Sari la conținut

Accident mortal Bihor


galatzi_mic
 Share

Postări Recomandate

spun cei de la antena3 ca ar fi fost politist: http://videonews.ro/action/viewvideo/44708...urit-in-trafic/

 

 

da era politist... si traiesc cu speranta ca cei care i-au fost colegi au sa faca toate demersurile ca cel vinovat sa fie sanctionat corespunzator.

Daca si acum se iese cu basmaua curata, atunci rusine, rusine si iar rusine.Lege si ordine??????

Sunt profund marcat de acest caz,ador motociclismul dar nu merita riscul.O bag la vaznare si ma dau doar pe pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da era politist... si traiesc cu speranta ca cei care i-au fost colegi au sa faca toate demersurile ca cel vinovat sa fie sanctionat corespunzator.

Daca si acum se iese cu basmaua curata, atunci rusine, rusine si iar rusine.Lege si ordine??????

Sunt profund marcat de acest caz,ador motociclismul dar nu merita riscul.O bag la vaznare si ma dau doar pe pista.

 

Gixxxere, nu esti singurul care gandeste asa.

Din pacate, ce vinovat de accident nu prea va avea de tras decat moral, daca are constiinta, dupa un proces care va dura cativa ani, va lua 2 ani cu suspendare, in cel mai sigur caz. Eu pana acum nu am auzit de nimeni sa fie condamnat cu executare dupa un accident de circulatie. Pedepsele sunt prea usoare in aceste cazuri, viata unui om nu valoreaza nimic iar legile sunt foarte permisive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se bucure fwt-o gat, de acum incolo, de fiecare noapte...treaza fiind! Macar atat!

Numa' ieri ce era unu' idiot sa ma stearga cu un cacao de Mert - Cobra... ca doar mergeam linistit pe banda mea... si n-avea loc.

 

Iar' aseara, eram oprit la semaforul de la Obor (spre Dimitrov); eu in conserva, cu copilul in spate, in banda 3; in banda 2, taximetrist; intre noi 1,2 m; din spate vine un baiat cu un motor, sa se bage printre noi; ia ghiciti ce face vita din taxi? Trage frate de volan-stanga si inchide culoarul!!!

 

Eu las' geamu' jos si incep sa urlu la ala din taxi sa-l lase sa treaca, tragand eu stanga...; baiatu' cu fieru', f f f politicos:"Da dom'le semnal!" Jegu' din taxi: "Pai eu eram pe culoarul meu..."

 

Scuze pt comentariul de mai sus, aici, dar... ma gandeam dupa aia, lasand la o parte motoristu', daca il lovea si motorul venea peste masina, in spate, dreapta spate, unde fiu-meo era legat in scaunul lui?!?

Sa nu le rupi capu'?!?

 

Oameni de cacao!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da era politist... si traiesc cu speranta ca cei care i-au fost colegi au sa faca toate demersurile ca cel vinovat sa fie sanctionat corespunzator.

Daca si acum se iese cu basmaua curata, atunci rusine, rusine si iar rusine.Lege si ordine??????

Sunt profund marcat de acest caz,ador motociclismul dar nu merita riscul.O bag la vaznare si ma dau doar pe pista.

 

Da, asa e, insa cu orice om simplu ar trebui sa se procedeze la fel.

Nu numai in cazul in care este politist, cadru didactic, om cu bani sau are un nume cunoscut.

Si da, un astfel de accident este mai prejos decat un furt de paine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice cuvant legat de sofer, campanii si legi e de prisos... Ceea ce vreau sa zic e ca nu pot descrie senzatia care ma incearca vazandu-l pe baiatul asta mort in mijlocul drumului si multimea de gura-casca pe margine... Nu s-a gasit unul sa il acopere cu ceva? De-asta traiesti, ai ambitii, inveti, muncesti, te agiti, iubesti, urasti, visezi... Ca sa vina un jmecher sa te omoare si sa scape. Intr-un final, esti o carpa... De-asta m-am hotarat sa nu mai merg pe strada cu motorul fiindca genul asta de accidente au inceput sa ii afecteze si pe prieteni de-ai mei si nu imi doresc sa fiu urmatorul. Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, ce vinovat de accident nu prea va avea de tras decat moral, daca are constiinta, dupa un proces care va dura cativa ani, va lua 2 ani cu suspendare, in cel mai sigur caz. Eu pana acum nu am auzit de nimeni sa fie condamnat cu executare dupa un accident de circulatie.

