Sari la conținut

Calatorii internationale


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

m-am gindit si la asta,sa-l vind inainte sa plec spre europa,cit ar putea sa coste transportul de la NY la Hamburg ?

o sa ai probleme la omologare.

mari.

 

pentru TUV trebuia o hartie de la dealer (Yamaha, e posibil sa nu poti face omologarea pentru Harley-ul produs pentru state)

DEKRA mi-a dat cu flit.

 

Apoi, la vama te indoaie

Plus transportul, eu zic pe la 5-6k cel putin

 

vreau sa imi indeplinesc un vis !! o calatorie prin U.S.A.(route 66) sint in stadiu de planificare,perioada e iunie-august 2013,durata 20-30 de zile, m-am gindit sa zbor in Florida unde am auzit ca sint cele mai multe si mai ieftine motoare si sa-mi cumpar un harley si sa colind prin state,destinatia finala sa fie California de unde sa-l expediez la Hamburg si de acolo sa vin pe roti pina la Constanta !pina acum sint singur dar sper sa se mai gaseasca nebuni care sa vrea si sa poata sa faca asta.Orice sfat e binevenit!Date de contact.jvadineanu@yahoo.com,tel 0040720062234 JULIAN !

in 2009:

 

 

66-1_zps91146128.jpg

66-2_zps267d5fa8.jpg

66-3_zps32684a5e.jpg

66-4_zpsaa806bf2.jpg

66-5_zps0047fb1d.jpg

66-6_zps2e78aa48.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa, zici ca-i alligator alley doar ca-ti vand route 66 merchandise in loc de showuri cu crocodili si bilete de airboat. Sunt locuri / lucruri mai misto de vazut decat ceva ce-a fost o data si n-a mai ramas decat marketing...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neah, pai stai ca mai e grand canion p-acolo, unde dai banu grup. si alaturi ca vezi canionu pe pe podul ala celebru de sticla (cu ciupici), trebuie sa induri si dansurile indiene, c-asa-i programul.

aia e doar o portiune...

 

dar sa stii ca izul vechi inca mai dainuie. mie mi-a placut. am intrat si in saloons. e cool. eu zic ca merita.

 

stii reclamele cu burma shave?

am fotografiat si d-alea...

 

dar n-am facut drumul din chicago, am "intrat" in santa fe venind din denver si am terminat-o la santa monica pier acolo unde mai filma colombo...

he heee, o excursie misto...

dupa ce ma voi intoarce in canada voi face drumul chiar din chicago

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar n-am facut drumul din chicago, am "intrat" in santa fe venind din denver si am terminat-o la santa monica pier acolo unde mai filma colombo...

he heee, o excursie misto...

dupa ce ma voi intoarce in canada voi face drumul chiar din chicago

 

Atunci ai facut cam cat mai merita si nimic mai mult :) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, este posibil sa fac un drum saptamina viitoare pina in Olanda, vreau sa schimb k 1200lt cu ceva de acolo si vreau sa va intreb care ar fi un traseu avantajos, multumesc. Am vazut ca vremea se incalzeste dar cred ca trebuisc evitati muntii totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

Am o intrebare pt cei care au mai mers prin state

 

Cum e cel mai convenabil (pret/batai de cap)?

pt o tura de 15-16 zile si 8500 km

 

1. sa urci mobra ta in avion, s-o calaresti p-acolo si sa o expediezi inapoi? (cost, taxe, acte, asigurari...delay/intarzieri)

 

2. sa cumperi o mobra de acolo (de ex. Suzuki Intruder 800/1995 la 1700 usd) si sa o vinzi la plecare (cateva sute de dolari tot iei pe ea, dar ce implica in materie de acte si umblat ca un strain sa cumpere si si calareasca o mobra 2 saptamani prin state?)

 

3. inchiriere de la eaglerider (ce costuri se adauga la pretul afisat pe site....de exemplu: 15 zile cu un Triumph Boneville pick-up si drop-off in Chicago - TOTAL: 1635 USD. se mai adauga ceva la pretul asta?)

