Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am o problema cu semnalizarea la Hornetul meu 2007. De vreo 10 zile a inceput sa imi faca probleme cand e mai rece afara. Dau semnal(nu conteaza directia) si astept si 2-3 minute pana cand incepe sa clipeasca becul. Imi puteti spune care ar fi problema? Trebuie sa mentionez ca pana acum 10 zile nu mi-a facut problema asta. Mai mult am intalnit problema asta si la celalalt Hornet pe care l-am avut(model 2003-2004).

 

Singurele lucruri pe care stiu ca le-am facut inainte sa apara problema asta a fost sa o duc la spalatorie si apoi sa ii curat lantul.

Vezi blocul de semnalizari, sa nu fie ceva oxid pe acolo. Desfa-l, curata-l, greseaza-l puțin si vezi apoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

exact aceasi problema am avut-o si eu cu semnalizarea, desfacut curatat, dat spray contacte, merge perfect acum. Spor la treaba


» Post actualizat in 22 Jun 2018 08:09

salutari, ca tot laudam semnalizarea, ieri cand mi-am montat suportul de top case am observat ca nu mai functioneaza semnalizarea stanga. Pana acum cateva zile functiona insa nu se mai aprindea becul din bord. Ieri am si schimbat semnalizarile spate, sa fi atins ceva eu?

Mentionez ca la punerea semnalului de dreapta se aude si click-ul in releu, iar la punerea semnalizarii stanga nu se aude nimic in el. Se poate sa se fi stricat releul? Semnalizarile sunt led, sa fi suprasolicitat releul, sa comand alt releu sa vad daca el este de vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari, ca tot laudam semnalizarea, ieri cand mi-am montat suportul de top case am observat ca nu mai functioneaza semnalizarea stanga. Pana acum cateva zile functiona insa nu se mai aprindea becul din bord. Ieri am si schimbat semnalizarile spate, sa fi atins ceva eu?

 

Mentionez ca la punerea semnalului de dreapta se aude si click-ul in releu, iar la punerea semnalizarii stanga nu se aude nimic in el. Se poate sa se fi stricat releul? Semnalizarile sunt led, sa fi suprasolicitat releul, sa comand alt releu sa vad daca el este de vina?

 

Incearca intai sa cureti contactele, iar daca face la fel ideal ar fi sa imprumuti un releu de semnalizare si sa verifici daca asa functioneaza corect.

 

La mine a puscat releul de tot, asa ca l-am schimbat. Asta a fost prin 2015 :)

 

Codurile sunt:

1 x RELAY COMP., WINKER (MITSUBA) - 38301-KK9-952

1 x SUSPENSION, WINKER RELAY (MITSUBA) - 38306-KK4-000

 

213 RON releul + 12 lei suportul de cauciuc (asta imi lipsea si aveam ceva improvizat, poate de aceea s-a si dus releul, de la vibratii, socuri..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 22 Jun 2018 08:09

 

salutari, ca tot laudam semnalizarea, ieri cand mi-am montat suportul de top case am observat ca nu mai functioneaza semnalizarea stanga. Pana acum cateva zile functiona insa nu se mai aprindea becul din bord. Ieri am si schimbat semnalizarile spate, sa fi atins ceva eu?

Mentionez ca la punerea semnalului de dreapta se aude si click-ul in releu, iar la punerea semnalizarii stanga nu se aude nimic in el. Se poate sa se fi stricat releul? Semnalizarile sunt led, sa fi suprasolicitat releul, sa comand alt releu sa vad daca el este de vina?

Daca pui semnalizarea veche la loc merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,are cineva de vanzare un radiator pt un Hornet din '98 ? Caut de ceva vreme dar n-am gasit niciunde,multumesc.

 

La colegii ce se ocupa de dezmembrari moto ai incercat?

Parca userii lor sunt "adyfikus" si "doua roti".

 

Ar fi si optiunea sa comanzi ceva din China (mai ieftin), numai ca vocile spun ca sunt cam firave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca intai sa cureti contactele, iar daca face la fel ideal ar fi sa imprumuti un releu de semnalizare si sa verifici daca asa functioneaza corect.

