Jump to content
Sign in to follow this  
slefbb

casca buna raport calitate pret

Recommended Posts

Salut,

vreau sa cumpar o casca pentru pasager,integrala(o sa o folosesc pe un SS) dar nu vreau sa dau foarte mult pe ea (max 5-6 mil).

Am tot citit posturile de pe forum cu ce casti merita etc..ideea e ca nu stiu ce brand sa cumpar pt ca nu am gasit un sondaj unde sa vad concret ce branduri sunt mai ok...

am gasit casti uvex,lazer,agv,shark,nolan,nitro,probiker,marushin... care se incadreaza in bugetul meu...dar nu stiu care e mai buna!

vreau sa cumpar o casca noua,nu sh.

puteti va rog sa ma ajutati cu o recomandare?

p.s.

daca ar avea si un sistem antiaburire,ar fi super ;) daca nu,asta e, ca si asa nu am de gand sa o folosesc foarte mult

multumesc

Shark, Icon... ia-ti gandul de la Probiker, Lazer, Marushin...

am mai citit si de agv si nolan ca ar fi ok... acu nu stiu daca sunt pe aceeasi scara..

Mesaj completat

am fost la un magazin moto (pe colt la intersectia barbu v cu stefan cel mare) si am gasit o casca HJC care era 350 lei! M am grabit si n am luat modelul. Credeti ca e ok?

am mai citit si de agv si nolan ca ar fi ok... acu nu stiu daca sunt pe aceeasi scara..

Mesaj completat

am fost la un magazin moto (pe colt la intersectia barbu v cu stefan cel mare) si am gasit o casca HJC care era 350 lei! M am grabit si n am luat modelul. Credeti ca e ok?

salut ! iti pot spune din experienta ca hjc este chiar bunicel avand in vedere raportul calitate pret (daca nu ma insel este fabricat in Germania) are si o o notorietate aparte inafara , dar fiind ca nu este vandut pe louis nu este prea cunoscut in Romanica noastra . acum am Nolan de care sunt foarte multumit . bine inteles principiile care caracterizeaza o casca ca sa fie buna sau rea difera . deci ce ti-am expus mai sus este parerea mea personala ! cel mai important este sa iti placa tie , sa iti fie comoda , de sigura este sigura daca are avizul testelor de siguranta ( ceea ce HJC are sigur )sa iti fie marimea potrivita si sa vezi daca iti vajaie la viteza mare si daca acepti nivelul de zgomot sau nu !

In alta ordine de idei : daca ai cumparato Sa o porti SANATOS SI FARA SA II TESTEZI REZISTENTA

NUMAI BINE SI ASFALT USCAT

Mihai

am gasit doua casti care par a fi ok.

agv k3 - 430 ron

HJC CS-R1 - 390 ron

Ce spuneti?

Edited by slefbb

sfatul meu e sa nu iei HJC ... mi-am luat eu pt o zi si am dus-o inapoi... poate am eu capul altfel dar sincer intra aer peste tot ... la mine la tartacuta ziceai ca e uragan. dar cum ziceam poate am eu capul altfel.

am eu HJC Session si s-a comportat foarte bine in 3 ani de purtare. E rezistenta la cazaturi, in oras nu prea sa abureste. Imi place aceasta casca. Eu miam luat-o mai mult de oras deci cu multe aerisiri si pe la 150 nu mai auzi nimic in ea, dar se rezolva cu o cagula.

sal! la castile Scorpion nu te-ai uitat? sunt cateva modele care sunt chiar OK,cum ar fi exo 400, exo 450 si 750(astea au perna de aer care iti fixeaza casca mai bine pe capatzana, iti mai strange obrajii). Acesta este topicul despre scorpion,acolo sunt dscutate modelele.

Mentionez ca eu nu am experienta :P intr-ale motociclismului,dar de un an citesc despre casti si alte echipamente si eu unul m-am oprit la Scorpion cand vine vorba de casti si sper vara asta sa-mi iau exo 750.

Bafta!

alta parere despre hjc?

deci as ramane pe varianta agv..

salut uite ce am gasit de hjc cs-r1 baga o geana aici

asta ii agv

agv nu am avut onoarea sa o incerc dar de hjc zice ca nu are toate omolagarile , cred ca siguranta ii importanta asa ca mai degraba as opta pentru una care ofera o siguranta mai mare ...

nolan nu te-ar incanta ? pret/ calitate / siguranta acceptabile

Edited by kidutzy

ba da, de ce nu..nu prea tin cont de brand. vreau doar sa fie o casca buna care sa se incadreze in bugetul meu..

Nu te uita la reviews la webbikeworld, tine cont de recomandarile de la orice panarama de incepator :P)))

Edited by Cesar

Nu te uita la reviews la webbikeworld, tine cont de recomandarile de la orice panarama de incepator :))))

Da,daaaa!!!

Are dreptate omul, ca si eu tot acolo m-am uitat :P

P.S. Eu nu sunt incepator,inca strang bani pentru scoala si echipament. CA SA FIE CLAR! :P

Pana acum am manusi si cizme.

Cu respect!

Edited by crazydanutz

Nolan N84 N-com. Sunt super multumit de ea. Am luat-o la oferta la 450 lei parca. Pret intreg era 1147. Poate mai au totusi la Kronau. Este ok si nu sare de bugetul tau.

vad ca nu prea poarta lumea HJC...

nu pot sa ma decid intre

-HJC CS R1 - 390 ron

sau

-AGV k3 - 430 ron

which one? :D

AGV-ul ala red/silver arata bestial, mai ales ca ai gasit-o la discount la 430 RON fata de 120 euro cat e pe fc-moto, ti-o recomand.

Nu stiu ce masura porti, dar pe louis.de , casca scorpion exo 1000 este la 119.95 euro pentru masura S.

Alte masuri nu au ? La scorpion exo 1000 ? Cum ar fi un M ?:)

am fost astazi si am probat cele doua modele de casti...ca si o prima impresie, hjc sta mai bine pe cap,fata de agv.. acu nu stiu cum sunt in timp ce mergi pe moto cu ele..

in principiu ramane hjc...

nu am luat o ca eram cu moto si nu aveam unde s o pun

de curand mi-am luat de la salon smaeb casca nitro 1710,pret 480 ron,redus 375 ron.viziera anti aburire,chin guard,extrem de buna la banii astia si se aseaza si bine pe cap.poti incerca.bafta

am achizitionat HJC CS-R1 Fang MC2. nu am mers decat 10 km cu ea si a parut ok..daca se poate da un feedback dupa doar atat :lol:

pret: 410 ron

Scorpion EXO-450. Daca prindeti pe undeva reduse, luati la KIL. Super casti. Diferenta intre 450 si 750 e la aerisiri si interior (detasabil/nedetasabil). EXO-1000 e scump, dar are si viziera secundara fumurie.

Salut!

Eu am avut un AGV FG-15. E un pic peste bugetul tau, insa este destul de ok.

Mi-am luat si-o tranta cu ea si am scapat doar cu o durere de cap pentru cateva zile. Duble-D, interior detasabil, destul de confortabila, insa cam "tziuie" la viteze mari.