Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Aprilia RS125


Postări Recomandate

Ce ai de gând mai departe ?

Off in principiu un ss de 600 , daca reusesc sa vanda ai mei un pamant sper la un k8 d 600 daca nu cu ce bani o sa iau pe rs as avea de ales intre un zx-r 99-02 , un r6 la fel 99-02 , daca vand rs si mai fac rost de ceva banuti un f4i sau un k1 :goodposting: Sa vad , imi pare rau de rs ca tre sa-l vand. App cu frana aia de motor cum e ?? te-ai obisnuit ?

Mesaj completat

unde vine pus power valve? :-?

Pai pe motor , deasupra la evacuare .

Mesaj completat

Uite cateva poze poate te prinzi mai repede

post-41624-1289826058_thumb.jpg

post-41624-1289826078_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Off in principiu un ss de 600 , daca reusesc sa vanda ai mei un pamant sper la un k8 d 600 daca nu cu ce bani o sa iau pe rs as avea de ales intre un zx-r 99-02 , un r6 la fel 99-02 , daca vand rs si mai fac rost de ceva banuti un f4i sau un k1 :goodposting: Sa vad , imi pare rau de rs ca tre sa-l vand. App cu frana aia de motor cum e ?? te-ai obisnuit ?

Nu mă deranjează în mod deosebit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mă deranjează în mod deosebit.

Mi-e cam asa acum ca m-am obisnuit pe 2T , am mai mers intr-o parare pe cbr 125 sau pe R si cand luam mana din gaz .... frana de motor... Daca am noroc si prid un k8 o sa ma obinuiesc... daca nu un r6 e f f f bun si ala :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off in principiu un ss de 600 , daca reusesc sa vanda ai mei un pamant sper la un k8 d 600 daca nu cu ce bani o sa iau pe rs as avea de ales intre un zx-r 99-02 , un r6 la fel 99-02 , daca vand rs si mai fac rost de ceva banuti un f4i sau un k1 :) Sa vad , imi pare rau de rs ca tre sa-l vand. App cu frana aia de motor cum e ?? te-ai obisnuit ?

Mesaj completat

 

Pai pe motor , deasupra la evacuare .

Mesaj completat

Uite cateva poze poate te prinzi mai repede

mersi mult...poate gasesc un power sh pe net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult...poate gasesc un power sh pe net

Aveam si eu visuri dstea dar nu se merita , o sa iti creasca consumul si sincer 130 imi ajunge plus ca o sa iti reziste mai mult motorul. Daca tot insisti sa o ai full power , pune-l pe direct , acolo unde vine powerul desfaci alea 3suruburi imbus le desfaci mai intai pe cele de pe margine apoi scoti suportul ala si o sa ai o lamela fiixa scoti lamela aia si apoi montezi suportul la loc si o sa rupa si la viteza si la benzina. Eu asa aveam de gand dar am realizat ca nu am nevoie de mai mult. mai bine te bucuri de motor si mergi cu el mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam si eu visuri dstea dar nu se merita , o sa iti creasca consumul si sincer 130 imi ajunge plus ca o sa iti reziste mai mult motorul. Daca tot insisti sa o ai full power , pune-l pe direct , acolo unde vine powerul desfaci alea 3suruburi imbus le desfaci mai intai pe cele de pe margine apoi scoti suportul ala si o sa ai o lamela fiixa scoti lamela aia si apoi montezi suportul la loc si o sa rupa si la viteza si la benzina. Eu asa aveam de gand dar am realizat ca nu am nevoie de mai mult. mai bine te bucuri de motor si mergi cu el mai mult.

intrun fel ai dreptate :-?...orcum sa cam terminat acuma cu plimbarile am timp sa ma mai gandesc pana la primavara

Mesaj completat

Ati vazut ce a patit ala cu yzf r125? la 15 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o clipa am crezut ca e copilu ala de se dadea anu trecut pe forum! Il stiti voi, ala de avea 14 ani anu trecut si se dadea mare racer pe aici.

el e din techirghiol m-m intalnit personal eu cu el asta vara , cand am fost cu rs-u pe la mare nu e chiar asa laudaros astepta sa faca 16 sa isi ia A1. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Aveam si eu visuri dstea dar nu se merita , o sa iti creasca consumul si sincer 130 imi ajunge plus ca o sa iti reziste mai mult motorul. Daca tot insisti sa o ai full power , pune-l pe direct , acolo unde vine powerul desfaci alea 3suruburi imbus le desfaci mai intai pe cele de pe margine apoi scoti suportul ala si o sa ai o lamela fiixa scoti lamela aia si apoi montezi suportul la loc si o sa rupa si la viteza si la benzina. Eu asa aveam de gand dar am realizat ca nu am nevoie de mai mult. mai bine te bucuri de motor si mergi cu el mai mult.

