Sari la conținut

Calatorii internationale


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Raiul pe pământ, în ce privește traficul, drumurile și relaxarea polițiștilor și regulilor legate de viteză, rămâne Austria.

35€ la depășirea de până în 30km/h, care poate fi și +40-50 pe scurte perioade de timp.

 

In Elvetia, să rămână ei.

Scump, excesiv de drastici, iar vara pute îngrozitor cel puțin o lună când este cald, descompunandu-se îngrășământul ăla. Scapi doar în orașele mari, departe de câmp.

Îți ia 2 zile, să respiri duhoarea aia, până te obișnuiești și nu o mai simți.

 

De obicei mă duc să alerg motorul.

Pentru așa ceva, nu ai ce să mai cauți acolo.

 

Cum am spus si eu mereu, Austria este Paradis pentru moto, chiar daca este criticata pentru drumurile panoramice cu taxa, dar compenseaza mult pe alte parti. Si doar in Austria si Germania cred ca mai ai limita de viteza 100km/h in afara localitatii.

Referitor la miros insa nu este nicio diferenta, si in Austria se intampla in foarte multe zone, si se simte bine, poate nu ai nimerit. Si este normal ca au aceleasi preocuparii oamenii, traiesc tot din cresterea vacilor etc.

 

In Elvetia pana acum nu am avut niciodata probleme, poate am avut si noroc. Recunosc, sunt ceva mai ponderat acolo, dar doua-trei zile cat dau pe la ei nu mor. In schimb unele locuri si peisaje sunt fantastice. Ce-i al lor e al lor, au o tara superba. Iar pe pasuri nu prea stau oricum politistii, sau rar, in curbe/serpentine oricum sari greu viteza legala. Iar drumurile sunt foarte libere, nu ai prea mult de depasit.

Oricum, seamana din multe puncte cu Norvegia: tari superbe dar totul foarte scump si amenzi extreme. Basca, limita de viteza in afara doar 80km/h.

 

Din punct de vedere al alergatului, marea mea dezamagire devine Italia care, cel putin in unele zone, este plina de camere radar.

 

Daca vrei drumuri goale si fara niciun stres, mergi in Pirinei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu numai in Pirinei sunt drumuri goale.

 

Eu am facut ieri o tura de 500 de Km in zona Pfälzerwald und Vogesen unde m-am intalnit in total cu 4 motociclisti.

In timpul saptamanii tot la fel de gol e si prin Schwarzwald si Bayerischer-Wald.

 

La http://ro.wikipedia.org/wiki/Linia_Maginot

 

post-17928-0-39964600-1430809659_thumb.jpg

post-17928-0-99003600-1430809703_thumb.jpg

post-17928-0-82948900-1430809745_thumb.jpg

post-17928-0-95975800-1430809797_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

In aceasta sectiune puteti afla informatii despre cateva drumuri pentru excursii cu motorul, cunoscute sau mai putin cunoscute din Europa. Puteti gasi o descriere a traseului, starea drumului, puncte de interes pe traseu, fotografii si filmulete cu soseaua

http://unuplusdouaroti.blogspot.ro/p/trasee-moto-europa.html

 

post-87839-0-21951700-1437228888_thumb.jpg

Editat de Costin Beekman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare

 

o intrebare va rog pentru cei care locuiesc in Germania sau au informatii referitor la subiect:

 

- daca merg cu tobele de circuit pe strada e necaz mare? Am de gand sa mai fac un drum pana acolo vreo 2 zile si e destul de costisitor sa repar si sa remontez tobele originale.

Mai exact vroiam sa stiu daca te vaneaza politia mai mult sau mai putin ca la noi, cam ce amenzi au si daca imi retin talonul.

Intrebarea e valabil si pentru Ungaria/Austria dar banuiesc ca sunt sanse mici sa ma opreasca in tranzit pe autostrada.

 

Multam frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- daca merg cu tobele de circuit pe strada e necaz mare?

 

Nu e "necaz mare", este ilegal si nesimtire. Din fericire insa politistii din afara (incepand deja din Ungaria) isi fac treaba pentru care sunt platiti, nu se cufunda ca ai nostri in ignoranta si incompetenta.

