Sari la conținut

CONCURS FOTOREPORTAJ


XCOUNTRY
 Share

Postări Recomandate

Nu vreau sa intru in detalii de management, e treaba voastra cum calculati taxele de intrare/participare, valoare premiilor si toate celelalte.

Cat despre partea cu restrictia pentru cei cu dslr este cea mai mare porcarie posibila, eu sincer pentru ca sunt pasionat de fotografie nu am decat un DSLR mai vechi insa pot sa scot poze cel putin la fel de bune cu un compact cat de cat performant si cu mod manual. Daca chiar vreti puteti sa reglementati situatia in foarte multe moduri si foarte usor.. au fost expuse solutii alternative.

Am tot respectul pentru ceea ce faceti, insa cred ca ar trebui sa va concentrati mai mult in directia aducerii cat mai multor persoane si a le face sa se simti bine fara a le fi ingradite anumite drepturi.

Ma bucur ca ai pus punctul pe "i"!!!!!!!!

Vorbesti de drepturi, spectatorii platesc o taxa de intrare in tabara (probabil ca si aici consideri ca ingradim anumite drepturi), in schimbul taxei de intrare in tabara ei primesc un spectacol moto, un spectacol muzical, o amenajare decenta de camping etc..., fotografii care doresc sa-si faca poze profesionale pentru ei primesc acelasi lucru plus indrumare si accesul in zone in care publicul nu are acces ( sunt zone de siguranta, vorbim de un concurs moto ) insa se pune intrebarea ei ce ofera in plus fata de un simplu spectator?

In momentul in care vorbim de drepturi trebuie sa punem in balanta si obligatiile, asta doar daca nu avem mentalitatea unora( stim noi cui ) care considera ca doar pentru simplu fapt ca exista au toate drepturile din lume.

La urma urmei este vorba doar despre o oferta pe care ai dreptul sa o accepti sau sa o refuzi, taxa foto platesti cam peste tot pe unde mergi, ex:

muzeu, manastire, sau chiar interdictii in salile de cinema sau teatru, poate ca nu cunosti aceste lucruri pentru ca nu mergi pe acolo, revenind la drepturi mai studiaza putin in directia drepturi de autor si mai vorbim.

Incearca sa faci o poza cu un fotbalist (ca pe astia ii stie toata lumea) si incearca sa te joci cu ea in diverse zone, ghici cam ce se poate intampla?

Si la noi vin piloti si cantareti care poate au valoare mai mare de cat acei fotbalisti dar nu stie lumea de ei, imi poti spune cate poze cu motociclisti ai difuzat tu personal si pe cate dintre ele ai trecut numele pilotului, ca el saracu isi rupe oasele ca sa ai si tu o poza frumoasa cu care sa te lauzi pe ici pe colo.

Asa ca mai gandeste-te cine cui ingradeste drepturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai inteles in totalitate ce am vrut sa spun, insa nu vreau sa dezvolt discutia.

Ideea de baza e ca NU voi veni pentru ca NU imi convine tariful pe care il practicati pentru a imi fi permis sa fotografiez liber in zonele de acces general sincer nu ma intereseaza ce se intampla in zonele de concurs, acolo pot considera accesul ca fiind restrictionat din diferite motive.

 

Te rog sa nu incerci sa-mi dai cursuri de legislatie in domeniul fotografiei si de utilizare a pozelor ca indirect cu asta ma ocup.

Lasa saracu pilot ca nu-si rupe nimeni oasele ca sa fac eu o poza.. le rupe ca a fost platit sa vina sau o face de placere.

 

Poti considera aceasta discutie incheiata unilateral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai inteles in totalitate ce am vrut sa spun, insa nu vreau sa dezvolt discutia.

Ideea de baza e ca NU voi veni pentru ca NU imi convine tariful pe care il practicati pentru a imi fi permis sa fotografiez liber in zonele de acces general sincer nu ma intereseaza ce se intampla in zonele de concurs, acolo pot considera accesul ca fiind restrictionat din diferite motive.

 

Te rog sa nu incerci sa-mi dai cursuri de legislatie in domeniul fotografiei si de utilizare a pozelor ca indirect cu asta ma ocup.

Lasa saracu pilot ca nu-si rupe nimeni oasele ca sa fac eu o poza.. le rupe ca a fost platit sa vina sau o face de placere.

 

Poti considera aceasta discutie incheiata unilateral.