 

A mai fost un accident in Oradea acum cativa ani, in care si-au pierdut viata doi tineri sot-sotie, motociclisti.

Le-a intors o duba in fata, peste linia dubla continua.

Am inteles ca soferul dubei a primit 3 ani cu executare. Desi a facut recurs si o tot lungeste...cred ca tot va face putin puscarie.

Speram ca si acuma, vinovatul sa plateasca, chiar daca pentru victima nu mai conteaza, iar pentru familia acestuia, e o slaba consolare.

R.I.P. Ionut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

Vazand fotografiile de la fata locului si citind despre contextul in care a avut loc accidentul, zau daca nu-mi vine sa vand dracului mobra si sa-mi iau bicicleta cu care sa ma dau oriunde, numai pe drumurile publice nu.

Si sincer, mi-e tare mila de baiatul asta mai ales cand il vad intins pe jos, dar simt ca se rupe ceva in sufletul meu cand ma gandesc ca totusi ar trebui sa renunt la mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P...si Condoleante familiei

Inconstienta soferior nu are limite....merg zilnic in Bucuresti si daca nu as fi extrem de prudent ( a nu se intelege fricos, dar am permis de profesionist si o experienta pe 4 roti de 15 ani) as fi trantit de masini (marea majoritate conduse de soferite si taximetristi) de 2-3 pe saptamana.

Principale cauze : neasiguratul la schimbare benzii de deplasare si vorbitul la telefon ( uneori sunt simultane).....

Sper sa nu cedez nervos la un moment dat si sa apar la stiri ca am batut pe cineva....dar unii si-o merita din plin :peace:

Si sunt o fire extrem de pacifista,dar in momentele in care o masina este extrem de aproape de a ma da pe jos deoarece inconstientul care o conduce ignora mai multe reguli de circulatie si bun simt.....simt ca ma apropii de starea denumita de americani "nebunie temporara"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost un accident in Oradea acum cativa ani, in care si-au pierdut viata doi tineri sot-sotie, motociclisti.

Le-a intors o duba in fata, peste linia dubla continua.

Am inteles ca soferul dubei a primit 3 ani cu executare. Desi a facut recurs si o tot lungeste...cred ca tot va face putin puscarie.

Speram ca si acuma, vinovatul sa plateasca, chiar daca pentru victima nu mai conteaza, iar pentru familia acestuia, e o slaba consolare.

R.I.P. Ionut

 

La recurs cu un pic de vrajeala se da mai putin. Daca e sub 2 ani, adio executare. Poate o sa imi iau ceva injuraturi, dar eu sunt de acord cu inchisoarea cu suspendare pentru accidente in care vinovatul nu era baut, sau nu avea viteza astronomica sau nu a spulberat un pieton pe trecere. La ce conditii de trafic sunt in Romania cred ca un accident este iminent pentru oricine. Ar fi pline puscariile de soferi. Totusi o anulare definitiva a permisului cu supraveghere ca nu cumva sa o dea la pace cu cineva si sa recupereze carnetul este obligatorie

Editat de doctoroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La recurs cu un pic de vrajeala se da mai putin. Daca e sub 2 ani, adio executare. Poate o sa imi iau ceva injuraturi, dar eu sunt de acord cu inchisoarea cu suspendare pentru accidente in care vinovatul nu era baut, sau nu avea viteza astronomica sau nu a spulberat un pieton pe trecere. La ce conditii de trafic sunt in Romania cred ca un accident este iminent pentru oricine. Ar fi pline puscariile de soferi. Totusi o anulare definitiva a permisului cu supraveghere ca nu cumva sa o dea la pace cu cineva si sa recupereze carnetul este obligatorie

 

Daca Doamne-fereste ai da coltul intr-un accident in care nu esti vinovat, familia ta nu cred ca ar fi de acord cu postul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Doamne-fereste ai da coltul intr-un accident in care nu esti vinovat, familia ta nu cred ca ar fi de acord cu postul tau.

