Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare colegi, dupa indelungi perioade de gandire :), am decis sa fac trecerea de la pozitia de pilotat de pe S la cea de pe N, asa ca urmeaza sa fac respectiva conversie. Rog pe cei care au facut deja aceasta conversie, sau sunt mai in masura sa de niste tips-uri, sa o faca. Dupa documentarile mele, voi avea nevoie de :

- Jug superior ( flansa ) de sv 650 N, momentan nu am gasit pe la dezmembrari, am gasit doar doar de S. Cred ca ramane varianta sa iau una de S si sa o gauresc, pe cea originala a mobrei o pastrez intacta...

-ghidon : o sa caut ceva putin mai agresiv ca si pozitie, gen streetfighter

- prinderi ghidon : imi recomandati ceva anume ? se potrivesc orice prinderi? de exemplu https://www.olx.ro/oferta/prinderi-plus-inaltatoare-ghidon-adaptoare-yamaha-honda-suzuki-risere-ID4l8LQ.html#9c2e994fc8

- conducte de frana mai lungi ( + 3 inc, 8 cm ) : ce si cum imi recomandati ? nu vreau neaparat metalice, si asa ma costa mai mult decat preconizam...

- cablu ambreiaj mai lung : merge de N din cate am inteles

- cablul de aceleratie : se poate reruta pe langa cadru

 

As fii posibil interesat si de un chit complet de conversie de tip ABM sau altceva de gen, dar nu la preturi de 3-400 euro....

 

Mersi anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi, dupa indelungi perioade de gandire :), am decis sa fac trecerea de la pozitia de pilotat de pe S la cea de pe N, asa ca urmeaza sa fac respectiva conversie. Rog pe cei care au facut deja aceasta conversie, sau sunt mai in masura sa de niste tips-uri, sa o faca. Dupa documentarile mele, voi avea nevoie de :

- Jug superior ( flansa ) de sv 650 N, momentan nu am gasit pe la dezmembrari, am gasit doar doar de S. Cred ca ramane varianta sa iau una de S si sa o gauresc, pe cea originala a mobrei o pastrez intacta...

-ghidon : o sa caut ceva putin mai agresiv ca si pozitie, gen streetfighter

- prinderi ghidon : imi recomandati ceva anume ? se potrivesc orice prinderi? de exemplu https://www.olx.ro/oferta/prinderi-plus-inaltatoare-ghidon-adaptoare-yamaha-honda-suzuki-risere-ID4l8LQ.html#9c2e994fc8

- conducte de frana mai lungi ( + 3 inc, 8 cm ) : ce si cum imi recomandati ? nu vreau neaparat metalice, si asa ma costa mai mult decat preconizam...

- cablu ambreiaj mai lung : merge de N din cate am inteles

- cablul de aceleratie : se poate reruta pe langa cadru

 

As fii posibil interesat si de un chit complet de conversie de tip ABM sau altceva de gen, dar nu la preturi de 3-400 euro....

 

Mersi anticipat.

salut am un prieten care a facut aceiasi modificare ca tine insa nu a fost multumit, daca vrei poti sa il cauti pe aici pe site si cand intra poate iti spune ceva din experienta ce a avut-o (Bonzoo il cheama pe aici )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost S, La momentul cumpararii N era mai scump decat S,

-Jugurile au fost gaurite pt prindere ghidon

-conducte de frana gasesti la dez.moto .... merita cele cu insertie metalica ( alea din furtun panzat oricum nu le schimba nimeni la intervalul recomandat de producator )

-cablul ambreiaj si acc. de la N

-grija si la cablul de soc

-renuntand la carene au trebuit scurtate cablurile electrice de la ghidon/ nu e cazul daca ramane carena

-au ramas doar prinderile scaritelor pilot de la S / sunt ceva " mai pe spate "

- pozitie si manevrabilitate imbunatatita

.... costurile depind de mofturi, nou sau SH....in cazul meu amortizate de vanzarea carenelor, bord, oglinzi ( aici nu ma refer la ansamblul fata DUCATI )

Spor !

