Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@radu h... eu am gasit sa cumpar toata fata cu 500 de euro si tu imi spui de 30-35 mil? scarita se sudeaza si e ca noua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Merg de putin timp, am doar cateva sute de km.

Am observat ca se prelinge ulei pe undeva.

Intrebare de incepator, cum se verifica nivelul uleiului, cu motorul drept sau lasat pe cricul lateral din dotare?

 

Pun si un link de poza, ca nu stiu cum sa pun doar poza, poate aveti vreo idee de sursa scaparii.

Vreau sa merg in cel mai scurt timp si in service, dar as prefera sa-mi fac o idee intai.

Multumesc,

Mircea

 

https://www.dropbox.com/s/ld3rqwq1guglt5l/1.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/azb6ld8li8yu24z/2.jpg?dl=0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pozele puse de tine nu-mi dau seama prea bine, dar petele de ulei par a fi de la furtunele epuratorului (breather crankcase).

 

Ai filtru sport? verifica nivelul uleiului dupa cum ti-a spus colegul.

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

De ceva timp urmaresc diversele site-uri de anunturi, incercand sa gasesc la un pret cat de cat rezonabil un SV650 (preferabil S) din 2003-2004 (injectie) intr-o stare tehnica acceptabila. Marturisesc ca sunt oarecum mirat de faptul ca se cer chiar si in prag de iarna preturi gen 1800-2000 de euro pe motoare vechi de 11-12 ani, trecute prin 4-5-6 maini in cel mai fericit caz. Sigur, SV650 e o motocicleta buna si fiabila, doar de-aia caut si eu una :) , dar totusi un Gladius din 2009-2010 cu 10-12000 km la bord se poate cumpara sub 3000 de euro.

Pe de alta parte SV650-uri din 2000-2001 se gasesc frecvent sub 1000 de euro, inscrise si uneori chiar si in stare tehnica acceptabila. Recunosc sincer ca ma uimeste diferenta foarte mare de pret intre un 2003 si un 2001. Totusi carburatoarele alea nu pot fi chiar asa de greu de intretinut/reglat. Sau...? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Daca te miri de pretul unui SV 2003-2004 ca e 1800-2000, de Hornet ce mai zici? Motorete din 98-2000, 1700-1800 eur. Fiecare cere cat crede ca face agregtul aflat la vanzare.

 

 

Absolut. Dar nu dreptul fiecaruia de a cere cat vrea pe fierul lui il discutam eu :) . Intrebam daca exista o chestie de natura pracitica si obiectiva, nu subiectiva, care sa justifice diferente de 100% intre pretul unui SV din 2001 si cvel al unui SV din 2003?

In rest, bineinteles ca e o piata libera, pretul fiecarei motociclete e ala la care bat palma vanzatorul si cumparatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

E unul chiar aici pe forum care pare destul de OK. N-am intrat in detalii cu omul pentru ca nu vreau sub 2003 si n-avea rost sa pierdem timpul degeaba, dar acte in regula sigur are, din ce scria acolo.


» Post actualizat in 09 Oct 2015 09:33

Injectie vs carburație. De regula primul e mai scump. Apoi ca aspect vezi și u ce are fiecare

 

Sigur, asta am mentionat si eu in primul post. Dar 100% diferenta?

Editat de Gerula_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte SV650-uri din 2000-2001 se gasesc frecvent sub 1000 de euro, inscrise si uneori chiar si in stare tehnica acceptabila. Recunosc sincer ca ma uimeste diferenta foarte mare de pret intre un 2003 si un 2001. Totusi carburatoarele alea nu pot fi chiar asa de greu de intretinut/reglat. Sau...? :)

 

Arata-mi si mie te rog motociclete de astea. Promit ca daca imi dai cateva exemple, imi cumpar doua la 700 euro, dupa ce o vand pe a mea, ca sa zic ca am facut mega-combinatie.

 

Alea sunt parjoale prietene. Am fost sa vad una de la mine din oras, cerea 1000 pe ea si cand am intrat in discutii cu tipul, surpriza, avea alt motor pe cadru, bineinteles netrecut in acte.

Actele pe numele altei persoane, plecata in Italia, timp in care motorul a mai trecut prin mana a vreo 2 tipi pana a ajuns la asta din Iasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Foloseste cu incredere functia search. Aici pe forum. Si n-a zis nimeni nimic de 700, bineinteles....

 

Nu stiu daca-ti dai seama cat de absurd e sa ma iei cu "alea sunt petarde prietene" (no comment la "prietene") cand am scris ca urmaresc de ceva timp anunturile pe acest model si cred ca e destul de evident din felul in care ma exprim ca nu sunt un copil care crede ca tot ce zboara se mananca.

 

Oricum, nu are rost sa incepem sa ne certam aiurea, eu am intrebat ceva foarte concret, legat de diferenta de pret evidenta intre prima si a doua generatie. Nu am comentat pretul cerut de cineva pe motocicleta lui.

