Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

eu nu am probleme. un prieten cu o yamaha are probleme si ma rugat sa ma interesez.

 

am o problema...nu mai trage motorul asa bine si gazele au un usor miros de benzina. am crezut ca sunt bujiile ,,sunt noi,, am demontat bujiile si nu sunt defecte. daca a patit cineva cu motor pe injectie asa ceva. am ajuns la concluzia ca poate fi din cauza benzinei proaste...nu stiu. am alimentat din alt peco si parca si-a mai revenit.

 

Nu ar strica sa inlocuiasca sau curete si filtrul de aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cati litri de ulei încap intr-un motor?

 

Ok, reformulez...Astazi am schimbat uleiul la motor (hornet-2003) si e prima data cand am facut asta (motorul l-am cumparat acum o sapt).

Pe langa faptul ca am scos uleiul vechi,schimbat filtrul si adaugarea altuia mai era nevoie sa fac si altceva? Am pus cam 3,6 litri de ulei, Motul 5100...de unde stiu cat trebuie pus in motor?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a pus careva amortizor de f3/f2 pe bascula de hornet? '98 sau aproape.

are careva schema de la adaptare?

ceva idei despre...consecinte? stiu ca se ridica de fund cam sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati litri de ulei încap intr-un motor?

 

Ok, reformulez...Astazi am schimbat uleiul la motor (hornet-2003) si e prima data cand am facut asta (motorul l-am cumparat acum o sapt).

Pe langa faptul ca am scos uleiul vechi,schimbat filtrul si adaugarea altuia mai era nevoie sa fac si altceva? Am pus cam 3,6 litri de ulei, Motul 5100...de unde stiu cat trebuie pus in motor?

Multumesc.

 

Ideea e sa verifici nivelul.Dupa cum zice si manualul postat mai sus de misulik ai pus mai putin. Dar daca verifici pe joja si e ok lasa-l asa. Daca nu mai pune.

Trebuie sa ai grija si cum se face verificarea: motorul trebuie sa fie cald si apoi se lasa un nr de minute, joja nu trebuie sa fie infiletata cand masori,motorul drept nu pe cric... scrie in manual exact.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, nu se pupa suportii, din cauza prinderii de sub sa, dar poate ma insel...

adica e 98-02 si 03-06.

 

Baieti (si fete), imi pare rau ca nu am mai fost pe aici in ultimul timp, ca va lamuream. Si eu am alergat dupa suportii aia de mi-au iesit ochii.

Roxy, a mea este tot 2005 si iti spun ca vei gasi greu suportii.

 

Deci, suportii arata aproape la fel, dar nu au aceeasi lungime.

Pentru 98-02 sunt codul Givi 162FZ

Pentru 2003-2006 sunt 258FZ.

 

Cum modelele 03-06 sunt foarte putine la noi, si probabilitatea sa gasesti suporti e cam mica, eventual daca a luat/primit cineva modelul nou si el are mobra mai veche...

Pe de alta parte, si daca are cineva de vanzare suportii astia nu-i va da asa repede tocmai pentru ca sunt mai putini cu modelul 03-06.

 

Din ce am studiat eu, sunt doua feluri de suporti (ca mod de fabricare), sunt suporti la care urechile de prins la manerul spate sunt sudate de suporti, dar exista si varianta la care urechile sunt prinse cu surub de suporti. In cazul asta, cred ca s-ar putea modifica un suport pentru 98-02 sa se potriveasca la 03-06 prin mutarea urechilor.

Nu stiu sigur daca se poate, eu asta aveam de gand sa fac dar am gasit in ultima clipa un set de suporti pentru 2005.

 

Referitor la topcase, si eu am tot de 46l, este la limita, incap doua casti dar depinde de casti. Eu am doua flip-uri si cu greu le bag, cu clapele ridicate si bagate una-ntr-alta.

Daca stii ca nu iti trebuie pentru doua casti, este ok, altfel cauta mai degraba Givi Maxia, de 52l sau 55l, nu e mare diferenta estetic, dar ca spatiu se simte.

