Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Corect, era cam tarziu la mine si am incurcat sensul cuvintelor... discurile cred ca nu au fost schimbate.

Placutele par sa arate destul de bine (uite atasez o poza cu ele spalate si cu spray-ul respectiv), nu stiu daca s-ar merita sa dau banii pe altele, sa le schimb (placutele :baldy: )...

Ce marca si ce model sunt? Eu unul prefer sa schimb mai repede placutele decat discurile, dar fiecare face ce vrea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce marca si ce model sunt? Eu unul prefer sa schimb mai repede placutele decat discurile, dar fiecare face ce vrea :baldy:

 

pai daca placutele sunt duse,si discurile la fel....care e bussinesul sa schimbi placutele doar?ce rezolvi cu asta?te dai cu placute noi pe discuri strambe?plus doi la mana:discurile de frana nu e TOCMAI INDICAT sa le indrepti,sunt totusi parte din sistemul de franare....si daca si la ala ajungi sa te zgarcesti sa il pui la punct sa fie gantz,atunci e buba.parerea mea...

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca placutele sunt duse,si discurile la fel....care e bussinesul sa schimbi placutele doar?ce rezolvi cu asta?te dai cu placute noi pe discuri strambe?plus doi la mana:discurile de frana nu e TOCMAI INDICAT sa le indrepti,sunt totusi parte din sistemul de franare....si daca si la ala ajungi sa te zgarcesti sa il pui la punct sa fie gantz,atunci e buba.parerea mea...

 

Colegul a zis doar ca discurile au o anumita uzura nu ca sunt strambe. Atat timp cat uzura lor nu depaseste limita admisa schimbi placutele cat vrei.

Eu unul nici nu m-as gandi sa le indrept.

 

La urma urmei din ce cauza se stramba discurile? Exceptand accidentele?

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul a zis doar ca discurile au o anumita uzura nu ca sunt strambe. Atat timp cat uzura lor nu depaseste limita admisa schimbi placutele cat vrei.

Eu unul nici nu m-as gandi sa le indrept.

 

La urma urmei din ce cauza se stramba discurile? Exceptand accidentele?

Când dai cu ele încinse în apă rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când dai cu ele încinse în apă rece.

 

nu prea cred...

 

@danny_nt:omul a spus ca sunt indoite,nu usor uzate discurile.dar in fine,nu prea are rost sa discutam aiurea 10 pagini daca e safe sau nu sa schimbi discuri indoite/uzate.fiecare tine la viata lui in mod diferit probabil :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-58886-1281380059_thumb.jpg

 

 

Multumesc de ajutor,mai ieftine de atat chir ca nu se putea,un singur lucru mai am de adaugat ,nu ma pricep chiar atat de bine la moto am carnet din vara trecuta ,cineva sa uitat la ea si a spus ca sunt strambe cineva care se pricepe dar vreau sa o mai vada cineva ,nu stiu cine are bunavointa sa vina sa o nvada pt ca nu vreau sa investesc banii pe ceva care ,poate nu trebuie.Cred ca o sa vin si eu joi la intalnire sa vb cu voi despre problema.

 

 

multumesc pt sfat.

Cel mai bine le verifici in felul urmator. Dai jos discurile si le pui pe un geam, fereastra sau orice crezi ca este perfect drept. Daca discul se misca si are joc pe suprafata plana, atunci e stramb, daca sta fix si nu are joc, atunci este normal si merge tinut in continuare. De dat banii este usor, de facut sunt mai greu...

Mesaj completat

Când dai cu ele încinse în apă rece.

Total eronat, asa nimeni nu ar mai trebui sa franeze pe ploaie ca se stramba discurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total eronat, asa nimeni nu ar mai trebui sa franeze pe ploaie ca se stramba discurile.