 

Si ce doamne fereste ar rezolva? Sunt cazuri in care soferul trebuie inchis...cum am spus...alcoolemie, pietoni spulberati, viteza excesiva prin oras....dar sunt cazuri in care pur si simplu conditiile de trafic te strica de cap. De ex cand mergi 3-4 ore in coloana pe dn1...normal ca iti vine sa te bagi in depasiri aiurea. Sau cand stai 1 ora intr-o intersectie prost sau nesemaforizata...normal ca iti vine sa te bagi un metru mai in fata.

Eu nu zic ca in aceste cazuri soferi nu sunt vinovati si nu ar trebui interzisi la vlan pe viata. Dar inchisoarea ar fi o pedeapsa prea aspra. Ar fi doua vieti distruse fara nici un rezultat concret.

Dar e posibil sa ai si tu dreptate....asa cred acum. Dar in locul familiei celor morti, duamne fereste, nu stiu cum as reactiona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce doamne fereste ar rezolva? Sunt cazuri in care soferul trebuie inchis...cum am spus...alcoolemie, pietoni spulberati, viteza excesiva prin oras....dar sunt cazuri in care pur si simplu conditiile de trafic te strica de cap. De ex cand mergi 3-4 ore in coloana pe dn1...normal ca iti vine sa te bagi in depasiri aiurea. Sau cand stai 1 ora intr-o intersectie prost sau nesemaforizata...normal ca iti vine sa te bagi un metru mai in fata.

Eu nu zic ca in aceste cazuri soferi nu sunt vinovati si nu ar trebui interzisi la vlan pe viata. Dar inchisoarea ar fi o pedeapsa prea aspra. Ar fi doua vieti distruse fara nici un rezultat concret.

Dar e posibil sa ai si tu dreptate....asa cred acum. Dar in locul familiei celor morti, duamne fereste, nu stiu cum as reactiona

 

ar fi distruse, dar ar fi pedeapsa binemeritata, cine incalca regulile si ia o viata din cauza asta, trebuie sa plateasca.

iar noi ceilalti poate am incepe sa gandim de 2-3 ori inainte de a calca dunga continua sau altele. pentru ca o facem, da, recunosc, oricat de oameni buni am fi. si apoi ne aducem aminte cate vieti dragi noua depind de o decizie, de o clipa aiurea.

 

sa se odihneasca in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce doamne fereste ar rezolva?

Macar sa se realizeze un precedent. Nu toti cei care provoaca un accident rutier soldat cu victime umane trebuie sa faca inchisoare. Depinde mult de circumstante.

DAR daca soferii ar sti ca vor face inchisoare daca din neatentia sau nestiinta lor omoara pe cineva...sunt sigur ca multi si-ar schimba mentalitatea si cand s-ar urca la volan (ghidon) ar fi mai atenti si mai constienti de responsabilitatile lor.

Sunt convins ca in Romania nu vom ajunge la un echilibru din punctul acesta de vedere...din pacate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....dar sunt cazuri in care pur si simplu conditiile de trafic te strica de cap. De ex cand mergi 3-4 ore in coloana pe dn1...normal ca iti vine sa te bagi in depasiri aiurea. Sau cand stai 1 ora intr-o intersectie prost sau nesemaforizata...normal ca iti vine sa te bagi un metru mai in fata.

