Sari la conținut

Accident mortal Bihor


galatzi_mic
 Share

Postări Recomandate

Legea nu creeaza un zid intre tine si ceilalti participanti la trafic. Daca tu ai prioritate, iar cel care iese de pe straduta laterala are STOP, asta nu inseamna ca el, daca nu respecta semnul, se va lovi de vreo aura de-a ta protectoare, ci va intra in tine. Legea iti va fi de folos in urma accidentului, daca iti va mai fi de folos... Daca ramai leguma si ai tai se vor chinui toata viata cu tine, dandu-ti mancare cu lingurita si stand cu plosca la fundul tau, nu stiu cat de mult mai conteaza ca ai avut dreptate d.p.d.v. legal si ca nenea care ti-a facut asta infunda puscaria.

 

Din pacate ai perfecta dreptate. Nu ne ramane decat sa ne purtam singuri de grija ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Totusi o sa propun unor prieteni motociclisti din oradea sa mergem la un curs de al lui echipati full....sa ne punem pe ultimul rand al amfiteatrului si sa stam acolo....asa fara sa zicem nimic, fara sa facem nimic...sa nu uite prea curand ce prostie a facut

 

Foarte tare ideea; daca o faceti, poate gasiti si vreun echipament "tarsait" sau vreo casca facuta vraiste. Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Asta din pacate s-ar numi hartuire,in schimb nimeni nu interzice prezenta in sala de judecata ,eventual cu casca moto in brate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti vine sa-ti dai frate pumni in cap si sa-ti spui "ba (cuvant jignitor), mai du-te-n p..a mea de prost, iti irosesti viata". E frumos cu motoru, tot is numai zambet pana la urechi cand il calaresc, dar nu mai stii ce sa faci pur si simplu. Am scapat "sifonat" din 2 evenimente, dar incepi sa te intrebi, chiar merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. sau Dumnezeu sa-l odihneasca in pace... deja ne-am obisnuit cu aceste cuviinte de cand a dat putin caldura... dar oare cate vor fi pana in noiembrie -decembrie cand bagam motoarele la iernat ???

 

Am o parere si e proasta, dar sunt liber sa mi-o spun.

Campaniile "groapa ucide" "atentie la motociclisti" si altele, nu sunt decat un mars sau o plimbare prin oras in grup, unde lumea priveste , altii fac poze, altii se mira, si etc...

Nu stiu ... prastia cu piatra pt cei ce nu se asigura. .., cutiile cu pioneze ... ma rog... idei proaste dar costisitoare pt soferi. daca nici asa nu se invata minte, atunci continuam cu rip.

 

Stima.

 

:peace:

 

RIP :D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

dumnezeu sa-l ierte. RIP

prostia e in crestere in tara asta. ajungi sa nu-ti mai iei motor de frica prostilor si tampitilor din trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a-mi urca in cap toti amatorii de RIP-uri, voi scrie si aici...

Ar trebui facuta o campanie de constientizare a motociclistilor asupra pericolelor existente in trafic.

Dincolo de factorul legal, motociclistii trebuie sa circule tot timpul cu grija propriei vieti si a vietii celorlalti.

Daca ai ucis un om, poti sta linistit ca Legea iti da dreptate?

Daca esti ucis, iti mai este de folos ca Legea iti dadea dreptate?

"A gresi e omeneste", chiar daca asta inseamna ca cineva trece pe rosu, nu respecta un semn de circulatie sau traverseaza prin loc nepermis.

Fiecare creier proceseaza informatia in felul lui, in functie de cei 7 ani de acasa, cultura, mediu social...

Legea este mai mult un punct de reper. Ea te protejeaza de obicei dupa ce s-a produs un accident, lucru care nu incalzeste foarte mult.

Legea nu creeaza un zid intre tine si ceilalti participanti la trafic. Daca tu ai prioritate, iar cel care iese de pe straduta laterala are STOP, asta nu inseamna ca el, daca nu respecta semnul, se va lovi de vreo aura de-a ta protectoare, ci va intra in tine. Legea iti va fi de folos in urma accidentului, daca iti va mai fi de folos... Daca ramai leguma si ai tai se vor chinui toata viata cu tine, dandu-ti mancare cu lingurita si stand cu plosca la fundul tau, nu stiu cat de mult mai conteaza ca ai avut dreptate d.p.d.v. legal si ca nenea care ti-a facut asta infunda puscaria.

