Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropos de hornet si comoditate, cred ca ati vazut pozele postate acu cateva zile. Daca pasagerul meu doarme... cred ca spune ceva despre comoditate. Bine unii dintre noi au si topcase

 

Am cam 30 000 km cu hornetul asa ca pot sa ma exprim si eu. In astia se aduna si km ca pasager pe motorul meu, asa ca pot sa ma exprim si dpdv al soferitului si al pasageritului.

 

Tinand cont de anumiti factori, drumuri, trafic, bagaje (cort alea alea) pasager sau nu, eu zic ca e un hibrid excelent intre un tourer, un comunitar, si un sport.

 

Ca pilot fara prea multe bagaje sau pasager, nu simti drumul, e o placere. Te opresti oricum sa alimentezi din cauza rezervorului zgarcit (la mine 17l) asa ca te dezmortesti, bagi un tutun, un cico alea alea. Din punctul meu de vedere mers solo nu as depasi 400-500 km decat in caz de nevoie. Si iarasi nu as dori sa fac km astia zi dupa zi o saptamana spre exemplu. Pentru ca se transforma placerea in oboseala si atenuare reflexe, etc. Mainile nu ar trebui sa iti amorteasca decat la inceput, poate pana te obisnuiesti cu motoreta, pozitia e naturala, nu stai cu fundul in sus sau cu greutatea in maini, picioarele in scarita stau comode, nu chircite. Acum e drept, sunt de parere ca hornetul nu este facut pentru barbati inalti. Aici ma puteti contrazice, evident. Dar 165-175 max 180 zic eu. Cat despre viteza, evident viteza optima variaza pt fiecare. La mine cu tot cu parbriz optim este pana la 150 km h dupa care te vajaie vantul. Asta ca si viteza de croaziera, varfuri merg.

 

Ca si pasager, de la 75 km parcursi incep sa te doara genunchii, sa iti tot fatai fundul pe sa pt dezmortit. La 100 km parcuris oracai ca vreau pauza. :D La 500 km parcursi intr-o zi eram coca, de oboseala, nu voiam decat odihna, dus si pat. A doua zi am avut eu 400 km ca pilot si desi, obosita, nu se comapra, trecuse ziua extrem de repede. Pasagerul in schimb statea la un moment dat pe o sticla de plastic ca amortise.

 

Anul asta am refuzat sa mai mergem cu hornetul in concediu asa ca am luat alt motor, doar pt vacanta. Asa ca paranteza. Sau comparatie. Un supertenere. Enduro nene, pui pe el stai comod, mai drept,blablbla. Oha, a facut Darian o sa ca o pana de adaugat pe saua pasagerului cu arici. Ca sa atenueze din panta aia, ce te face sa aluneci non stop pest e pilot. Asa ca...judecati si voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva poze si de la mine

 

Honda e honda... cu far de Suzuki. Din cauza farului am ales Suzuki-ul... intreg, recunosc :D

 

P.S.

 

Daca ai facut tu switch-ul te felicit, arata bine.

Editat de andreig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa sa. I-a mai pus burete?

[/quote

Mersi asa e a mai incarcato k sa fie mai comoda la drum

Mesaj completat

[quote name='ninja_skija'

A mea nu avea chiar nimik dar vroiam k orce pret sa o mai incarc sa fie mai moale mai eles ptr locul 2 k tin foarte mult la iubita si amanta :D si ideea de culori a fost a lui Darian eu vroiam sa o fac simpla dar sunt foarte multumit kum a esit eu zic k merita banii :D

