Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Gresesc daca as zice ca un pinion mai mare pe spate te avantajeaza in cazul in care folosesti motorul preponderent prin oras?

Conditiie in care pentru mine ar fi mai potrivit cel standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eh ce zic eu de +3 nu e +20 sa nu mai poti merge cu motoru pe 2 roti :)) calculasem la +3 iti scade cam cu 8-12km/h din top speed in toate vitezele.. Eu ma gandeam la treaba asta mai mult ca o metoda de a revigora putin mobra ca deh,deja 4 ani..si totusi inca ma face sa zambesc ca un copil cand face ca toate animalele dupa 8k rpm :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+20 probabil pt stunts :)

 

Cateva chestii de pe net:

 

- I've gone 14t on front and 45t on rear, speedo reading is 25% higher than it should be i.e. reads 100 when doing 80 (according to gps anyway)

- Give or take a tad.+3 on the rear will have your speedo reading around 7% faster than before you fitted the bigger rear.So an indicated 100 before will now read 107

- Dont forget your speedo is already reading fast(up to 10%) from the factory.

- one more tooth on the front is the equivalent to taking 3 teeth off the back sprocket. The outcome will be less acceleration and a little more top speed, resulting in a less user-friendly 'feel' to the bike

- gearing it up at the sprocket reduces top speed not top end power, increases thrust in gear, makes no difference to the torque output of the engine

- I use a 45t rear,basically it was easier than buggering about with the front sprocket. I don't hang about on my commute, but half of it is B roads and the bike isn't held at a steady throttle for long periods on the A-road bits, so it suits

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citisem tot pe undeva ca mai bine pui +3 pe spate decat -1 pe fata de mila lantului cica.. Problema e ca daca ii pun +3 pe spate imi trebuie automat si lant mai lung,

 

Corect. Mai ales din cauza faptului ca, in conditii dinamice, daca lantul e obligat sa se "invarta" in jurul unei raze mai mici, transmisia pierde mai mult din randament.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A da, poza. E pus pe motorul unui prieten, asa l-a cumpărat, am google it și nimic, nu știu ce e și ce face.

» Post actualizat in 16 May 2015 09:43

.

post-25436-0-60471100-1431769372_thumb.jpg

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gutachten Vorschaltbox Motorradland BB43

http://hornet-home.de/forum/viewtopic.php?f=15&t=11217

 

"Hello, the following history: I had already obtained from the manufacturer of the ballast box, but on the phone said Motorrland they had submitted the entire "power variation rail" on Alpha technology;where dethrottling for Hornet (PC34) via ballast box, however, is completely alien. Long red short: If someone so has an opinion, I would be happy if I (if necessary even fax) could get a copy via email, mail."

 

Nu ma pricep prea bine la electrica, insa pare ceva pt instalatia Xenon sau.. pt limitarea puterii motorului. WTF?


» Post actualizat in 16 May 2015 14:49

Aparent, jucaria respectiva e produsa de Alpha Technik:

http://www.alphatechnik.de

 

Pare sa fie parte dintr-un kit fie de limitare fie de marire a puterii motorului.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pt colegii cu PC34/36: cam cati km reusiti sa faceti cu un plin (16/17L) si de regula cam dupa ce distanta alimentati asa pentru a fi siguri?

 

Mi se pare foarte enervant sa schimb pe rezerva din mers, adica sa te trezesti cand iti e lumea mai draga ca motorul a ramas fara benzina (intr-o depasire, intr-un viraj samd).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa gasesc niste kituri care se monteaza in rezervor si se pune un ceas separat care iti arata nivelul combustibilului din rezervor. Ma batea si pe mine gandul sa imi montez sa vad exact cata benzina mai am, sa nu mai desfac mereu capacul de la rezervor inainte de plecare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit-o in mers si am fost nevoit sa schimb pe RES asa de urgenta, desigur, acum gasesc robinetul ala cu ochii inchisi insa tot ma dispera :)

 

PC34 are cel mai mic rezervor, nu are indicator de nivel benzina si nici macar LED de avertizare, asa ca.. km pe 0 la fiecare alimentare si Go Planet! Din acest motiv am devenit cam paranoic cu benzinariile, pe oriunde ma duc caut sa am statie de alimentare la maxim 200km.

 

Consumul zic eu ca e normal, cu pasager, insa fara bagaje, asa mai light.. 5.6/100, in ritmul asta estimez ca un plin m-ar duce 280+

 

Btw, pentru cei din zona si nu numai, portiunea asta de drum a fost recent asfaltata si e o placere sa te dai: Alesd - Simleu

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, are cineva montat radiator de racire din China? Costa aproximativ 130 eur cu tot cu transport dar am auzit tot felul de povesti ca nu ar fi ok si nu stiu daca il comand sau nu. Am o Honda Hornet PC34 (2001) si radiatorul meu e stramb, a cazut pe partea dreapta, nu curge. Second hand am tot cautat dar nu are nimeni si la pret e aproximativ 100 eur unul in stare buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...