Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Am reusit performanta de 700 km intr-o zi. Vama Veche - Cluj-Napoca. Eram 2 Horneturi si un MT-03. Nu ne grabea nimeni, a fost mai mult ca sa aflam daca suntem in stare de asa ceva si sa profitam de vremea buna de afara. ;)

 

Cat despre ulei, sezonul asta merg pe Motul 7100 full sintetic 10w40 - https://www.screencast.com/t/dNgpbs4bR3Wq

 

Cel mai mult am parcurs 866 de km intr-o zi (link tura). Mi-a fost bine, urmatoarea zi am mai bifat inca cateva sute de km.

 

Daca nu ma inseala memoria, baietii ziceau ca PC34 nu se impaca bine cu Motul 7100. Eu il folosesc si sunt multumit, dar la PC41.

 

 

Baieti. Sunt incepator. Am mamaliga lipita pe numar. Am mers numai cu paraitori si singura motocicleta pe viteze mai mare cu care am mers inainte sa imi iau permisul a fost un minsk de 125. Am intrebat de raportul asta daca este ok doar pt faptul ca mi se pare turata. La 130 140 pe autostrada A1 mi se parea ca imi fuge fata din cauza vantului. Motocicleta mi-am cumparat-o ca sa ma plimb..nu ca sa ii dau 200cum a zis un coleg mai sus.. daca voiam motocicleta de alergat luam si eu ca toti putoii de varsta mea R1 sau GSXR....Intreb aici pentru ca..repet...este prima motocicleta mare pe care vreau sa o tin si sa o intretin cat mai bine. Si vreau sa invat niste turatii ok pentru confort si pentru uzura minima a ei.

 

De exemplu (astept pareri negative sau pozitive) am observat ca hornetul meu se simte bine cam pana la maxim 5000rpm. Asa ca schimb cam pana acolo. Eu stau undeva in mediul rural asa ca merg cu a3a a4a mai mult. Ii dau a4a sa merg la 60 70 la ora cu ea.. am incercat pe autostrada sa merg cu 120 cu a5a..ce e drept merge bine si cand am nevoie de turatie sa accelerez imediat raspunde. Dar ii place sa fie chiar asa,,agresata" in ture? Repet intreb sa fiu sigur sa nu merg nici subturat nici prea turat..multumescc si sper sa ma intelegeti!

 

Cristi, citeste cu atentie, nu scoate din context, nu am spus sa mergi cu 200 de km/h, ci doar ca din punctul meu de vedere selectezi mult prea repede treapta 6. Intalnesc la concursurile de MTB oameni care spun ca daca ploua si e noroi nu se mai prezinta la start, sa nu cumva sa se strice toacla. Ca si tine, vor sa aiba grija de ea si sa o tina cat mai mult timp. E o prostie, o folosesti pentru scopul pentru care ea a fost creata si pentru care tu ai cumparat-o. Altfel e pacat de banii pe care i-ai dat pe un obiect pe care il utilizezi in regim de bibelou. Ulterior turei/concursului buchisesti la ea pana e luna, idem pentru motocicleta.

 

Esti mult prea speriat. Nu stii ce inseamna un motor turat daca tu schimbi pana in 5k rpm. Este insa mobra ta si ai tot dreptul sa o utilizezi asa cum consideri, raman insa la parerea ca mergi subturat.

 

Ca idee, ce consum ai? Sunt 100% sigur ca stii.

 

 

Horneta e faina pt ca in functie de cum o folosesti se potriveste si unui stil de incepator si unui stil mai sportiv, in niste limite evident, nu e o motocicleta supersport.

 

Hai man, pune punctul pe i, nici la categoria sport nu se incadreaza. Imi aduc aminte ca eram la o tura pe undeva prin Bulgaria, moment in care sunt depasit de doi baieti cu motociclete sport. Au trecut pe langa mine de zici ca eram oprit la picnic. Ma uit in bord, 188 de km/h, hm.. Nici nu se punea problema sa incerc macar sa ii ajung.

 

E o mobra faina, sunt multumit de alegerea facuta, dar are limitarile ei.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai man, pune punctul pe i, nici la categoria sport nu se incadreaza. Imi aduc aminte ca eram la o tura pe undeva prin Bulgaria, moment in care sunt depasit de doi baieti cu motociclete sport. Au trecut pe langa mine de zici ca eram oprit la picnic. Ma uit in bord, 188 de km/h, hm.. Nici nu se punea problema sa incerc macar sa ii ajung.

 

In linie dreapta nu ai nici o sansa.

Am dus-o pana la 240, dar ajunge greu acolo si este foarte incomoda peste 150km/h.

 

Pe viraje insa este foarte faina.