Mesaj completat

Acum revin cu citeva poze k saua montata si ceva modificari la moto :laugh:

post-51163-1261427546_thumb.jpg

post-51163-1261427616_thumb.jpg

post-51163-1261427674_thumb.jpg

post-51163-1261427730_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buuuun imi dau si eu cu parerea cam tarziu... dar nah... am vazut tot felul de cifre si valori pe aici cu inaltime km etc. buuuuun sa va povestesc :D 1,90 ca sa rezolv problema inaltimii :birthday: 95kg, 10 zile 4000km, primele 2 zile 1300km impartiti , opriri doar pentru benzina si poze binenteles, starea generala buna, oboseala se resimte nimic de zis, dar parca o oboseala placuta, ultima zi din excursie 1150km, plecat din kalambaka grecia la 12 ziua si ajuns in arad a 2-a zi la 11 dim, opriri pt mancare cafea si energeizante doar in benzinarii... Concluzie: bun si la drumuri lungi dar nu mai mult de 1000km intr-o zi, problema cea mai suparatoare dupa ultima zi a fost in mod clar subiectul dezbatut aici.... durerea in k...ur, poate cu alta sa cu gel sau mai stiu eu ce este mai bine, inca nu stiu.

Ps. Mos Craciun pe Horneata prin omat ;)

post-40138-1261429650_thumb.jpg

post-40138-1261429674_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum revin cu citeva poze k saua montata si ceva modificari la moto :birthday:

 

;) super tare ii sta cu saua asta modificata :D

P.S. sorry ca nu te-am putut ajuta cu parbrizul dar nu am mai ajuns prin zona pe acolo deloc si am ramas si inzapezit vreo 2-3 zile :birthday:

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Georgian...nu ti-o spun cu rautate dar...in loc sa bagi atatia bani in lucruri care tin strict de estetic mai bine ai baga bani in siguranta ta, adica...in anvelope! eu sincer nu as iesi pe strada cu asa ceva pus pe mobra! prefer sa dau 300 de euro pe o pereche adevarata de anvelope si sa ma stiu in siguranta decat sa dau banii astia pe niste lucruri total nefolositoare!

Mesaj completat

Honda e honda... cu far de Suzuki. Din cauza farului am ales Suzuki-ul... intreg, recunosc :D

 

P.S.

 

Daca ai facut tu switch-ul te felicit, arata bine.

 

dap...modificarea este facuta de mine! :birthday:

 

de fapt...toata motoreta este facuta de mine...de la aproape 0! si cand spun 0 nu spun de la un hornet stock! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Georgian...nu ti-o spun cu rautate dar...in loc sa bagi atatia bani in lucruri care tin strict de estetic mai bine ai baga bani in siguranta ta, adica...in anvelope! eu sincer nu as iesi pe strada cu asa ceva pus pe mobra! prefer sa dau 300 de euro pe o pereche adevarata de anvelope si sa ma stiu in siguranta decat sa dau banii astia pe niste lucruri total nefolositoare!

Da, adevarat, dar si saua aia merita, odata ca e frumoasa si apoi ca are grija de kurul tau - comoditate la drumuri mai lungi. Apoi daca a dat banii aia pe o sa, apoi sa-i dea si pe niste cauciucuri mai de doamne ajuta. Este timp pana la primavara si il asteptam cu poze si cand isi va schimba gumele :birthday:

 

dap...modificarea este facuta de mine! :birthday:

 

de fapt...toata motoreta este facuta de mine...de la aproape 0! si cand spun 0 nu spun de la un hornet stock! ;)

Cine te crede bre? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Georgian...nu ti-o spun cu rautate dar...in loc sa bagi atatia bani in lucruri care tin strict de estetic mai bine ai baga bani in siguranta ta, adica...in anvelope! eu sincer nu as iesi pe strada cu asa ceva pus pe mobra! prefer sa dau 300 de euro pe o pereche adevarata de anvelope si sa ma stiu in siguranta decat sa dau banii astia pe niste lucruri total nefolositoare!

