Sari la conținut

Mi-am luat Bestia !


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Poate ca unii din prietenii mei erau la curent cu planul meu!

Mi-am vandut si maxiscooterul kymco yup 250 , si motocicleta Yamaha FZ6 si mi-am cumparat o Gilera Fuoco !

Am gasit una la mana-doua la dealeru oficial Paneuro .

E din 2008 si are 5200KM.

 

M-am plimbat foarte putin cu ea, dar pana acuma sunt extrem de mulumit !

Are putere, stabilitate, porbagaj , cam tot ce iti trebuie pentru oras si pentru afara.

Cand o conduci nici nu iti dai seama ca are 2 roti pe fata ... se comporta exact ca o motocicleta nromala, numai ca ai sentimentul acela de stabilitate in curbe si la frane.

 

Cu acest scooter sper ca groapa sa nu ma mai ucida asa usor!

 

In rest ne vedem pe strada!

 

Adio 2 roti pentru moment!

 

Asfalt uscat !

post-3339-1271495627_thumb.jpg

post-3339-1271496082_thumb.jpg

post-3339-1271496144_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari...

apropo...cum vireaza...dai de ghidon in partea in care vrei sa te duci nu?...apropo...de ce ti-ai luat asa ceva? in afara ca e scump mai arata si aiurea...dar asta e doar parerea mea... e o jucarie inutila si nici pe departe o bestie...e buna de terasa dar mai mult...tot stai in trafic...nici nu trage in vreun fel...

sa o stapanesti sanatos si fara incidente .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine nu ajung la circ!

Dar vorbim la telefon ... sa dau un mic la Kaufland.

Am o petrecere la 14 ... la un fin maine !

 

Iar in rest ... daca nu stii ca are 2 roti nu iti dai seama.

E la fel ca la orice maxi, virez, cad, merg ... avantajul e ca nu pun piciorul jos la stop, am stabilitate mai mare, safe pe ploaie, la franari ...

asta e viitorul ... cum e televiziunea 3D ... asa e scuterismul pe 3 roti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu crezi ca asta e viitorul... te inseli !

In rest , sa o stapanesti sanatos , e ceva ce nu vezi pe toate drumurile... dar singurul moment in care te simti ca pe o motocicleta, e cand nu stai pe el.

Editat de bau-bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am avut :love:

Mai multe tipuri de motociclete.

Oricum ... si cu asta poti scoate untul din tine !

 

http://www.fasterandfaster.net/2006/11/thr...-fuoco-500.html

 

Na ... e mai grea ca majoritatea motocicletelor ... ca are 240 de chile...

dar ideea cred ca e sa te usurezi ... nu sa te cinui.

Sa nu te sperie ploaia , sa maresti sezonul !

Asa m-am gandt eu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am avut :wacko:

Mai multe tipuri de motociclete.

Oricum ... si cu asta poti scoate untul din tine !

 

http://www.fasterandfaster.net/2006/11/thr...-fuoco-500.html

 

Na ... e mai grea ca majoritatea motocicletelor ... ca are 240 de chile...

dar ideea cred ca e sa te usurezi ... nu sa te cinui.

Sa nu te sperie ploaia , sa maresti sezonul !

Asa m-am gandt eu !

 

S-o stapanesti cu bine Faneleeeee ! ti-ai indeplinit visele ....si pe 4 roti si pe ....3 ! e buna treaba cu extinderea sezonului , astia cu motoare nu inteleg sentimentul ! iar altiii sunt invidiosi ......Baga si tu foto din lateral si spate si ceva detalii tehnice , sa salivam si mai tare !

 

Eu mi-as lua Beneli Adiva , are "coviltir" decapotabil , incalzire la bord si stergator parbriz , insa mai mari de 250 cmc nu se fac .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acuma se descurca bine .

E destul de lata ... dar poti sa o inclini intre oglinzi la masini sa nu le atingi, ghidonul e ca la o motocicleta .

Deci tot cam pe acolo. Sa zic azi ca nu am avut curaj sa trec pe langa un autocar mare ... spatiu care inainte cu kymco poate ca riscam.

Inca nu sunt antrenat nici sa merg cu o roata pe bordura si cu una pe jos ... cum face tipul asta din clip pe la minutul 2 :

 

http://www.youtube.com/watch?v=5KMTB6GDZMI...feature=related

 

Mi se pare mai manevrabila ca un Burgman ... Am impresia ca e si mai mica in lungime (nu stiu sigur ... o sa comparam) !

Detalii complete pe bikez!

Iar in comparatie cu fosta motocicleta e mai usor de manevrat fara indoiala.

Inca nu sunt eu dibace asa sa ma bag, sa fac ... ca abea am luat-o .

Oricum merg ca boierul pe ploaie si asfalt ud si mai ales pe unde circul eu des .... AVIIIATOOORILLLOR (de la Pescarus la Victoriei) !

La iesiri in afara iar e ok ... prinde 145 km pe ora ... ce e arhisuficient pentru mine, un om calm care nu se grabeste (prefer sa ma scol devreme) !

 

O sa pun si poze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Buna!...Si mie imi place acest cookie...apreciez persoanele care in anumite domenii au curajul de a fi "varf de lance"....mi-ar place sa ne intalnim, sa-mi expui opiniile tale despre acest "OZN"...sa-ti vad "objectul"...0764389788 sau soimumaltez@yahoo.com sau la fel pe YM....toata stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc :lol:

O sa ne intalnim curand.

