Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Caca ... ce e asa nasol la una aftermarket? pretul? Ati auzit toti ca-s mai bune alea OEM si o tine-ti intr-una cu replica asta.

 

Nici nu intra in discutie comparatia intre cele doua.

 

 

Daca tu alegi aftermarket,tot respectul.

 

In cazul asta recomad slapi originali de pe piata Mike,Puna,si ghete de fotbal Adidos.

 

Mai nou in china se fabrica slk-uri sub licenta Mercedes. :bigstar:

 

Hai ca glumesc,nu o lua in nume de rau.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

frumos mod de a te exprima.daca iti sustii punctul de vedere hai te rog cu cateva exemple concrete(poze,detalii,calitatea lucrarii,orice ne poate ajuta pe restu sa intelegem parerea ta)de piese aftermarket care sunt de calitatea celor OEM.daca iei aceeasi piesa OEM si aftermarket si tu sustii sus si tare ca doar pretul difera,inseamna ca nu prea ai idee de ce inseamna calitate si unde sa te uiti sa vezi diferentele.desi in timp,diferentele sunt din ce in ce mai evidente.pot zice ca am folosit/vazut/vandut OEM si aftermarket si diferentele exista in cele mai multe cazuri.gasesti piese OEM mai proaste ca si cele aftermarket?DA!gasesti piese aftermarket mai proaste ca cele OEM?DA!.ca ai prins sau ai auzit tu ca nu e nici o diferenta e partea a doua.sper sa nu te ataci prea tare,desi de obicei sari ca ars cand cineva nu e de acord cu tine.

 

tu ai dat vreun argument sa iti sustii cele scrise mai sus?nope...deci esti in aceeasi oala cu "aia care o tin pe a alor ca is mai bune OEM-urile".corect?legat de scarite iti garantez eu ca scaritele aftermarket sunt facute dintr-un aliaj mai de proasta calitate,guma de pe ele se duce mult mai repede,palpatorul se roade in 25% timp mai scurt decat la OEM.prinderile cedeaza mai usor...contrazi-ma cu explicatii logice

 

99,9% din piesele de pe o motocicleta sunt luat de la alti producatori, cum ar fi showa, denso etc, vrei sa imi zici tu mie ca daca iti iei un filtru de aer miw(parca asta era cu care vine honda stock) sau un filtru de aer honda oem pe care scrie tot miw dar are si un stiker cu honda oem, filtrul pe care e scris si honda oem e mai bun ca cel pe care scrie doar miw ...

Pana si segmentii din motor nu-s facuti de honda, in caz ca nu stiai ;)

 

Nici nu intra in discutie comparatia intre cele doua.

 

 

Daca tu alegi aftermarket,tot respectul.

 

In cazul asta recomad slapi originali de pe piata Mike,Puna,si ghete de fotbal Adidos.

 

Mai nou in china se fabrica slk-uri sub licenta Mercedes. :bigstar:

 

Hai ca glumesc,nu o lua in nume de rau.

Daca nu ai fi zis asta intr-o discutie in care tu incerci sa vinzi ceva sau speri sa vinzi ceva(tinand cont ca dezmembrezi ceva) poate ca nu as fi zis nimic.

 

Nu o lua in nume de rau.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

99,9% din piesele de pe o motocicleta sunt luat de la alti producatori, cum ar fi showa, denso etc, vrei sa imi zici tu mie ca daca iti iei un filtru de aer miw(parca asta era cu care vine honda stock) sau un filtru de aer honda oem pe care scrie tot miw dar are si un stiker cu honda oem, filtrul pe care e scris si honda oem e mai bun ca cel pe care scrie doar miw ...

Pana si segmentii din motor nu-s facuti de honda, in caz ca nu stiai ;)

 

 

Daca nu ai fi zis asta intr-o discutie in care tu incerci sa vinzi ceva sau speri sa vinzi ceva(tinand cont ca dezmembrezi ceva) poate ca nu as fi zis nimic.

 

Nu o lua in nume de rau.

 

ok.baga un ochi pe wikipedia putin la termenul OEM si ai sa vezi ca stii tu ceva ceva,dar nu la "tinta". ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.baga un ochi pe wikipedia putin la termenul OEM si ai sa vezi ca stii tu ceva ceva,dar nu la "tinta". ;)

M-am uitat ... cum zici tu ;)

 

"OEM may refer to a company that purchases for use in its own products a component made by a second company.[2] Under this definition, if Apple purchases optical drives from Toshiba to put in its computers, Apple is the OEM."

