Sari la conținut

Enduro Touring & Adventure


dorin-moto
 Share

Postări Recomandate

/index.php?/topic/748033-tara-motilor-2017/


» Post actualizat in 21 Sep 2017 07:46

duminica vreau sa fac un traseu la vreo 100 de km de enduro ceva mai rapid. traseul e pregatit, voi merge pe el cu putine posibilitati de schimbare sau pauze lungi. ceva de mancat usor si apa. trebuie ceva skill si crampoane dupa ploile astea.

 

intalnire la 10.00 la pod trefla Manastur. plecare la 10.15


» Post actualizat in 23 Sep 2017 17:28

/index.php?/topic/748033-tara-motilor-2017/


» Post actualizat in 21 Sep 2017 07:46

duminica vreau sa fac un traseu la vreo 100 de km de enduro ceva mai rapid. traseul e pregatit, voi merge pe el cu putine posibilitati de schimbare sau pauze lungi. ceva de mancat usor si apa. trebuie ceva skill si crampoane dupa ploile astea.

 

intalnire la 10.00 la pod trefla Manastur. plecare la 10.15

 

din motive de alaturare de o alta bisericuta nu ma mai duc in tura propusa. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mno,ar merge o zbenguiala pe legheleu,sambata sau/si duminica.Am fi vreo doi pana amu.

Doritori?Ceva trasee?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai,propune un loc de intalnire si chiar un traseu.

Oare Gabi,Mihai,nu se baga?:)


» Post actualizat in 12 Nov 2017 17:48

Mno,oarece poze de azi,filmulet maine:

 


» Post actualizat in 13 Nov 2017 08:55

Primul filmulet,amu se incarca al 2 lea:

 


» Post actualizat in 13 Nov 2017 10:33

post-41801-0-82289400-1510508781_thumb.jpg

post-41801-0-49494500-1510508809_thumb.jpg

post-41801-0-48510400-1510508849_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Am facut asigurari la toate mobrele de duminica,ca altfel ma bagam si io la arat...:(

S-aveti distractie,ne vedem tura urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No fain o fost

 

post-25872-0-35200900-1523867847_thumb.jpgpost-25872-0-69169900-1523867857_thumb.jpgpost-25872-0-86783600-1523867869_thumb.jpgpost-25872-0-18995800-1523867878_thumb.jpgpost-25872-0-85258500-1523867884_thumb.jpgpost-25872-0-30309800-1523867891_thumb.jpgpost-25872-0-79411000-1523867901_thumb.jpg

» Post actualizat in 21 Apr 2018 18:57

No mâine la drum iară ...endureala musai crampoane și loc de întâlnire roata faget ora 9:20 /9:30 plecăm ...eu pana la ora 14:30-15 vreau sa fiu la Cluj inapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

O iesire in weekendul asta, soft-enduro de aproximativ 200-250 km prin apuseni. Ar fi cineva interesat ? Eu as prefera sa mergem duminica, dar daca se anunta persoane as fi interesat si pe sambata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Salut comunitatea enduro/cross/adventure de pe langa Cluj :peace:

 

Curand ma voi alatura si eu cu un dr 350 din 92 si vreau sa va cer cateva sfaturi.

Stil de offroad preferat - din cate am vazut si mi-am facut o idee, cred ca stilul meu de dat se va incadra undeva in categoriile de "light enduro" - "adventure riding" nu ma intereseaza asa mult ideea de hard enduro si rupere (cred, momentan, vad eu cum ma simt cand incep) ideea principala e mai mult de admirat peisaje, "ui ce fain ii acolo, hai sa ajungem pe dealu/padurea aia"

 

1. indrumati-ma spre "locuri" mai populate daca este cazul, forumuri, pagini de fb etc, pt ca vad ca pe threadul asta se scrie cam rar

2. cat tine de echipament, recomandati-mi magazine in cj unde pot gasi cizme, genunchiere, casti pe stoc unde pot proba/cumpara, ca parca nu mi-as lua de pe net fara sa probez.

2.1 ce echipamente ati avut pana acum, ce recomandati sa imi iau, ce sa nu iau, fara ce se poate si fara ce nu se poate. in principiu de inceput vreau sa imi iau cizme, genunchiere, armura si casca/ochelari.

