Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

pe mine ma tine 220-250 km in oras pana sa intre pe rezerva, asta cu rezervor de 19 litri. deci in afara orasului daca mergi frumos, 100-130km/h ar tb sa iti ia un 4.5-5.0% so...mai departe fa si tu un calcul :lol:

Salut.

Am si eu o intrebare la voi. Vreau sa fac si eu o plimbare pana la mare si nu stiu cat tine un plin de benzina.

Avand in vedere ca nu o merg prea tare, cam cati km pot sa merg pana sa realimentez??

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Am si eu o intrebare la voi. Vreau sa fac si eu o plimbare pana la mare si nu stiu cat tine un plin de benzina.

Avand in vedere ca nu o merg prea tare, cam cati km pot sa merg pana sa realimentez??

Multumesc.

depinde si de mobra - daca este pe injectie sau carburatie

hornetul meu este din 99' , carburatie , rezervor de 16 litri (cu tot cu rezerva)si in oras nu fac mai mult de 140-150 km (undeva intre 5,7-8%)pana o trec pe rezerva iar afara depinde de stilul de mers . la mine variaza intre 6 si 9 %. daca ai carburatie iar carburatoarele sunt sincronizate bine si mergi aproape legal nu cred ca consuma mai mult de 6 maxim 7 %

P.S. pe autostrada (pe la km 60 cred ) gasesti un petrom asa ca daca realimentezi de acolo ajungi lejer la mare

Editat de arycy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baietzi, imi trebuie si mie o pereche de crash-pad-uri "uzate", mai ales cel de pe stanga... de imprumut (le restitui intr-o saptamana maxim doua), si dau si o B.R. R.C.

Mesaj completat

la mine dar sincron in martie/aprilie ceva de genu.....mecanic meserias.....rezultate:trage tareeee bine,fata de cand era desincronizata....suna muuult mai rotund si mai frumos(asta si din cauza tobei leo vince)...consumul evident a scazut.... :lol:

 

 

cat costa un sincron, ma bate si pe mine gandul sa-i fac motor-ichiura...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare am si eu nevoie de un robinet cu vacuum daca are cineva ...

 

daca mi se duc 3 -4 litri din rezervor mi se opreste in mers si astept sa se umple iar carburatoarele .. multumesc

 

 

si mie mi se intampla la fel, insa dupa ce se consuma vreo 10 litri.

nu stiu ce are sau ce sa-i fac.

chiar daca robinetul este dat pe "rezerva" de cand ii fac plinul tot asa mi se opreste, si astept sa curga in carburatoare si merge apoi...

 

nush exact care este shpilu ... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maestre,nu stiu sa iti spun multe despre noul pilot road...dar pot sa iti spun de cel vechi,poate stii si tu,ca e mega dur pe mijloc.si in rest e la fel,nu merge inclinat tare mult,intra greu in temperatura.dar la uz zilnic prin oras si alte cele,e mega potrivit.asta nou am inteles ca tine si mai bine,ca ar avea o structura mai buna chiar si pt curbe.nu stiu daca te-am ajutat cu ceva,sunt doar pareri.sanatate

 

 

as putea sa cumpar ceva cauciucuri ieftine de tot...nici nu stiu ce marca sunt,la vreo 450 lei spatele dar pe curbe am emotii numai cand ma gandesc! pilot powerul e aproape ca si slickul de lipicios knd e cald iar alea... pilot road 2 vreau sa vad la ce pret este si sa bagam o comanda pentru el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi se intampla la fel, insa dupa ce se consuma vreo 10 litri.

nu stiu ce are sau ce sa-i fac.

chiar daca robinetul este dat pe "rezerva" de cand ii fac plinul tot asa mi se opreste, si astept sa curga in carburatoare si merge apoi...

 

nush exact care este shpilu ... :lol:

toata treaba este de la vacuum ... tr schimbat cu siguranta .... in timp se poate agrava... banuiesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as putea sa cumpar ceva cauciucuri ieftine de tot...nici nu stiu ce marca sunt,la vreo 450 lei spatele dar pe curbe am emotii numai cand ma gandesc! pilot powerul e aproape ca si slickul de lipicios knd e cald iar alea... pilot road 2 vreau sa vad la ce pret este si sa bagam o comanda pentru el!

Adica 450 lei (110 euro) doar guma spate inseamna "ieftin de tot"? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi se intampla la fel, insa dupa ce se consuma vreo 10 litri.

nu stiu ce are sau ce sa-i fac.

chiar daca robinetul este dat pe "rezerva" de cand ii fac plinul tot asa mi se opreste, si astept sa curga in carburatoare si merge apoi...

 

nush exact care este shpilu ... :cheers:

Si eu am avut problema cu vacuumul, mai exact cu pompa de vacuum din robinetul de rezervor. Am crezut ca este rupta o membrana si am desfacut-o. Dar nu avea nimic, doar era uscata si se lipea aiurea, nush de ce. I-am aplicat niste ulei si am lubrifiat-o putin. Merge brici de atunci.

