Sari la conținut

Accident Bucuresti - Piata Presei -Mondeo vs GS500 05.05.2010


goul
 Share

Postări Recomandate

Aseara in jur de ora 23:40 ma intorceam din zona Baneasa.Am plecat de la semaforul cu Piata Presei si am intrat in rond pe banda 2 cu intentia sa merg inainte.La iesirea din rond un Mondeo a dat semnal in scurt si a intrat peste mine pe banda.I-am vazut botul in fata ,m-am sperit un pic (doar este botezul) am sarit pe frane si (cred) ca am blocat fata..am fost aruncat pe stanga,m-am rostogolit o data .Viteza nu era mare ,undeva la 40 kmh,numai stiu.

Soferul avea semn de incepator si nu recunostea ca de fapt nu m-a vazut ,el imi spunea ca "daca am auzit de prioritate de dreapta " :huh:) -de la faptul ca el era in dreapta mea probabil :cheers:

Ca specie si eu sunt tot incepator(moto gs500 din sept anul trecut).

in apropiere era o ambulanta care a oprit si m-a consultat ,precum si un nene cu masina care m-a intrebat daca sunt bine.Apoi au venit si niste amici carora le multumesc ca au stat tot timpul acolo(nu stiu cum se numesc pe forum).Bineinteles ca nu am vrut sa ma duc la spital,venise si politia ,ala nu avea urme pe masina ...deci mai departe stiti ca nu ma puteam complica.Apoi fiecare a plecat acasa.

Concluziile mele si aici AVIZ INCEPATORILOR dar si celorlalti.

 

Urmari: genunchi beliti care acum ma dor,mobra polizata pe cap de ghidon,maneta ambreiaj stramba,semnal fata polizat,crash bar polizat

 

 

concluzii:

 

1 purtati mereu echipamentul complet sau macar genunchere.eu asa fac de obicei si chiar aseara cand am iesit in blugi mi s-a intamplat si nu a fost din vina mea.manusile si geaca si-au facut treaba f bine.casca nu am dat cu ea cred ca nu are urme.

 

2 mare atentie la neatentia altora. daca era mai atent si as fi prevazut cred ca as fi putut evita cazatura.

 

3 mari sanse sa va distrugeti blugii care ,poate,sunt de firma :D

 

Bafta tuturor si s-auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu trec mereu pe acolo. sunt cu ochii in 10 locuri in rodul ala. e criminal de prost facut si gandit! Sunt multe accidente acolo, pentru un rond (cu semafoare) care teoretic fluidizeaza traficul.

Si pe mine era sa se urce un (cuvant urat) acum cateva saptamani.. i-am urat ceva de dulce fix in rond... sa vada lumea ca e *ou.

 

Uof...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ohooo cate picioare in portiere am tot vrut sa dau p-acolo (unele au nimerit, altele nu)... e cretina rrrrau zona!! Ochii in 16 ca sunt MEREU cretini care iti taie calea acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmari: genunchi beliti care acum ma dor,mobra polizata pe cap de ghidon,maneta ambreiaj stramba,semnal fata polizat,crash bar polizat

 

concluzii:

 

3 mari sanse sa va distrugeti blugii care ,poate,sunt de firma :huh:

Imi pare tare rau sa aud asta ...

... lasa-i draq de blugi ca-ti luan noi altii...ca sa ai ce sa rupi si data viitoare cand n-o sa mai porti echipament :D ; bine ca nu ai nimic grav :cheers: . Ne vedem diseara la Academie dupa 19:00 sa ne arati vanataile.

Asa e prin Bucuresti ... si cand esti pe bulevard cu 3 benzi la 3 noaptea, liber in fata si in spate vreo 2 km, nimeni pe contrasens, dincolo de spatiul verde si tot tre sa fi cu ochii-n patru...sa nu vb de animale care pot iesi de prin boscheti, gropi sau chiar vr-un politist care-ti iese la 2m in fata sa te opreasca.

 

PS: trebuia sa-i tragi cu cheia pe masina aluia sa-i zici ca acolo l-ai atins... cu fermoarul de la buzunarul gecii ... :P si aia era

Editat de mihai_2b3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara in jur de ora 23:40 ma intorceam din zona Baneasa.Am plecat de la semaforul cu Piata Presei si am intrat in rond pe banda 2 cu intentia sa merg inainte.