Powervalve e tot la 2timpi , are un farmec foarte mare pe care tu nu il ai si nus tii ce pierzi nu mai da pareri de genu , creste consumu cu 1 l dar face cat 10 L in plus la consum powervalveul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Powervalve e tot la 2timpi , are un farmec foarte mare pe care tu nu il ai si nus tii ce pierzi nu mai da pareri de genu , creste consumu cu 1 l dar face cat 10 L in plus la consum powervalveul

am gasit pe net de vanzare...sa iau doar lamelele sau cu tot cu motoras? e greu de pus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Powervalve e tot la 2timpi , are un farmec foarte mare pe care tu nu il ai si nus tii ce pierzi nu mai da pareri de genu , creste consumu cu 1 l dar face cat 10 L in plus la consum powervalveul

Am mers pe rs cu power are farmec intradevar , dar ca sa iti pui tu nu stiu cat se merita , una e sa cuperi un rs care are deja power si alta e sa ii pui tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers pe rs cu power are farmec intradevar , dar ca sa iti pui tu nu stiu cat se merita , una e sa cuperi un rs care are deja power si alta e sa ii pui tu.

:) Ma doare capul cand vad ce scrieti pe aici... powervalve-ul nu va da nici un fel de putere in plus.. puterea o are deja motorul.. daca e full power... powervalve-ul doar limiteaza puterea pana ajunge la 7-8000 rpm, dupa care cand deschide isi arata toti calutii motorul...

Tot puteti sa va puneti powervalve pe rs uri daca sunt limitate,nu o sa aveti nici 0.5 % mai multa putere..nimic.. Un rs full power cu sau fara valva are aceeasi putere.. doar proportionata altfel pe plaja de turatie.. asta e toata diferenta intre cu si fara powervalve... Oricum daca cautati un pic pe net si cititi, sa intelegeti din ce este compusa o valva si cum functioneaza ea.. ati intelege..

A mai fost discutata de multe ori treaba asta cu powervalve.. dar vad ca tot nu s-a inteles..

 

Powervalve e tot la 2timpi , are un farmec foarte mare pe care tu nu il ai si nus tii ce pierzi nu mai da pareri de genu , creste consumu cu 1 l dar face cat 10 L in plus la consum powervalveul

ia scoate tu valva de pe rs si puneti o placuta in locul ei,si o sa constati ca iti consuma mai mult fara valva decat cu valva... Cum am mai zis powervalve limiteaza puterea pe care o are motorul aproximativ la jumatate pana ajunge la 7-8000 de turatii cand deschide si atunci isi arata motorul puterea ei maxima... Stiu ce vorbesc . am rs full power,si am powervalve scos..

Editat de hemi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
:) Ma doare capul cand vad ce scrieti pe aici... powervalve-ul nu va da nici un fel de putere in plus.. puterea o are deja motorul.. daca e full power... powervalve-ul doar limiteaza puterea pana ajunge la 7-8000 rpm, dupa care cand deschide isi arata toti calutii motorul...

Tot puteti sa va puneti powervalve pe rs uri daca sunt limitate,nu o sa aveti nici 0.5 % mai multa putere..nimic.. Un rs full power cu sau fara valva are aceeasi putere.. doar proportionata altfel pe plaja de turatie.. asta e toata diferenta intre cu si fara powervalve... Oricum daca cautati un pic pe net si cititi, sa intelegeti din ce este compusa o valva si cum functioneaza ea.. ati intelege..

A mai fost discutata de multe ori treaba asta cu powervalve.. dar vad ca tot nu s-a inteles..

 

 

ia scoate tu valva de pe rs si puneti o placuta in locul ei,si o sa constati ca iti consuma mai mult fara valva decat cu valva... Cum am mai zis powervalve limiteaza puterea pe care o are motorul aproximativ la jumatate pana ajunge la 7-8000 de turatii cand deschide si atunci isi arata motorul puterea ei maxima... Stiu ce vorbesc . am rs full power,si am powervalve scos..

Stiu si eu ce e pv si nu am spus nicio secudna ca da mai multa putere , am zis ca da farmec :laugh: .