Asadar,este normal... :peace: Daca as fi judecator si ai veni cu explicatia de mai sus,adica "dom;le, stateam de 3 ore pe dn1 ,m-am enervat in asa hal incat am luat-o pe contrasens(fara sa fi facut nimic altceva decat asta) " ti-as interzice vreodata sa te urci la volan sau ghidon.De ce? Simplu.Nu esti destul de stabil psihic , nu ai capacitatea de a rezista la stres (doar nu esti singurul care sta de 3 ore acolo) si nu ai capacitatea de a prevedea consecintele actiunilor tale,sau daca ai te doare in paispe de viata si integritatea corporala a celorlalti participanti la trafic(nu mai vb de respectarea legii).Cum s-a mai spus pe aici,conducerea autovehiculelor pe drumul public se face dupa anumite reguli si daca corespunzi din pct de vedere fizic si psihic. ...dar cum ramane oare cu cei care iau permisul pe ''ochi frumosi''...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O crima ramane o crima indiferent de circumstantele in care se produce, iar toti criminalii TREBUIE sa infunde puscaria. De ce trebuie tratat preferential un criminal rutier fata de un hot, un delapidator sau un violator? E de neimaginat sa iei cu suspendare si sa nu faci in unele cazuri nici macar o zi de parnaie dupa ce ai omorat un om si ai distrus o familie.

R.I.P. si condoleante familiei indurerate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O crima ramane o crima indiferent de circumstantele in care se produce, iar toti criminalii TREBUIE sa infunde puscaria. De ce trebuie tratat preferential un criminal rutier fata de un hot, un delapidator sau un violator? E de neimaginat sa iei cu suspendare si sa nu faci in unele cazuri nici macar o zi de parnaie dupa ce ai omorat un om si ai distrus o familie.

R.I.P. si condoleante familiei indurerate.

 

nu poti totusi sa`i bagi in aceeasi oala pe soferi cu hotii sau ucigasii care pleaca de`acasa cu gandu` sa dea in cap. nu cred ca pleaca nimeni cu ideea: azi vreau sa dau cu masina peste un motociclist...

il astept pe -=HD=- care va posta ca golfistu` se grabea la mama lui care era pe moarte pe patul de spital iar de vina e motociclistu` ca avea prioritate dar n`a citit ganduri.

 

RIP :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi
nu poti totusi sa`i bagi in aceeasi oala pe soferi cu hotii sau ucigasii care pleaca de`acasa cu gandu` sa dea in cap.

Exact!

Tocmai de aceea sustin sa aiba celule separate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mori la 26 de ani din cauza unui bou pe care nu l-a interesat ditamai indicatorul "Oprire"...intr-adevar asta e genul de accident care te face sa-ti vina sa lasi dracului motocicleta si motociclismu.

 

La inchisoare cu el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar,este normal... :peace: Daca as fi judecator si ai veni cu explicatia de mai sus,adica "dom;le, stateam de 3 ore pe dn1 ,m-am enervat in asa hal incat am luat-o pe contrasens(fara sa fi facut nimic altceva decat asta) " ti-as interzice vreodata sa te urci la volan sau ghidon.De ce? Simplu.Nu esti destul de stabil psihic , nu ai capacitatea de a rezista la stres (doar nu esti singurul care sta de 3 ore acolo) si nu ai capacitatea de a prevedea consecintele actiunilor tale,sau daca ai te doare in paispe de viata si integritatea corporala a celorlalti participanti la trafic(nu mai vb de respectarea legii).Cum s-a mai spus pe aici,conducerea autovehiculelor pe drumul public se face dupa anumite reguli si daca corespunzi din pct de vedere fizic si psihic. ...dar cum ramane oare cu cei care iau permisul pe ''ochi frumosi''...

 

 

Am spus ca ar trebui anulat permisul for life. Eu nu zic ca e normal sa o iei pe contrasens sau sa virezi fara sa te asiguri. Doar spun ca nu rautatea soferilor este in general cauza accidentelor. Nu pleaca nimeni de acasa cu gandul sa spulbere vreun biciclist de pe marginea drumului. Doar vroiam sa spun ca starea traficului din Romania amplifica numarul accidentelor.

