Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Aprilia RS125


Postări Recomandate

Procycle full sintetic de pe louis Âşi merge laser cu acelaÂşi set de mai bine de 25.000km.

Ce să îi faci dacă Aprilia foloseÂşte motoare de (cuvant urat).

e adevarat ca rs-urile NU SUNT FIABILE DELOC, tocmai dasta tre sa le tratezi cu lichide de calitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu e adevarat,normal ca numai merge..daca nu il lasi sa se incalzeasca bine si pleci in 14.000,normaaaal.

Am un prieten, mai bou aÂşa din fire, ăsta mereu pleacă nu motorul rece. Dar nu pleacă uÂşor ca tot omu`, pleacă blană din prima.

Setul lui are vreo 10-15.000km Âşi încă merge ok. Ce rezultă din asta? rotax=bullshit

 

Ah, da, merge tot cu procycle.

Înainte de al cumpăra a mers câteva mii de kilometri cu castrol, zoaie dinaia pentru scutere, la 20lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten, mai bou aÂşa din fire, ăsta mereu pleacă nu motorul rece. Dar nu pleacă uÂşor ca tot omu`, pleacă blană din prima.

Setul lui are vreo 10-15.000km Âşi încă merge ok. Ce rezultă din asta? rotax=bullshit

 

Ah, da, merge tot cu procycle.

Înainte de al cumpăra a mers câteva mii de kilometri cu castrol, zoaie dinaia pentru scutere, la 20lei.

Hai sa o lamurim si p-asta.

NSR mai fiabil ca RS.

Colegul tau pleaca tare dar cat o tine asa? 5-10min? Si cu rotaxu, poti pleca tare de la inceput, neincalzit, dar sa nu il tii mult in forja.

Un set Rotax tine 30k km (forja) sau 40k km (mers normal), asta cu ulei bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Hai sa o lamurim si p-asta.

NSR mai fiabil ca RS.

Colegul tau pleaca tare dar cat o tine asa? 5-10min? Si cu rotaxu, poti pleca tare de la inceput, neincalzit, dar sa nu il tii mult in forja.

Un set Rotax tine 30k km (forja) sau 40k km (mers normal), asta cu ulei bun.

Hahaha si daca eu am facut 100km din care 80 in forja fara oprire?

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
ÂŞi te mai miri că ți-a plesnit la 7000km.

Ai să dai vina pe pompa de ulei sau pe rodaj :laugh:

Pai ele au fost de vina ma :) .De atunci de cand a primit acei 100 km , a mai facut 500 si mergea ca inainte...apoi s-a blocat pompa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ele au fost de vina ma :laugh: .De atunci de cand a primit acei 100 km , a mai facut 500 si mergea ca inainte...apoi s-a blocat pompa...

Chestia e ca la ture mari pompa de ulei nu face fata. De aceea la curse nu se foloseste pompa de ulei, acolo se face amestecu direct in rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Chestia e ca la ture mari pompa de ulei nu face fata. De aceea la curse nu se foloseste pompa de ulei, acolo se face amestecu direct in rezervor.

La drumul ala aveam si in rezervor...Cand mi s-a blocat pompa si calat motorul am fost pana la braila ... 20 Km :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care tot vorbiti de fiabilitatea extraordinara a Rotaxului . E un motor ingenios dar MINIMALIST! E plin de rotite de plastic ( si aici ma refer la rotitele care tin contragreutatea , care invart pompa de apa si de ulei ) ambreiaju nu e prins in nimic decat in capacul de la cutie , are un fel de sistem penal de compresare a ambreiajului ( fara rulment de presiune ) , selctoru de viteze e o "chestie" asa anemica , electromotorul zici ca e motorasu de powervalve , suruburile care tin carterel sunt asa de stranse incat tind sa cred ca si alea de la telecomanda sunt mai intepenite , calitatea materialelor folosite lasa de dorit etc. E un motor simplu , usor , eficient si destul de performant dar ca fiabilitate ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care tot vorbiti de fiabilitatea extraordinara a Rotaxului . E un motor ingenios dar MINIMALIST! E plin de rotite de plastic ( si aici ma refer la rotitele care tin contragreutatea , care invart pompa de apa si de ulei ) ambreiaju nu e prins in nimic decat in capacul de la cutie , are un fel de sistem penal de compresare a ambreiajului ( fara rulment de presiune ) , selctoru de viteze e o "chestie" asa anemica , electromotorul zici ca e motorasu de powervalve , suruburile care tin carterel sunt asa de stranse incat tind sa cred ca si alea de la telecomanda sunt mai intepenite , calitatea materialelor folosite lasa de dorit etc. E un motor simplu , usor , eficient si destul de performant dar ca fiabilitate ...

rotitele alea sunt din teflon pt ca nu sunt supuse la sarcine mari. Toate ambreajele sunt prinse "in nimic". Daca era in suruburi tu cum il actionai??? electromotoru e de dimensiunea potrivita, are putere mai mult suficienta sa invarta motoru. Suruburile de la carter TREBUIE sa fie stranse, pp k n-ai vrea sa ti se imparta motoru in doua atunci knd esti pe ea.

Motoru nu e fiabil k e facut sa urce in ture cat mai mari si cat mai repede. Crezi k se spune degeaba ca RS-ul este printre cele mai nervoase 125-uri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rotitele alea sunt din teflon pt ca nu sunt supuse la sarcine mari. Toate ambreajele sunt prinse "in nimic". Daca era in suruburi tu cum il actionai??? electromotoru e de dimensiunea potrivita, are putere mai mult suficienta sa invarta motoru. Suruburile de la carter TREBUIE sa fie stranse, pp k n-ai vrea sa ti se imparta motoru in doua atunci knd esti pe ea.