Mesaj completat

 

 

dap...modificarea este facuta de mine! ;)

 

de fapt...toata motoreta este facuta de mine...de la aproape 0! si cand spun 0 nu spun de la un hornet stock! ;)

Dar aici nu am inteles ce au cauciucurile ? pe fata e nou are 100 km facuti si pe spate ma mai duce jumate de zezon k popa si o sami iau si cauciuc nu asta e o problema , te referi la firma k sunt Michelin si nu e bun fii mai explicit k nui nici o suparare ;)

Mesaj completat

Da, adevarat, dar si saua aia merita, odata ca e frumoasa si apoi ca are grija de kurul tau - comoditate la drumuri mai lungi. Apoi daca a dat banii aia pe o sa, apoi sa-i dea si pe niste cauciucuri mai de doamne ajuta. Este timp pana la primavara si il asteptam cu poze si cand isi va schimba gumele ;)

 

 

Cine te crede bre? :D

Asa e pe mine ma incantat foarte mult incarcatura si comoditatea nici decum culorile alea au ramas la aprecierea lui Darian k vroiam sa stea fundu meu si a iubitei bine k doare o viata am :birthday:

Mesaj completat

:birthday: super tare ii sta cu saua asta modificata

P.S. sorry ca nu te-am putut ajuta cu parbrizul dar nu am mai ajuns prin zona pe acolo deloc si am ramas si inzapezit vreo 2-3 zile

Stai linistit k nui nici o suparare mam descurcat cu ajutorul curierului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar aici nu am inteles ce au cauciucurile ? pe fata e nou are 100 km facuti si pe spate ma mai duce jumate de zezon k popa si o sami iau si cauciuc nu asta e o problema , te referi la firma k sunt Michelin si nu e bun fii mai explicit k nui nici o suparare ;)

Mesaj completat

 

 

pe fata nu se vede din poze dar pe spate este super dus! chiar nu inteleg cum poti spune ca mai mergi jumatate de sezon cu el! :birthday: pe langa asta...profilul anvelopei tale este total nepotrivit pentru genul asta de mobra! :birthday: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe fata nu se vede din poze dar pe spate este super dus! chiar nu inteleg cum poti spune ca mai mergi jumatate de sezon cu el! :birthday: pe langa asta...profilul anvelopei tale este total nepotrivit pentru genul asta de mobra! :birthday: :D

 

Si tu, ca un nea Caisă bun samaritean ce te aflii nu puteai sa ii dai un PM, ci a trebuit sa dai cu bata in balta pe forum, nu? Auzisem ceva zvonuri cum ca ai fost unul dintre inventatorii anvelopelor (doar te uiti la o poza proasta si iti dai seama de calitatea lor), dar am ales sa nu le dau crezare pana azi.

 

PS: Am prins un 747 in zbor deasupra Bucurestiului. Daca iti trimit o poza imi zici si mie in ce an i-au fost fabricate cauciucurile?

 

Ce crunta e ipocrizia. Vorbeste despre siguranta unu' care si-a facut mobra din bucatele. ;)

Editat de Caniggia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu, ca un nea Caisă bun samaritean ce te aflii nu puteai sa ii dai un PM, ci a trebuit sa dai cu bata in balta pe forum, nu? Auzisem ceva zvonuri cum ca ai fost unul dintre inventatorii anvelopelor (doar te uiti la o poza proasta si iti dai seama de calitatea lor), dar am ales sa nu le dau crezare pana azi.

 

PS: Am prins un 747 in zbor deasupra Bucurestiului. Daca iti trimit o poza imi zici si mie in ce an i-au fost fabricate cauciucurile?

 

Ce crunta e ipocrizia. Vorbeste despre siguranta unu' care si-a facut mobra din bucatele. :birthday:

Cam vorbeste gura fara tine, nu e primul post unde dai cu nuca in perete. ;)

Nu vad cu ce a gresit Stefan ca a observat starea anvelopei spate si i-a facut cunoscuta problema. Are dreptate ca trebuie schimbata pentru ca e tocita si totodata modelul anvelopei e o proasta alegere pentru tipul de motor. Cu siguranta asa a luat motorul si nu el a pus anvelopa aia, dar trebuie schimbata pentru siguranta lui.

