopuri de urechi? E cea mai mare placere sa asculti sunetul de v-twin :)

Dupa 400 km (Bucuresti - Focsani , dus-intors) cu doua tobe yoshimura , o sa ai capul plin de m..e! O sa ai minim doua ore urechile infundate !

Da , e placut doar daca nu mergi mai mult de 100 km pe zi

 

cred ca vantu-l auzi destul si cu dopuri, cred. inca n-am incercat, doar vreau.

Nu cred ca auzi vantul ...acum depinde de casca . Eu am trecut de doua saptamani la o casca IXS si sunt foarte multumit de ea .Reduce foarte mult din zgomot fata de ce am avut pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 400 km (Bucuresti - Focsani , dus-intors) cu doua tobe yoshimura , o sa ai capul plin de m..e! O sa ai minim doua ore urechile infundate !

Da , e placut doar daca nu mergi mai mult de 100 km pe zi

 

Nu cred ca auzi vantul ...acum depinde de casca . Eu am trecut de doua saptamani la o casca IXS si sunt foarte multumit de ea .Reduce foarte mult din zgomot fata de ce am avut pana acum.

Pentru iesiri in afara exista silencer.

Legat de casca...treci pe Arai sau Shoei.

Cand zici de Ixs e ca si cum ai face comparatie intre Logan si seria 5 de la bmw:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zoltan iei dopuri de urechi simple, de la orice farmacie.

MS

 

ma deranjeaza, ca dupa ceva timp daca cobor, parca as avea un stup de albine in cap :D

de 4 zile am un nolan, si n-o sa-l schimb, mai bine incerc cu dopuri. nu mi se pare o "investitie" mare, merita sa-l incerc

 

"Pentru iesiri in afara exista silencer." -ce-i silenceru asta?

Editat de zoltan-sm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau HJC, sau Schubert, sau Scorpion sau AGV :)

Sau orice casca peste 350-400e de la orice producator respectabil

MS

"Pentru iesiri in afara exista silencer." -ce-i silenceru asta?

un fel de dop pe care'l bagi in gura de evacuare a tobei de esapament - ca sa atenueze sunetul produs de aceasta Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La distante lungi ma oboseste tare sunetul motorului, pe autostrada la 160+km/h pe perioade lungi probabil iti distrugi auzul putin cate putin indiferent cati euro ai dat pe casca :)

 

Oricum, cu dopuri de urechi se aude chiar mai fain v2-ul, trec doar sunetele joase ce iasa din tobe fara zgomot din motor..

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cu castile in-ear sunt pe motor, pt muzica si pt atenuat zgomotul :) Tot caut dar nu am gasit pe la noi cauciuc dublu pt casti, pt o izolare si mai buna

Pana la urma cred ca o sa imi comand de pe afara http://www.jlabaudio.com/Products/Accessories/J3-Double-Flange-Tips/187

 

Yoyo, vorbeam noi de handfree-ul bluetooth - da, pot vorbi la el in mers, la viteze de 60-80 la ora, cu el prins pe capsa de la gat a gecii (si cu casca integraa) :) Bine, la mine cred ca protejeaza ceva mai bine parbrizul de vant, dar cred ca ar fi ok si pe sv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc dopuri cam de la inceput. Ce am acum sunt luate de la Praktiker. Nu am avut niciodata o casca scumpa ca sa pot face diferenta, dar cand pun dopurile aud mult mai bine ce e in jur fata de cum aud fara ele. Zgomotul de la vant e atenuat aproape complet, iar ce ramane nu este deranjant deloc. Si ca sa ma bag si eu in seama, pastreaza Nolan-ul, ia dopuri, mergi intins!

 

Now, era candva un site cu multe carticele de service moto dar la mine nu se incarca. Caut un manual pentru Yamaha RD 350 LC YPVS care eventual sa aiba si poze clare. Deocamdata am gasit unul in franceza (nu ar fi o problema) dar nu prea se vede scrisul pentru ca e scanat sau xeroxat candva demult. Asa ca daca mai stiti unde se gasesc manuale de service, help me out please. Si da, am incercat cu Google si am gasit ce am zis mai sus. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot la scorpio intentionez sa ma duc sa probez. mi s-au parut super decente ca pret si am tot citit pareri ok despre ele.

Folosesc dopuri de urechi, asa ca nu ma intereseaza cat e de zgomotoasa.

 

abia astept sa le incerc.

 

mersi de pareri

 

ar mai fi motor team , dar ei lucreaza cu suomy. eu sunt multumita de castile lor ...acum depinde ce buget ai!

si daca ajungi in bucuresti si nu dai un telefon...te tund!!! :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Didi, de auns ajung, nu stiu cat stau ca sunt pe fuga... din nou. Dar daca reusesc sa prind o zi intreaga, te anunt. Cred ca nu te-am mai vazut de 3 ani.... sa stii ca am imbatranit, parul mi-a cazut etc... :)))

 

Bugetul e in functie de cum ma simt cu ea pe cap. Din nefericire prin Copenhaga nu sunt foarte multe magazine moto, iar cele care sunt nu au o oferta foarte variata si e cam enervant. Uitasem de Suomy asa ca mersi. Sper sa apuca sa ma duc sa le incerc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare la voi: In sv-ul meu de 650 prima generatie am bagat doar ulei castrol (10w40) si as schimba un pic tactica,m am gandit sa l schimb acum cu motul. Intrebarea este: Cine foloseste ulei motul sa mi spuna un pic daca e vreo diferenta si care este cel mai bun pentru sv. Stiu ca parerile sunt impartite,dar totusi vreau sa mi fac o impresie. Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...