 

La mine a puscat releul de tot, asa ca l-am schimbat. Asta a fost prin 2015 :)

 

Codurile sunt:

1 x RELAY COMP., WINKER (MITSUBA) - 38301-KK9-952

1 x SUSPENSION, WINKER RELAY (MITSUBA) - 38306-KK4-000

 

213 RON releul + 12 lei suportul de cauciuc (asta imi lipsea si aveam ceva improvizat, poate de aceea s-a si dus releul, de la vibratii, socuri..)

initial am banuit si eu releul, insa discutand cu un electrician zicea ca nu prea ar avea cum sa fie problema, din moment ce la semnal dreapta merge, tzacane inauntru, iar la semnal stanga nu se mai aude nimic. cred ca problema ar fi un fir intrerupt.

 

danny: nu mai merge nici cu semnalizarea veche. am facut ceva intre demontarea celei vechi si montarea celei noi. cred ca am facut ceva cand am remontat codita, cand am bagat mufele mergea semnalizarea, dupa ce am pus tot la loc si am montat pentru prima data si suportul de top case am vazut ca nu mai merge :baldy: :baldy:

Editat de Fanel27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

initial am banuit si eu releul, insa discutand cu un electrician zicea ca nu prea ar avea cum sa fie problema, din moment ce la semnal dreapta merge, tzacane inauntru, iar la semnal stanga nu se mai aude nimic. cred ca problema ar fi un fir intrerupt.

 

Exact asa a fost si la mine, nu mai functiona semnalizarea pe o parte.

Releu defect.

 

De aceea ziceam sa iei un releu de la alt Hornet sa faci un test.

E o chestie de 2 min si macar elimini o posibila cauza inainte sa te apuci sa verifici traseul electric, ce o sa dureze mult mai mult timp.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles, astazi m-am ocupat de problema.

daca scot ambele semnalizari din spate, la semnal dreapta clicane semnalizarea, la stanga nu clicane. am verificat siguranta e ok, acuma chestia ciudata e urmatoarea:

am avut un bec de control cu doua fire, daca pun becul pe semnalizarea cu probleme, merge semnalizarea si functioneaza si releul. daca pun semnalizarea nu merge. deci curent vine, doar ca nu merge ledul. semnalizarea am verificat-o si functioneaza. Nu stiu ce sa fac mai departe...sa incerc totusi cu un releu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semnalul adica semnalizarea sau butonul de comanda?

semnalizarea am verificat-o si functioneaza, butonul de comanda nu. Dar din moment ce cu un bec normal merge semnalizarea, de ce nu ar merge cu un led?

O sa incerc astazi sa mai pun un bec in serie, sa fie consumul mai mare, poate pate merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e consumul prea mic pe led si releul nu detecteaza...dar asta nu explica de ce pe dreapta merge si nici de ce nu mai merge cu semnalizarea veche, daca nu era pe led.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scaldat-o deocamdata. am pus in paralel cu semnalizarea un bec si acum functioneaza semnalizarea. pe viitor o sa cumpar o rezistenta sa o pun pe fir ca sa scot becul, dar pana fac itp-ul e ok. probabil consumul era prea mic si nu detecta, cum zice si danny mai sus. nu inteleg totusi de ce mergea inainte si nu mai merge acum, dar o las asa deocamdata.

Multumesc tuturor pentru pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca avea, pentru ca atunci cand am vazut ca nu merg cele noi, l-am pus pe cel vechi inapoi si tot nu mergea. Acu nu stiu ce sa zic, mi-am comandat azi 2 rezistente pentru semnalizari led de 10w, ca nu ma simt in siguranta cu becul ala sub sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am un hornet pc36 '06 si zic eu ca imi cam consuma ulei. In 4000km am completat cu 500ml.

E mult , e ok ?

Se merita sa desfac motorul sa schimb segmentii si simeringurile la supape ?

Am o fobie cu motoarele desfacute ca nu o sa mai fie ca scoase din fabrica...

Ulei motul 7100 10w40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu e ok. Eu nu completez deloc ulei, tot la motul 10w40. Ultimul schimb l-am facut la 11000 km (anul trecut).

Motocicleta este hornet 06 si are 63000 km.

 

Nu stiu daca sa desfaci motorul.

 

Salutare,
Am un hornet pc36 '06 si zic eu ca imi cam consuma ulei. In 4000km am completat cu 500ml.
E mult , e ok ?
Se merita sa desfac motorul sa schimb segmentii si simeringurile la supape ?
Am o fobie cu motoarele desfacute ca nu o sa mai fie ca scoase din fabrica...
Ulei motul 7100 10w40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...