 

Mal care-i diferenta ca e cumparat cu pv sau ca-i pui tu? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu m-am referit doar la tine... am scris mai sus "scrieti" nu doar tu...

daca nu e model limitat vine cu powervalve din fabrica.. daca pui pe un rs care a venit din fabrica fara powervalve.. nu schimbi nimic.. nici nu cred ca apuca sa deschida... eu asa stiu ca rs urile limitate la 15 cai au cdi ul limitat la 8000 rpm. Corectatima daca gresesc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
nu m-am referit doar la tine... am scris mai sus "scrieti" nu doar tu...

daca nu e model limitat vine cu powervalve din fabrica.. daca pui pe un rs care a venit din fabrica fara powervalve.. nu schimbi nimic.. nici nu cred ca apuca sa deschida... eu asa stiu ca rs urile limitate la 15 cai au cdi ul limitat la 8000 rpm. Corectatima daca gresesc..

Pai faci delimitare completa cand pui pv , toba , cdi , filtru de aer si stiu ca si la carb are ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa da.. daca il delimitezi complet... dar nu merita.. costa f mult piesele.Mai bine iti iei direct un rs full. Mie personal fara pv. imi place mai mult.. am cuplu mai mare in ture mici decat cu pv.pus.

In ture mari.. peste 7000 nu se schimba nimic.. e la fel ca si cu pv. Atat doar ca asa fara, consuma mai mult un pic

Editat de hemi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai puterea o fi aceiasi dar al meu 11 kw fata de a lunui prieten care are 18 sau 22 nu sriu exact cand ajunnge la 8000 de ture al meu urca constant pe cand al lui da o explozie si sare in rosu... din ce am inteles florin-rs are un rs care are lamela scoasa si toba schimbata si zice ca trage mai bine decat orice rs cu pv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara pv trage normal , constant

daca aveai cede-ma ca stiai

cand intra pv-ul trage mult mai tare ..din senin , zici ca fuge de sub tine...

exact... dar se poate confunda cu puterea care o da de la 6000 , eu asa am crezut la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara pv trage normal , constant

daca aveai cede-ma ca stiai

cand intra pv-ul trage mult mai tare ..din senin , zici ca fuge de sub tine...

Gresit. Si fara power valve sare in sus dupa 7000. Nu numai din cauza la pv.sare dintr-o data in ture.. e din aprindere... eu nu am pv. cum am mai spus si la 7000rpm sare dintr-o data, daca e ud cauciucu pe spate si trag tare in a 1a se invarte in gol roata dupa 7000 ture dintr-o data..

Constant trage un rs care e limitat la 15 cai.. la 11 kw e limitat la 18-22 nu mai e limitat e full power.. nu stiu de ce dar cateodata in talon e trecut 18 kw,dar un rs full are 22.Nu s-au facut doar modele de 11kw sau de 22 kw.

Mesaj completat

mai puterea o fi aceiasi dar al meu 11 kw fata de a lunui prieten care are 18 sau 22 nu sriu exact cand ajunnge la 8000 de ture al meu urca constant pe cand al lui da o explozie si sare in rosu... din ce am inteles florin-rs are un rs care are lamela scoasa si toba schimbata si zice ca trage mai bine decat orice rs cu pv.

Da trage mai bine fara pv pentru ca nu mai trebuie sa ajunga la 7-8000 rpm ca sa deschida portul de evacuare si sa isi arate toata puterea.. fara lamela e deschis non stop... deci nu e full power doar dupa ce deschide poweru..

Editat de hemi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit. Si fara power valve sare in sus dupa 7000. Nu numai din cauza la pv.sare dintr-o data in ture.. e din aprindere... eu nu am pv. cum am mai spus si la 7000rpm sare dintr-o data, daca e ud cauciucu pe spate si trag tare in a 1a se invarte in gol roata dupa 7000 ture dintr-o data..

Constant trage un rs care e limitat la 15 cai.. la 11 kw e limitat la 18-22 nu mai e limitat e full power.. nu stiu de ce dar cateodata in talon e trecut 18 kw,dar un rs full are 22.Nu s-au facut doar modele de 11kw sau de 22 kw.

Mesaj completat

 

Da trage mai bine fara pv pentru ca nu mai trebuie sa ajunga la 7-8000 rpm ca sa deschida portul de evacuare si sa isi arate toata puterea.. fara lamela e deschis non stop... deci nu e full power doar dupa ce deschide poweru..

 

Si al meu ii fara power,dar pe la 5 - 6000 de ture nu prea trage cum trebe...

Al tau cum merge la 5 - 6000 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Grupul detinatorilor de Aprilia RS125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...