Intr-un sens giratoriu conform marcajelor romanesti nu exista "inainte" decat daca te invarti in giratoriu, orice alta iesire din giratoriu e tratata ca "dreapta" si se face doar de pe banda cea mai din dreapta. Exceptiile sunt rare. Cand vii dinspre Baneasa la Piata Presei marcajele se invart in jurul centrului intersectiei si cine le urmeaza strict o sa para ca vine din dreapta spre tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie cu giratoriile astea.. Caz concret - 2 masini lovite in sens, ala de pe esterior a urmat marcajul sa faca rondul, ala din interior a vrut sa paraseasca rondul si au facut poc. politaiul a scris pe procesul verbal ca ala de pe exterior ar fi vinovat, ca cica a schimbat directia de mers urmand marcajul care inconjoara rondul - DAR instanta a dat apoi castig de cauza celui care era pe exterior- pentru ca de fapt daca drumul face stanga tu nu schimbi directia de mers - ci urmezi marcajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-ne tata un desen cat mai exact si iti spune Fast care a fost vinovat, ca sa dormi si tu linistit. Nu e gluma, chiar te rog sa pui un desen.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ adrian b1 : am luat aminte ..de fapt stiam dar merci pentru clarificare.

 

@gabii : asa a fost si in cazul meu cum ai descris tu .

 

@ fast : sunt la munca acum ,nu pot pune desen momentan.treaba a fost asa pe scurt.plecat de la semafor,eu pe banda 2 (CARE NU AVEA SAGEATA DE STANGA) ,el pe banda 3 .eu spre inainte (fara semnal de dreapta pus ) si el din dreapta a intrat peste mine sa faca stanga.cred ca o parte din vina e si a mea ca nu am fost mai prevazator..dar un lucru clar este ca el NU M-A VAZUT,desi era liber ,eram doar eu cu el ,altii erau mai in spate.

Editat de goul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ adrian b1 : am luat aminte ..de fapt stiam dar merci pentru clarificare.

 

@gabii : asa a fost si in cazul meu cum ai descris tu .

 

@ fast : sunt la munca acum ,nu pot pune desen momentan.treaba a fost asa pe scurt.plecat de la semafor,eu pe banda 2 (care nu avea sageata de dreapta) ,el pe banda 3 .eu spre inainte (fara semnal de dreapta pus ) si el din dreapta a intrat peste mine sa faca stanga.cred ca o parte din vina e si a mea ca nu am fost mai prevazator..dar un lucru clar este ca el NU M-A VAZUT,desi era liber ,eram doar eu cu el ,altii erau mai in spate.

ceva nu-mi e clar. daca tu erai pe doi si el pe trei tu erai in dreapta lui (benzile se numeroteaza incepand de la bordura...nu de la axu drumului - eu asa stiam)

Acolo e destul de nasol mai ales acuma cand vi dinspre fantana Miorita pana in rond la Casa Presei au schimbat astia marcajele, facand din 3 benzi -> 4 benzi vezi http://www.youtube.com/user/trafictube#p/u/57/jrZbE0Poi0o. Doar ca fix dupa semanfor la intrarea in rond sunt marcate 3 benzi :cheers: cine-mi explica cu legea in fata care si pe ce banda se incadreaza...de bun simt e ca cei de la banzile laterale sa ramana tot pe laterale dar ce-i care erau pe banzile 2 si 3 ? se inghesuie pe cea din mijloc? si cine are prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, banda unu de la semafor pentru dreapta spre Crown Plaza , restul pentru mers "inainte". Banda doi de dinainte de semafor devenind banda unu , ar trebui folosita de cei care vor sa mearga spre fostul Sofitel si spre Kisselef . Doar ca sunt unii nesimtiti care vor sa mearga spre fostul Sofitel de pe banda a patra . Aici apare problema

 

Uitati-va prin oras sa vedeti cum in unele zone , marcajele de pe asfalt se bat cap in cap cu indicatoarele .

O alta zona cu taiat banda, Piata Unirii . Alta Piata Universtatii , unde daca vii de la Rosetti catre Calea Victoriei , ai patru benzi cu marcaje , unu pt dreapta , doi si trei inainte , patru stanga . Sa vedeti cati gusteri de pe banda unu merg inainte . Si exemplele pot continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apoi au venit si niste amici carora le multumesc ca au stat tot timpul acolo(nu stiu cum se numesc pe forum).Bineinteles ca nu am vrut sa ma duc la spital,venise si politia ,ala nu avea urme pe masina ...deci mai departe stiti ca nu ma puteam complica.Apoi fiecare a plecat acasa.

 

Prezent :D

Sa nu mai pleci fara noi, 666 poarta noroc, cel putin mie da :P

Apropo, dupa ce ne-am alergat pe cheia de 1 mai, m-am speriat putin cand te-am vzt in salvare.. WTF! :cheers:

Bine ca nu ai patit altele mai grave, si motoreta e in stare buna.

Te saluta B - 666 -GEO :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi pe directia data de unul dintre randurile de sageti, ai prioritate. Pentru schimbarea "randului" de sageti, se procedeaza ca la schimbarea benzii: semnal, asigurare, si pierderea prioritatii, per ansamblu.

