Sari la conținut

Calatorii internationale


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 259
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intentionez sa efectuez o calatorie prin fostele tari iugoslave(de data asta nu mai caut pasager :) )

pe site-ul MAE scrie:"Cetăţenii români pot intra în Albania, fără viză, cu cartea de identitate sau paşaportul, pentru perioade de şedere mai scurte de 90 de zile într-un interval de 6 luni.Pentru celelalte tari (bosnia,croatia,macedonia,serbia)mesajul este acelasi.

poate confirma/infirma informatia cineva care a tranzitat recent aceste tari ?



intentionez sa efectuez o calatorie prin fostele tari iugoslave(de data asta nu mai caut pasager :) )

pe site-ul MAE scrie:"Cetăţenii români pot intra în Albania, fără viză, cu cartea de identitate sau paşaportul, pentru perioade de şedere mai scurte de 90 de zile într-un interval de 6 luni.Pentru celelalte tari (bosnia,croatia,macedonia,serbia)mesajul este acelasi.

poate confirma/infirma informatia cineva care a tranzitat recent aceste tari ?

in data de 13.08.2013 am scris un e-mail MAE.Citez din raspunsul primit:



Nr. G5-1/P/2007 22.08.2013

"Stimate domnule ,

Urmare mesajului dumneavoastră din data de 13 august 2012, vă comunicăm faptul că informaţiile postate pe site-ul MAE sunt actualizate în conformitate cu datele furnizate de către autorităţile locale"

Cu stima,
Director DRCo

Deduc de aici ca nu sunt neinformati si ca trecerea vamilor mai sus amintite se poate face doar cu CI

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma doare capul. esti din bucuresti, du-te si fa-ti pasaport.

asa esti la mana unuia care poate vrea sa fie catholic.

si eu stiu ca se poate trece cu CI in Serbia si Croatia.

in Croatia insa am intampinat probleme. pe CI nu e trecut explicit anul nasterii, fapt foarte important in identificarea ta ca individ.

il poti face si la urgenta. merita sa sacrifici excursia pentru un rahat de document?



Merge careva la Biketobrfest Daytona? e pe 17 octombrie...

Ma bate un gand sa trag o fuga pana acolo ..

daca mergi cu mmotorul pana acolo, book me in.

tare as vrea sa merg pe un pod d-asta pana in florida din europa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat in serbia, croatia, bosnia, Muntenegru si inapoi fara pasaport sau procura (atelajul nu era pe numele niciunuia de la bord).

 

Tehnic in bosnia si muntenegru inca era in vigoare necesitatea pasaportului (dar in ME nu l-au mai cerut de cativa ani). Nu a comentat nimeni nimic.

 

Insa pt. Albania, pentru 200 de lei fa-ti pass. Merita, chit ca doar pentru linistea ta. Daca iti sterpeleste vreunul portofelul macar mai ai pasaportul in bagaj sa iesi din tara.

 

Depinde foarte mult si pe unde treci granita. Pe unii ii doare la cucuruz de tine ca ei trag din tiruri, altii mai amarati lucreaza la cuca macaii si cand prind vreun gugustiuc ii fac viata amara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in FYR in grup de 4 motoare (8 total), la sf. lui iulie, si am trecut granite, cred ca de vreo 12 ori (serbia, croatia, bosnia, muntenegru, bulgaria);

de multe ori nici n-a fost nevoie sa ne dam castile jos, de vreo 2 ori au vazut ca suntem din RO si ne-au facut semn sa trecem, fara nici macar sa se uite la buletine.

o singura data, din CR in SRB, au luat buletinele inauntru, au verificat ceva, si ni le-au dat inapoi.

cam tot timpul amabili/bucurosi cand au vazut ca suntem din RO, chiar unii ne-au intrebat chestii de motoare.

am avut si un sticker mare, tricolor, cu sigla grupului (fellow riders), lipit pe parbrize (mai putin eu, ca n-am mai apucat sa-l tai si sa-l lipesc).

la multe din granite, insa, erau cozi de kilometrii intregi de masini, se statea cu orele sa treci cu masina (stiu de la un prieten, +4 ore ca sa treaca cu masina din SRB in CR).

adevarul e ca la temperaturile de atunci (35-40gr C) era chiar culmea sa stam prea mult la granita, in echipament complet, cu motoarele incinse, etc.

doar 2-3 parca, am avut pasapoarte, restul doar cu buletinul.

acuma, nu strica sa ai un act de rezerva. de Albania, nu pot sa zic nimic, n-am trecut pe acolo.