 

multumex! :D



varianta 1 pica.... nu gasesc mai ieftin de 3500-4000 USD, la care mai adaug si asigurari + alte taxe...way over budget.

 

deci raman 2 si 3

 

anyone?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

Am o intrebare pt cei care au mai mers prin state

 

Cum e cel mai convenabil (pret/batai de cap)?

pt o tura de 15-16 zile si 8500 km

 

1. sa urci mobra ta in avion, s-o calaresti p-acolo si sa o expediezi inapoi? (cost, taxe, acte, asigurari...delay/intarzieri)

 

poti opta pt varianta asta dar ieftin nu iesi in nici un caz cu avionul ci cu vaporul si nu direct din romania (din polonia, germania, etc). din cate am auzit de la oameni care au facut miscarea asta cu motoare sau chiar containere cu lucruri personale, poti sa iesi in jur de $500 pe drum. ar trebui totusi sa verifici, eu doar zic ce am auzit.

 

2. sa cumperi o mobra de acolo (de ex. Suzuki Intruder 800/1995 la 1700 usd) si sa o vinzi la plecare (cateva sute de dolari tot iei pe ea, dar ce implica in materie de acte si umblat ca un strain sa cumpere si si calareasca o mobra 2 saptamani prin state?)

 

cred ca e bataie mare de cap cu cumparatul daca nu esti rezident.

 

3. inchiriere de la eaglerider (ce costuri se adauga la pretul afisat pe site....de exemplu: 15 zile cu un Triumph Boneville pick-up si drop-off in Chicago - TOTAL: 1635 USD. se mai adauga ceva la pretul asta?)

 

multumex! :D

 

simularea de la eaglerider (nu pretul informal afisat sub motorete) iti da exact pretul de "lista" pt motoreta, optiunile de asigurare, pick-up, drop-off si datele selectate. nu lua pretul afisat ci fa calculul in wizard-ul lor pt ca atunci pune si asigurari ( selectezi tu care vrei ), road tax, state tax etc etc. Eventual poate te mai alegi cu ceva discount fata de pretul ala daca ai un cupon de reducere, cupon de la o inchiriere precedenta ( daca chiar te decizi PM ca am asa ceva nenominal ).

 

 

 

varianta 1 pica.... nu gasesc mai ieftin de 3500-4000 USD, la care mai adaug si asigurari + alte taxe...way over budget.

 

deci raman 2 si 3

 

anyone?

 

ar mai fi o varianta 4. dar trebuie sa fi extrem de flexibil pe date si ruta care o vrei sa se preteze... sunt deal-uri la eaglerider de genul in cazul in care a luat careva motor de pe east coast si s-a dus pe west coast, poti sa inchiriezi pe ruta inversa la tarife mult mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu m-am gindit sa fac in vara asta o plimbare in sua dar ma intereseaza sa cumpar un motor de acolo, new york de ex. si sa fac turul sua (cam 10000 km)dupa care sa o trimit din new york sau baltimore ca e mai ieftin la hamburg,deacolo o ridic si ii fac si cartea,plus plata vama ca e mai simplu si mai ieftin dupa care incerc sa o vind pe ebay,la mine v-a dura totul cam o luna cred,biletul de avion buc,-newyork si retur e cam 650-850 euro,sipingul motorului e pina in 1000 $ si dureaza cam 10 zile ,beleaua e ca inca nu am gasit niciun partener!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e ceea ce am primit de la ambasada Canadei cu zonele de siguranta pe glob pentru canadieni. Imi trimit rapoarte si ma monitorizeaza la fiecare 3 luni

 

http://www.cbc.ca/news/interactives/travel-warnings/



Salutari!