O sa vin si eu la intalnirile de maxiscootere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

Normal ca o sa vii...la maxiscutere...cu ce ai tu cu cine sa te intalnesti?..cu ATV-isti?...nu cred ca sint multi in Bucuresti cu ce ai tu!!! ...si eu vanam un MP3 Hybrid, era vorba sa-l scoata anul asta, dar nu am auzit sa fi aparut...probabil nu au reusit cu autonomia electrica sa o prelungeasca suficient versus costuri...

 

http://www.piaggio.ro/piaggio/noutati/deta...icle/62/64.html

 

http://www.motoflash.ro/stiri/diverse/vide...mp3_hybrid.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum ai vrut sa iti iei si nu era disponibil la vanzare?

Eu stiam ca se vinde deja! M-am uitat si eu la filme si revieuri inainte.

M-am uitat si eu ... dar eu imi iau numai lucruri la mana2 si bine inteles nu gaseam :cheers:

 

Si apoi mi se cam pusese pata pe fuoco, ca e mai mare motoru, mai robust si am si gasit unul !

 

Mp3-ul e mai de oras asa !

Tehnic e acelas cadru , aceasi furca , la fel la fel.

 

In opinia mea mp3 de 125 sau 250 e cam rau, pentru ca motocicleta este destul de grea, iar consumul nu este mult mai mic.

 

Al meu acuma dupa 2-3 plinuri consuma cam 5,5 mers in oras cu pasager de 85kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fanel,

 

Mi-ar fi placut MP3 Hybrid...au scos niste prototipuri dar nu stiu sa fi inceput productia de serie; probabil ca pt asta nu au rezolvat inca toate problemele tehnice (autonomie, baterii usoare si fiabile, reincarcare rapida, sincronizare motoare, etc...)....plus cea mai importanta problema pt a avea succes pe piata, PRETUL!!!..initial era vorba ca sa fie lansat in USA pe la 12.000 $....Europa pe la 10.000 euro...ceea ce mi s-a parut f mult, (pt. bugetul personal)...

Apropo, spune-ne si cat te-a costat pe tine Fuoco, din ce an este si la cati km l-ai luat tu....banui ca a fost vehicul de drive test la Paneuro si ai beneficiat de un discount, altfel vad ca in lista lor e destul de scump, dar pt. siguranta sporita si mersul fara stres de cadere merita plusul de bani(parerea mea). Nu mai vorbesc ca poti merge si iarna. Sint curios ce consum scoti la drum lung la turatia de moment motor maxim.Sa ne spui si noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare ...

Am facut si 2 drumuri lungi cu Scooterul !

Unul pana la Curtea de Arges si altul pana la Herculane.

Sunt multumit de comportamentul lui la drum lung. Acum cand vine iarna o sa ii pun si parbriz si o sa ii iau si husa daia pentru picioare !

 

La 130 te cam sufla vantul , si e aiurea sa stai la cutie asa .... parca te-ai screme pe WC !

Pozitia nu este asa de confortabila ca la Burgman , dar parca e mai OK ca la o motocicleta, mai ales marimea seii si "moliciunea" ei!

 

Viteza maxima este de ~160 la 8000 rpm. Si este limitat electronic !

La consum este undeva 4% la drum lung.

Pe autostrada la 130 poate ca ia mai mult, undeva la 4-5%

In oras ia 5 - 5,5 %.

 

Una peste alta sunt multumit de alegerea facuta (de a vinde tot si cumpara acest scooter) !

 

Avantajul celor 3 roti clar nu prea l-am sezisat. Singurul lucru bun este in caz de accident, pierderea aderentei si confortul la semafor.

De exemplu brusc de sub o masina a aparut un sant de frezare de asfalt, care mi-a facut putin stanga dreapta scooterul, dar incomparabil mai putin decat daca eram cu motocicleta! Si cand mergi pe asfalt frezat e o placere, linii de tramvai ... simti ca nu mai cazi, treci ca si cu o masina. Deci avantajul merge tot in securitate, inca nu sunt obisnuit sa iau curbe cu genunchiul cu el :P

 

O sa ma bag si la excursii cu maxisooteristii!

 

Mai jos puteti urmari si consumurile pe siteul de profil :

393237.png

 

Detalii despre excursie pe siteul personal (pentru rude si prieteni):

detalii aici pe siteul personal

post-3339-1283325868_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai ca ai sentimentul acela de stabilitate in curbe si la frane.

 

Cu acest scooter sper ca groapa sa nu ma mai ucida asa usor!

Tot din motivul asta mi-am vindut si eu mobra si mi-am luat asta:kamaz-truck-e1268322889713.jpg

Acum nu mai am nicio problema cu groapa, + ca am un sentiment de macsima siguranta in curbe si mai ales la frine.

Cu mobra n-am reusit niciodata sa iau o curba ca lumea iar la frine aveam un sentiment de nesiguranta. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... se comporta exact ca o motocicleta nromala, numai ca ai sentimentul acela de stabilitate in curbe si la frane.

asa e, eram cu un prieten in masina cand era sa il omoare pe un triciclist din asta.... noroc ca a avut doua roti pe fata ca altfel se ducea pe pola cu tot cu prioritatea lui... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot din motivul asta mi-am vindut si eu mobra si mi-am luat asta:

Acum nu mai am nicio problema cu groapa, + ca am un sentiment de macsima siguranta in curbe si mai ales la frine.

Cu mobra n-am reusit niciodata sa iau o curba ca lumea iar la frine aveam un sentiment de nesiguranta. :P

 

Pai acolo la tine in tara nu ai alta sansa :)

 

Multumesc si prietenului lui metoxil ca mi-a salvat viata !

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...