Iar zgomotul, mai ales in Germania si Austria, este considerat o problema mare. Mi s-a intamplat chiar sa fiu oprit de radar pentru viteza (in Austria) dar s-au limitat la a-mi verifica toba (care era originala) si apoi m-au lasat in pace fara sa ma amendeze pentru viteza.

Daca esti zgomotos si te aud, te vor opri. Chiar si pe autostrada unde bantuie si multe masini de politie civile. Si odata cu asta iti vor verifica si anvelopele, si suportul de numar etc. Asta se poate intampla chiar si la granita. Iar daca la toba (sau orice alta problema) nu poti face ceva pe loc, nu mai pleci cu ea decat pe remorca. De costuri de remorcare plus amenda nu mai are rost sa vorbim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

ok,in final face cineva o lista cu cele necesare plecarii intr-o drumetie lunga gen 5000-10.000km?traseul nu e stabilit in totalitate si nesigur dar cred ca voi trece prin:ungaria,slovacia,cehia,germania,austria,belgia,franta,spania,italia.

intrebari:-trebuie sa imi fac neaparat pasaport daca vizitez doar tarile din uniunea europeana?

-acte necesare si obligatorii

-daca ma prinde seara tarziu prin tari ca franta,germania,etc si nu ajung la camping ar fi probleme sa campez(vb.de o noapte) in zone neamenajate?

-ce echipament obligatoriu trebuie sa port inafara de vesta reflectorizanta?

-taxe si cheltuieli

ce trebuie vizitat neaparat si nu trebuie pierdut daca treci prin tara respectiva?

locuri de campare,pensiuni,hosteluri vizitate de voi si pareri despre acestea(in cazul ca imi este in drum sa stiu opresc sau caut altceva)?

multumesc pt.intelegere,sper ca nu vor fi multi carcotasi ;)

» Post actualizat in 13 Dec 2015 09:45

tocmai am aflat ca pt belgia trebuie vinieta si musai trebuie luata inainte de a trece granita plus ca incepe la ora 12 daca ajung mai repede am incurcato

Editat de calutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

intrebari:-trebuie sa imi fac neaparat pasaport daca vizitez doar tarile din uniunea europeana?

-acte necesare si obligatorii

 

In toata EU si in Elvetia este suficient sa ai buletinul. Asadar, nu ai nevoie de nimic altceva in afara de ceea ce este normal sa ai mereu la tine: talon + carte verde, permis si buletin.

» Post actualizat in 12 Jan 2016 09:44

-daca ma prinde seara tarziu prin tari ca franta,germania,etc si nu ajung la camping ar fi probleme sa campez(vb.de o noapte) in zone neamenajate?

-ce echipament obligatoriu trebuie sa port inafara de vesta reflectorizanta?

 

Ca si echipament obligatoriu este doar casca. Vesta nu trebuie purtata ci trebuie s-o ai la tine pentru cazuri speciale, in multe tari este obligatorie si la moto, ca si trusa medicala.

 

Legat de campare, in multe tari este interzis in afara campingurilor. De exemplu in Austria este strict interzis si amenda este de cca. 250€ din cate stiu. Valabil chiar si in cazul rulotelor si caravanelor.

» Post actualizat in 12 Jan 2016 09:51

ok,in final face cineva o lista cu cele necesare plecarii intr-o drumetie lunga gen 5000-10.000km?

 

Nu se poate face o astfel de lista, fiecare are prioritatile lui, confortul lui, etc. Daca te referi la campare, deja se intra in alta zona specifica.

Pe langa haine, cosmetice, incarcator, aparat foto etc eu de exemplu nu plec niciodata fara slip si slapi :D

» Post actualizat in 12 Jan 2016 09:59

tocmai am aflat ca pt belgia trebuie vinieta si musai trebuie luata inainte de a trece granita plus ca incepe la ora 12 daca ajung mai repede am incurcato

 

Pentru mai multe tari trebuie vinieta la moto daca mergi pe autostrazi, de exemplu Austria, Slovenia, Elvetia si Ungaria. Nu inteleg ce zici acolo cu ora 12... este vorba eventual de ora 12 noaptea... cand iei vinieta, prima zi de valabilitate este de la ora la care o cumperi pana la 12 noaptea, adica daca o iei dimineata te bucuri de ziua aia, daca o iei la ora 23 ai mai prins doar o ora din ziua respectiva. Dar se presupune ca la ora aia esti cazat deja :D

Vinieta de Ungaria de exemplu se poate lua mai nou si de la benzinariile MOL din Ro, spui din ce zi ai nevoie sa inceapa valabilitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

In sfarsit de August trebuie sa ajung in zona Magdeburg, Germania pentru a participa la o nunta (nu, nu ma insor) si cum orice scuza ca sa iesi cu motorul este buna mi se pare "logic" sa fac acest drum pe doua roti.