 

Pe TA, de exemplu, tin minte ca am lasat in urma cateva sportive, ce-i drept si altii cu SS-uri m-au lasat pe mine in urma.

E si Horneta pe acolo asa, daca stii sa te dai decent.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe orice drum cu viteza pana in maxim 120kmh,daca o Viespe e "pilotata" adecvat, se joaca cu ss-uri oricand.

 

@cristi:lasa-l pe @Sonyc, treci cu vederea parerile lui, sunt irelevante. Citeste ce ți-a scria @Vallach mai sus referitor la turatii si nu-ți bate capul. Doar grija sa nu o subturezi urat, adica sub aprox. 4000rpm,caz în care prea ar suferi anumite componente. Referitor la "iti fuge fata la peste 130-140",ala e feelingul dat de faptul ca nu e o motocicleta grea pe fata+naked. Se simte fata usoara la viteze ridicate. Nu-ți fa griji.

» Post actualizat in 16 Mar 2018 12:41

 

Cel mai mult am parcurs 866 de km intr-o zi (link tura). Mi-a fost bine, urmatoarea zi am mai bifat inca cateva sute de km.

 

 

Uite-l pe Superman, aici era. Adica in filmul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimile 3 schimburi au fost doar cu Repsol, dar sezonul trecut nu mi-a placut deloc cum schimba vitezele. Ma risc sa il testez si pe 7100, iar daca nu e ok revin la Eneos care i-a palcut cel mai mult la bondar.

 

Ce Repsol ai folosit?

 

Am mai scris despre asta, sunt multe magazine care nu prezinta corect produsul cand e vorba de ulei Repsol.

Doar Moto Racing 4T e ok. Restul din gama sunt inferioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce Repsol ai folosit?

 

Am mai scris despre asta, sunt multe magazine care nu prezinta corect produsul cand e vorba de ulei Repsol.

Doar Moto Racing 4T e ok. Restul din gama sunt inferioare.

 

Asa ceva am folosit - ULEI REPSOL MOTO SINTETICO 4T 10W40. Te cred ca cel Racing e mai bun, doar ca la mine nu s-au simtit diferente pana sezonul trecut. O fi poate si din cauza ca anul asta viespea face majoratul :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi. O sa incerc sa o citesc in mers mai mult. Oricum nu o subturez pentru ca am inteles ca nu e bine. Momentan merg pe chill. Am incercat o data sa ma dau cu un r6 asa cum am citit mai sus.. in ture mari zboara.. dar a zburat mai tare r6...

Ca veni vorba de ulei.. am luat motul 7100 pentru ca asa a zis fostul proprietar ca ii baga si am citit aici ca e bun pentru ea. Este din 2001 deci nu e primul model. Cati L de ulei intra exact? 3.5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un bidon de 4L de Sintetico e ~100 RON, iar de Racing e ~180 RON.

Eu am folosit doar Racing 10W40 si nu am avut nici o problema.

 

Asadar ar fi de evitat generalizarile de genul "am folosit Repsol", e ca si cum ai raspunde la intrebarea "ce motocicleta ai?" cu "Honda!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In linie dreapta nu ai nici o sansa.

Am dus-o pana la 240, dar ajunge greu acolo si este foarte incomoda peste 150km/h.

 

Pe viraje insa este foarte faina.

 

Pe TA, de exemplu, tin minte ca am lasat in urma cateva sportive, ce-i drept si altii cu SS-uri m-au lasat pe mine in urma.

E si Horneta pe acolo asa, daca stii sa te dai decent.

 

Am reusit 243, cred ca era vale :))

 

Exact, acolo e distractia, pe viraje. Are ciclistica de bicicleta, de asta imi si place, faci ce vrei cu ea.

 

Te cred, conteaza desigur foarte mult abilitatea celui de la ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi. O sa incerc sa o citesc in mers mai mult. Oricum nu o subturez pentru ca am inteles ca nu e bine. Momentan merg pe chill. Am incercat o data sa ma dau cu un r6 asa cum am citit mai sus.. in ture mari zboara.. dar a zburat mai tare r6...

Ca veni vorba de ulei.. am luat motul 7100 pentru ca asa a zis fostul proprietar ca ii baga si am citit aici ca e bun pentru ea. Este din 2001 deci nu e primul model. Cati L de ulei intra exact? 3.5?

 

Hornet din prima generatie s-a fabricat intre 1998 - 2006:

https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CB600F

 

Diferentele dintre modelele PC34/36 sunt minore.

