Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare. Tocmai mi-am luat si eu un Hornet din 2007 si nu prea mi-e clar cum functioneaza indicatorul de nivel de benzina. Din ce-am observat, cand ultima liniuta "licareste", eu pot sa bag undeva pe la 12-13 litri. Ma asteptam ca fiecare liniuta sa reprezinte aproximativ 3.1 litri. Unde sunt restul de 6-7 litri? Ma lamureste si pe mine cineva? :moron:

Mobra ta PC41 nu are comutator On Off Res, ultima liniuţă începe să clipească mai repede (nu la 5l cum ar fi normal ), atunci când mai ai vreo 6-7 litri. Rezervorul are 19l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am nevoie de un sfat, suportul scaritei pasagerului (nu stiu care este denumirea exacta) de pe partea stanga este putin inestetic, are vopseaua luata si as vrea sa-l vopsesc.

Ma gandeam sa nu cumpar unul sh ci sa-l remediez pe asta.

Nu prea stiu cum, as vrea sa iasa la culoare si nu-mi dau seama daca e vopsit electrostatic sau vopsea normala.

Se ocupa cineva cu asa ceva si poate sa ma ajute?

 

Are in mijloc un plastic negru care la mine lipseste, are cineva asa ceva de vanzare?

 

Multumesc!

post-18212-0-85135500-1475005195_thumb.jpg

Editat de alxcristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi dau seama daca e vopsit electrostatic sau vopsea normala.

 

Ea am apelat la o vopsitorie auto pt suportii de scarite, iar, dupa 2-3 ture deja mi s-a luat vopseaua in zona unde ghetele ating metalul. Cu siguranta le-au vopsit la pistol.

 

Ma gandesc sa incerc si electrostatic, sau poate nu.. deja nu m-am obisnuit cu ele asa :)

» Post actualizat in 28 Sep 2016 09:54

Are in mijloc un plastic negru care la mine lipseste, are cineva asa ceva de vanzare?

 

Incearca pe la colegii ce se ocupa cu dezmembrari moto. Userul @doua.roti

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopsea electrostatica obligatoriu,daca vrei sa te tina!eu le-am facu electro,si in 30k km nici urma de "uzura".;)oricine iti va spune ca si vopsitul "la pistol" tine,vorbeste prostii.nu tine nici un sezon!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopsea electrostatica obligatoriu,daca vrei sa te tina!eu le-am facu electro,si in 30k km nici urma de "uzura".;)oricine iti va spune ca si vopsitul "la pistol" tine,vorbeste prostii.nu tine nici un sezon!

Merci, asa ma gandeam si eu. O sa o demontez saptamana viitoare si o duc la vopsit electrostatic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Am patit o chestie mega ciudata zilele trecute: am ajuns la garaj si am vazut ca imi lipsea complet "chestia" care regleaza roata pe partea dreapta. Habar nu am cum s-au desfiletat ambele piulite si a cazut si "tablita" prin care intra filetul respectiv.

Intrebare: cum se numeste pisea respectiva?

Potriveste si de la modele mai vechi ? Al meu e din 2005.

 

Mersi,

 

post-70592-0-27053400-1475848382_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Am o mica problema cu bondarul din dotare.

 

Am senzatia ca nu trage motorul cum tragea inainte, in sensul ca turatia creste dar am senzatia ca nu si viteza, parca mai mult face galagie decat merge.

 

Ceva idei ce ar putea sa fie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Am patit o chestie mega ciudata zilele trecute: am ajuns la garaj si am vazut ca imi lipsea complet "chestia" care regleaza roata pe partea dreapta. Habar nu am cum s-au desfiletat ambele piulite si a cazut si "tablita" prin care intra filetul respectiv.

Intrebare: cum se numeste pisea respectiva?

Potriveste si de la modele mai vechi ? Al meu e din 2005.