Acum am mai multe intrebari deoarece ar fi primul drum mai lung la care m-as baga singur (si fara pasager):

1. Distanta este de ~ 1750km prin Ungaria, Slovacia, Cehia, Germania si retur. Intrebare: cate zile recomandati pentru aceasta ruta ?...nu vreau sa pier zile ca sa vizitez locatii, scopul este mai precis.

2. Pentru Ungaria stiu ca trebuie vigneta pentru motocicleta...dar nu stiu pentru Slovacia, Cehia si Germania, iar daca trebuie de unde se poate cumpara si cat costa.

3. Orice experienta/recomandare este binevenita si cu siguranta apreciata.

 

Multumesc.

post-66253-0-59989000-1452761835_thumb.jpg

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

2. Pentru Ungaria stiu ca trebuie vigneta pentru motocicleta...dar nu stiu pentru Slovacia, Cehia si Germania, iar daca trebuie de unde se poate cumpara si cat costa.

 

Pentru Ungaria da (sa specifici ca vrei pt moto cand cumperi, ca e mai ieftina decat auto, la fel si in Austria).

 

In Slovacia si Cehia exista viniete pt auto dar la moto NU. Iar in Germania, deocamdata, nu este vinieta deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,


anul asta vreau să mă întorc în in Rusia de Est pentru a ma da pe BAM și ROB spre Magadan.

Am 30 de zile de vacanță în iulie și vreau sa fac BAM si Road of Bones spre Magadan via Old Summer Road.

 

Planul de a merge cât de repede posibil din România la Lacul Baikal (10-14 zile, în funcție de diverse 2-3 zile in Khakasia/Altai) și apoi pe BAM și ROB spre Magadan.

Mobra este un V-Twin, 600 cc, 1993, Honda Transalp.


De la Magadan vreau transport mobra la Vladivostok și de acolo către Europa. Eu voi zbura acasă direct din Magadan.

 

Sunt curios daca mai e cineva interesat de zona. Putem face schimb de planuri si idei. Eu am mai fost in zona in 2012.

 

O alta idee e ca cineva sa zboare acolo si sa vina cu mobra mea inapoi. Pentru cine vrea oricum in zona aceea, ar scuti bani si timp.

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

SALUTARE,

 

mi-am propus un traseu pentru sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie.E o tura de 2 saptamani, il fac cu doamna pe motor si caut parteneri ( tot perechi daca se poate), daca nu pentru tot traseul , macar pentru o portiune.

Detaliez traseul meu:

ZIUA 1. sambata 27.08.2016

Iasi - Oradea, 575Km - aprox 10h, cazare la 1 Mai (pensiune ~ 25 eur )

 

ZIUA 2. duminica 28.08.2016

Oradea - Salzburg 800 km, - aprox. 10h, cazare la Salzburg ( pensiune ~50eur, camping ~30eur)

 

ZIUA 3. luni 29.08.2016 - zi de plimbare prin passurile Alpilor ( Cortina d'Ampeso, Stelvio, etc)

aprox 500km,aprox. 10h - cazare undeva zona Bolzano ( pensiune ~60 eur, camping~35 eur)

 

ZIUA 4. marti 30.08.2016

Bolzano - Livorno 500 km- aprox 5h

- daca ajungem pana la ora 14.30 in Livorno, prindem ferry pentru Corsica si la ora 18.30 suntem la Bastia in Corsica.

ferry costa 130 eur pentru 2 persoane + mobra, dus - intors.

 

ZIUA 5, 6 ,7, 8, 9 - plaja, drumetii, calarit mobra pe drumuri absolut exceptionale, mancat oaie la fermele din munti,.......cam tot ce-si doreste omul si nevasta lui!!!!!

