Sari la conținut

Calatorii internationale


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Ma bate gandul sa fac o plimbare pe traseul: Romania, Bulgaria, Grecia, Turcia si intoarcere, sau Romania, Serbia, Bosnia, Croatia, Muntenegru, Serbia, Romania.

Imi poate spune cineva daca imi trebuie viza sau ceva similar pentru intrareile in Turcia, Serbia, Muntenegru nefiind tari membre UE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

Ma bate gandul sa fac o plimbare pe traseul: Romania, Bulgaria, Grecia, Turcia si intoarcere, sau Romania, Serbia, Bosnia, Croatia, Muntenegru, Serbia, Romania.

Imi poate spune cineva daca imi trebuie viza sau ceva similar pentru intrareile in Turcia, Serbia, Muntenegru nefiind tari membre UE?

Nu. Și pașaport doar pentru Turcia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie verificat si RCAul sa fie valabil pentru toate tarile tranzitate ca unele nu sunt, detalii pe partea verde din RCA. Platesti un pic in plus si-ti da un act aditional asiguratorul care acopera si tarile lipsa daca este cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge doar cu procura legalizata la notar?

 

In Turcia nu, testat personal. In alte tari (Ucraina, Moldova, Serbia), merge cu procura la notar (in cazul in care proprietarul e persoana fizica) sau imputernicire/delegatie normala (in cazul in care proprietar e o persoana juridica).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 6 months later...
La 22.05.2018 la 11:20, gabizxc a spus:

Salutare,

 

Ma bate gandul sa fac o plimbare pe traseul: Romania, Bulgaria, Grecia, Turcia si intoarcere, sau Romania, Serbia, Bosnia, Croatia, Muntenegru, Serbia, Romania.

Imi poate spune cineva daca imi trebuie viza sau ceva similar pentru intrareile in Turcia, Serbia, Muntenegru nefiind tari membre UE?

 

Pentru Turcia nu trebuie nimic special.

Insa...daca are cineva motocicleta pe firma, sa va faceti contractul acela de comodat/imprumut/etc. si in turca. posibil sa dati de vreun ciufut care se preface ca nu stie engleza

 

Editat de bavl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actually, daca motocicleta nu e pe numele tau, nu treci de vama turca fara "imputernicire auto" tradusa si legalizata la ambasada.
Cu politia pe strada nu ai probeleme. Majoritatea m-au lasat sa plec vazand ca sunt strain. Cel mult s-au uitat/verificat permisul de conducere. Unii au cerut si pasaportul impreuna cu permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum este ptr firme insa, pentru persoane fizice care conduc vehicole care au alt proprietar tot pers fizica, trebuie la ambasada.

Cauta si tu in google sau vezi pe website-ul mae

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Salut!

In perioada 29 Mai - 7 Iunie 2020 voi merge impreuna cu prietena mea pe traseul Bucuresti-Timisoara-Budapesta-Bratislava-Viena-Budapesta-Oradea-Alba-Bucuresti.

Vom ramane peste noapte in fiecare locatie mai cu exceptia Bratislava (mai mult de 3-4h nu avem ce face acolo, apoi ne continuam drumul catre Viena) iar in Budapesta vom sta 2 nopti la dus iar in  Viena 3 nopti. Costurile cazarilor sunt de aproximativ 1500lei/cuplu iar distanta totala este de aproximativ 2300km. Noi mergem cu un S1000RR insa nu ne-am propus sa facem concurs de viteza, vom merge in limite decente mai ales pentru "confortul" pasagerului :)

Daca este cineva interesat sa ne insoteasca - dati-mi un mesaj privat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 4 months later...

Ultimele 3 intrebari sint datorate efectelor pademiei? sau de la iarba? mai ales daca te uiti cine intreaba.

Editat de bmwio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ne gândim să plecăm luni spre Estonia, punct nordic Tallin. Nu știu ce să facem, să iau cortul (deci echipament pentru camping) sau să fac economie de vreo 10 kg și să aleg doar hotel, motel, pensiuni sau căsuțe din camping? Cam două săptămâni durează excursia, cred eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 12.05.2021 la 10:13, VyXxer a spus:

Care aveti drum in Ardeal?

Sunt câțiva forumiști pentru care Ardealul s-ar putea sa fie o tara străină.

Prin prisma distantelor medii parcurse în afara orașelor de origine. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Lucian_M said:

Ne gândim să plecăm luni spre Estonia, punct nordic Tallin. Nu știu ce să facem, să iau cortul (deci echipament pentru camping) sau să fac economie de vreo 10 kg și să aleg doar hotel, motel, pensiuni sau căsuțe din camping? Cam două săptămâni durează excursia, cred eu.

Poti incerca si Couchsurfing :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Ne gândim să plecăm luni spre Estonia, punct nordic Tallin. Nu știu ce să facem, să iau cortul (deci echipament pentru camping) sau să fac economie de vreo 10 kg și să aleg doar hotel, motel, pensiuni sau căsuțe din camping? Cam două săptămâni durează excursia, cred eu.

 

Pai, dacă găsești la bani decenti, fa rezervări și stai la cazări. 

Chiar și cu cort trebuie sa aloci timp sa cauți campinguri măcar pt o parte din zile, niște rauri/lacuri dacă nu stai în camping. Deci timp cu documentat oricum vei aloca. 

 

Eu, după o zi pe motor, nu prea as avea nervi de cort și toată logistica aferenta, împachetat și despachetat. 

Cu partenera nu mai zic. 

Ma rog, eu as duce și motorul pe remorca pana in tara în care îmi fac concediul. 

 

Pentru mine cam asta e rețeta - motor pe remorca, base camp-uri x zile combinate cu ture în buclă. După care mutat tabăra. 

Asta și fiindcă nu suport sa merg cu sidecase-uri. Prefer motorul cât mai ușor și strecurabil printre mașini, in zone urbane. 

 

Odihnit, numai motociclit 100% de placere și cazări ieftine dacă stii planul și le iei din timp. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...