Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Are careva dintre voi far sau sticla de la far din ala rotund, (honda cb 500, suzuki gs 500, ducati monster, honda hornet) prin casa si nu ii mai trebuie? As fi interesat sa cumpar unul...

 

EDY

NR. TEL. CONTACT: 0761135710

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu imi iau motor sa stau la terasa te asigur insa daca tot ma chinui de aproape 2 ani sa strang bani nu vreau sa ii cheltui pe un Hornet trantit pe toate cele 6 laturi de jdemii de proprietari inaintea mea. Acum stiu ca la banii astia nu pot avea pretentii fenomenale dar totusi o sa caut pana gasesc unul intr-o stare acceptabila.

 

Cu siguranta va trebui sa mai investesc intr-un schimb de ulei, placute de frana si poate lantul de distributie, nu imi surade ideea sa caut si toate capacele la motor sa le inlocuiesc, precum si capacele la ceasurile de bord (si alea polizate), scarite sau toba!

 

Sper sa gasesc un Hornet la care proprietarul a avut inspiratia sa ii monteze crashbar-uri si apoi sa il dea de pamant, daca tot ne luam dupa expresia: "femeie nefu.. si motor netrantit nu ai sa vezi".

 

Bafta!

Poatre lantul de transmisie, ca ala de distributie cica nu ar trebui sa pice pana in 50.000km la Hornet, sau chiar mai mult.

Ai zis ca nu poti sa ai pretentii, dar nu ai zis ce buget, din cate am vazut pe bikeshop, au coborat chiar sub 2.000euro Horneturile din 98-2002.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi iau motor sa stau la terasa te asigur ......

 

Salut, uite chiar ma bucur sa aud asta, inseamna ca tonul ironizator nu era pt tine.

Daca efectele cazaturilor constau numai in polizari, diversele piese se pot inlocui in timp iar daca nu te grabesti le poti gasi la preturi acceptabile.

E adevarat ca pana la remediere arata putin dezolant piessajul, asta e.

Asa cum spune colegul preturile au mai scazut si in principiu recomand modelul ala cu etrierii negrii (cred ca dupa 2000) care ar fi putin imbunatatit.

Asta mica albastra a mea e fabr 99, cumparata din cluj si a fost gata zgariata dar nu mi'am facut probleme, ma gandeam ca poate voi cadea la randul meu.

Spre ex, moto anterior 125 cmc, aproape nou, cumparat la 2.000 km !... am mers in poligon sa ne cunoastem mai bine iar la prima iesire pe strada am fost pe jos . Nu are rost sa detaliez dar stii cum e, iti cam vine sa te iei la bataie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa te agiti cu zgarieturile superficiale. Eu am zgariat ambele capace dar foarte putin, asa ca n-o sa le schimb ca nu ma deranjeaza.

Mai bine sa te focalizezi asupra altor defecte mai grave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poatre lantul de transmisie, ca ala de distributie cica nu ar trebui sa pice pana in 50.000km la Hornet, sau chiar mai mult.

Ai zis ca nu poti sa ai pretentii, dar nu ai zis ce buget, din cate am vazut pe bikeshop, au coborat chiar sub 2.000euro Horneturile din 98-2002.

 

Cam pe acolo ma invart si eu, sper sa gasesc o viespe intr-o stare cat mai buna la banii astia. Un exemplu ar fi ceva la 44k km deci trebuie sa iau in calcul si posibilitatea schimbarii celor doua piese in discutie mai sus.

 

Mesaj completat

Nu are rost sa detaliez dar stii cum e, iti cam vine sa te iei la bataie!

 

True.. true..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul asta stiu ca sunt singurul al carui Hornet are peste 70.000 de km in Romania.

58000, abia cumparata, hornet 919f din 2002.

ma pregatesc sa schimb ulei, nu stiu cand/cum l-a facut cel dinainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa te agiti cu zgarieturile superficiale. Eu am zgariat ambele capace dar foarte putin, asa ca n-o sa le schimb ca nu ma deranjeaza.

Mai bine sa te focalizezi asupra altor defecte mai grave.

 

Verificarea aspectelor esentiale se subintelege, nu o sa iau un motor care arata bine dar are pistoanele facute praf, insa este foarte important si aspectul general. Daca le zgarii eu atunci e alta treaba, vorba aia, iti vine sa te iei la bataie :laugh:

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indeed it is. Totusi decat sa merg fara bord l-as pune pe ala. Vad ca astia reusesc sa fabrice orice cacao la preturi mici. Nu m-ar mira sa faca si horneturi contrafacute acusi :laugh:)

preturi mici inseamna calitate mica garantata.

am patit pe pielea mea.

reciproca insa nu e valabila intotdeauna: preturi mari = calitate mare.

ramanem tot la vorba aia... beleshte okii ca sa nu beleshti punga ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, in goana dupa o viespe de vanzare am descoperit ca foarte multe motoare sunt trantite si au blocul motor julit, belit, zgariat.. oribil!

 

In cazul in care asta ar fi singurul inconvenient major si motorul functioneaza impecabil, cum se poate remedia problema?

Autosol Metal Polish te ajuta sa scapi de niste zgarieturi fine.......

Daca vrei un Hornet ok sunt doua in Bucuresti a caror istorie o cunosc foarte bine. Una este a utilizatorului @simpluu iar cealalta a lui @arycy. Astea doua sunt fff ingrijite (ariciu' chiar e exagerat cu cat ai bibileste la ea...;) ) ... Orice ai gasi iti urez bine ai (aproape)venit in stup. :laugh:

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@VAli-MetallWarrior lasa ca te prin eu din urma la anu... Eu am peste 60.000 km :laugh:

Ps. Ai zis ca ai curatat motoru si ca i-ai redat cp pierduti p drum, cum ai facut asta ca m-as baga la ceva reglaje si mentenanta? Asa ca am nevoie de sfaturi utile ;) Danke

Pps. Ai facut traseu pe la Voineasa cum ai zis? Ceva din Transalpina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

O mica problema si o simpla intrebare.