Deci daca iei unitatea optica de la toshiba in loc de apple nu mai e oem, la fel ca filtrele pe care cand le cumperi de la honda e pus un stiker cu honda oem si acelasi filtru care il cumperi de 3 ori mai ieftin de la MIW, care e fix ceea ce iti da si honda doar ca nu are stiker-ul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat ... cum zici tu ;)

 

"OEM may refer to a company that purchases for use in its own products a component made by a second company.[2] Under this definition, if Apple purchases optical drives from Toshiba to put in its computers, Apple is the OEM."

Deci daca iei unitatea optica de la toshiba in loc de apple nu mai e oem, la fel ca filtrele pe care cand le cumperi de la honda e pus un stiker cu honda oem si acelasi filtru care il cumperi de 3 ori mai ieftin de la MIW, care e fix ceea ce iti da si honda doar ca nu are stiker-ul ala.

ok,daca citeai mai jos cu un aliniat intelegeai ca e o mica diferena intre OEM si aftermarket...dar oricum am dat-o in diverse deja

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok,daca citeai mai jos cu un aliniat intelegeai ca e o mica diferena intre OEM si aftermarket...dar oricum am dat-o in diverse deja

 

Discutam pana sta vantul. Trebuie sa stii sa faci diferenta intre piese. Honda nu o sa faca niciodata baterii,becuri,filtre,anvelope etc. dar face cadrul,piesele principale din motor,scaritele,clipsurile si le face de regula mai bine ca orice producator aftermaket.Si mai este o chestie, aceeasi piesa produsa de cineva pt Honda poate sa fie de calitate mai buna pt Honda decat pt aftermarket (acumulatorii sunt sigur in categoria asta). Pt mine piesele aftermarket sunt in general o varianta mai ieftina si le alegi dupa o analiza inainte. Facand un raport intre intre aftermarketurile care nu au fost puse de fabrica niciodata si OEM-uri am devenit foarte neancrezator in calitatile aftermarketurilor. Intre OEM-uri si aceleasi piese cumparate direct de la producatorul lor,pretul ar trebui sa fie hotarator. Nu exista o regula, intai te documentezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutam pana sta vantul. Trebuie sa stii sa faci diferenta intre piese. Honda nu o sa faca niciodata baterii,becuri,filtre,anvelope etc. dar face cadrul,piesele principale din motor,scaritele,clipsurile si le face de regula mai bine ca orice producator aftermaket.Si mai este o chestie, aceeasi piesa produsa de cineva pt Honda poate sa fie de calitate mai buna pt Honda decat pt aftermarket (acumulatorii sunt sigur in categoria asta). Pt mine piesele aftermarket sunt in general o varianta mai ieftina si le alegi dupa o analiza inainte. Facand un raport intre intre aftermarketurile care nu au fost puse de fabrica niciodata si OEM-uri am devenit foarte neancrezator in calitatile aftermarketurilor. Intre OEM-uri si aceleasi piese cumparate direct de la producatorul lor,pretul ar trebui sa fie hotarator. Nu exista o regula, intai te documentezi.

Am in service un hornet 2008 parca cu dauna pe casco si are pe sasiu un M mare, care de obicei inseamna Marzocchi-Logo.gif deci nici cadrele nu mai sunt facute de ei

post-18053-0-83179800-1326018385_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

logic ca nu sunt, ca hornetul e facut in italia.

pe majoritatea pieselor electrice scrie ducati.

george. poti sa te superi dar are dreptate.

99% dintr-un produs, cu atat mai mult cand vorbim de industria auto-moto, nu sunt piese fabricate de cel care pune si badgeul final.

intamplator am vandut si piese, iar acum vand masini.

de foarte multe ori cand vindeam piese originale, gaseam inauntru piesa stantata cu brandul de aftermarket.

ca sa dau exemplu:

bmw are amortizoare facute de sachs, cutii de viteze facute de ZF si getrag, filtre de mann, optica de valeo, sticlaraia de ....(am uitat cum ii cheama), discuri si placute textar, tablaraie cel mai probabil facuta de klokerholm (nu stiu daca am scris bine), etc.

si cam pe toate daca le cumperi, de la ab, o sa le gasesti intr-o cutie frumoasa pe care scrie bmw. si o sa platesti cutia aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

logic ca nu sunt, ca hornetul e facut in italia.

pe majoritatea pieselor electrice scrie ducati.

george. poti sa te superi dar are dreptate.