Ma bucur ca am ajuns macar sa avem aceeasi parere: nu ne placem unul pe celalalt

Si o ultima explicatie: concursul se adreseaza in special fotografilor care stiu despre ce este vorba in acest context,

indirect trag concluzia ca si la capitolul asta esti ( mai bine te las pe tine sa apreciezi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie eu O SA VIN, pentru ca mi se pare absolut decent sa pui conditia sa primesti 15 imagini de calitate atata timp cat mie ca fotograf profesionist imi asiguri acces preferential si eu pot sa trag de acolo niste poze foarte bune. Iti dau tie ca organizator 15 imagini de calitate, si pe restul de 2000 le pun la vanzare. Ba am posibilitatea sa mai scot vreo mie de roni daca imaginile mele sunt bune si ajung pe mai multe site-uri si publicatii decat ajung cele ale concurentzei care se lasa pe tanjala. Si daca vreau numai niste amintiri placute scot de la naftalina un compact si fac ce poze vrea muschiuu meu absolut pe gratis. Ca nu ma apuc sa ma plang nimanui ca am bagat o caruta de bani in aparate foto si n-am avut si bani de un compact.

Iar evenimentul de asta toamna a meritat nota 10 cu felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se par ABSOLUT de bun simt conditiile puse si au fost explicate pe larg pentru toata lumea.

Ai sapuniera sau mobil - faci poze si filmezi cat te tzine bateria

Ai ap foto performant - dai 1 mil si poti lua 10 sau chiar mult mai mult daca esti bun in ceea ce faci.

Astfel se evita situatiile cum am avut la Smaeb, unde aveam fata platita de mine, discutasem cu cei de la Euronautica sau Atvrom ca vom face poze pentru revista (ATVmagazin nu Playboy :) ) si nu aveam loc de gloata de 10 insi care imi exasperau fata cu blitzuri si pssssttturi pentru a-si potoli libidoul. Pana n-am ridicat vocea n-am avut liniste si nu e chiar normal.

Cu atat mai mult, normal este sa fie respectata munca unei echipe ce doreste sa faca spectacol, iar daca se cere un mic lucru nu trebuie sa facem acum gaura in cer ca asa si pe dincolo, pentru ca aceste conditii sunt puse ca urmare a ceea ce s-a observat anul trecut. Prin urmare hai sa ajutam la realizarea unui eveniment cat mai bun in loc sa aruncam cu pietre ca intrarea e cu bani si ca pozatul DIN CARE SE POT SCOATE BANI este 100ron.

Hai sa ne gandim cati bani se duc pe premii, pe organizare, pe publicitate, pe alte costuri ce apar din senin cand le doresti mai putin; apoi hai sa calculam cati bani se strang din taxele de participare si de intrare. Se iese pe profit? Daca aveti impresia ca se mai si castiga bani din asta atunci va doresc sa faceti voi la anul ceva mai misto. Aveti tot sprijinul meu, al unei reviste mici de ATV, intr-o lume in care taxa de intrare la un concert/festival/spectacol/concurs de 2 zile - 20ron - provoaca icter mecanic.

Hai sa primiti luna de pe cer MOKA, pentru ca meritati vorba reclamei. Ce conteaza munca unor oameni cand avem merite absolute ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tare esti frate, tu nu sti ca exista o stransa legatura intre a citi si a intelege ce citesti??? esti foarte tare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa, acum inteleg de ce mi-a fost sters topicul... pentru ca faceam reclama la o galerie de fotografii de pe un site care nu platise taxa. Asa e?

Scuze, nu citisem topicul cu concursul de fotoreportaj ca nu ma interesa un asemenea concurs, dar cautandu-mi postarea am ajuns si aici.

Imi poate spune si mie cineva in ce reviste, ziare, etc. au fost publicate fotografiile de la Xcountry? ca asa pe site-uri gasesti cu sutele.

mai cumpara cineva poze cand ti le poti face cu orice telefon? sau cu un aparat de 500 lei? de ce?

 

inca odata scuze pentru "reclama" aia (daca ala a fost motivul)

 

Geo Casapu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tari pozele!!! felicitari!!!

Mesaj completat

aaa, acum inteleg de ce mi-a fost sters topicul... pentru ca faceam reclama la o galerie de fotografii de pe un site care nu platise taxa. Asa e?