 

post-14671-1273139993_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de zona asta, am si eu o intrebare...

 

Desenul este urmatorul:

 

post-48785-1273141885_thumb.jpg

 

De ce daca eu vin dinspre Arc si vreau sa ma duc spre Bd. Marasti (sageata albastra), trebuie sa acord prioritate celor care vin de pe Bd. Poligrafiei -> Arc (sageata rosie)? Pentru ca eu tocmai am plecat de la un semafor, pe verde (punctul verde), si plus de asta, mai sunt si in sensul giratoriu...

Prima data cand am trecut pe acolo cu un prieten ne-am infipt in frane ca sa nu ne ia pe capota vreunul care venea de pe Poligrafiei, desi, noi credem ca aveam prioritate, chiar daca la ei intre timp s-a facut verde... Acolo unde am oprit (dunga alba), nu este nici un semafor, nici "cedeaza trecerea", sau alt semn... :cheers:

 

Poate sa-mi explice cineva, cine are prioritate in situatia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt accidentat: vezi poate au astia vreo inregistrare din timpul accidentului http://www.mobotix.ro/ro/index.php?id=1005...o&camid=313

 

pt Beatrice: in situatia de fata se aplica prioritatea de dreapta, ca in cazul intersectiilor simple... daca pleci pe verde intr-o intersectie normala, si vrei sa faci stanga, te bagi peste cei care vin din sensul celalalt?

parerea mea... hic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt Beatrice: in situatia de fata se aplica prioritatea de dreapta, ca in cazul intersectiilor simple... daca pleci pe verde intr-o intersectie normala, si vrei sa faci stanga, te bagi peste cei care vin din sensul celalalt?

Pai nu ma bag peste nimeni, in situatia asta e clar. :cheers:

Dar eu stiam ca prioritatea de dreapta este valabila in cazul intersectiilor nedirijate, sau care au aceleasi indicatoare... Adica atunci cand chiar nu ai dupa ce sa te ghidezi...

Ori eu, daca eram deja in sensul giratoriu, asta nu era suficient ca eu sa-mi pot vedea de drum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@accidentat. Vina e a ta ca ai vrut sa iesi din giratoriu de pe banda 2, cel de pe banda 1 nu avea obligatia de a'ti acorda prioritate. Tu schimbai directia de mers deci tu trebuia sa i'o acorzi lui. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de zona asta, am si eu o intrebare...

 

Desenul este urmatorul:

 

post-48785-1273141885_thumb.jpg

 

De ce daca eu vin dinspre Arc si vreau sa ma duc spre Bd. Marasti (sageata albastra), trebuie sa acord prioritate celor care vin de pe Bd. Poligrafiei -> Arc (sageata rosie)? Pentru ca eu tocmai am plecat de la un semafor, pe verde (punctul verde), si plus de asta, mai sunt si in sensul giratoriu...

Prima data cand am trecut pe acolo cu un prieten ne-am infipt in frane ca sa nu ne ia pe capota vreunul care venea de pe Poligrafiei, desi, noi credem ca aveam prioritate, chiar daca la ei intre timp s-a facut verde... Acolo unde am oprit (dunga alba), nu este nici un semafor, nici "cedeaza trecerea", sau alt semn... :cheers:

 

Poate sa-mi explice cineva, cine are prioritate in situatia asta?

mie mi-a luat odata permisul chiar aici http://www.norc.ro/embed.aspx?id=58c94f75a...98-af2f9f97d030 venisem dinspre Arc si vroiam sa ma intorc tot spre Arc, dat prioritate la cei de pe Poligrafiei, am ajuns aici si veneau unii dinspre Marasti eu si inca 2 masini cu gandu la cedeaza de mai devreme nitel ... cedat trecerea si cand s-au trminat plecat pe rosu ... :D) cu politaiul dincolo de intersectie ne astepta pe toti 3 :P semaforul din stanga din rond e la mai mult de 90 grade stanga de locul unde ne aflam..deci trebuia sa te uiti nitel in spate sa-l vezi ... iar cel din fata impanzit de reclame si alte alea ... soarele batea dinspre Arc ... era mai pe la pranz si erau si niste becuri chioare in semafor (era prin anii '90) ... a plecat ala din stanga mea si am plecat toti 3 :moto:

Mesaj completat

pt accidentat: vezi poate au astia vreo inregistrare din timpul accidentului http://www.mobotix.ro/ro/index.php?id=1005...o&camid=313

 

pt Beatrice: in situatia de fata se aplica prioritatea de dreapta, ca in cazul intersectiilor simple... daca pleci pe verde intr-o intersectie normala, si vrei sa faci stanga, te bagi peste cei care vin din sensul celalalt?

parerea mea... hic

aici http://www.mobotix.ro/ro/index.php?id=1005...o&camid=313 pe un instantaneu de la ora 00:05 se vede o salvare acolo ... deci sigur au ceva inregistrari ... doar ca e filmat destul de departe :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre sensul de la Presei, eu veneam dinspre Arc... Si sunt semafoare acolo, si semne, d-aia nu inteleg cum naiba vine...