 

 

2. sa cumperi o mobra de acolo (de ex. Suzuki Intruder 800/1995 la 1700 usd) si sa o vinzi la plecare (cateva sute de dolari tot iei pe ea, dar ce implica in materie de acte si umblat ca un strain sa cumpere si si calareasca o mobra 2 saptamani prin state?)

 

3. inchiriere de la eaglerider (ce costuri se adauga la pretul afisat pe site....de exemplu: 15 zile cu un Triumph Boneville pick-up si drop-off in Chicago - TOTAL: 1635 USD. se mai adauga ceva la pretul asta?)

 

multumex! :D

 

 

anyone?

 

cel maI ieftin e varianta 2.

stiu ca se face.

am lucrat la inceputuri in canada la o licitatie auto si veneau destui straini care cumparau masina de acolo, ieftin (unele costau pana-n $400) si plecau aiurea cateva saptamani, dupa care le vindeau, cei care mai ajungeau cu ele, altii sunau si le tractau direct la fier vechi.

 

daca vrei, incerc sa ma gandesc la o varianta sa aflii ce si cum.. keep in touch



si eu m-am gindit sa fac in vara asta o plimbare in sua dar ma intereseaza sa cumpar un motor de acolo, new york de ex. si sa fac turul sua (cam 10000 km)dupa care sa o trimit din new york sau baltimore ca e mai ieftin la hamburg,deacolo o ridic si ii fac si cartea,plus plata vama ca e mai simplu si mai ieftin dupa care incerc sa o vind pe ebay,la mine v-a dura totul cam o luna cred,biletul de avion buc,-newyork si retur e cam 650-850 euro,sipingul motorului e pina in 1000 $ si dureaza cam 10 zile ,beleaua e ca inca nu am gasit niciun partener!

 

nu merita. te costa mult si ai probleme la omologare.

mie tuv-ul a refuzat pana cand nu-i vine aprobarea de la yamaha, iar dekra nici n-a vrus s-auda cand a citit pe far SAE sau DOT, nu mai tin minte.

vama se face in romania si nu e ieftina.

te ia la valoarea de factura sau de catalog de la ei, care-i mai mare si-ti calculeaza, ceva la peste 30%

in plus te mai costa omologarea, admitand ca totul e perfect.

 

am fost pe strada aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e ceea ce am primit de la ambasada Canadei cu zonele de siguranta pe glob pentru canadieni. Imi trimit rapoarte si ma monitorizeaza la fiecare 3 luni

 

http://www.cbc.ca/news/interactives/travel-warnings/

 

 

cel maI ieftin e varianta 2.

stiu ca se face.

am lucrat la inceputuri in canada la o licitatie auto si veneau destui straini care cumparau masina de acolo, ieftin (unele costau pana-n $400) si plecau aiurea cateva saptamani, dupa care le vindeau, cei care mai ajungeau cu ele, altii sunau si le tractau direct la fier vechi.

 

daca vrei, incerc sa ma gandesc la o varianta sa aflii ce si cum.. keep in touch

 

 

nu merita. te costa mult si ai probleme la omologare.

mie tuv-ul a refuzat pana cand nu-i vine aprobarea de la yamaha, iar dekra nici n-a vrus s-auda cand a citit pe far SAE sau DOT, nu mai tin minte.

vama se face in romania si nu e ieftina.

te ia la valoarea de factura sau de catalog de la ei, care-i mai mare si-ti calculeaza, ceva la peste 30%

in plus te mai costa omologarea, admitand ca totul e perfect.

 

am fost pe strada aia

eu sint cetatean german si cred ca ma voi descurca sa fac vama si omologarea in germania,multumesc totusi pentru raspunsul tau!ma intreb daca sint atitea probleme de sint aduse totusi atitea motoare din sua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io-ti zic la ce sa te astepti.

nici eu n-am stat ilegal in germania. am avut rezidenta acolo de la primarie.

dar asta conteaza mai putin. faptul ca esti cetatean nu inseamna ca pentru tine se accepta o omologare mai blanda, :lol: n-are legatura una cu alta.