 

oricum, cred ca incepand de acu 2 saptamani, si probabil pana spre mijlocul lui septembrie, e probabil cea mai buna perioada. nu mai mori de cald, si fierbi in suc propriu, la 40gr. Dar, reversul e ca e posibil sa si ploua deja. noi n-am prins un strop de ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! am si eu cateva intrebari si anume : cum se procedeaza cu respectiva valuta din tara in care ajungi? trebuie sa-mi pregatesc de acasa banii pentru fiecare tara? sa zicem ca trec prin 15 tari cu valute diferite...



si inca ceva, vizele se fac in Romania pentru fiecare tara (care cere viza) ? scuzati-ma daca pun intrebari stupide, dar sunt incepator in ale "expeditiilor" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

card my friend, cardul e sfant.

au fost tari prin care am trecut fara sa vad culoarea banilor

 

depinde si de tari

apoi exista bancomate si in Africa

 

mergi si scoti bani in moneda respective tot de pe card

 

tine totusi cateva sute in bancnote de €10-€20, asta pentru tari mai simplute, in caz ca automatele iti ofera surprise la card

 

da, vizele in Romania obligatoriu, altfel esti la mila lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Romania sau DIN Romania, in alta tara, in functie de unde are statul pe care intentionezi sa il vizitezi ambasada, consulat sau reprezentanta diplomatica... adica pt unele tari trimiti din Romania documentatia de viza in Austria (spre ex), pt ca acolo e cea mai apropiata ambasata a statului respective din Africa...

mai sunt alte state unde primesti viza la intrare in statul respective si e o simpla formalitate...

mai sunt si alte state unde viza se POATE da intr-un timp de 6-7-8 luni de la trimiterea documentatiei

 

etc

card my friend, cardul e sfant.

au fost tari prin care am trecut fara sa vad culoarea banilor

 

depinde si de tari

apoi exista bancomate si in Africa

 

mergi si scoti bani in moneda respective tot de pe card

 

tine totusi cateva sute in bancnote de €10-€20, asta pentru tari mai simplute, in caz ca automatele iti ofera surprise la card

 

da, vizele in Romania obligatoriu, altfel esti la mila lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha.. multumesc mult! traseul pe care vreau sa-l fac e urmatorul : Romania-Spania-Maroc-Algeria-Libia-Egipt-Tunisia-Italia-Croatia-Grecia-Romania

din ce am gasit pe situl asta http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_requirements_for_Romanian_citizens ..inteleg ca doar in Algeria si Libia trebuie viza..pentru Egipt se ia de acolo.

Apropo..ce parere aveti despre traseu? sunt in jur de 20 mii km..cam 2 luni ma gandeam sa dureze...cati bani mi-ar trebui ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nantes. si merg prin sud ca e mai cald si sunt niste sosele la granite italia/franta de ma mamanca palma...

posibil si primavera sa mai fac una (merg acolo de 4-5 ori pe an), daca pleci vineri dar cand mijeste soarele, ne putem fugari pe la cazanele dunarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intentionez sa efectuez o calatorie prin fostele tari iugoslave(de data asta nu mai caut pasager :) )

pe site-ul MAE scrie:"Cetăţenii români pot intra în Albania, fără viză, cu cartea de identitate sau paşaportul, pentru perioade de şedere mai scurte de 90 de zile într-un interval de 6 luni.Pentru celelalte tari (bosnia,croatia,macedonia,serbia)mesajul este acelasi.

poate confirma/infirma informatia cineva care a tranzitat recent aceste tari ?

 

in data de 13.08.2013 am scris un e-mail MAE.Citez din raspunsul primit:

 

 

Nr. G5-1/P/2007 22.08.2013

 

"Stimate domnule ,

 

Urmare mesajului dumneavoastră din data de 13 august 2012, vă comunicăm faptul că informaţiile postate pe site-ul MAE sunt actualizate în conformitate cu datele furnizate de către autorităţile locale"

 

Cu stima,

Director DRCo

 

Deduc de aici ca nu sunt neinformati si ca trecerea vamilor mai sus amintite se poate face doar cu CI

Anul trecut am facut toate tarile de care spui tu: Serbia, Macedonia, Albania, Muntenegru, Bosnia-Hertzegovina, Croatia si ...NICAIERI nu mi s-a cerut pasaportul! Doar buletinul, talonul si cartea verde. Asta in cazul in care aveau chef sa verifice actele. Uneori vazand ca sunt din Romania, ma invitau sa trec fara sa mai verifice ceva.

