Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Caut sa cumpar un set de protectii laterale pentru rezervor. Nu reusesc insa sa gasesc ceva dedicat pentru PC41.

 

A mai cautat cineva, cu succes?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Salut baieti. Credeti ca ar merge codita de pe pc36 pe pc34 fara modificari? Adica doar codita si stopul si gata?

Nu.

» Post actualizat in 28 Jan 2018 18:32

Caut sa cumpar un set de protectii laterale pentru rezervor. Nu reusesc insa sa gasesc ceva dedicat pentru PC41.

 

A mai cautat cineva, cu succes?

 

Multumesc.

Cauta pe Facebook pe Tank Tracked si intreaba-l daca are forma dedicata pentru de knee pads pentru PC41 (fiind destul de comun nu ar trebui sa fie o problema) si ti le face la comanda din ce material vrei. Trebuie sa ii trimit si eu comanda pentru niste protectii laterale rezervor din gel transparent dar am mai asteptat ca sa mai masor ceva separat. Editat de Sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cineva sa imi masoare stickerele originale de pe o honda hornet 2006, PC36?

Am nevoie de dimensiuni pentru stickerul de pe rezervor, codita si cel mic cu HONDA de pe masca farului.

Lungime si latime la extremitatile stickerelor, punctele cele mai inalte

Va rog mult :)

Am facut o poza cu ce am nevoie, daca va este utila !

adriana_hornet.pdf

Editat de Animads
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18:30 ajung să îmi facă stickerele, dacă mă poți ajuta până atunci ar fi perfect. Am găsit pe internet dimensiunile pentru stickerul din față, cel cu aripile, dar nu sunt foarte convinsă că este dimensiunea potrivită.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari dragi colegi,

 

am achizitionat de curand o anvelopa de spate michelin pilot power 2CT, si acum m-am hotarat sa schimb si anvelopa fata fiind de prin 2012, ce mi-ati recomanda sa cumpar?

Am un hornet PC36 2003, ce s-ar preta pentru ea? Mai mult plimbari lungi, putine in oras. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Se poate un link in privat cu un kit de lant pt Hornet 2008 ? (lant + pinioane)

Multumesc !

 

*este prima motocicleta, stiu sigur ca trebuie schimbat pt ca e intins la maxim, insa nu stiu ce sa cumpar*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Azi am mers cu hornetul unui prieten din 98. Eu am din 2001 si am observat ca a mea e mai inalta si mi se pare mai grea ca a lui.... de ce oare? Si in plus a lui schimba vitezele mai lin. Stiu ca uleiul afecteaza asta. Am motul 7100 am inteles in ea era rosu cand am cumparat.o. ca sa imi schimbe si mie frumos si lin trebuie un schimb de ulei? Am mers cam 3 4mii de km eu.multumesc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A lui probabil e reglata altfel din amortizorul spate,mai grea ti se pare pt ca e altfel echilibrata decat a ta. Legat de schimbatul vitezelor, o fi cutia lui mai "neabuzata". Baga-ti picioarele in el Motul, treci la alt producator. :))

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Azi am mers cu hornetul unui prieten din 98. Eu am din 2001 si am observat ca a mea e mai inalta si mi se pare mai grea ca a lui.... de ce oare? Si in plus a lui schimba vitezele mai lin. Stiu ca uleiul afecteaza asta. Am motul 7100 am inteles in ea era rosu cand am cumparat.o. ca sa imi schimbe si mie frumos si lin trebuie un schimb de ulei? Am mers cam 3 4mii de km eu.multumesc!!

 

La Horneta mea din 2000 nu i-a placut deloc Motul 7100.

Dintre toate uleiurile folosite cu 7100 a facut cel mai rau ;)

 

Similar, mi-a facut figuri la schimbatul vitezelor cu Motorex Top Speed

(am descris acum ceva timp pe acest topic mai in detaliu, cauta si tu in urma..)

 

Alternativa de care eu sunt cel mai multumit e Repsol Moto Racing 10w40

 

Atentie la ce cumparati, sunt multe magazine ce prezinta uleiul Repsol din gama Racing, insa de fapt este uleiul Sintetico sau mai rau cel semi, cum e -> AICI

De regula 4L Moto Racing 10w40 costa cam 160-190 RON, ca si aici, de exemplu -> LINK

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc. Am observat ca roata lui fata e mai mica decat a mea. Si deci mai joasa de bot. Credeti ca la schinbarea uleiului sa se imbunatateasca mersul cutiei? Multumescc!

 

Mai mult ca sigur. Si la mine 7100 nu a fost prea stralucit.

Mult mai bine mergea cu 5100.

Ca o observatie personala hornetul meu 2001 nu se impaca cu ulei full sintetic, am mai mers in ultima vreme cu Bel Ray si Silkolene semisintetice.

Modelul ala are roata mai mica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sustin ideea cu semi-sintetic. Primu schimb de ulei a fost motul 5100 si mi se parea ca mergea foarte ok,dupa am incercat mai multe branduri de full sintetic,printre care si 7100 care la fel cum spun si colegii nu i a priit.. Ultimu schimb l am facut cu bel ray semi sintetic si am fost multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet, din ce am incercat pana acum, Repsol Moto Racing este singurul ulei full synthetic cu care Horneta bazaie impecabil.

Momentan am 5100, insa doar pt ca atunci cand am facut schimbul doar asta aveau la service si nu am fost inspirat sa imi iau eu Repsol din timp.

 

Prefer sa pun full synth, asadar pe viitor o sa revin tot la Moto Racing 10w40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pe ce modele de Hornet v-a facut voua problemele 7100-le, dar eu il folosesc pe PC41 si totul e in regula.

 

Ti-ai raspuns singur la intrebare, hint: PC41 ;)

 

PC34/36 -> motor detunat de CBR600 F3 de prin '95 smth

PC41 -> motor detunat de CBR600 RR din 2007

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pe ce modele de Hornet v-a facut voua problemele 7100-le, dar eu il folosesc pe PC41 si totul e in regula.

Nu doar pe Viespi e stiut ca Motul-ul(aici in speta 7100) face anumite figuri, dar nah, pt un pic de "istorie" e indicat sa te uiti in urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai raspuns singur la intrebare, hint: PC41 ;)

 

PC34/36 -> motor detunat de CBR600 F3 de prin '95 smth

PC41 -> motor detunat de CBR600 RR din 2007

 

Cum nu s-a mentionat pe ce model de Hornet s-au confruntat baietii cu probleme (Motul 7100), nu aveam de unde sa stiu ca e valabil doar pentru cele mai vechi :)

 

Ma batea gandul la un Belray EXS, dar nu stiu daca merita diferenta de bani avand in vedere faptul ca nu folosesc mobra la curse.

 

Oricum, mersi pentru info Vallach ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...