Editat de Gerula_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat 2400 pe sv din 2008 acum 2 ani. Estetic avea ceva zgârieturi dar mecanic impecabil. În bord avea 2600km da nu bag mana n foc. Cartea service era necompletate d3ci nuj, dar în 2 ani doar consumabile am băgat . Baftă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

2400 pe moto vechi de 5 ani si in mintile lui e foarte corect dupa capul meu. Un pic sub jumatate din pretul de nou. Deci pana la urma trebuie rabdare :)

 

M-am uitat si eu la Gladius-uri din 2009-2010 (cam echivalent cu ce-ai luat tu - 2008 cumparat in 2013) dar in general se cereau cativa euro peste 3000 deci probabil se putea ajunge la 2900-2800. Mai jos probabil cand da frigul. Mai caut :)

Editat de Gerula_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gerula_ ...pai sunt d'astia ca tine, care cauta chilipiruri si le calaresc 2-3-5 ani dupa care le pun la vanzare la acelasi pret cu care le'au cumparat, poate chiar mai mare.

 

Prospecteaza si tu piata si gaseste-ti cum face toata lumea. Daca te plangi aici nu scad preturile. Un SV gen II in stare buna cu defectele aferente unei mobre de 10-12 ani se gaseste pe piata cu 1400-2000 de euro la ora actuala, pret care variaza in functie de stare generala, starea consumabilelor, accesorizare etc. Normal ca sunt multi romani care cer cat nu face, da' am o vaga impresie ca tu esti tot de-acolo - vrei GenII la pret de GenI... pt ca "ce atata diferenta??"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s mari diferențe intre 2003 și 2008. Dpmdv merita și un 2003 dacă e ok și are extra pe el. Nu contează anul. PS.am luat un en500 1997 pt tovarășa cu 1900e. Deci? Are aproape 20 de ani.sau alt ex.suzuki intruder 1800 din 2007-2012 au același preț cu 2 3 k mai puțin decât unu noi. Este 9800e la oferta acum. Contează cine cumpăra motorul și cu cât îl da. Și la sv dacă te uiți pe germania sunt peste 2k (vezi mobile.de) iar pe italia sunt și la 1500 ( obosite tare) și la 3k.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

@Gerula_ ...pai sunt d'astia ca tine, care cauta chilipiruri si le calaresc 2-3-5 ani dupa care le pun la vanzare la acelasi pret cu care le'au cumparat, poate chiar mai mare.

 

Prospecteaza si tu piata si gaseste-ti cum face toata lumea. Daca te plangi aici nu scad preturile. Un SV gen II in stare buna cu defectele aferente unei mobre de 10-12 ani se gaseste pe piata cu 1400-2000 de euro la ora actuala, pret care variaza in functie de stare generala, starea consumabilelor, accesorizare etc. Normal ca sunt multi romani care cer cat nu face, da' am o vaga impresie ca tu esti tot de-acolo - vrei GenII la pret de GenI... pt ca "ce atata diferenta??"

 

 

Asa ai inteles tu, ca ma plang ca nu costa Gen II cat Gen I si ca "ma plang aici ca nu scad preturile"? :rolleyes: Pe bune?

 

Mai citeste odata ce am scris, cine stie... Parca a te mira ca se cere DUBLU pe Gen II (la diferenta de 2 ani vechime fata) de un Gen I in mintile lui nu-i chiar tot aia cu a te plange ca nu costa amandoua la fel :rolleyes:

 

Dar na, tu deja te-ai uitat in globul de cristal si ai vazut acolo ca sunt de-ala care o calareste 2-3 ani si pe urma cere mai mult decat a dat. Auzi, numerele la 6 din 49 nu le-ai vazut, daca tot suntem aici? :laugh:

» Post actualizat in 09 Oct 2015 10:39

iar pe italia sunt și la 1500 ( obosite tare) și la 3k.

 

 

Nu stiu ce sa zic, eu m-am uitat pe Italia incercand sa inteleg de ce e saltul asa de mare de la Gen I la primii ani de Gen II si am cam gasit de-astea http://ww3.autoscout24.it/classified/277969060/?cd=635793025890000000&asrc=st|fs

 

Nici nu-mi venea sa dau linkul, fac pariu ca vine unu' gen hardknot (sau altul la fel de ager) si ma acuza ca vreau sa iau inscrisa in Ro la pret de Italia etc. Iti dai seama la fel de clar ca si mine ca macaronarului aluia daca-i pui in palma 1200 pleci pe mobra cu actele in tasca, nu? Si exceptand saua, mobra lui chiar arata foarte bine.

Editat de Gerula_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus minim 200 adusul plus 200 înmatriculatul și ce mai descoperi la ea.

Cred ca idee e de generație, se gândesc preț de generația 1 sau 2, nu ca e doar an intre ele în cazul 2002-2003 dar o grămadă de bani în plus. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Da, probabil ca exista la noi factorul asta psihologic. In rest, uita-te si cum arata aia din italia la care am dat link, pai daca gaseam la noi una care sa arate asa si ii ofeream proprietarului 1600 (1200 la macaronar+200 adus+200 acte) zicea ca l-am injurat de mama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...