Sari la conținut

Calatorii internationale


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

@todea are o idee geniala: sa fie un topic cu resurse si informatii pentru cei care calatoresc international.

 

Ce va trebui sa contina?

 

1. Zone ieftine de cazat

2. Adrese si telefoane a motociclistilor care locuiesc in strainatate si doresc sa iti ofere ajutorul in caz de nevoie urgenta.

3. Tips&Triks

4. Asigurari externe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da mi se pare o treaba buna mai ales ca avem multi camarazi plecati peste hotare

daca sunteti prin londra sau in apropierea ei si aveti nevoie ma puteti gasi la nr de tel 07511288996 :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sunt minime? Sunt probleme deosebite cu vizele si echipamentul sau doar pentru ca e departe? Eu am Australia in plan, nu stiu cand anume dar vin.

 

Pentru ca este o destinatie izolata si scumpa. La aceiasi bani dai un tur de europa si vezi de 10 ori mai multe trebi. Nu zic ca Oz nu merita vizitata, dar sincer sunt altele mult mai interesante la bani putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca viza de Rusia se poate obtine si prin corespondenta sau trebuie prezenta obligatorie la ambasada?

 

desaemenea daca aveti vreun contact (de preferabil moto) pentru Moscova ar fi perfect.

 

 

 

p.s. foarte util topicul, chiar ma gandeam si eu sa-l propun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca viza de Rusia se poate obtine si prin corespondenta sau trebuie prezenta obligatorie la ambasada?

 

desaemenea daca aveti vreun contact (de preferabil moto) pentru Moscova ar fi perfect.

 

 

 

p.s. foarte util topicul, chiar ma gandeam si eu sa-l propun

 

 

iti trebuie o invitatie. pt asta trebuie contactata o agentie de turism de la rusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti trebuie o invitatie. pt asta trebuie contactata o agentie de turism de la rusi.

 

asta stiu. dar, dupa ce am invitatia, nu stu daca trebuie sa ma duc la ambasada personal sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viza turistica pt australia se obtine usor, prin aplicatie online.

problema o reprezinta bani de avion pana acolo

 

Cred ca de fapt problema o reprezinta carnetul de pasaj necesar acolo. Pe langa asta banii de avion sunt o gluma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acelasi stil: Daca cineva are plan de vacanta/ tranzit pentru Kuala Lumpur , Malaiezia: +60 (0) 176190971.

Misto tara de venit in vacanta si in afara de bilet...... destul de ieftina. Pentru pasionatii de Enduro..... tara de vis.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mi dati datele pe mail, pot sa fac un excel mic cu tzara, numele si nr de tel/adresa de mail daca e cazul, eventual nick name ul de pe forum si l incarcam aici pe topic, ma ocup eu de updatat saptamanal in fct de ce mailuri primesc de la voi...

 

Pana una alta,

 

Radu Etineanu - +41797594133, Geneva, Elvetia

 

(Pe baza de discutie prealabila cazez moka evident, in cazu in care sunteti in trecere...ex. ture prin alpii francezi, etc) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Corpul Expeditionar - Departamentul Motociclistilor de Cursa Lunga

 

Pe site-ul AMR, am facut un subdomeniu al departamentului de activitate “motociclismul de cursa lunga”. Se numeste corpul expeditionar. Mai pe romaneste: http://corpulexpeditionar.amoro.ro/

 

Aici se observa in meniu si grupul solitarilor dar si expeditii de grup.

Toate lumea va avea un mic profil (ceva date) si o scurta descriere a expeditiei (sau expeditiilor) facute sau a proiectelor.

De exemplu (minim):

Nume complet (ca in buletin), data si locul nasterii, ceva pregatire si scoala, ceva activitate profesionala, ceva familie, ceva locatie de viata, ceva pasiuni si alte curiozitati. Apoi site-ul tau (daca ai).

Apoi date despre expeditii:

Expeditie 1

Expediae2

Expeditie 3

La astea ne cam trebuie (la fiecare):

- Povestea (cum e venit idea, etc.)

- Mobra, ceva date

- Ceva pregaturi

- Perioada efectiva a expeditiei

- Ceva descriere si poze

- Concluzia expeditiei.

 

Astept sa te pun pe site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
daca mi dati datele pe mail, pot sa fac un excel mic cu tzara, numele si nr de tel/adresa de mail daca e cazul, eventual nick name ul de pe forum si l incarcam aici pe topic, ma ocup eu de updatat saptamanal in fct de ce mailuri primesc de la voi...

 

Pana una alta,

 

Radu Etineanu - +41797594133, Geneva, Elvetia

 

(Pe baza de discutie prealabila cazez moka evident, in cazu in care sunteti in trecere...ex. ture prin alpii francezi, etc) :P

 

 

Mesaj completat

careva stabilit in croatia?am de gand o tura in luna iulie-august ;)

salut ! am vazut ca locuiesti in londra .. eu momentan is in roma dar nu prea mai am de munca .. si asi vrea sa plec in irlanda sa.mi caut ca cica e mai bine .. ar fi posibil sa stau o noapte la tine ?