3. mentenanta/reparatii motor enduro - aveti recomandari de ateliere serioase cu orientare spre motoarele de agest gen? sau unde va servisati voi motoarele (stiu ca multi vi le faceti singuri, dar eu nu am nici scule, nici experienta si nici timp sa stau sa mesteresc la ea, asa ca as cauta un atelier bun)

4. experienta mea de enduro se rezuma la filmulete pe youtube si cateva drumuri offroad cu chopperul cand am fost la ceva intruniri moto in mijlocu padurii undeva pe transalpina. ca urmare accept cat mai multe sfaturi, indrumari, invitatii la ture de invatare si alte tipuri de interactiuni, asa ca, daca faceti iesiri includeti-ma in invitatii :)

 

Cam atat de inceput, pana una alta va salut cu drag si sa ne vedem pe coclauri

Aici nu cred ca merge faza cu "asfalt uscat", nu? :crack:


» Post actualizat in 31 Oct 2018 07:03

Vad ca bate vantul rau de tot pe topicul asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem un grup pe FB pe care mai scriem. Echipament - eu mi-am luat de la Authentic Spirit de langa Polus, dar gasesti si la Bart pe fabricii colt cu muncii (parca s-au mutat dar nu is sigur).

 

Strada Oașului 207
Cluj Napoca

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de info, o sa ii caut sa vad ce gasesc la ei. cat despre grurol de fb, cum se numeste?


» Post actualizat in 05 Nov 2018 07:43

Vad ca topicul asta e mort de-a binelea :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru stilul de care spuneai zona noastra e mai mult decat ofertanta. Se poate merge pe track-uri GPS (pot sa-ti dau ) sau pe metoda " cat vezi cu ochii"  in ambele cazuri un dispozitiv GPS e foarte util. Macar sa-ti arate unde esti si care e drumul spre casa pe langa inregistrarea traseului. Ideal ar fi sa te lipesti de un grup

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, cc's a spus:

Pentru stilul de care spuneai zona noastra e mai mult decat ofertanta. Se poate merge pe track-uri GPS (pot sa-ti dau ) sau pe metoda " cat vezi cu ochii"  in ambele cazuri un dispozitiv GPS e foarte util. Macar sa-ti arate unde esti si care e drumul spre casa pe langa inregistrarea traseului. Ideal ar fi sa te lipesti de un grup

 

Merci de info, momentan parca nu as mai da banii si pe un gps, se poate folosi telefonul cu ceva aplicatii de tracking offline?

faza cu lipirea la grup, sunt de acord cu tine, dar nu stiu grupuri inca :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai se mai posteaza si aici de o iesire,dar mai mult noi ne auzim la telefon si pe FB cine are.

Poti folosi aplicatia OsmAnd.

Pentru enduristi,o cugetare a unui endurist rus,calaret de Suzi DR 200:

"Asfaltul este o neplăcere necesară în viața care trebuie evitată mai des."

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Wed Nov 14 2018 la 15:08, dark1tdr a spus:

Merci de info, momentan parca nu as mai da banii si pe un gps, se poate folosi telefonul cu ceva aplicatii de tracking offline?

faza cu lipirea la grup, sunt de acord cu tine, dar nu stiu grupuri inca :))

 

Bineînțeles că poți folosi telefonul ( aplicații că osmand, maps me sau chiar Google) dar suportul de telefon e o problemă ( am pierdut doua telefoane anul acesta) și telefonul e mai sensibil la maltratare. Îl poți pune și în rucsac ( sau un  alt loc mai ferit) și să-l consulți la nevoie. Asta în ideea că nu navighezi după el ci doar îl întrebi unde naiba ai ajuns. Legat de grup ori aici ori pe Facebook mai poți vedea anunturi de ieșiri dar și mersul tiptil de unul singur are farmecul lui. Ai timp sa te uiți în jur, să descoperi locuri noi, să îți alegi in ce vrei sau nu vrei să te bagi ( câteodată nu reușești că începe liniștit și ajungi să fii agățat de ghidon) și reții mai bine traseul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Salut, întreb pentru un amic dacă este in jud. Cluj sau in apropiere circuit de motocross enduro? Omul vine din străinătate și vrea să se distreze puțin fara să își taie gâtul în pădure (apropo de accidentul de săptămâna trecută ... sau acum două săptămâni). Caută ceva organizat. Mulțumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...