 

Mersi,

 

Codul piesei respective pentru PC36 este:

40546-MBZ-G00

 

$_35.JPG

 

Incearca la colegii ce se ocupa cu dezmembrari moto sau comanda-ti piesa noua.

 

Pentru PC34 este un alt cod:

40546-KEA-000

 

s-l300.jpg

 

Ambele placute par similare, insa nu am idee daca se potrivesc atat la PC34 cat si la PC36.

 

Horneta mea a avut o placuta lipsa si montat ceva confectionat dupa ureche. Am inlocuit-o cu una originala, de atunci nu am avut probleme sa se miste.

Ai intins cumva lantul recent si nu ai strans piulitele respective? Altfel nu imi dau seama cum de a picat..

» Post actualizat in 08 Oct 2016 08:35

Uite asa mi-am modificat eu saua si dupa un drum de 300 KM Iasi - Sovata nu am simtit nici un disconfort.

 

Daca vrei dai iti dau un PM cu numarul de telefon al persoanei care mi-a modificat mie saua.

 

M-a ajuns 250 de ron toata afacerea, si crede-ma ca au fost cei mai bine investiti 250 de lei din viata mea :D

 

Ma intereseaza si pe mine sa modific saua la Hornet.

 

Recunosc ca te resimti dupa o tura mai lunga, insa ma descurc, pasagerului in schimb ii este foarte incomod.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Am o mica problema cu bondarul din dotare.

 

Am senzatia ca nu trage motorul cum tragea inainte, in sensul ca turatia creste dar am senzatia ca nu si viteza, parca mai mult face galagie decat merge.

 

Ceva idei ce ar putea sa fie ?

Posibil sa iti patineze ambreiajul. Nu cred ca are treaba cu frigul, eu am facut ieri niste accelerari de-mi dadea capul pe spate.

Pot sa ma gandesc la doua chestii, ori nu e reglat calumea cablul de ambreiaj si nu cupleaza\decupleaza complet ori e ambreiajul obosit. Cati km are?

 

 

In alta ordine de idei, nu mai suport toba stock, vreau sa-mi pun ceva sport sa se auda calumea dar nici sa nu am probleme cu filtrele de rar.

Ce-mi recomandati sa pun?

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny:daca patineaza ambreiajul isi dadea omul seama,nu cred sa fie cineva care nu-si da seama de acest aspect.

» Post actualizat in 08 Oct 2016 10:03

pune @danny orice toba carbon si o sa-ti placa. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare hornetisti. A venit timpul sa ma despart de viespea mea, in care am investit cu pasiune, asa ca cine este interesat: /index.php?/topic/741991-vand-honda-hornet-2007-super-accesorizata/?p=4247502

Mentionez faptul ca sunt dispus sa vand din accesorii si separat, din moment ce mai am si piesele originale.

Pentru cei interesati, pentru aceste model (PC41) mai am la vanzare un ansamblu scarite racing Valter Moto (cu comenzi si scarite pasager) precum si sistem complet de bagaje sidecase Givi V35 cu suport.

Pentru preturi la accesorii, ma gasiti pe privat sau pe whatsapp la nr din anunt.

Bafta, ca de asfalt uscat deoacamdata nu poate fi vorba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny:daca patineaza ambreiajul isi dadea omul seama,nu cred sa fie cineva care nu-si da seama de acest aspect.

» Post actualizat in 08 Oct 2016 10:03

pune @danny orice toba carbon si o sa-ti placa. ;)

Mane deacu cred ca la primavara pun..da stau cu ochii pe dezmembrari poate pica o toba la pret bun :)

 

Gata colegi le-ati bagat la iernat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane deacu cred ca la primavara pun..da stau cu ochii pe dezmembrari poate pica o toba la pret bun :)

 

Gata colegi le-ati bagat la iernat?

Am dat o tura astazi, putina ceata, putina ploaie, dar a meritat :) Inca n-o bag la iernat, sigur vor mai fi anul asta zile bune de motociclit :D

post-71149-0-65061200-1477235548_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...