Parerea mea : merita conversia.

post-15613-0-09678200-1487929253_thumb.jpg

post-15613-0-78237300-1487929259_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru pont, o sa iau legatura cu el. Acum nu stiu de ce nu ar fii fost el multumit, pe forumurile de afara absolut toti s-au declarat incantati de schimbare, dpdv. confort, manevrabilitate.

tocmai pentru ca devenise prea confortabila, prea relaxanta ,,,, parca numai era funy” zicea el. probabil se invatase cu ea mai sport si trecerea i s-a parut prea drastica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. are careva de vanzare piesele 8 10 si 12 din graficul asta?

67.gif

 

noi le-am gasit, da' nu imi vine sa dau 100 de euro pe 2 fiare si un plastic daca pot sa le gasesc aici sau la dezmembrari...

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa schimb toba stock cu ceva care sa se auda mai frumos. Gasesc pe la noi ceva, sau sa ma uit pe siteuri din afara?

Sau stiti pe careva care face pe comanda? SV650S din 2000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

un sv de vanzare aici /index.php?/topic/744625-suzuki-sv-650s-08-2250-e/

 

vreau sa achizitionez 2 hornet 07++ . daca e cineva interesat de SV 2008. orice intrebare nu e nici o problema. sunt primul proprietar in RO.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa schimb toba stock cu ceva care sa se auda mai frumos. Gasesc pe la noi ceva, sau sa ma uit pe siteuri din afara?

Sau stiti pe careva care face pe comanda? SV650S din 2000.

Suna-l pe baiat si vezi http://vscexhaust.wixsite.com/vsc-exhaust/contact are un filmulet cu o toba facuta de pe un Sv650 gen2. Apare si pe forum pe aici pe undeva dar nu prea mai raspunde si prefera sa fie sunat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa schimb toba stock cu ceva care sa se auda mai frumos. Gasesc pe la noi ceva, sau sa ma uit pe siteuri din afara?

Sau stiti pe careva care face pe comanda? SV650S din 2000.

Salutare

 

Eu de aici mi-am luat si sunt multumit.

Vine cu toate, coliere cot/teava de prelungire. Doar o desfaci pe a ta si o pui pe asta

» Post actualizat in 08 Mar 2017 14:11

https://www.dominator-exhaust.ro/sv-650-1999-2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut.Am si eu o problema cu un Sv650 din 2003 injectie.Dupa ce l-am spalat a inceput sa mearga balbait apoi s-a oprit de tot .Scanteie da dar uda bujiile.

vezi sa nu fi intrat apa in rezervor cand l-ai spalat

eu am patit cu al meu odata ceva de genul si aveam apa in rezervor,

 

nu il mai chinui verifica rezervorul si pe urma vezi daca e sa aiba alte pronleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea să achiziționez un sv650 din 2003! Din ce am citit modelul pe care vreau sa îl iau a fost produs pana în 2002! Are modificările din poze! Este din Italia cu 24000 km! Am citit topicul dar va rog sa îmi dați câteva păreri legate de fiabilitate, cat de scumpa este întreținerea ei, puncte tari- slabe având în vedere ca este prima motocicleta! Va mulțumesc

post-94498-0-94398500-1490171831_thumb.jpg

post-94498-0-74711700-1490171850_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul din poza e un SV gen1 modificat - au fost produse intre 99 si 2002 (modelul 2003 e deja generatia 2 la care s-a renuntat la carburatoare in favoare injectiei si au schimbat cadrul rotund pe sectiune cu cel dreptunghiular). Mai mult ca sigr nu are 24000Km, dar mai important este cum au fost facuti km pe care ii are. Motorul de SV este unul foarte fiabil, daca ii dai ceea ce ii trebuie CAND ii trebuie. Gen 1 are ceva problema la partea electrica in special regulatorul de tensiune si in anumite cazuri magnetoul. intretinerea lui este dupa buget si posibilitati, dar cred ca cu 250 ron ii faci un schimb de ulei si filtru + bujii - daca iti place sa te murdaresti. probabil la un service te va costa mai mult.

La motorul de mai sus ti-as recomanda inainte de toate un test de compresie - este un motor destul de batranel si e posibil sa necesite mai multa servisare decat un simplu fitru si o bujie...

nRock!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mobra aia arata prea bine estetic ca sa aiba un motor neingrijit. Cine vinde mobra respectiva s-a asigurat ca are mobra calumea

 

S-o stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...