Motoru nu e fiabil k e facut sa urce in ture cat mai mari si cat mai repede. Crezi k se spune degeaba ca RS-ul este printre cele mai nervoase 125-uri?

 

Nu ai inteles nimic :laugh:

 

rotitele sunt din plastic , cel putin aia de la pompa de ulei e plastic curat ( aia de se rupe des ) , eu ma refeream la oala de ambreiaj care cade pur si simplu de pe ax , nu e tinuta in nimic si mecanismul e unu de toata jena sa fim seriosi , electromotorul ala o fi suficient de puternic dar la cum arata el si bendixu nu prea l-as lua in serios. Si ma refeream ca acele suruburi NU ERAU stranse deloc ( motor din 2005 nedesfacut vreodata ).

 

Cat despre ultima fraza , chiar o crezi ? Toate 125 sunt facute sa urce in ture mari rapid , pt ca asta are cu 4-5 cp mai sus decat media asta nu e o scuza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre ultima fraza , chiar o crezi ? Toate 125 sunt facute sa urce in ture mari rapid , pt ca asta are cu 4-5 cp mai sus decat media asta nu e o scuza.

Cat de repede urca un RS fata de un CBR sau R125? 2T mai nervos ca 4T

Daca ar fi toate rigide, facute din fier, de dimensiuni potrivite nevoii tale de siguranta, atunci cat ar cantarii motoru ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Nu ai inteles nimic :)

 

rotitele sunt din plastic , cel putin aia de la pompa de ulei e plastic curat ( aia de se rupe des ) , eu ma refeream la oala de ambreiaj care cade pur si simplu de pe ax , nu e tinuta in nimic si mecanismul e unu de toata jena sa fim seriosi , electromotorul ala o fi suficient de puternic dar la cum arata el si bendixu nu prea l-as lua in serios. Si ma refeream ca acele suruburi NU ERAU stranse deloc ( motor din 2005 nedesfacut vreodata ).

 

Cat despre ultima fraza , chiar o crezi ? Toate 125 sunt facute sa urce in ture mari rapid , pt ca asta are cu 4-5 cp mai sus decat media asta nu e o scuza.

Termina cu prostiile astea :laugh:. De plastic cum sunt ele nu am auzit sa se rupa la vreo cineva una din rotitele astea... Rs e un super motor ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termina cu prostiile astea :laugh:. De plastic cum sunt ele nu am auzit sa se rupa la vreo cineva una din rotitele astea... Rs e un super motor ! :)

Un super motor este R125, 4T(fiabilitate) + injectie (consum mic), dar nu e nervos.

Nu poti impaca si capra si varza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Un super motor este R125, 4T(fiabilitate) + injectie (consum mic), dar nu e nervos.

Nu poti impaca si capra si varza.

Super doar motorul poate ca in rest...Pe mine ma doare undeva de consum si daca s-ar mai fabrica motoare mari in 2T , asa imi luam la 18.Daca aveam r 125 mergeam o zi pe saptamana pe motor la cat e de plictisitor...nu stiu cum e la voi dar eu si de rs m-am plictisit , vreau mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e normal , oricine vrea mai multa putere , mai multi CP .. Ca doar la un moment dat te plictisesti , mereu cu aceias viteza ... MI se pare ceva normal ...

Editat de david4you26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e normal , oricine vrea mai multa putere , mai multi CP .. Ca doar la un moment dat te plictisesti , mereu cu aceias viteza ... MI se pare ceva normal ...

Daca vreti ceva mai puternic recomand un rs la SH full power dar in acte cu 11 kw.

Nu o sa aveti pb cu politia sau la RAR

Editat de gabi_papi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Daca vreti ceva mai puternic recomand un rs la SH full power dar in acte cu 11 kw.

Nu o sa aveti pb cu politia sau la RAR

Eu am 18kw in acte si tot nu am pb :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termina cu prostiile astea :laugh:. De plastic cum sunt ele nu am auzit sa se rupa la vreo cineva una din rotitele astea... Rs e un super motor ! :)

E super, asta aÂşa e. Taie copacul de la bază cu o precizie de invidiat.

 

Dacă se mai făceau nsr-urile aveați fiabilitate ridicată, consum de 4t ,îîndeajuns de multă putere Âşi un sunet destul de miÂşto pentru un 2t.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
E super, asta aÂşa e. Taie copacul de la bază cu o precizie de invidiat.

 

Dacă se mai făceau nsr-urile aveați fiabilitate ridicată, consum de 4t ,îîndeajuns de multă putere Âşi un sunet destul de miÂşto pentru un 2t.

Nu chiar consum de 4T , fa-l pe al tau full si nu cred ca va fi diferenta mai mare de 1L fata de consumul meu.Oricum mie nu imi pasa de consum atata timp cat da la schimb ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
M-am dat astă vară cu nsr-ul lu` mistrețu, ăla e full + evacuare. Consumă în jur de 4%.

Lafel Âşi nsr-ul lui joker de la voi.

si al meu consuma 4 in afara mers in forja. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
consuma 4% doar la vale si cu vant din spate... :)

Bine cum spui tu.Mie in aia 100 km din care 80 forja aproape maxima mi-a consumat 4.4L.A fost o singura oprire de 1 min ca am intrat in limitare si mi s-a aprins ! si EFI. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Grupul detinatorilor de Aprilia RS125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...