Cazare la Challet ( cabana in camping cu baie, bucatarie, etc, pe malul marii), aprox 300 euro pentru 5 zile

 

ZIUA 10 luni 05.09.2016

ora 8.30 - Ferry Bastia - Livorno

ora 13.00 plecam din Livorno catre Faaker See 570 km, aprox 6,5 h

cazare la camping zona Faaker Zee - aprox 38 eur

 

ZIUA 11, 12, 13 - CEA MAI MARE INTRUNIRE MOTO DIN AUSTRIA FAAKER SEE

- BERE, PLIMBARI IN IMPREJURIMI, ABSOLUT EXCEPTIONAL, 100.000 MOBRE ( majoritatea Harley) SI 150.000 PARTICIPANTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ZIUA 14 -vineri 09.09.2016

Faaker See - Oradea 800 km , aprox. 10h

cazare Oradea

 

ZIUA 15 - sambata 10.09.2016

 

FICARE LA CASA LUI

 

Un buget minim puteti sa va socotiti fiecare, luand in consideratie consumul mobrei voastre, cazare la pensiuni sau la cort

Eu cred ca ma voi incadra in aprox 1500 eur.

Am ales Corsica pentru cateva zile de relaxare deoarece nu este plina de romani cu manele in masini, este mult mai ieftin decat pe Coasta de azur iar peisajele si traseele de mobra sunt absolut nemaipomenite.

Pentru cei care nu au 2 saptamani de concediu, ne putem vedea doar la Faaker See si sa ne intoarcem impreuna.....

 

Multumesc ca ati avut rabdarea sa citi acest post si astept doritori......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai spun de nevasta, daca o duc 800 km dintr-o bucata, ramane acolo pana isi revine.

 

Pai in afara de faptul ca ambele sunt Honda, nu poti compara motocicletele :)

» Post actualizat in 16 Mar 2016 09:01

ZIUA 2. duminica 28.08.2016

Oradea - Salzburg 800 km, - aprox. 10h, cazare la Salzburg ( pensiune ~50eur, camping ~30eur)

 

ZIUA 3. luni 29.08.2016 - zi de plimbare prin passurile Alpilor ( Cortina d'Ampeso, Stelvio, etc)

aprox 500km,aprox. 10h - cazare undeva zona Bolzano ( pensiune ~60 eur, camping~35 eur)

 

ZIUA 4. marti 30.08.2016

Bolzano - Livorno 500 km- aprox 5h

- daca ajungem pana la ora 14.30 in Livorno, prindem ferry pentru Corsica si la ora 18.30 suntem la Bastia in Corsica.

ferry costa 130 eur pentru 2 persoane + mobra, dus - intors.

 

Ziua 3 mi se pare total nerealista cu plecat din Salzburg sa incluzi si Cortina, si Stelvio si pasurile misto dintre ele.

Mai realist mi se pare sa pleci din Salzburg pe Grossglockner, apoi Cortina si pana la Bolzano. Faci ziua urmatoare Stelvio si apoi o tai cumva spre Livorno.

Si ar fi mai bine asa pentru ca e mult mai sigur sa dormi deja la Livorno si sa iei ferry dimineata catre Bastia decat sa alergi 5h sa-l prinzi la 14:30. Nu uita ca la ferry trebuie sa fii cu minim o ora in avans.

In felul asta pierzi juma' de zi de Corsica (oricum ai destule) dar castigi multa relaxare si vezi mai multe inainte in Dolomiti.

 

Esti sigur de pretul ala la ferry? Eu in mai anul trecut (deci nu in august in plin sezon), cu bilet rezervat din timp, am platit 80€ doar dus, doar 1 om + moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi doresc pe cineva care cu adevarat isi doreste sa mearga, deoarece e limpede ca procentajul ca totul sa iasa asa cum ai planuit e destul de mic. Asa ca putem modifica kilometrii parcursi astfel incat fiecare sa se bucure de drum si mobra. Am ales intradevar Oradea - Salzburg dintr-o bucata din urmatoarele considerente

- castigam o ora la iesirea din tara

- tot traseul e pe autobanda

- planuiesc ca media orara sa fie apropiata de 80 - 100 km/ora

Cu toate astea nu inseamna ca nu ne putem opri la Linz sau in apropiere, pentru ca a doua zi e oricum de haladuiala prin munti..