 

 

nu e deloc eronat,discurile de frana se deformeaza la schimbari bruste de temperatura mai ales vara daca mergi mai tare si apoi iei o balta sau te duci la spalatorie si ala le uda cand sunt fierbinti,daca mergi pe ploaie ele vor fi stropite constant si nu prea au timp sa se incinga rau decat daca mergi f tare si franezi f agresiv

eu am schimbat discuri super sport ventilate,perforate si striate in primi 500 de km din cauza unor baltoci

 

discurile nu se indreapta sub nici o forma!!!exista riscul aparitiei fisurilor care pot duce la alte evenimente fff neplacute-accidente f grave

 

gasesti discuri sh la vreo 100-150 euro

 

verifica planeitatea discurilor pe un geam,e o idee f buna

 

nu de juca cu franele la moto,te joci cu viata ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine le verifici in felul urmator. Dai jos discurile si le pui pe un geam, fereastra sau orice crezi ca este perfect drept. Daca discul se misca si are joc pe suprafata plana, atunci e stramb, daca sta fix si nu are joc, atunci este normal si merge tinut in continuare. De dat banii este usor, de facut sunt mai greu...

Mesaj completat

 

Total eronat, asa nimeni nu ar mai trebui sa franeze pe ploaie ca se stramba discurile.

 

 

 

Sal,buna idee.

Multumesc pentru ajutor.

post-58886-1281475120_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul a zis doar ca discurile au o anumita uzura nu ca sunt strambe. Atat timp cat uzura lor nu depaseste limita admisa schimbi placutele cat vrei.

Eu unul nici nu m-as gandi sa le indrept.

 

La urma urmei din ce cauza se stramba discurile? Exceptand accidentele?

 

 

:D hihihi nu-i bai bre, m-a incurcat cu tipul care zicea ca are discurile strambe :blbl:

Mesaj completat

nu prea cred...

 

@danny_nt:omul a spus ca sunt indoite,nu usor uzate discurile.dar in fine,nu prea are rost sa discutam aiurea 10 pagini daca e safe sau nu sa schimbi discuri indoite/uzate.fiecare tine la viata lui in mod diferit probabil :baldy:

nu va luati la hartza, io sunt omul cu discurile cam uzate, omul cu discurile strambe e altcineva.

s-a incurcat omul, mai recititi si voi o data si revenim ontopic ;)

Mesaj completat

Sal,buna idee.

Multumesc pentru ajutor.

post-58886-1281475120_thumb.jpg

revin cu sugestia, nu stiu daca te-ai uitat:

http://www.ebay.com.au/

http://stores.ebay.com.au/zoneproductsshop

daca nu gasesti in al doilea link, cauta user-ul "zone-products"; e fabrica in UK si daca-l intrebi iti spune exact ce te intereseaza - cand fabrica, la ce pret, cat costa transport si ce mai vrei tu sa-l intrebi - sa-i spui ca nu esti in UK, pt ca cred ca din pretul afisat iti poate scadea TVA-ul lor - dar nu stiu care ar fi regimul la intrarea in RO.

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total eronat, asa nimeni nu ar mai trebui sa franeze pe ploaie ca se stramba discurile.

 

 

 

nu e deloc eronat,discurile de frana se deformeaza la schimbari bruste de temperatura mai ales vara daca mergi mai tare si apoi iei o balta sau te duci la spalatorie si ala le uda cand sunt fierbinti,daca mergi pe ploaie ele vor fi stropite constant si nu prea au timp sa se incinga rau decat daca mergi f tare si franezi f agresiv

eu am schimbat discuri super sport ventilate,perforate si striate in primi 500 de km din cauza unor baltoci

 

eu unul nu am mai auzit asa ceva.ai distrus discuri in 500km din cauza unor baltoace???asa ceva,sorry,dar e cam imposibil!sau tu esti singurul care a patit asa ceva......inseamna ca eu trebuia sa am discurile moarte de tot la cate diferente bruste de temperatura au incasat pe parcursul a 2 ani si ceva si peste 20 de mii de km.asa ca,tind sa cred ca le-ai strambat din cauza gropii nu din cauza apei care era inauntru.... :baldy:

 

ps:cat legat de spalatul lor cu apa super rece cand sunt super calde...le-am spalat eu cu apa rece ca gheata anu` trecut in vara(de N ori) din simplul motiv ca mi se murdareau rau de tot dupa o tura pe gutin.si ghici ce?nu s-au indoit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei na din atata motiv sa ne luam la harta. Stai sa vezi cand om incepe sa discutam despre uleiuri :baldy:

Acum revenind ontopic: Am gasit niste articole tehnice destul de detaliate inclusiv unul despre tehnica franarii:

http://hobbymoto.ro/?cat=11

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy: Super Super superrrr Tareeee

Una dintre cele mai tari povesti "the best" mama lor eu unul am puso la loc de cinste