Editat de sergiu_andy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

quote name='Dan Popescu' date='Jun 7 2010, 10:45 AM' post='2462938']

Corpul Expeditionar - Departamentul Motociclistilor de Cursa Lunga

 

Pe site-ul AMR, am facut un subdomeniu al departamentului de activitate “motociclismul de cursa lunga”. Se numeste corpul expeditionar. Mai pe romaneste: http://corpulexpeditionar.amoro.ro/

 

Aici se observa in meniu si grupul solitarilor dar si expeditii de grup.

Toate lumea va avea un mic profil (ceva date) si o scurta descriere a expeditiei (sau expeditiilor) facute sau a proiectelor.

De exemplu (minim):

Nume complet (ca in buletin), data si locul nasterii, ceva pregatire si scoala, ceva activitate profesionala, ceva familie, ceva locatie de viata, ceva pasiuni si alte curiozitati. Apoi site-ul tau (daca ai).

Apoi date despre expeditii:

Expeditie 1

Expediae2

Expeditie 3

La astea ne cam trebuie (la fiecare):

- Povestea (cum e venit idea, etc.)

- Mobra, ceva date

- Ceva pregaturi

- Perioada efectiva a expeditiei

- Ceva descriere si poze

- Concluzia expeditiei.

 

Astept sa te pun pe site.

 

post-12069-1279230350_thumb.jpg[

Buna seara,

 

Ma pot "incadra" pe undeva ? la proiecte, poate?

as avea nevoie de ceva ajutor si suport pentru povestea mea . Iata:

Visit My Website

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
stie cineva daca viza de Rusia se poate obtine si prin corespondenta sau trebuie prezenta obligatorie la ambasada?

Daca te mai intereseaza, (sau, mai exact pentru cine intereseaza):

Pentru viza Rusia ai nevoie de invitatie (LOI - letter of invitation ) , care se obtine online, de la firma www.stantours.com care au un mail de contact, info@stantours.com. Acte pt LOI-uri

 

-scanare pasaport

-completare lista date personale (modelul ti-l dau ei)

-adeverinta de servici cu stampila, in engleza (tradusa sau scrisa de tine in engl, sa aibe un aspect oficial)

-cam30 de usd platiti de ex. prin www.moneybookers.com.

 

Te faci membru acolo, fucntioneaza ca si paypal-ul, trimiti bani oriunde in lume. Poti alimenta contul fie cu cardul fie direct de la banca cu suma ce o ai de platit, Stantours vor face o cerere de plata si tu numai dai acceptul.

Comision e ceva de genul 1,5 sau 2 euro... In 10-12 zile ai LOI-urile, apoi mergi la ambasada Rusiei:

 

str. Tuberozelor nr. 4

program 9-12 L-V

taxa in regim normal e 56 de $

bancnotele sa fie emise dupa 1996 !!!!!!

 

acte necesare:

pasaport original (sa nu expire in urmatoarele 6 luni de la expirarea vizei solicitate)

Asigurare medicala CORIS original si copie - o faci la OMNIASIG, pt calatorie in afara UE, costa cam 40 RON pt o durata de 45 de zile la suma asigurata de 10 000 Euro (pui data inceperii val. aceeasi cu data intrarii in rusia din viza)

poza tip pasaport

LOI

cerere viza - o primesti de la ghiseu

dureaza 5 zile lucratoare in regim normal

plata se face la ghiseu in consulat.

apoi......

 

Bafta la granitza si pe traseu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

str. Tuberozelor nr. 4

program 9-12 L-V

Miercurea nu se lucreaza cu publicul, iar joia e aglomerat deoarece miercurea e zi libera. Cel mai bine e sa te duci L-Ma-V, la coada au prioritate cei care ridica viza, cei care depun dosarul intra ultimii.

Eu am ales viza de tranzit (Es - Ru - Fi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut baieti. Sunt nou in lumea motoarelor si m-ar interesa de ce anume ar trebuis a tin cont intr-o calatorie de lunga durata si anume Bucuresti - Londra. M-ar interesa in mod special cam ce distante imi recomandati sa parcurg pe zi, ce unelte-mi sunt indispensabile, piese de schimb, preturile la benzina inafara tari si orice mai considerati voi ca e un lucru ce trebuie stiut.

Mesaj completat

Chiar nimeni nu e dispus sa-mi dea cateva sfaturi legat de calatoriile pe distante lungi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la pretul benzinei in afara tarii. Exista vreun site unde poti afla cat costa benzina in Europa? De exemplu in Lichtenstein. :laugh:

 

http://www.vab.be/nl/viavab/verkeersinfo/e...en/default.aspx

 

e un site olandez, dar nu e nevoie de traducere.... se actualizeaza zilnic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...