99% dintr-un produs, cu atat mai mult cand vorbim de industria auto-moto, nu sunt piese fabricate de cel care pune si badgeul final.

intamplator am vandut si piese, iar acum vand masini.

de foarte multe ori cand vindeam piese originale, gaseam inauntru piesa stantata cu brandul de aftermarket.

ca sa dau exemplu:

bmw are amortizoare facute de sachs, cutii de viteze facute de ZF si getrag, filtre de mann, optica de valeo, sticlaraia de ....(am uitat cum ii cheama), discuri si placute textar, tablaraie cel mai probabil facuta de klokerholm (nu stiu daca am scris bine), etc.

si cam pe toate daca le cumperi, de la ab, o sa le gasesti intr-o cutie frumoasa pe care scrie bmw. si o sa platesti cutia aia.

nu se supara nimeni,doar ca se pare ca nu prea cititi atenti definita OEM unii.in fine...nu mai continui discutia ca sincer nu are rost,e degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as dorii sa schimb roata din fata care e acuma de 16' cu una de 17.tehnic este posibil sau treb schimbata si furca si toate cele(discuri)etc...????modelul meu e din 98.

 

fa-i upgrade-ul respectiv, ca beneficiezi de o mai buna manevrabilitate! deci merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat parbriz Puig pentru Hornet S, si desi parea absolut identic si la fel (cu exceptia double-bubleului) nu a itnrat perfect pe prinderi am fost nevoit sa tensionez un pic piesa si carena, ca pe urma sa constat ca bazaia si trebuie sa ii bag cauciuc in plus intre carena si parbriz. De curiozitate am reinstalat parbrizul original si a intrat perfect din prima, fara nici o bazaiala. Montajul l-am facut corect ca sunt 8 suruburi, dar pur si simplu era difernta de poate 1 milimetru, diferenta care conta.

La fel cand am luat o oglina "OEM quality" de pe louis pentru motor si am dat pe ea 22 de euro, arata intr-adevar identica cu cea originala. Eeee, in timp ce o montam am facut prostia sa o scap si a crapat, cazuta de la un metru!!! Am lluat din dezmembrari o oglinda de F4i (care este aceeasi cu Hornet S, aviz amatorilor), si am instalat-o. Dupa cateva luni AM CAZUT cu motocicleta pe la 40 la ora pe oglinda aia si nu a patiti nimic oglinda!, in timp ce "OEM quality" de pe louis s-a crapat scapata din mana de la un metru inaltime! (metru pe care pe langa viteza a avut-o si motocicleta cand a cazut).

 

La consumabile este posibil sa fie absolut acelasi lucru, dar ce tine de piese non-consumabile, SPECIFICE motocicletei chiar cred in OEM.

Sunt anumite piese cum ar fi manete, semnalizari, manere, capete de ghidon(desi after market sunt mai usoare si vibreaza ghidonul) si fleacuri de astea mici care poti sau nu, sa le gasesti si after-market la calitate (mai) buna decat OEM, in rest la ceea ce tine de scarite, intinzator lant, carburatie, si motor as merge doar pe mana OEM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare oferta moto+echipament inclus...parca ma incearca un mic regret ca nu am asteptat pana acum sa imi iau viespea si m-am grabit in Noiembre :crack:....dar de vroiam ceva semicarenat cum e S-ul si astea sunt cam rare pe la vanzare dupa cum am observat (sau ma insel?)

 

Hai cu primavara...mama ce zapada e la Brasov acum, trece de gezne si ninge gros :baldy:

Editat de ionutz_bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare oferta moto+echipament inclus...parca ma incearca un mic regret ca nu am asteptat pana acum sa imi iau viespea si m-am grabit in Noiembre :crack:....dar de vroiam ceva semicarenat cum e S-ul si astea sunt cam rare pe la vanzare dupa cum am observat (sau ma insel?)

 

Hai cu primavara...mama ce zapada e la Brasov acum, trece de gezne si ninge gros :baldy:

 

N'ai de ce. Arata zdravan tare a ta :peace:

 

Bai baieti..m'ar interesa sa'i cumpar la viespe asa ceva si nu stiu daca se merita sau nu, daca se potriveste sau nu. Omu' zice ca e luata de pe un model '04, iar mie'mi trebuie pt modelul '01. Ce ma fac? Cum fac ? Multam

post-66915-0-43683800-1326720670_thumb.jpg

Editat de corpsegrinder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N'ai de ce. Arata zdravan tare a ta :peace:

 

Bai baieti..m'ar interesa sa'i cumpar la viespe asa ceva si nu stiu daca se merita sau nu, daca se potriveste sau nu. Omu' zice ca e luata de pe un model '04, iar mie'mi trebuie pt modelul '01. Ce ma fac? Cum fac ? Multam

 

Vezi ca intre modelele '01 si '04 e o diferenta minora la rezervor, sa, codita, stop... chiar daca e minora, e am luat de pe net un suport top case, si nu se potriveste 100%, adica nu pot sa pun seaua, rackul tre modificat un pic, mai taiat, mai sudat... daca ai mod sa incerci protectia, probabil ca merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...