Apoi sa vorbesti de "ipocrizie" despre un om pe care nu-l cunosti e foarte urat din partea ta. Candva o sa dai ochi cu omul asta, sau cu noi astia, hornetistii. Ai curajul, dupa ce folosesti cuvinte urate aici?

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu, ca un nea Caisă bun samaritean ce te aflii [...]

 

ioi, rusinica! :D

 

ORICE sfat este binevenit! Sau ar trebui sa fie astfel! Sunt convins ca cel caruia i se adresase mesajul lui stephon nu s-a suparat(chiar din contra, poti observa daca citesti mai atent mesajele), dar de ce ai sarit tocmai tu? ;)

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam vorbeste gura fara tine, nu e primul post unde dai cu nuca in perete. ;)

Nu vad cu ce a gresit Stefan ca a observat starea anvelopei spate si i-a facut cunoscuta problema. Are dreptate ca trebuie schimbata pentru ca e tocita si totodata modelul anvelopei e o proasta alegere pentru tipul de motor. Cu siguranta asa a luat motorul si nu el a pus anvelopa aia, dar trebuie schimbata pentru siguranta lui.

Apoi sa vorbesti de "ipocrizie" despre un om pe care nu-l cunosti e foarte urat din partea ta. Candva o sa dai ochi cu omul asta, sau cu noi astia, hornetistii. Ai curajul, dupa ce folosesti cuvinte urate aici?

:D

 

1. Ai dreptul sa ma contrazici cu argumente, sper sa nu depasesti pragul asta.

 

2. Vorbesc de ipocrizie argumentandu-mi ideea, nu aruncand vorbe in vant

 

3. Am curaj sa dau ochii cu oricine, in orice moment, bati campii cand vorbeste despre "cuvinte urate". Nu asa se pune problema. Eu nu fac parte dintr-un grup doar pentru ca intamplarea si "search-ul" de pe google a facut sa imi iau un Hornet.

 

Apropo, vezi cu zicala aia, ca nu prea ai dat-o bine...

Editat de Caniggia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ai dreptul sa ma contrazici cu argumente, sper sa nu depasesti pragul asta.

 

2. Vorbesc de ipocrizie argumentandu-mi ideea, nu aruncand vorbe in vant

 

3. Am curaj sa dau ochii cu oricine, in orice moment, bati campii cand vorbeste despre "cuvinte urate". Nu asa se pune problema. Eu nu fac parte dintr-un grup doar pentru ca intamplarea si "search-ul" de pe google a facut sa imi iau un Hornet.

 

Apropo, vezi cu zicala aia, ca nu prea ai dat-o bine...

Rosu e sangele in tine, ai grija sa nu sara! De zicala asta ce zici?

 

Mai mult nu am ce sa spun pentru ca nu meriti atentia mea. :D

Mesaj completat

Rosu e sangele in tine, ai grija sa nu sara! De zicala asta ce zici?

 

Mai mult nu am ce sa spun pentru ca nu meriti atentia mea. ;)

Si ca o completare, nu ma refeream la bataie ci la dat pe jos cu mobra. Atunci nu o sa mai arunci cuvinte aiurea si o sa-ti dai seama ca cine stie, vorbeste cand trebuie. :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rosu e sangele in tine, ai grija sa nu sara! De zicala asta ce zici?