Scuze, nu citisem topicul cu concursul de fotoreportaj ca nu ma interesa un asemenea concurs, dar cautandu-mi postarea am ajuns si aici.

Imi poate spune si mie cineva in ce reviste, ziare, etc. au fost publicate fotografiile de la Xcountry? ca asa pe site-uri gasesti cu sutele.

mai cumpara cineva poze cand ti le poti face cu orice telefon? sau cu un aparat de 500 lei? de ce?

 

inca odata scuze pentru "reclama" aia (daca ala a fost motivul)

 

Geo Casapu

 

cam greut sa fie deja publicate, ca abia au fost facute... o parte din ele vor ajunge pe site si in materialele de promovare ale urmatoarelor evenimente si cred ca oricine ar fi mandru sa isi vada lucrarea pe afisul editiilor viitoare sau in calendarul ce va fi publicat si probabil in revistele parteneri media... daca nu ai platit taxa si totusi ai folosit un aparat profi sa faci poze e urat din partea ta, cred ca nu ai citit regulamentul concursului din care ai fi aflat ca in schimbul a 15 fotografii realizate de tine ai fi primit banii inapoi...

 

de cumparat se cumpara fotografii nu poze... si aici cred ca sti care sunt micile diferente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
foarte tari pozele!!! felicitari!!!

Mesaj completat

 

 

cam greut sa fie deja publicate, ca abia au fost facute... o parte din ele vor ajunge pe site si in materialele de promovare ale urmatoarelor evenimente si cred ca oricine ar fi mandru sa isi vada lucrarea pe afisul editiilor viitoare sau in calendarul ce va fi publicat si probabil in revistele parteneri media... daca nu ai platit taxa si totusi ai folosit un aparat profi sa faci poze e urat din partea ta, cred ca nu ai citit regulamentul concursului din care ai fi aflat ca in schimbul a 15 fotografii realizate de tine ai fi primit banii inapoi...

 

de cumparat se cumpara fotografii nu poze... si aici cred ca sti care sunt micile diferente...

 

e, vezi, asta e o problema...

atata timp cat nu m-am supus unui regulament, nefiind inscris intr-un concurs, de ce sa fiu restrictionat?

intr-adevar, am facut poze iar nu fotografii pentru ca asta mi-e nivelul. chiar daca am un SLR am facut poze. sunt sigur ca daca venea Besliu, Savu, Paraschiv, Pispiris, Pisoschi sau chiar Cosmin Gogu si "trageau" cu o savoniera ieseau cele mai tari fotografii. Corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e, vezi, asta e o problema...

atata timp cat nu m-am supus unui regulament, nefiind inscris intr-un concurs, de ce sa fiu restrictionat?

intr-adevar, am facut poze iar nu fotografii pentru ca asta mi-e nivelul. chiar daca am un SLR am facut poze. sunt sigur ca daca venea Besliu, Savu, Paraschiv, Pispiris, Pisoschi sau chiar Cosmin Gogu si "trageau" cu o savoniera ieseau cele mai tari fotografii. Corect?

 

 

1. Nu inteleg despre ce topic vb ca a fost sters ! Nimeni ( poate admin) nu ti-a sters nici un post , poate ai uitat sa apesi "ad reply"

2. Daca ai facut "poze" fara sa te supui unui regulament de bun simnt, inseamna ca nu ai nici o treaba cu fotografii profesionisti si nu cred ca trebuie sa vb prea mult despre asta pentru ca te faci de ras . Toti fotografii profi , care stiu ce inseamna un eveniment privat si nu facut de vreo primarie sau un partid, unde vine toata lumea la mocangeala , au avut acreditare , au dat cele 15 poze si mai au si reclama pe site si in alte publicatii .

3. intrebai unde apar pozele, daca stiai cum se mananca intrai pe site sau vedeai afisul si te uitai la partenerii media .

4. Pacat ca toata lumea stie doar sa comenteze, se proptesc de un pret si multi nu citesc tot.

Niciodata nu o sa ajungem la alt nivel pentru ca asta ne e nivelul " mocangeala " . Toti stim sa cerem dar nu oferim nimic . Dar cu criza asta multi se plictisesc de ceva vreme si cum natia noastra e comentatoare .........................

 

felicitari celor ce au inteles ce inseamna un eveniment si felicitari celor ce s-au conformat!!!!

si felicitari echipei Xcountry!

Editat de Lia_13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...