Dispozitivul care face posibila functionarea stopului cand actionez frana fata mi s-a ars,este chiar sub maneta si se prinde intr-un horsurub,stie cineva de unde pot sa achizitionez asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei un Hornet ok sunt doua in Bucuresti a caror istorie o cunosc foarte bine. Una este a utilizatorului @simpluu iar cealalta a lui @arycy. Astea doua sunt fff ingrijite (ariciu' chiar e exagerat cu cat ai bibileste la ea...:D ) ... Orice ai gasi iti urez bine ai (aproape)venit in stup. :laugh:

 

Mersi Sorin de 'reclama' , cu parere de rau anunt ca am iesit din stup..horneta a plecat la Brasov, sper sa aiba grija de ea in continuare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Nu am mai scris decat un post sau doua :laugh: Sunt un tanar si proaspat Hornetist.Am luat-o de vreo 3 saptamani dar sunt in asteptarea permisului.Pana atunci sunt cateva mici lucruri pe care vreau sa le fac la ea de aceea va intreb pe voi:

nu stie nimeni de unde pot face rost de o inchizatoare pentru sa la model 2000-2003 PC34?Nu va incurca pe niciunul pe-acasa?;) Mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am analizat oferta ta, arata bine Hornet-ul insa Bucurestiul e cam departe si costurile totale mi-ar depasi bugetul, plus ca de 1 an si ceva am cam ruginit pentru ca nu am mai condus si o sa fac 500km drumul inapoi in 3 zile :laugh:

 

Daca nu gasesc nimic mai aproape cred ca o sa imi aduc ceva din afara. La bani as iesi tot acolo si macar mi-o aduce omu in Cluj.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!!! Incepand de ieri sunt si eu proaspatul detinator a unei VIESPE vanduta de utilizatorul @simpluu,sper sa fiu multumit de ea,m-ai ales din punct de vedere mecanic.Apropo,ma puteti ajuta cu ceva relatii despre preturi si calitate la urmatoarele consumabile:placute de frana,ulei si filtru de ulei,aer,caucicuri.Imi cer scuze ca va intreb,dar nu prea am timp sa caut pe forum!!!.

Va salut si va doresc cat m-ai multi km fara incidente si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am analizat oferta ta, arata bine Hornet-ul insa Bucurestiul e cam departe si costurile totale mi-ar depasi bugetul ....

Daca nu gasesc nimic mai aproape cred ca o sa imi aduc ceva din afara. La bani as iesi tot acolo si macar mi-o aduce omu in Cluj.

 

Te salut

spuneam ca hornetul l'am cumparat din cluj asa ca am cautat tot felu de variante de transport.

Asa am gasit nemo expres care l'a adus pana in bucuresti cu 200 lei, asta se intampla in februarie a.c. (a costat mai ieftin decat cu masina proprie in conditiile in care imprumutam o remorca de la un amic) iar daca vorbeam direct cu unul din soferi ieseam si mai ieftin.

Numa' bine

 

Ah, inca ceva, trenul e 50 sau 70 lei Buc-Cluj iar la intoarcere am venit cu masina de nemo.

Daca pare a fi reclama ceva, sa imi spuneti sa trec pe la casieria motociclism.ro

Editat de www_nch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca uni hornetisti au plimbat viespele ceva vara asta , eu din pacate de la baia mare daca am mai facut 500 km ;) sper sa inchei sezonu cu 5000 km sa pot face schimbu in primavara. drep sa spun nu prea am avut timp, poate uni credeti ca vam uitat (cei care ne cunoastem) :laugh: pina si pe pc sa pus paianjeni :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!!! Incepand de ieri sunt si eu proaspatul detinator a unei VIESPE vanduta de utilizatorul @simpluu,sper sa fiu multumit de ea,m-ai ales din punct de vedere mecanic.Apropo,ma puteti ajuta cu ceva relatii despre preturi si calitate la urmatoarele consumabile:placute de frana,ulei si filtru de ulei,aer,caucicuri.Imi cer scuze ca va intreb,dar nu prea am timp sa caut pe forum!!!.

Va salut si va doresc cat m-ai multi km fara incidente si asfalt uscat.

Bine ai venit in stup. Citez (si adaug)placute de frana (~200 ron),ulei(`200 RON) si filtru de ulei(~50 RON),aer (Gratuit),caucicuri(~1000 RON)...

vad ca uni hornetisti au plimbat viespele ceva vara asta , eu din pacate de la baia mare daca am mai facut 500 km :D sper sa inchei sezonu cu 5000 km sa pot face schimbu in primavara. drep sa spun nu prea am avut timp, poate uni credeti ca vam uitat (cei care ne cunoastem) :laugh: pina si pe pc sa pus paianjeni :lol:

Pai hai cu noi la mare we viitor ca sa iti faci "norma" de kilometri...:P...P.S.: tot lucioase galeriile?....;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde pot face rost de o inchizatoare pentru sa la model 2000-2003 PC34?Nu va incurca pe niciunul pe-acasa?:laugh: Mersi mult

 

uite eu am luat de la mr. bricolage o inchizatoare de sertare de birou se potriveste la mare fix, tre sa cauti modelul adecvat

Mesaj completat

S-a mai discutat despre consum dar nu-s în stare să găsesc pagina, ce consum are în oraÂş, mers normal?

 

cam 7%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...