Da are dreptate Mama lor de discuri si mama lui de geam

Sper ca nu ai incurcat discurile cu geamul si geamul cu discurile

 

Incredibil ......... sfatul meu discuri de frina subacvatice

SH:100-150E super super sport

 

THE BEST

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei na din atata motiv sa ne luam la harta. Stai sa vezi cand om incepe sa discutam despre uleiuri :D

Acum revenind ontopic: Am gasit niste articole tehnice destul de detaliate inclusiv unul despre tehnica franarii:

http://hobbymoto.ro/?cat=11

Vezi bueyyy George ca si constantenii stiu sa se dea pe curbe mah??????? ;)

 

P.S. : Baietii de la Hooby in afara de circuite se mai pricep si la service , culmea la preturi super-rezonabile. Pacat ca in Bucuresti nu gasesti asa ceva....(salutari Toni :baldy:)....

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu am mai auzit asa ceva.ai distrus discuri in 500km din cauza unor baltoace???asa ceva,sorry,dar e cam imposibil!sau tu esti singurul care a patit asa ceva......inseamna ca eu trebuia sa am discurile moarte de tot la cate diferente bruste de temperatura au incasat pe parcursul a 2 ani si ceva si peste 20 de mii de km.asa ca,tind sa cred ca le-ai strambat din cauza gropii nu din cauza apei care era inauntru.... :baldy:

 

ps:cat legat de spalatul lor cu apa super rece cand sunt super calde...le-am spalat eu cu apa rece ca gheata anu` trecut in vara(de N ori) din simplul motiv ca mi se murdareau rau de tot dupa o tura pe gutin.si ghici ce?nu s-au indoit

 

 

Sa nu va luati dupa george el va minte are discuri subacvatice super super sport daia isi permite sa le spele cu apa rece le-a luat anu trecut de la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu va luati dupa george el va minte are discuri subacvatice super super sport daia isi permite sa le spele cu apa rece le-a luat anu trecut de la mine.

 

??? :baldy:

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

??? ;)

 

 

:baldy: O recomandare pentru cei care cred ca discurile se strica de la apa. Si eu si tu si restul ne-am cumparat discuri subacvatice din cauza asta nu se strica ale noastre cind trecem prin balti.

Numai bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy: O recomandare pentru cei care cred ca discurile se strica de la apa. Si eu si tu si restul ne-am cumparat discuri subacvatice din cauza asta nu se strica ale noastre cind trecem prin balti.

Numai bine ;)

 

ashaaaa.....scuze dar nu am inteles gluma si trimiterea directa catre "ceilalti" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica s-ar indrepta... O sa-mi incerc norocul saptamana asta sau viitoare... Si o sa revin cu detalii. 

Doar ca o sa fie in Constanta. Habar nu am unde...E pe tipul de relatie: cunosc pe cineva care cunoaste pe cineva, care cunoaste....

 

 

:baldy:  Taman acuma mi se intampla toate!

Am zis ca revin... Se pare ca nu am probleme cu discul. De spate, caci despre el era vorba la mine. Erau placutele problematice. Asa ca...

S-o suparat un prieten - a se citi om care se pricepe - pe franele mele si le-o incins de o iesit fum...la propriu. ;) Problema rezolvata (placutele s-au mai tocit, va dati seama... si nu mai e galagia care era) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca revin... Se pare ca nu am probleme cu discul. De spate, caci despre el era vorba la mine. Erau placutele problematice. Asa ca...

S-o suparat un prieten - a se citi om care se pricepe - pe franele mele si le-o incins de o iesit fum...la propriu. ;) Problema rezolvata (placutele s-au mai tocit, va dati seama... si nu mai e galagia care era) 

Totusi...eu zic ca ai o problema......morala....tie ti se pare ok ca discul si cu placutele sa se frece sub ochii tai?.... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi...eu zic ca ai o problema......morala....tie ti se pare ok ca discul si cu placutele sa se frece sub ochii tai?.... ;)

:baldy:

 

 

Respectivul a avut decenta sa mearga dupa colt cu motoreta... dupa multe colturi... :D  Practic, nu s-au frecat sub ochii mei...  :blbl: Dar, cu acordul meu...  :)

Mesaj completat

Doar pentru ca scartaia la franare ti-a zis cineva ca ai probleme cu discul?

Te referi la mine? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...