 

+1

Asa stau lucrurile, din pacate pentru noi, aproape zilnic imi este oferita ocazia de a-mi testa reflexele si ABS-ul motocicletei, si nu e un motor mic deloc, e cam greu sa nu-l vezi pe strada, si totusi...

Pina una alta, trebuie sa ne ferim singuri, nu ne putem baza pe faptul ca ceilalti ne vor vedea / ne vor acorda prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ii baga in puscarie, macar sa ii oblige sa munceasca si sa plateasca parintilor si copiilor dupa caz, sume exorbitante. Sa isi vanda casele, masinile si cam tot ce mai au prin batatura...Daca nu au si nu pot plati aceste sume, sa fie fortati sa munceasca pentru a plati aceste sume, pana la adanci batraneti. Oricat de multi bani, nu il pot inlocui pe cel disparut. Dupa cum se vede, a murit nevinovat. Condoleante familiei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1

Asa stau lucrurile, din pacate pentru noi, aproape zilnic imi este oferita ocazia de a-mi testa reflexele si ABS-ul motocicletei, si nu e un motor mic deloc, e cam greu sa nu-l vezi pe strada, si totusi...

Pina una alta, trebuie sa ne ferim singuri, nu ne putem baza pe faptul ca ceilalti ne vor vedea / ne vor acorda prioritate.

 

Nu e chiar asa.. dati-o incolo! Daca ar fi sa fie cum ziceti voi ar trebui sa ne asiguram la absolut fiecare straduta unde avem prioritate, pe verde, peste tot unde avem prioritate in loc sa trecem ar trebui sa ne oprim sa ne asiguram - e absurd - nu se poate circula CHIAR asa.

Bine, conduita preventiva - dar nu poti opri la fiecare straduta din oras sau sat sa vezi daca iese vreun bou de dupa colt care nu vede din cauza masinilor parcate sau din cauza sau ca e idiot si nu vede ca are STOP.

 

Am fost in Romania de curand cu masina si e criminal - nimeni nu respecta nimic, nu exista marcaje, semaforul se schimba din rosu in verde direct fara sa stea pe galben.. sensurile giratorii sunt ceva la ghici - ba ai cedeaza in mijlocul sensului ba la intrare in el (cum e normal) oamenii in sate merg pe carosabil (ca nu au pe unde) - conduita in trafic e de 2 lei - 2 lei.. daca nu pleci in secunda 1 de la semafor in secunda 2 se aud 4 claxoane in spatele tau, pe drumul de la Arad la Deva o groaza (O GROAZA!!) de soferi se baga in depasirea coloanelor de tiruri FARA NICI CEA MAI MICA JENA FARA SA AIBA VIZIBILITATE - EXACT LA GHICI!

- fatza de Cehia sau Austria e HAOS! HAOS! O porcarie. Cand treci granita incolo in Ungaria respiri usurat ca ai scapat de nebuneala si haos..

 

Cred ca trebuie facuta o ... nu-s ce dracu sa se schimbe mentalitatea tuturor - sa se faca strazi - sa se respecte legea cumva.. e CRIMINAL in tara aia sa mergi cu masina - nu mai zic de motocicleta!

 

Dumnezeu sa-l ierte pe baiat! E inadmisibil!

Mesaj completat

P.S.

 

De la ARAD la Galati am vazut pe drum 3 masini facute praf - 2 pe secventa de drum SIBIU - FAGARAS - BRASOV si una pe Valea Prahovei - in apropiere de Sinaia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Romanii au fost condusi prost in ultimii 60 de ani si s-au obisnuit sa fie superficiali,lipsiti de respect si neglijenti la servici si in general in viata iar asta se vede si in modul cum conduc. Va trece mult timp pana vom redeveni seriosi si demni,daca se va intampla asta vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romanii au fost condusi prost in ultimii 60 de ani si s-au obisnuit sa fie superficiali,lipsiti de respect si neglijenti la servici si in general in viata iar asta se vede si in modul cum conduc. Va trece mult timp pana vom redeveni seriosi si demni,daca se va intampla asta vreodata.