 

Mai mult nu am ce sa spun pentru ca nu meriti atentia mea. :D

Mesaj completat

 

Si ca o completare, nu ma refeream la bataie ci la dat pe jos cu mobra. Atunci nu o sa mai arunci cuvinte aiurea si o sa-ti dai seama ca cine stie, vorbeste cand trebuie. ;)

 

 

Esti o adevarata enciclopedie a vorbelor din popor. Nu merit atentia ta? Pai ti s-a parut ca am cerut sau ca am nevoie de atentia ta? Tu esti ala care vorbeste cand nu trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D dar...chiar nu ma supar deloc pt. faptul ca, Caniggia a sarit asa! dar in acelasi timp tin sa mentionez ca sfatul meu a fost unul constructiv si deloc "la misto"! Si ca tot veni vorba: motociclistii romani nu au inca "cultura" anvelopelor! Au impresia ca daca mai sunt 2-3 mm de carne pe ele...sunt perfecte! dar gresesc total! Sa nu mai vorbim de vechimea lor! Asta poate pt. ca nu ne permitem acest "lux"! Dar mai depinde si integritatea noastra fizica de ele! Nu uitati asta!

 

Iar de vorbit de siguranta intr-ale mobrelor...pot tine cursuri intregi unuia ce are permisul de jumatate de an! ;) pe PM that is!

 

Caniggia...daca vrei iti pot trimite si cateva poze cu Hornetul meu si cu mine sa iti arat ce pot face anvelopele adecvate si siguranta in tine, cand stii ca te poti baza pe ele!

 

P.S. Pe pariu ca motoreta mea("facuta din bucati") arata mai bine d.p.d.v. estetic si merge mai bine d.p.d.v. tehnic decat a ta?

 

P.P.S. Apropo de ipocrizie: esti sau nu ipocrit ca vorbesti in necunostinta de cauza, tu ca incepator? :birthday:

 

Scuze participantilor la acest topic ca s-a ajuns aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) dar...chiar nu ma supar deloc pt. faptul ca, Caniggia a sarit asa! dar in acelasi timp tin sa mentionez ca sfatul meu a fost unul constructiv si deloc "la misto"! Si ca tot veni vorba: motociclistii romani nu au inca "cultura" anvelopelor! Au impresia ca daca mai sunt 2-3 mm de carne pe ele...sunt perfecte! dar gresesc total! Sa nu mai vorbim de vechimea lor! Asta poate pt. ca nu ne permitem acest "lux"! Dar mai depinde si integritatea noastra fizica de ele! Nu uitati asta!

 

Iar de vorbit de siguranta intr-ale mobrelor...pot tine cursuri intregi unuia ce are permisul de jumatate de an! :birthday: pe PM that is!

 

Caniggia...daca vrei iti pot trimite si cateva poze cu Hornetul meu si cu mine sa iti arat ce pot face anvelopele adecvate si siguranta in tine, cand stii ca te poti baza pe ele!

 

P.S. Pe pariu ca motoreta mea("facuta din bucati") arata mai bine d.p.d.v. estetic si merge mai bine d.p.d.v. tehnic decat a ta?

 

P.P.S. Apropo de ipocrizie: esti sau nu ipocrit ca vorbesti in necunostinta de cauza, tu ca incepator? :birthday:

 

Scuze participantilor la acest topic ca s-a ajuns aici!

 

:D Da, e foarte posibil sa arate mai bine si sa mearga mai bine decat a mea, nu despre asta vorbeam. Despre partea cu ipocrizia....hmm...eu nu am dat sfaturi, nu inteleg de ce as fi ipocrit. Sau daca sunt incepator nu am voie sa deschid gura?

 

Da, trimite-mi poze, poate imi dau si eu seama ce durata de viata mai au anvelopele mele...

Editat de Caniggia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ti se pare ca unul care are ceva experienta(mult mai multa decat fooooarte multi de pe acest forum)...da sfaturi in legatura cu anvelopele folosite...este ipocrit?

 

daca esti incepator si total pe langa...sincer...nu prea ai avea voie sa deschizi gura! Bine, asta daca nu vrei sa cazi in penibil cum ai cam facut acum!

 

Iar pozele ti le trimit sa vezi in anumite conditii de mers ce durata...MAI AI TU, nu anvelopele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...