 

ceea ce conteaza la tuv este ca stie ca sistemele omologate pentru state sunt valabile pentru europa.

aici, romanii sunt mai operativi. fac efectiv omologarea. tuv vrea hartie de la constructor ca sistemele omologate pentru state sunt identitce cu cele pentru europa.

deci, fara hartia aia de la constructor trimis DIRECT catre tuv, nu prin tine, tuv-ul nu-ti da nimic.

am urcat-o pe remorca si am dus-o la dekra.

dekra mi-a recomandat tuv-ul si mi-a zis c-o dau jos degeaba de pe remorca.

 

chiar m-am enervat. le-am zis ca le fac eu omologarea acolo. stiu cu ce se mananca, asta am facut la registru acum multi ani.

le-am aratat omologarea romaneasca de la rar, omologare VALABILA oriunde in europa.

au zis ca la individuale nu se ia in consideratie. minciuni.

 

daca vrei sa-ti aduci, parerea mea este ori s-o faci in romania unde-ti face sigur omologarea, ori sa iei legatura inainte cu tuv-ul.

 

grijanie la sist. de iluminare, de zgomot exterior, de avertizare acustica, poluare

 

daca-ti iei o japoneza, cred ca riscurile de probleme sunt minime. sa tina costurile jos, ei fabrica sisteme compatibile cu ambele cerinte, nord-americane si europene, punand stampila corespunzatoare pe sistemele de care-ti aminteam.

]\intereseaza-te si de vama.

eu am fost scutit si de vama si de drum, daca trebuia s-o platesc, + drumul...., cu banii aia imi luam 2 motoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In luna iulie trebuie sa ajung in Rusia, la Sankt-Petersburg in interes de servici sa spunem. O posibilitate este avionul, dar ma gandesc serios ca sa putea merge cu mobra, mai ales ca benzina e ieftina. Google Maps imi spune ca trebuie sa trec prin Moldova, apoi Ucraina si . La ce ar trebuii sa ma astept si ce ar trebuii sa am in vedere pentru tranzitul acestei tari? Pe unde e mai indicat sa trec frontiera?

Editat de biohazardousguy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce moldova?

in locul tau as merge pe oradea, ungaria slovacia, polnia, terile baltice si la estonia faci dreapta, n-ai treaba cu securitatea, cu soselele, cu coada la granita, cu viza la belarus (nu vad de ce-ai merge prin moldova, ukraina/belarus e mai drept

daca n-o sa am surprize la servici merg pe drumul ala incepand cu 19 iulie



ai in plus un + de 500km dar mergi tot timpul, nu stai la coada, nu-ti verifica nimeni bagajele, civilizat, fara emotii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sugestie, dar plec din Iasi si directia aceasta spre Est pare mai naturala. In plus, benzina e mai ieftina si as vrea sa vad cat mai mult din Rusia. Belarus nu a fost luata in calcul datorita obligativitatii vizei. In principiu sunt destul de hotarat asupra acestui traseu, de aceea as dori ceva informatii despre minimizarea riscurilor pe portiunea din Moldova si din Ucraina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai viza de rusia, nu-i nici o problema belarus.

eu am luat-o-ntr-o saptamana, fara invitatie.

ukraina e okay, nu vad de ce-ai avea probleme.

stii si ceva rusa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci pt raspunsuri baieti.

timp mai e pana la anu' ca atunci vreau sa fac plimbarea (iunie sau iulie)...de fapt, alea 2 saptamani Chicago - San Fran - Chicago (da...cu retur in Chicago, caci iesi mai ieftin sa te intorci 3700 km decat sa iei avionul pe pe coasta vestica) reprezinta luna de miere :)

pe varianta cumpararii unei mobre SH as vrea sa merg...mai ramane sa gasesc pana atunci pe cineva (poate vreun roman stabilit in zona Chicago) dispus s-o inmatriculez pe adresa sa....deoarece eu ca strain nu pot inmatricula un vehicul in IL fara rezidenta, sau cel putin, nu am gasit cum as putea sa fac asta, desi am cautat peste tot in DMV-ul lor online.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci pt raspunsuri baieti.