 

Hornet a doua generatie, adica PC41, s-a fabricat intre 2007 - 2013

 

Modelul ce a inlocuit CB600f este CB650f (RC75/97)

 

La un schimb de ulei + filtru pt PC34 intra 3.8L

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu spune nimeni nimic de IPONE FULL POWER KATANA ? Nu prea stie lumea de el? Eu pe asta il am si sunt foarte multumit. Am avut si 7100, imi place mai mult IPONE.

Deci ori e un ulei bun care merita incercat, ori traiesc o conspiratie si, de fapt, stiti toti ca e un ulei de c*cat da` nu-mi zice nimeni nimic, ma lasati sa sufar in tacere :)))

Nu, serios acum, chiar e fain mehlemu`.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu spune nimeni nimic de IPONE FULL POWER KATANA ? Nu prea stie lumea de el? Eu pe asta il am si sunt foarte multumit. Am avut si 7100, imi place mai mult IPONE.

 

Deci ori e un ulei bun care merita incercat, ori traiesc o conspiratie si, de fapt, stiti toti ca e un ulei de c*cat da` nu-mi zice nimeni nimic, ma lasati sa sufar in tacere :)))

 

Nu, serios acum, chiar e fain mehlemu`.

Am folosit pe circuit,pentru 2 zile, in R1 ceva ipone, nu mai retin de care doar ca era 15w50. A fost superb, in combinatie cu ambreiaj nou nou, parca aveam 50cp in plus.

» Post actualizat in 16 Mar 2018 16:05

 

Hornet din prima generatie s-a fabricat intre 1998 - 2006:

https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CB600F

 

Diferentele dintre modelele PC34/36 sunt minore.

 

Hornet a doua generatie, adica PC41, s-a fabricat intre 2007 - 2013

 

Modelul ce a inlocuit CB600f este CB650f (RC75/97)

 

La un schimb de ulei + filtru pt PC34 intra 3.8L

Diferenta enorma e roata fata pe 17 la modelul 2000+.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca cel mai frumos hornet este pc36 ultimele modele cel cu bord digital... e superb ala...

 

+1

 

Honda_Hotnet_Kitracing_2006_06_1024x768.

 

Am mai zis asta, dpmdv modelul din imagine este cel mai frumos Hornet.

 

Si PC41 e ok, insa am mai auzit plangeri de genul: "mah, parca e un scooter din fata" :P

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cristiroland, on 16 Mar 2018 - 15:10, said:

Va multumesc pentru sfaturi. O sa incerc sa o citesc in mers mai mult. Oricum nu o subturez pentru ca am inteles ca nu e bine. Momentan merg pe chill. Am incercat o data sa ma dau cu un r6 asa cum am citit mai sus.. in ture mari zboara.. dar a zburat mai tare r6...

Ca veni vorba de ulei.. am luat motul 7100 pentru ca asa a zis fostul proprietar ca ii baga si am citit aici ca e bun pentru ea. Este din 2001 deci nu e primul model. Cati L de ulei intra exact? 3.5?

Nu e extraordinar. Eu prefer semisintetic. Mai bine mergea cu 5100, dar nu mai bag Motul.

3.8 daca schimbi si filtrul sau 3.5 daca nu-l schimbi.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimb filtrul..dacaa faci schimbul de ulei fara sa schimbi filtrul e ca si cum ai face baie si sa iei aceiasi chiloti pe tine😂😂

Inca o intrebare. Am observat mici puncte de rugina pe partea superioara a amortizorului, aproape de ghidon. Cu ce pot curata si eventual stopa aparitia ulterioara acolo a ruginei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimb filtrul..dacaa faci schimbul de ulei fara sa schimbi filtrul e ca si cum ai face baie si sa iei aceiasi chiloti pe tine

 

 

Daca schimbi uleiul la 3000, s-ar putea sa se adune :D

 

Ia vezi de curiozitate ce zice in manual la intervalul de service :))

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimb filtrul..dacaa faci schimbul de ulei fara sa schimbi filtrul e ca si cum ai face baie si sa iei aceiasi chiloti pe tine

 

:crack:

 

Buna asta, o sa o tin minte!

Vorba lui DOD: "am râs pe saturate"

 

Eu schimb si filtrul o data cu uleiul, insa intr-adevar prin unele manuale de intretinere scrie ca se poate inlocui filtrul si la 2 schimburi de ulei.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai am o intrebare: ati instalat cumva indicator de treapta? merita 35 usd? Intreb pt ca am tot cautat treapta 7 :))

 

Am avut la un moment dat aceeasi dilema. Am decis sa nu investesc intr-un dispozitiv ce urma sa ma ajute doar o scurta perioada de timp. Si consider ca a fost o decizie buna, dupa cateva ture m-am obisnuit si nu am simtit nevoia indicatorului de treapta.

 

A 7-a zici, hm? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...