 

Deci care-i concluzia? M-am uitat si acum pe imaginile de acolo ca sa fiu sigura.. Nu este nici un semafor, nici macar intors la 90 de grade. :huh:

Pur si simplu, esti acolo si te duci unde ai treaba (daca semafoarele ar fi cat de cat sincronizate astfel incat sa nu te zboare vreunul).

 

Eu o tin pe-a mea... Ca aveam prioritate... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de zona asta, am si eu o intrebare...

 

Desenul este urmatorul:

 

post-48785-1273141885_thumb.jpg

 

De ce daca eu vin dinspre Arc si vreau sa ma duc spre Bd. Marasti (sageata albastra), trebuie sa acord prioritate celor care vin de pe Bd. Poligrafiei -> Arc (sageata rosie)? Pentru ca eu tocmai am plecat de la un semafor, pe verde (punctul verde), si plus de asta, mai sunt si in sensul giratoriu...

Prima data cand am trecut pe acolo cu un prieten ne-am infipt in frane ca sa nu ne ia pe capota vreunul care venea de pe Poligrafiei, desi, noi credem ca aveam prioritate, chiar daca la ei intre timp s-a facut verde... Acolo unde am oprit (dunga alba), nu este nici un semafor, nici "cedeaza trecerea", sau alt semn... :cheers:

 

Poate sa-mi explice cineva, cine are prioritate in situatia asta?

@Beatrice Pentru ca si ei au verde in acelasi timp cu tine si au prioritate de dreapta fata de tine, ca si atunci cand vrei sa virezi stanga intr-o intersectie. Dai prioritate celor ce vin din fata. Cand virezi stanga iti pierzi prioritatea fata de cei ce iti vin in fata pe contrasens. Acest tip de intersectie de care tu zici este dirijata de semafoare , indicatoare rutiere, fata de sensul giratoriu obisnuit sa zic asa... unde are prioritate cel aflat in sens deja.In prima poza liniile verzi catre crowne plaza.Cavd vii de la fantana Miorita si virezi dreapta catre Crowne Plaza, virezi de pe prima banda tot pe prima banda, apoi semnal si te poti incadra pe banda 2 dupa 50- 60 metri daca e posibil...Nu virezi direct pe banda 2 sau 3 daca sunt 3 acolo, nu mai stiu exact. Fiecare banda o schimbi cu semnal etc. Nu tai de pe prima pe 3 in 10 metri, doar daca esti Ghertoi. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de zona asta, am si eu o intrebare...

 

Desenul este urmatorul:

 

post-48785-1273141885_thumb.jpg

 

De ce daca eu vin dinspre Arc si vreau sa ma duc spre Bd. Marasti (sageata albastra), trebuie sa acord prioritate celor care vin de pe Bd. Poligrafiei -> Arc (sageata rosie)? Pentru ca eu tocmai am plecat de la un semafor, pe verde (punctul verde), si plus de asta, mai sunt si in sensul giratoriu...

Prima data cand am trecut pe acolo cu un prieten ne-am infipt in frane ca sa nu ne ia pe capota vreunul care venea de pe Poligrafiei, desi, noi credem ca aveam prioritate, chiar daca la ei intre timp s-a facut verde... Acolo unde am oprit (dunga alba), nu este nici un semafor, nici "cedeaza trecerea", sau alt semn... :cheers:

 

Poate sa-mi explice cineva, cine are prioritate in situatia asta?

 

nu imi aduc aminte acum, semne pentru sens giratoriu exista?

 

in practica, intersectia e tratata de toata lumea ca un sens giratoriu, dar in stil romanesc. adica intai si intai au prioritate smecherii. pe urma vine prioritate de turma - daca merg toti intr-o directie au prioritate. pe urma e la ochiometru - daca vezi ca ai loc te bagi, daca nu inghesui pe cineva si tot te bagi.

Editat de DStar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intersectia cu sens giratoriu unde are prioritate cel aflat deja in sensul giratoriu, este semnalizata cu un indicator rutier rotund albastru si cu trei sageti albe in cerc in mijlocul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in stil romanesc. adica intai si intai au prioritate smecherii. pe urma vine prioritate de turma - daca merg toti intr-o directie au prioritate. pe urma e la ochiometru - daca vezi ca ai loc te bagi, daca nu inghesui pe cineva si tot te bagi.

scuze de off-topic asta e chiar haioasa :huh: :cheers: desi ar trebui sa ne ingrijoreze realitatea. Tipic romanesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...