timp mai e pana la anu' ca atunci vreau sa fac plimbarea (iunie sau iulie)...de fapt, alea 2 saptamani Chicago - San Fran - Chicago (da...cu retur in Chicago, caci iesi mai ieftin sa te intorci 3700 km decat sa iei avionul pe pe coasta vestica) reprezinta luna de miere :)

pe varianta cumpararii unei mobre SH as vrea sa merg...mai ramane sa gasesc pana atunci pe cineva (poate vreun roman stabilit in zona Chicago) dispus s-o inmatriculez pe adresa sa....deoarece eu ca strain nu pot inmatricula un vehicul in IL fara rezidenta, sau cel putin, nu am gasit cum as putea sa fac asta, desi am cautat peste tot in DMV-ul lor online.

 

rockere, nu mai stiu unde-am zis..

lasa "romanu' din chicago" ca eu nu m-as baga. de ce sa-mi bat cuie-n talpa. cine stie ce dracu faci tu p-acolo de ma salta pe mine de pe veceu.

ia legatura cu dealeri din chicago si zi-le ce-ai de gand.

stiu sigur ca se poate.

in primele zile de canada am lucrat la o licitatie auto si veneau multi englezi, nemti si australieni care cumparau masini si camper-van-uri vechi si plecau in canada, unii le aduceau inapoi si le vindeau inainte sa plece.

in incinta licitatiei exista si asigurare unde-ti asigura masina pe loc.

 

deci se poate si fara resedinta acolo sa cumperi.

dealers-ii stiu cel mai bine, si sunt direct interesati, ca inseamna un client in plus. mai mult, la intoarcere iti pot cumpara motorul inapoi...

cauta si licitatii auto si vezi cand au loc, in ce zi din saptamana. e o mare probabilitate sa fie sambata.

"private auction"

e posibil sa vezi si pe site ce motoare au la vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

rockere, nu mai stiu unde-am zis..

lasa "romanu' din chicago" ca eu nu m-as baga. de ce sa-mi bat cuie-n talpa. cine stie ce dracu faci tu p-acolo de ma salta pe mine de pe veceu.

ia legatura cu dealeri din chicago si zi-le ce-ai de gand.

stiu sigur ca se poate.

in primele zile de canada am lucrat la o licitatie auto si veneau multi englezi, nemti si australieni care cumparau masini si camper-van-uri vechi si plecau in canada, unii le aduceau inapoi si le vindeau inainte sa plece.

in incinta licitatiei exista si asigurare unde-ti asigura masina pe loc.

 

deci se poate si fara resedinta acolo sa cumperi.

dealers-ii stiu cel mai bine, si sunt direct interesati, ca inseamna un client in plus. mai mult, la intoarcere iti pot cumpara motorul inapoi...

cauta si licitatii auto si vezi cand au loc, in ce zi din saptamana. e o mare probabilitate sa fie sambata.

"private auction"

e posibil sa vezi si pe site ce motoare au la vanzare.

 

o sa bag un mail cand mai prind un dealer cu mobra ok, sa vad ce zice...

 

 

huh?

 

da man...

biletele de avion dus-intors Buc-Chicago sunt cu 1000-1500 euro mai ieftine (total) decat dus Buc-Chicago si inttors LA-Buc.... in schimb, benzina pentru intorsul din LA inapoi in Chicago costa maxim 200 euro...+ ca asa vad si mai multa americă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

saptamana viitoare (marti) as vrea sa plec la o plimbare de 4-5mii km prin croatia slovenia italia franta elvetia germania austria ungaria. ceva parteneri de drum interesati? :)

 

http://goo.gl/maps/Rg0jH cam asa ar arata IN MARE traseul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...