Mai mult de atat...cred ca TransALP isi merita numele.........cu prisosinta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

​Salutari. Rogu-va o recomandare catre un software de planificare de rute care sa stie:
- mai multe destinatii in acelasi traseu (adica sa-mi fac traseul pe unde vreau eu, waypoints), in numar nelimitat (sau destul de mare)

​- mai multe puncte de interes pe traseu (sau ceva similar, stop-overs, etc), in numar nelimitat (sau destul de mare)
- mai multe etape per ruta (adica sa pot sa impart un traseu lung in mai multe etape, pe zile), in numar nelimitat (sau destul de mare)
- sa genereze o harta generala cu tot traseul, pe etape, ideal cu ceva statistici zilnice (numar de Km, ore estimate, puncte de interes, etc)
- posibilitatea de export intr-un format standard
- poate fi web, desktop, nu conteaza
Va foarte multam :D.

 

Ce am incercat pana acum si de ce nu se potrivesc:

- Google Maps: foarte bun la rutare, maxim 8 destinatii intermediare/waypoints, plus start si stop, maxim 10

- Google MyMaps: slab la rutare, maxim 10 layere (rute intermediare)

- Google Earth: foarte slab la rutare, teoretic fara limite, hartile is mai slab prezentate

- Via Michelin: excelent la rutare, maxim 8 destinatii intermediare/waypoints

 

Altele???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, simbata plec cu un amic spre Sarajevo-Mostar, apoi coborim apoi spre Albania sau Grecia, eu cu moto el cu masina, am mai facut citeva trasee in zona dar va rog de informatii suplimentare, daca eram singuri faceam iar Durmitor, Kotor, etc.,


» Post actualizat in 13 Jun 2016 21:07

Salut, simbata plec cu un amic spre Sarajevo-Mostar, apoi coborim apoi spre Albania sau Grecia, eu cu moto el cu masina, am mai facut citeva trasee in zona dar va rog de informatii suplimentare, daca eram singuri faceam iar Durmitor, Kotor, etc.,

Cam asa arata in prima faza, apoi diversificam in functie de sugestii.

 

https://www.google.ro/maps/dir/Urla%C8%9Bi,+Romania/%C4%8Ca%C4%8Dak,+Serbia/Sarajevo,+Bosnia+%C5%9Fi+Her%C5%A3egovina/Mostar,+Federa%C8%9Bia+Bosniei+%C8%99i+Her%C8%9Begovinei,+Bosnia+%C5%9Fi+Her%C5%A3egovina/Kotor,+Muntenegru/Tirana,+Albania/Meteora,+Kalabaka,+Grecia/Amfipoli,+Prefectura+Serres,+Grecia/Urla%C8%9Bi,+Romania/@42.2699946,17.5546783,6z/data=!3m1!4b1!4m56!4m55!1m5!1m1!1s0x40b3cb6528a3e049:0x80f786351d069f51!2m2!1d26.2346216!2d44.9894922!1m5!1m1!1s0x4757723fdaf79e2d:0x46460a390c51b8ce!2m2!1d20.3501652!2d43.8914144!1m5!1m1!1s0x4758cbb1ed719bd1:0x562ecda6de87b33e!2m2!1d18.4130763!2d43.8562586!1m5!1m1!1s0x134b43a43b6340a9:0x14f32b2d4e37c5a!2m2!1d17.8077578!2d43.3437748!1m5!1m1!1s0x134c33063d70c91b:0x7a73f15e212e9306!2m2!1d18.771234!2d42.424662!1m5!1m1!1s0x1350310470fac5db:0x40092af10653720!2m2!1d19.8186982!2d41.3275459!1m5!1m1!1s0x13590faee8327f39:0x7127add4d8bc32ff!2m2!1d21.6336134!2d39.7213911!1m5!1m1!1s0x14a93c88640873a3:0x400bd2ce2b9aba0!2m2!1d23.8465758!2d40.8161102!1m5!1m1!1s0x40b3cb6528a3e049:0x80f786351d069f51!2m2!1d26.2346216!2d44.9894922!3e0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...