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde si de mobra - daca este pe injectie sau carburatie

hornetul meu este din 99' , carburatie , rezervor de 16 litri (cu tot cu rezerva)si in oras nu fac mai mult de 140-150 km (undeva intre 5,7-8%)pana o trec pe rezerva iar afara depinde de stilul de mers . la mine variaza intre 6 si 9 %. daca ai carburatie iar carburatoarele sunt sincronizate bine si mergi aproape legal nu cred ca consuma mai mult de 6 maxim 7 %

P.S. pe autostrada (pe la km 60 cred ) gasesti un petrom asa ca daca realimentezi de acolo ajungi lejer la mare

 

La al meu 2001 carburatie face asa: in afara 220-225km pina intra rezerva fara pasager, cu pasager intra pe la 200 (deci fata conteaza 20 de km :laugh:) iar in oras fara pasager 200-205 cu pasager 180km..deci iar fata face paguba de vreun litru :angry:), rezerva tine undeva la vreo 50-60 cred ca e de 2-3 litri.

Pentru mers la mare am facut plinul in luckoilul de la intrarea de pe autostrada si am ramas de tot fara benzina la intrarea in mangalia. Noroc de un peco care era acolo ca impingeam la ea. De fapt daca ar fi dupa calculele mele fata trebuia sa impinga ca ea facea paguba aia de 1 litru :laugh:

PS. Posibil sa vin cu vanatai joi la intalnire :cheers:)

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am si eu o intrebare la voi. Vreau sa fac si eu o plimbare pana la mare si nu stiu cat tine un plin de benzina.

Avand in vedere ca nu o merg prea tare, cam cati km pot sa merg pana sa realimentez??

Multumesc.

 

eu am fost la mare week-endul trecut si mi-a luat cam 5 la suta. si mie imi era frica sa nu raman fara benzina...am oprit pe autostrada la benzinarie( sunt vreo 2 , una la km 66 si un al 80 ) media de viteza a fost cam 150...asa ca nu-ti face grijii n-o sa ramai fara gas :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai pilot powerul a fost 550 lei fata si 750 spate!

 

pai atunci 110 euro nu inseamna foarte putin...inseamna doar un pic mai ieftin :lol:

Mesaj completat

1. MetalWarrior + prietena - la casuta - vineri & sambata

2. rookie22 - sambata si duminica

3. george05 - la cort

4. danny_nt + prietena - la casuta

5. cristigh - la casuta - sambata si duminica

6. stel_ice + sotia - la cort

7. catamenia + prietena - la casuta - vineri & sambata

8. Stephon - la casuta

9. cappac44 + prietena - la casuta

10. grigu & pitica - la cort

11. thea +/- monopost - cort

12. Orcul - daca vin singur - cort / daca vin insotit, cel mai probabil casuta, nu de alta, dar nu pot sa-i dau pasagerului sa care TOT(cort, lucrurile mele + lucrurile lui) :laugh:

13. indispus + prietena - la casuta

14. darkbay + prietena - la cort

15. sorin128 + sotia - la cort

16. Daniel_S (maddog14dan) + prietena - la cort

17. Cristi_G - la cort

18. Algabone - casuta - vineri & sambata

19. Horhellito + sotia - casuta - vineri & sambata.

 

Mesaj completat

aaah... si vin de vineri....cred :angry: :cheers:

 

 

nu am stat sa ma uit la fiecare la profil.de aceea am o intrebare......e careva din ardeal?sau doar eu?ca parca mi-ar prinde bine un amic de drumetie pana la brasov...macar o bucata de drum....sa nu ii dau prea tare de nebun,de unu singur :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

propun sa mutam toate discutiile legate de plecarea la BRASOV aici. pt a nu "polua" topicul. :cheers:

INTRUNIREA HORNETISTILOR 7-8-9 AUGUST, BRASOV - Prima intrunire pe tara a viespilor

pai atunci 110 euro nu inseamna foarte putin...inseamna doar un pic mai ieftin :laugh:

Mesaj completat

 

 

 

nu am stat sa ma uit la fiecare la profil.de aceea am o intrebare......e careva din ardeal?sau doar eu?ca parca mi-ar prinde bine un amic de drumetie pana la brasov...macar o bucata de drum....sa nu ii dau prea tare de nebun,de unu singur :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S.O.S. Am si eu o belea si sper sa o rezolv cat mai repede....cred ca am ramas fara placute de frana pe fata....si ar cam trebui sa schimb uleiul. E urgent pt ca ma deplasez zilnic cu motorul in bucuresti...circa 80-100 km....deci e cam ff greu pt mine sa raman fara motor acum. Intrebarea mea e daca stie careva un service unde sa pot gasi si piesele/consumabilele...sa mi-o si dreaga repede...si eventual ca extra bonus sa nici nu-mi ia pielea de pe mine cand imi face factura. PLS...HELP.... ( contact la "mihaiblu" pe mess sau sms la 0731 113 401). Merci mult!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S.O.S. Am si eu o belea si sper sa o rezolv cat mai repede....cred ca am ramas fara placute de frana pe fata....si ar cam trebui sa schimb uleiul. E urgent pt ca ma deplasez zilnic cu motorul in bucuresti...circa 80-100 km....deci e cam ff greu pt mine sa raman fara motor acum. Intrebarea mea e daca stie careva un service unde sa pot gasi si piesele/consumabilele...sa mi-o si dreaga repede...si eventual ca extra bonus sa nici nu-mi ia pielea de pe mine cand imi face factura. PLS...HELP.... ( contact la "mihaiblu" pe mess sau sms la 0731 113 401). Merci mult!!!