 

@Penetru ... aici ai dreptate. Poate nepotii nostri vor conduce "legal".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traim intr-o tara in care nu exista societate si educatie ,raportat la cum or sa se poarte nepotii/copii ,depinde de educatia ce o primesc !Cum noi suntem educati si respectam regulile ,putem sa le transmitem si lor acest lucru !!!

Rip .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP.

Daca prin absurd , asi vrea sa comit o CRIMA la comanda , sa mai fac si eu niste bani , asi fi bucuros sa aud ca daca dau cu masina peste "tinta" , scap cu o suspendare. La prima crima , e bine , la urmatoarele inventez altceva. Asta e normal ??? E normal sa nu raspunzi in niciun fel pt. o actiune facuta ? Si atunci cum sa mai constientizezi orice pe lumea asta. Ce nu inteleg multi este faptul ca pina si instinctul de conservare se bazeaza pe TEAMA.De aia ne protejam non-stop si nu doar pe mobra , ci in general. Sistemul de legi se bazeaza tot pe TEAMA , adica daca faci fapta X iei Y ani de pirnaie , nu se spune ca daca NU comiti fapta X , iei numarul Y de prajituri. Cred ca ati inteles ce vreau sa zic. Cum toata societatea se bazaeza pe TEAMA , pt. a functiona corect , rezulta ca noi am ajuns intr-o faza in care sfidam insasi natura umana, cele mai intime legi ale ei , deci , ca si popor , reprezentam o aberatie a naturii, un fel de cancer. De aia ne merge asa de bine.

Cam ciudate afirmatii , insa eu le consider absolut corecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scapat "sifonat" din 2 evenimente, dar incepi sa te intrebi, chiar merita?

 

 

merita ;) dar pacat ca soferii nu sunt mai atenti :-< pacat ca mor oameni nevinovati...

 

R.I.P :lol: :laugh: :)

Editat de Gabytsa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P

si condoleante familiei.

Mda, ce sa zic ii greu de crezut ca ii pozibil dar ........................................toti suntem soferi, bikeri, avem o pasiune MARe in comun.

stim cum ii sa stai dupa unu si dupa altu in trafic si dupa unu si dupa altu la semafor\intersectii.si cand x iti tai calea pe prioritatea ta deti vine sai dai foc la valiza,

cati dintre noi cei care am scris posturi aici au dat spaga: la doctori, la politisti, la angajare, nu siau platit amenzile din trafic, bani la cersetori, au mers cu nasu (CFR) cati? cati ? cati? De aici pleaca toate necazurile noastre.

Nu sunt Gica contra, nu sunt un pacifist. dar numa si numa din cauza noastra ne merge asa, diferenta dintre noi(astia cu mobrele noastre) si ailalti o face 2 roti. ATAT.

 

 

Hai sa nu mai inchidem ochi data viitoare, sa nu mai zicem dai ma ..(cuvant urat)...., cand vin alegerile si ne promit astia ce ne conduc ca ne fac xxxx si alte xxxx, si dau plasute de faina si cate 150 de ron pe buletin(la sate merge "afacerea" doar ca sa ia votu sa ajunga 'sus'. Fiecare dintre noi ne facem vinovati de situatia in care suntem, ca vrem sa constientizam asta, sau ca nu vrem,

Multi vrem sa emigram, UNDE, ce sa facem dincolo? noi nu suntem obisnuiti sa respectam legile si oamenii, (si romanii sunt oameni) doar ca prin natura noastra de GIONI SPAGA, sau de DAU UN TELEFON LA SEFU TAU, am ajuns in situatia in care nimeni (nicicare dintre noi) nu mai are trai bun. Tie frica sa nu iti moara motoru la semafor ca ti-o iei de la bemweistu din spatele tau, sau tre sa alergi pe trecerea de pietoni ca se grabeste jegu de la volanul mertzului sa ajunga UNDE???? La urmatorul semafor?

Romania.....................................tara nimanui

Vai si amar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...