Sari la conținut

Circuit motocross?


Postări Recomandate

Cu ceva timp in urma, uitandu-ma pe Google Earth dupa un coclau apropiat de zona Militari, am vazut ceva ciudat, ca un circuit, in albia raului Arges. Azi am fost la locul respectiv sa verific. Spre surprinderea mea am gasit un circuit de motocross in toata regula. Cu vreo 5 trambuline, vibratoare, banane. Circuitul este abandonat. A crescut iarba pe el. Nu iti dai seama decat cand ajungi pe el. M-am invartit vreo ora in zona respectiva pana sa il gasesc. Dar, o data gasit, este foarte bine conturat. Accesul cel mai usor se face pe la iesirea Bolintin Vale de pe autostrada. Circuitul se afla intr-un fel de lac de acumulare abandonat. In filmare nu sunt pe circuit. Inca nu-l depistasem. Circuitul se afla inspre aval din punctul de filmare, spre directia cu nori. Ma gandesc ca e relativ aproape de Bucuresti si, pt cei ce locuiesc in nord-vestul Bucurestiului, se gasesc mai greu locuri cu ceva pante. Stie cineva ceva despre acest circuit? Cine l-a construit? De ce a fost abandonat? Pescari, ciobani, Hidroelectrica?

 

post-7680-1274044941_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

N-am avut GPS-ul la mine dar, Google Earth-ul din calculatorul meu imi da coordonatele astea:

 

N44.27.19.27 E25.41.55.97

 

De gasit lacul de acumulare e simplu. Mai greu e sa depistezi circuitul pe tapsanul respectiv. Sunt balti, balastiere, movile. Se poate ajunge pe autostrada si iesire la kilometrul 36 sau, mai direct, iesire spre Bolintin Vale. Dar, totusi, cine l-a constriut? Se vede ca s-a lucrat ceva. Si de ce a fost abandonat? Or fi tot cei de la TCS de la Ciolpani? Nu le-a mers treaba cu balastiera pe Arges si s-au mutat pe Ialomita?

post-7680-1274113855_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca si astea au fost circuite de motocross

 

Ha ha! Pai ce altceva?....

Adevarul ca si pe Arges parca eram in zona crepusculara :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca este vorba de circuitul construit de cei de la CORSARUL ROSU acum ceva timp in urma, daca imi amintesc eu bine e desenat de adi raduta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca este vorba de circuitul construit de cei de la CORSARUL ROSU acum ceva timp in urma, daca imi amintesc eu bine e desenat de adi raduta...

 

 

asa este, asa stiam si eu.

ne-am dat pe circuitul asta (eu si un prieten) acum fro' 2-3 ani

e fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi misto de mers in weekenduri,pus cortul pe malul apei,apoi tzopaiala pe circuit,baie in Arges,gratare,dat la peste,bere,bere, bere iar la final...bere :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara faptului ca a crescut iarba pe el, circuitul e in stare foarte buna. Trambulinele sunt intacte. Doar bananele sau mai estompat. Dar astea se fac de la sine. Eu, din Militari, ajung mai repede aici decat la coclaul de pe cheiul Dambovitei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar e serios omu... :laugh:

Aici si la Vadu (dupa cum zicea lumea pe alt forum) sunt cele mai importante zacaminte naturale de deseuri nucleare antropice... :D

 

Feriti-va de zona... de-aia e si mai tulbure pe google earth, ca s-a iradiat satelitu' cand a trecut pe deasupra... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@smar2 stie care e treaba ! Aia care au aruncat radioactivele sunt oameni de stiinta , de aia le-au si pus acolo .

Dadada, la 30km de bucuresti si in albia Argesului. Sigur acolo le-au pus :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu, circuitul este facut in anul 2005/2006 de patronul firmei Corsarul Rosu pentru fiul lui Alex care in perioada aceea se apucase de motocross la Ciolpani si pentru a se putea antrena aproape de casa tatal lui a facut acest circuit care din cate stiu eu este desenat de Adrian Raduta. Circuitul a fost abandonat dupa aproximativ un an cand Alex s-a lasat de acest sport din motive pe care nu le stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Circuitul a fost abandonat dupa aproximativ un an cand Alex s-a lasat de acest sport din motive pe care nu le stiu.

Tot din cauza radiatiilor,i-au mai crescut doua roti la motor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...