Sari la conținut

Accident mortal Bistrita 02.05.2010


Reaper
 Share

Postări Recomandate

RIP :laugh: :) :lol:

avand in vedere ca masina e de nunta...ar trebui vazut alcolul soferului...cu toate ca acum nu mai conteaza...

Editat de KristaKe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama ce commenturi pe site acolo...n-ar mai trebui sa o dam cotita...a depasit prin dreapta asa ca...e vina lui...pacat ca s-a intamplat asa dar...ca multi altii...a cautat-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca masina e de nunta...ar trebui vazut alcolul soferului...cu toate ca acum nu mai conteaza...
A fost testat. Rezultatul a fost 0.

 

Sa-i fie tarana usoara! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dumnezeu sa il ierte

la 12 :30 eram blocat in coloana in drum spre muresenii bargaului cu conserva la 4 masini de accident

prima masina era un tir si nu am vazut ce se intampla

cand ne-au dat drumul si am vazut ca este o motocicleta implicata si pe motociclist ere pusa o folie am inmarmurit

eram curios sa stiu cine are vina ca in pozitia lor nu mi-am dat seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

martori oculari au fost, dat fiind ca la casa in fata careia s-a intamplat accidentul se asteptau nuntasi... doar ca nu pot sa-mi imaginez ce-ar fi vrut sa faca. motociclistul era sofer profesionist, lucra pe TIR, nu era un pustan de 18 ani ce nu stia circulatie... nu pot sa-mi dau seama ce o vrut sa faca... Dumnezeu sa-l ierte :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

martori oculari au fost, dat fiind ca la casa in fata careia s-a intamplat accidentul se asteptau nuntasi... doar ca nu pot sa-mi imaginez ce-ar fi vrut sa faca. motociclistul era sofer profesionist, lucra pe TIR, nu era un pustan de 18 ani ce nu stia circulatie... nu pot sa-mi dau seama ce o vrut sa faca... Dumnezeu sa-l ierte :laugh:

 

 

cand atatea lucruri nu se leaga logic si totusi ele se leaga ca s-a intamplat atunci probabil pur si simplu si-a implinit destinul. Om cu capu pe umeri, numar drept, ~30 de ani deci matur, experienta, pasagera, pasagera scapa ok etc...doar o decizie de o secunda sa depaseasca prin dreapta, nuntasii intrau in curte si aia a fost

 

poate pur si simplu asa a fost sa fie

 

Dumnezeu sa-l ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles eu din ce zice unul din politisti "Cred ca asta o facut bucla ca sa intre aici pe pod in dreapta... Dar nu se trece prin dreapta...".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa o patesc si eu asa cu un Loganist, care semnaliza la stanga si a facut la dreapta, tot cu o "bucla" din asta, de parca avea TIR. Norocul meu ca mergeam usor si am franat la timp...Posibil sa fi fost aceeasi situatie!

 

Oricum Dumnezeu sa-l odihneasca in pace, comentariile noastre sunt de prisos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de el, Dumnezeu sa-l ierte.

 

Intentionam sa nu scriu nimic, am citit la scurta vreme, dupa ce a fost postata vestea si am ramas blocat. Am vazut stirile de pe Antena si m-au scarbit total : " localnicii spun, ca asfel de incidente au loc frecvent in zona din cauza motociclistilor teribilisti". Asociatia motociclistilor face ceva in sensul asta, trimite un drept la replica, ori ramane din nou impasibila cu inca o stire, cu impact negativ major asupra motociclismului. Din informatiile adunate reiese faptul ca C4, a virat dreapta, sa intre pe podet ( corect ? ). Acolo exista si o linie continua care, mai mult ca sigur a fost incalcata de conducatorul auto, incercand sa realizeze "bucla" , data fiind pozitia C4-ului de dupa impact. Se spune ca motociclistul a gresit, in regula cu asta. E adevarat, poarta o vina - avand pasager, trebuia sa circule mai atent si cu o viteza redusa. Oare a depasit corect ? Codul rutier, admite depasirea pe partea dreapta cu o conditie ( oare sa-i fi dat impresia ca face stanga, fara sa semnalizeze ? ). Oare soferul a semnalizat ? Oare soferul s-a asigurat ? Politistul venit la fata locului, a scaldat-o in limba de lemn : " pe fondul nepastrarii unei distante de siguranta corespunzatoare". Stau si ma intreb, C. Rutier, nu spune ceva legat de "Nerespectarea regulilor privind .......schimbarea .........directiei de mers, ....... ? Hai cu Asociatia.. ca degeaba sunt campanii..

Ma rog, e tarziu, sper sa nu fi scris ceva gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte.

 

P.S. Depasitul pe partea dreapta poate fi deseori o greseala fatala. Chiar se plangea cineva ca pe drumul Constanta - Cernavoda, astazi a fost depasit de foarte multe motociclete si pe partea dreapta. Sunt curios de unde au invatat reisarii astia ca e ok sa depasesti pe dreapta si de ce se asteapta ca cineva sa se asigure cand efectueaza viraj dreapta de pe banda 1 ? Multi sinucigasi printre noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drama totala, chiar stau si ma intreb cand o fi sa treaca un weekend fara astfel de tragedii, parca in fiecare luni dimineata cand, ca de obicei intru pe forum sa vad ce s-a mai intamplat, am o emotie care ma cuprinde in momentul in care accesez topicul de accidente...D-zeu sa-l ierte si sa ne pazeasca pe noi !

Rip :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad cam asa situatia : 1. Acolo sunt doua benzi dar mai late

2. Banuiesc ca soferul mergea aproape de linia continua

3. Poate nu stia unde exact este casa respectiva (el venea la nunta inteleg)

4. Brusc vede casa si trage de volan dreapta fara asigurare, semnal 50m

5. Motociclistul se baga prin dreapta deoarece soferul merge poate incet, stiind ca v-a

opri undeva in zona, dar fara semnal. Atunci motociclistul este tentat sa se bage

prin dreapta sa il depaseasca, fiind linie continua nu a vrut sa depaseasca peste

linie. A facut o proasta alegere din pacate. Culpa comuna !

Asta ar fi scenariul meu, poate bun... poate rau...ramane sa aflam cum a fost de la pasagera, cand v-a putea sa povesteasca ce s-a intamplat acolo. Nuntasii normal ca vor tine cu soferul, ca e de al lor si multi chiar si cu carnet sunt de obicei varza ca la Cluj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este culpa comuna. Nu este primul motociclist pacalit de bucla autoturismului(in general dube) care viraza dreapta pe un pod. Se untampla destul de des in acea zona. Autoturismul a facut manevra pe banda lui, insa probabil nu a semnalizat...dar dupa numarul de nuntasi care se afla la poarta,sunt sigur ca exista martori care sa spuna ca a semnalizat cu 150 m inainte de manevra.Odihneasca-se in pace ... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...