 

Si inca ceva, cand gasesti suportii, de obicei se dau cu tot cu placa Givi. Ai grija sa fie placa MONOKEY, asta este pentru topcaseurile mari.

Daca e Monolock, nu e buna, merge numai pentru topcase-uri mici, pana in 30l. Monokey si Monolock nu sunt compatibile, sunt sisteme de prindere diferite.

 

Exemple:

 

Suport 98-02 cu urechile prinse in suruburi si placa Monolock

post-37499-0-87484700-1373962423_thumb.jpg

 

Suport 2003-2005 cu urechile sudate si placa MonoKey

post-37499-0-38431600-1373962433_thumb.jpg

 

Diferenta Monolock-Monokey

post-37499-0-73765300-1373962517_thumb.gif

 

Mobra mea cu topcase E460

post-37499-0-49158700-1373962490_thumb.jpg

 

 

Editat de tiz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, dimineata la plimbare prin oras a murit motorul, am trecut pe rezerva si am mers la peco, am pus vreo 9 litri si deja se vedea sus benzina, am trecut pe normal si am venit la servici, ce s-a intamplat ? cat are rezervoru cu tot cu rezerva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@misulikkk

Cred ca ai mizerie in rezervor si ti s-au infundat sitele de la robinetul de benzina. Trebuie kit de reparatie pentru robinetul de benzina, posibil si o curatare a rezervorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ideea e ca rezervorul are 16 litri in total, respectiv 17 la modelele dupa 2003. Si tu aveai benzina in rezervor, dar nu ti-o ”vedea” din cazul mizeriilor din sitele de la robinetul de benzina/fundul rezervorului. Asa mi-a explicat si mie mecanicul. Rezerva e de trei litri, din cate stiu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sunt si eu aproximativ nou in clubul Hornet. Am o mica problema cu ghidonul. Motorul l-a cumparatu cu alt ghidon pe el (nu ca cel original) fiind necunoscator nu mi-am dat seama

pana cand nu am mai vazut un alt Hornet si mi-a sarit in ochii detaliul acesta. Spun asta pt ca cu ghidonul pe care il am simt o presiune mare in podul palmei chear si dupa 2 - 3 km de mers.

Ghidonul meu este ceva mai drept decat cel original. Honda Hornet 1998. Intrebarea mea este daca si cu ghidonul original se simte tensiune in palme ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi huruie distributia, am 50 000 km ce este de facut...? se poate intinde(cum se face) trebuie schimbat doar intinzatorul ? sau si lantul..?

 

Pentru a schimba intinzatorul ce trebuie sa demontez..? iar pentru a schimba si intinzator si lantul trebuie sa dau rezervor jos si sa desfact tot motorul..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intinzatorul se schimba foarte usor nu trebe sa demontezi nimic. e ala iesit in afara in partea dreapta spre spate.

 

deobicei se schimba intinzatorul si patinele de la lant. daca huruie in continuare schimbi si lantul...trebuie incercat asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt mecanic, dar distributia nu se schimba nici dupa ureche si nici pe bucati. Nici la masina nu se face la fel. La fel si kitul de lant. Sau kitul de ambreiaj la masina, daca vrei. E pacat sa stai sa desfaci motorul / dai banii pe manopera si sa faci lucrarea pe jumatate. Fa un efort si schimb-o pe toata, ai 50.000 kilometri, merita si motorul ala o reimprospatare.

 

Calculeaza cat te costa reparatia motorului (excluzand consecintele unei cazaturi la viteza in urma defectiunii in mers) daca se rupe distributia. Apoi, vezi cati bani economisesti daca te zgarcesti la o piesa sau doua. Merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare care ai nevoie de set etrieri fata hornet pc41 2010 modelul fara abs impecabili ! se accepta si variante

post-68579-0-90615400-1366823223_thumb.jpg

 

post-68579-0-89498200-1358916613_thumb.jpg
post-68579-0-14573100-1358916584_thumb.jpg
post-68579-0-48654000-1349155694_thumb.jpg

0721602721

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...