Anul asta am facut iar tura asta insa nu am mai ajuns in Albania si Macedonia, dar am traversat Kosovo. Aceeasi situatie, nimic schimbat :-)

Asfalt uscat sa ai!

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nantes. si merg prin sud ca e mai cald si sunt niste sosele la granite italia/franta de ma mamanca palma...

posibil si primavera sa mai fac una (merg acolo de 4-5 ori pe an), daca pleci vineri dar cand mijeste soarele, ne putem fugari pe la cazanele dunarii

Pe autostrada Genova - Ventimiglia - Nice sunt in jur de 180 de tuneluri. Foarte frumos drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu..

180 de tuneluri?

jeez..

am fost de vreo 2 ori dar nu le-am numarat..

 

din pacate merg un pic mai la nord:

https://maps.google.ca/maps?saddr=Bucharest,+Romania&daddr=45.5473835,10.1188135+to:Nantes,+France&hl=en&sll=45.184881,12.27506&sspn=23.353309,50.493164&geocode=FXT8pQIdUVCOASlPrTy_OvmxQDEoppx84zIGrA%3BFXf_tgIdnWaaACmX37AGbHGBRzFaLIa2fueN4Q%3BFcN-0AIdK0vo_ymtrqjwge4FSDEw7Q0eUjcNBA&oq=Ventimiglia&mra=dpe&mrsp=1&sz=5&via=1&t=m&z=5

 

n-am fost niciodata p-acolo.

o sa inoptez langa Trieste si Geneva

pacat ca o sa ma ploua tot drumul poimaine pana la Trieste, 1,200km si se anunta si vant la destinatie la 50MPH..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca o sa ma ploua tot drumul poimaine pana la Trieste, 1,200km si se anunta si vant la destinatie la 50MPH..

Naspa. Daca acum se anunta vreme asa aiurea, nu stiu ce mama dracului o sa fie in octombrie, cand o sa fac drumul din Franta pana in Romania pe mobra. Numai sa nu ma prinda zapada... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

se numeste KOMOTINI orasul grecesc de vama

 

sau in care ajungi pe un drum demential

 

+1 e f tare drumul si acum e cea mai scurta ruta spre thassos - mai sunt portiuni unde se lucreaza dar am inteles ca se vrea construirea unui coridor de acces rapid intre grecia si romania.

 

post-9248-0-09164000-1382429152_thumb.jpgpost-9248-0-73710900-1382429153_thumb.jpgpost-9248-0-03328400-1382429155_thumb.jpgpost-9248-0-41084600-1382429156_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

O scurta intrebare :

La anu` in mai as vrea sa plec cu motoreta in Grecia cu inca 2 prieteni si am o nelamurire , sunt singura oaie neagra din grup ,adica nu am motoreta pe numele meu .

intrebarea este : pot sa trec la granita daca nu e motoreta pe numele meu ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi s-a cerut nimic in afara de buletin. Nici casca nu am dat-o jos de pe cap, nici eu nici pasagera. Deci stai relax si pregateste-te de drum. Ai timp, pana la vara! Bafta maxima!

 

L.E. Ai grija sa nu-ti iei amenda in Bulgaria, nu-i intereseaza pe numele cui e motorisca ci doar cate zeci de euro le "ung" palmele unsuroase. In Grecia politia e ca si inexistenta, deci poti sa-i dai jar!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi s-a cerut nimic in afara de buletin. Nici casca nu am dat-o jos de pe cap, nici eu nici pasagera. Deci stai relax si pregateste-te de drum. Ai timp, pana la vara! Bafta maxima!

 

L.E. Ai grija sa nu-ti iei amenda in Bulgaria, nu-i intereseaza pe numele cui e motorisca ci doar cate zeci de euro le "ung" palmele unsuroase. In Grecia politia e ca si inexistenta, deci poti sa-i dai jar!

Sa inteleg ca pot sa merg linistit cu ea :)

Multumesc mult !

aaa : trebuie sa fac ceva special in privinta actelor ...asigurare(nu aceea obligatorie) ...chestii de genu ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...