Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Cum adica originale? Alea din fabrica? sau Nissin, similare cu cele din fabrica. Ca ma gandesc ca daca iei un motor second hand cu 30000 de km, sa zicem, ala nu poate avea placutele originale, ca sigur i-au fost schimbate. De Brembo se zice pe la noi ca is bune, da is si scumpe. Pe cateva forumuri de pe dincolo am auzit ca brembo straluceste la orice (etriere, furtune, discuri), dar nu la placute. Cred ca Braking ar fi o varianta buna, ca is un pic mai ieftine ca Brembo, dar nici prea ieftine sa zici ca is slabe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare. Am de vanzare un stop de Hornet de la Louis (din acela transparent cu leduri). Codul e ==10033233==.

E pentru modelul 2003 in sus, cel cu codita ascutita. Cine e interesat sa ma contacteze.

Pret Louis 49,95 euro.....eu il dau la 170 de lei. Stopul este nou.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica originale? Alea din fabrica? sau Nissin, similare cu cele din fabrica. Ca ma gandesc ca daca iei un motor second hand cu 30000 de km, sa zicem, ala nu poate avea placutele originale, ca sigur i-au fost schimbate. De Brembo se zice pe la noi ca is bune, da is si scumpe. Pe cateva forumuri de pe dincolo am auzit ca brembo straluceste la orice (etriere, furtune, discuri), dar nu la placute. Cred ca Braking ar fi o varianta buna, ca is un pic mai ieftine ca Brembo, dar nici prea ieftine sa zici ca is slabe.

 

Eu l-am luat de nou, iar de franat franez, doar ca nu asa insistent ca altii. Placutele originale chiar nu stiu ce natie sunt. Am un prieten care la 7000 de km le-a terminat pe cele de spate si la 15000 pe cele de fata.Depinde de stilul fiecaruia.Eu precum se vede folosesc frana de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare fratilor! am dat de o problema cu bondarul meu si sper sa ma poata ajuta si pe mn cineva :)

trebuie sa schimb simeringurile si nu stiu cat lichid trebuie bagat in fiecare telescop, m-am uitat prin cartea motocicletei, hornetul din 2001, si am dedus ca trebuie 0,55 l in fiecare dar nu sunt deloc sigur; :ok: asa ca rog pe cei au trecut prin asa cv sa ma ajute cu un sfat.

multumesc! :cheers:

 

chiar nimeni cu un sfat la problema mea? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca l-ai luat de nou e alta treaba. Si, intr-adevar, cred ca depinde de stilul de pilotaj. Si mai depinde si de rodajul placutelor, daca e facut sau nu. Honda parca pun Nissin pe motociclete si s-ar putea sa fie sinter, daca zici ca te-au tinut atata de mult. Oricum, 32000 de km e destul de mult. Daca zici ca mai conduci si moderat si folosesti frana de motor, totul are lagatura. Cred ca ma fac detectiv. :ok:

 

chiar nimeni cu un sfat la problema mea? :cheers:

Mesteresc tot felu pe la motor, dar la uleiul din furca chiar nu m-as baga. Eu m-as duce la un mecanic.Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca l-ai luat de nou e alta treaba. Si, intr-adevar, cred ca depinde de stilul de pilotaj. Si mai depinde si de rodajul placutelor, daca e facut sau nu. Honda parca pun Nissin pe motociclete si s-ar putea sa fie sinter, daca zici ca te-au tinut atata de mult. Oricum, 32000 de km e destul de mult. Daca zici ca mai conduci si moderat si folosesti frana de motor, totul are lagatura. Cred ca ma fac detectiv. ;)

 

 

Mesteresc tot felu pe la motor, dar la uleiul din furca chiar nu m-as baga. Eu m-as duce la un mecanic.Parerea mea.