 

Salut eu mi-am schimbat aseara uleiul si kitul de lant la Sukamotors. Sunt foarte de treaba baietii si meseriasi. Ii recomand.

Voiam sa schimb si placutele dar mai merg sezonul asta. Din cate am inteles au pe stoc SBS-uri pentru hornet. Iar preturile sunt foarte bune.

 

Ca o paranteza. Pina acum am avut motul 7100 si n-am fost deloc multumit de felul in care schimbam si cum se simteau la picior vitezele La 7000 km uleiul inca era rosu :angry: . Acum am pus 5100 tot de la motul si imi place mai mult. Parca e o diferenta cand schimbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma dau de cateva zile cu un kawasaki zr-7 tot din 2002 ca si hornetul meu dar ce diferenta.... motorul e de cakt (de la 3 la 6000 rpm se simte ca e masiv motorul si ii simti cuplul dar pe urma te lasa iar balta), cutia de viteze aiurea, ciclistica slabuta, finisaje destul de ok,far foarte bun fata de hornet si sunet mai silentios! viteza maxima 210 dar nu accelerare de la 100 intr-a 5a ci dat in trepte la rosu si cu chiu cu vai am prins 210 in schimb hornetul intr-a 6a cand trece de 7000 rpm merge racheta pana la 230-240! dupa ce m-am urcat inapoi pe hornet nu mi-a venit sa cred c cutie de viteze am, ce raspuns la acceleratie!

recomand tuturor celor care vor sa achizitioneze un naked sa aleaga hornetul fata de zr-7! e diferenta mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna comparatia ta... Un amic vrea sa-si ia ZR-7 si eu am incercat sa-l conving ca Hornetul este mult mai bun decat prostia de Kawasaki, eu in general am o parere proasta despre Kawa, mai putin ZZR1400 :polite: , dar care nu este de mine.

 

P.S. Diseara nu pot sa vin la intalnirea din Constitutiei :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate tuturor Hornetistilor! Urmaresc acest forum de anul trecut si din octombrie sunt si eu posesor de Hornet din '99.Am si eu o mare rugaminte; din nefericire nu-mi functioneaza kilometrajul, ci doar turometrul. Spuneti-mi, va rog, in treapta a 6-a ce viteza am la fiecare 1000 de ture? Adica la 4000 rpm am 80 km/h? As prefera sa-mi spuneti si la 5000 si la 6000, etc. Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate tuturor Hornetistilor! Urmaresc acest forum de anul trecut si din octombrie sunt si eu posesor de Hornet din '99.Am si eu o mare rugaminte; din nefericire nu-mi functioneaza kilometrajul, ci doar turometrul. Spuneti-mi, va rog, in treapta a 6-a ce viteza am la fiecare 1000 de ture? Adica la 4000 rpm am 80 km/h? As prefera sa-mi spuneti si la 5000 si la 6000, etc. Multumesc anticipat!

 

 

 

Eu nu prea am fost atent...si nici prea multe incercari nu am...stiu doar ca la 9000 intr-a 6-a ai 200 km/h. Mai multe iti pot spune "batranii" forumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata maine fac actele de vanzare ale Honditei...asa ca urmeaza sa imi iau Hornet. Rugamintea mea e: cine cunoaste motociclisti care au de vanzare Honda Hornet 600 pana in 2200 euro, let me know! Bikeshopul e deja bifat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Mike! Astept si alte lamuriri pentru ca este foarte ciudat sa mergi si sa nu stii cu cat! Am hotarat ca in toamna sa-mi cumpar un bord universal Koso.

 

 

Cu multa placere...si sorry ca nu stiu mai multe...ideea e ca nici bordul meu nu-i ok...pe ceasul de turatii nu mai am lumina...deci noaptea nu mai stiu cate turatii am...dar sincer nu ma deranjeaza...pt ca schimb dupa sunet si chiar nu ma intereseaza treaba asta...doar ca dpdv estetic e cam naspa:D...si ma rog...bordul Hornetei mele nu are indicator de benzina...asta ma supara cel mai tare. Am ramas deja de 3 ori in pana...stiu ca am rezerva...dar neavand "maneta" de comutare...trebuie sa opresc motorul...sa iau patentul din portbagaj...sa comut pe rezerva...si sa plec iar. Apropo de bordul despre care vb tu...are indicator de benzina?...si daca are...merge montat pe orice model de Hornet?

 

A fost liniste mare in seara asta la Constitutiei...partea fun a fost ca la un moment dat eram 5 sau 6 hornete albastre...si deja ne batea gandul sa facem o divizie separata...de albastrele:)). Dar probabil meciul a fost de vina. P.S. chiar imi pare rau ca nu pot merge la BV cu voi...ff cool baietii din seara asta!!!

 

Multa bafta tuturor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...