Si daca doamne fereste ar fi cazul nici nu ar trebui sa explic judecatorului. Drept dovada ca in Romanica NU SE FACE PUSCARIE PENTRU ACCIDENTE RUTIERE. Sau cel putin eu nu am auzit cazuri. Stiu cazuri de permise recuperate la cateva luni dupa ce respectivul a spulberat pietoni pe trecere. 2 chiar. Stiu cazuri de politisti care comit accidente in stare de ebrietate si sunt doar mutati disciplinar. Stiu cazul cu fata aia lovita la trecerea de pietoni spre Herastrau de o madam bogata care nici macar cu suspendare nu a primit. Si sotia lui Adrian Paunescu la fel. Azi a fost prima oara cand am auzit de pedeapsa cu inchisoare pentru accident in cazul de acum 2 ani din Oradea. Dar sentinta nu e definitiva.

Am spus de la prima postare ca o sa imi iau injuraturi dar asa cred eu acum...in alte conditii nu stiu ce parere as avea.

 

In alta ordine de idei, motociclistul decedat se numea Ionut, 26 de ani, suzuki negru....3"atribute" pe care le am si eu. Imediat dupa accidentul produs la 2 km de casa mea m-au sunat toti vecinii si ma cautau prin casa...apoi cand s-a dat stirea la antena3 alt val de telefoane. Am vazut si eu la tv ca nu m-a lasat inima sa ma duc pana acolo sa vad de la fata locului prin care trecusem cu 10 minute inainte. Iti trec mii de ganduri prin cap in momentele alea...

 

Vinovatul are vreo 30 de ani si am auzit ca ar fi profesor universitar. Pe langa uimirea cu care am constatat ca la 30 de ani poti sa fi profesor universitar....ma gandesc ca nu o sa vada o celula niciodata. Totusi o sa propun unor prieteni motociclisti din oradea sa mergem la un curs de al lui echipati full....sa ne punem pe ultimul rand al amfiteatrului si sa stam acolo....asa fara sa zicem nimic, fara sa facem nimic...sa nu uite prea curand ce prostie a facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Totusi o sa propun unor prieteni motociclisti din oradea sa mergem la un curs de al lui echipati full....sa ne punem pe ultimul rand al amfiteatrului si sa stam acolo....asa fara sa zicem nimic, fara sa facem nimic...sa nu uite prea curand ce prostie a facut

 

Excelenta ideea. Gasiti o metoda prin care sa faceti cu schimbul cativa motoristi astfel sa va vada in continuu in sala de curs.

Poate asa se obisnuiesti cu noi in imediata lui apropiere...

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a-mi urca in cap toti amatorii de RIP-uri, voi scrie si aici...

Ar trebui facuta o campanie de constientizare a motociclistilor asupra pericolelor existente in trafic.

Dincolo de factorul legal, motociclistii trebuie sa circule tot timpul cu grija propriei vieti si a vietii celorlalti.

Daca ai ucis un om, poti sta linistit ca Legea iti da dreptate?

Daca esti ucis, iti mai este de folos ca Legea iti dadea dreptate?

"A gresi e omeneste", chiar daca asta inseamna ca cineva trece pe rosu, nu respecta un semn de circulatie sau traverseaza prin loc nepermis.

Fiecare creier proceseaza informatia in felul lui, in functie de cei 7 ani de acasa, cultura, mediu social...

Legea este mai mult un punct de reper. Ea te protejeaza de obicei dupa ce s-a produs un accident, lucru care nu incalzeste foarte mult.

Legea nu creeaza un zid intre tine si ceilalti participanti la trafic. Daca tu ai prioritate, iar cel care iese de pe straduta laterala are STOP, asta nu inseamna ca el, daca nu respecta semnul, se va lovi de vreo aura de-a ta protectoare, ci va intra in tine. Legea iti va fi de folos in urma accidentului, daca iti va mai fi de folos... Daca ramai leguma si ai tai se vor chinui toata viata cu tine, dandu-ti mancare cu lingurita si stand cu plosca la fundul tau, nu stiu cat de mult mai conteaza ca ai avut dreptate d.p.d.v. legal si ca nenea care ti-a facut asta infunda puscaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mergem la un curs de al lui echipati full....sa ne punem pe ultimul rand al amfiteatrului si sa stam acolo....asa fara sa zicem nimic, fara sa facem nimic...sa nu uite prea curand ce prostie a facut

Buna ideea! Imi pare rau ca stau asa departe ca ma bagam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...