 

sincer, nici eu nu fac cu mana mea, :cheers: stiu pe cineva care a zis ca a mai schimbat si ma poate ajuta dar trebuie sa stie cat trebuie bagat in fiecare.

ms oricum pt raspuns :ok:

Editat de hornet_basic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca l-ai luat de nou e alta treaba. Si, intr-adevar, cred ca depinde de stilul de pilotaj. Si mai depinde si de rodajul placutelor, daca e facut sau nu. Honda parca pun Nissin pe motociclete si s-ar putea sa fie sinter, daca zici ca te-au tinut atata de mult. Oricum, 32000 de km e destul de mult. Daca zici ca mai conduci si moderat si folosesti frana de motor, totul are lagatura. Cred ca ma fac detectiv. :cheers:

 

 

Mesteresc tot felu pe la motor, dar la uleiul din furca chiar nu m-as baga. Eu m-as duce la un mecanic.Parerea mea.

e destul de usor, nu merita sa dai banii e asa ceva. cateva tutoriale, cantitatea de ulei necesara si gata. desfaci suruburile, schimbi, pui la loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e destul de usor, nu merita sa dai banii e asa ceva. cateva tutoriale, cantitatea de ulei necesara si gata. desfaci suruburile, schimbi, pui la loc

:ok: , eu mi-am schimbat semeringurile si uleiul de furca personal si nu a fost asa mare scofala, dar bineinteles cu ajutorul manualului de reparatii si cu alte tutoriale despre schimbatul semeringurilor la furca, citite.

Cu atentie si putina grija, se pot schimba linistit. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer, nici eu nu fac cu mana mea, :cheers: stiu pe cineva care a zis ca a mai schimbat si ma poate ajuta dar trebuie sa stie cat trebuie bagat in fiecare.

ms oricum pt raspuns :ok:

 

 

 

Da o ocheata, poate ajuta.

http://www.hornetitalia.com/forcella_molle.php

Bafta.

Editat de flea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate lumea ii admira motorul cu George, nu ca nu l-am admirat si eu

In iarna asta i-am facut si eu un nou look, acu va rog.......admirati....admirati...

 

:cheers: ..admiram admiram......suuuper viespe....:)...sa ai noroc la "noua" jucarie si sa o tii asa cat mai mult..... ;) ...apoi doar de aia ii forumu` asta.in motoare sa ne batem,in vopsele sa ne duelam si in gume sa ne ardem... :ok:

 

sanatate numai bine......si:ASFALT USCAT(si curat) CA DEJA E PRIMAVARA..:bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am luat motoru, cu toba cu tot.

uite aci cum se aude http://www.youtube.com/watch?v=aqVem6I4JW4 :bow: invatam sa o bubui :ok: , cel mai misto iese din mers ;)

primavara e aproape....sa ne vedem cu bine :cheers:

 

aoleu!!!!sper ca nu faci asta tot timpul.... :)

sanatate numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se rezolva si cat de migaloasa este urmatoarea problema?

Neutralul de la Hornet - in momentul cand se incalzeste motorul si il scot din viteza, neutralul(becul) nu se mai aprinde, desi este pe zero. Nu ar fi asta o problema pentru ca sunt obisnuit cu vitezele si nu am nevoie sa mi se aprinda un bec pentru a stii ca e pe zero. Dar in momentul cand vreau sa o pun pe cric este o problema, pentru ca moare motorul. Senzorul de la cric probabil ca inregistreaza cum ca ar fi inca in viteza si opreste motorul.

M-am saturat ca de fiecare data cand vreau sa-l pun pe cric sa fiu nevoit sa il opresc sau sa se opreasca singur.

Cum schimb senzorul de neutral? Tin sa mentionez ca la rece, primele 10minute sa zic, nu face asa.

Numai bine!

nimeni nu stie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daia n-am cumparat eu moto de la romani si nici n-o sa cumpar vreodata.

Pacat de motor si de cine o sa-l cumpere dupa aia.

 

Stai linistit ca in orice tara se blanesc motoarele. In Cehia am fost intr-un camping foarte mare, plin cu zeci de natii de motociclisti, si le blaneau care mai de care seara, stand pe loc. Sunau limitatoarele si puscau tobele la greu noaptea de abia puteai dormi. :cheers: Deci orice natzie are blanitorii ei. Depinde de om cum grijeste de motor.

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daia n-am cumparat eu moto de la romani si nici n-o sa cumpar vreodata.

Pacat de motor si de cine o sa-l cumpere dupa aia.

de-aia e bine sa cumperi o moto cu toba originala. cine are chef de asemenea abuzuri nu suporta in mod sigur o toba originala. a nu se intelege ca oricine are toba sport maltrateaza motoare. si cum s-a mai spus, nu cred a romanii sunt singurii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...