Jump to content
Sign in to follow this  
emiandgabi

service moto

Recommended Posts

Buna seara

Asa cum spune si denumirea topicului incerc sa pun bazele unui service auto si as avea nevoie de unul sau cel mult doi parteneri.

Ce vreau sa fac este:

1) Un service mic cu capacitatea de a se lucra doua mobre simultan

2) Lucarile se vor executa doar pentru motorete suzuki si initial doar un singur model

3) Activitatea desfasurata in service va fi de calitate si executata in mod profesional

4) Motocicletele destinate repararii vor fi preluate si predate la domiciliul clientului

5) Optional clientul poate beneficia de mobra la schimb pe perioada reparatiilor

6) Restul de detalii se vor discuta pe privat cu cei interesati

Cui se adreseaza acest service:

- Oamenilor ce doresc un anumit stadard (ridicat) si care nu au bani de aruncat pe servicii supraevaluate dpdv financiar

De ce vreau sa dezvolt acest proiect?

- Pentru ca in general toate service-urile (mari sau mici) fac in general lucrari de toata jena (nici macar de un spalat adecvat nu mai poti beneficia)

- Pentru ca este o afacere buna si cu perspective de viitor

- Pentru ca romanii sint inca in cautarea unui service corect

Cu ce particip eu:

1) Bani

2) Mijloc de transportat mobrele

3) Firma gata infiintata (subiect de discutat)

4) Tern intravilan (in afara Buc.)

5) Seriozitate

6) Pricepere

Ce se cere de la partener:

1) Bani

2) Spatiu service Buc. (daca se poate)

3) Seriozitate

4) Pricepere

5) Sa nu creada ca se va imbogati !

Astept reactii din partea celor interesati !!!

PS. Daca mai e cineva interesat avind in vedere pct.5 de la "cerinte partener" ;)

Scuze ca ma bag in treburile tale dar : "2) Lucarile se vor executa doar pentru motorete suzuki si initial doar un singur model" daca vrei sa castigi bani de o paine nu o sa poti sa lucrezi doar pe un model de motocicleta,apoi sfatul meu e sa renunti la asocieri...de multe ori nici intre frati nu merg asocierile darmite intre doi necunoscuti care se intalnesc pe un forum!

In rest ...bafta si spor la treaba!

m-as baga la aceasta treaba dar ai niste conditii care contravin principiilor mele.

1- se vor repara doar motorete Suzuki si doar un anumit model

2- asociat ce nu are pretentia ca se va imbogati

raspuns :

pct. 1- asta inseamna ca vei sta mai mult pe dreapta cu service-ul (ori repari motorete ori nu)

pct. 2- o afacere o faci din pasiune dar si pentru a castiga ceva de pe urma ei (nu neaparat sa faci mari averi)

voi fi criticat pentru opinie, dar este opinia mea

Parerea mea este in felul urmator:

1) Daca cineva se gandeste ca poate repara mobre (aici ma refer la reparatii complicate nu la schimbat bujii/lanturi si alte cacaturi pentru care exista deja concurenta) pentru toate tipurile de mobre inseamna ca nu stie ce inseamna profesionalism. Este mai mult decit evident ca nu se pot tine pe stoc milioane de repere la cite mobre sint pe piata. In principiu cind primesti telefon de la om raspunsul acordat trebuie sa fie afirmativ si nu sa il trimiti la plimbare 5 saptamini pina vine nust ce piesa. De ce am ales suzuki face parte dintr-o anumita strategie pe care n-o comentez aici.

2) Am zis "IMBOGATIT" care nu e una si aceasi cu a trai in conditii rezonabile. Cum poate cineva sa se gindeasca ca poate sa se imbogateasca dintr-o afacere (cinstita) mai devreme de 5ani cind toate fondurile vor fi dirijate catre noi investitii?

Si ca sa mai filtram un pic rindurile doritorilor suma minima cu care se poate intra in aceasta afacere este de 10000eu sau 6000eu in cazul in care partenerul are o locatie ok ptr service in buc.

Alte opinii mai exista .................. ?

Mergi la emisiunea " Arena Leilor".

Era unul care detinea un cross, pasionat de motociclete.

Edited by BQGDDAN

Mergi la emisiunea " Arena Leilor".

Era unul care detinea un cross, pasionat de motociclete.

Spuse BQGDDAN mai luind o gura de cacao........................

Buna seara

Asa cum spune si denumirea topicului incerc sa pun bazele unui service auto si as avea nevoie de unul sau cel mult doi parteneri.

Asculta sfatul meu, fa un service dar fara parteneri.

Parerea mea este in felul urmator:

1) Daca cineva se gandeste ca poate repara mobre (aici ma refer la reparatii complicate nu la schimbat bujii/lanturi si alte cacaturi pentru care exista deja concurenta) pentru toate tipurile de mobre inseamna ca nu stie ce inseamna profesionalism. Este mai mult decit evident ca nu se pot tine pe stoc milioane de repere la cite mobre sint pe piata. In principiu cind primesti telefon de la om raspunsul acordat trebuie sa fie afirmativ si nu sa il trimiti la plimbare 5 saptamini pina vine nust ce piesa. De ce am ales suzuki face parte dintr-o anumita strategie pe care n-o comentez aici.

2) Am zis "IMBOGATIT" care nu e una si aceasi cu a trai in conditii rezonabile. Cum poate cineva sa se gindeasca ca poate sa se imbogateasca dintr-o afacere (cinstita) mai devreme de 5ani cind toate fondurile vor fi dirijate catre noi investitii?

Si ca sa mai filtram un pic rindurile doritorilor suma minima cu care se poate intra in aceasta afacere este de 10000eu sau 6000eu in cazul in care partenerul are o locatie ok ptr service in buc.

Alte opinii mai exista .................. ?

dupa cunostintele mele mobrele pe carburatie sau cele pe injectie functioneaza cam pe acelasi principiu. cat despre piese, sunt o gramada de distribuitori sau magazine cu piese pentru majoritatea motoretelor care circula prin Rromania cu preturi accesibile.

cat despre imbogatire, aici ai dreptate

Edited by ovidius

parerea mea e sa-ti deschizi shawormerie =))

dupa cunostintele mele mobrele pe carburatie sau cele pe injectie functioneaza cam pe acelasi principiu.

da, au combustie interna si amandoua au tractiune spate :P) in rest ... :)

parerea mea e sa-ti deschizi shawormerie =))

Treaba asta e valabila in orice topic nou deschis................

Este neste oameni care nu au treaba si mai introduc cite o remarca pe ici pe colo ca sa mai treca ziua si sa mai marcheze un post la palmaresul lor. Acuma ca ti-ai spus parerea esti mai linistit ?

dupa cunostintele mele mobrele pe carburatie sau cele pe injectie functioneaza cam pe acelasi principiu.

da, au combustie interna si amandoua au tractiune spate :P) in rest ... :)

in rest... la unele am vazut ghidon, dar nu la toate.

difera foarte mult motoarele sau cutiile la KAWA, SUZI sau HONDA ?