Sari la conținut

Circuit motocross?


Postări Recomandate

Cu ceva timp in urma, uitandu-ma pe Google Earth dupa un coclau apropiat de zona Militari, am vazut ceva ciudat, ca un circuit, in albia raului Arges. Azi am fost la locul respectiv sa verific. Spre surprinderea mea am gasit un circuit de motocross in toata regula. Cu vreo 5 trambuline, vibratoare, banane. Circuitul este abandonat. A crescut iarba pe el. Nu iti dai seama decat cand ajungi pe el. M-am invartit vreo ora in zona respectiva pana sa il gasesc. Dar, o data gasit, este foarte bine conturat. Accesul cel mai usor se face pe la iesirea Bolintin Vale de pe autostrada. Circuitul se afla intr-un fel de lac de acumulare abandonat. In filmare nu sunt pe circuit. Inca nu-l depistasem. Circuitul se afla inspre aval din punctul de filmare, spre directia cu nori. Ma gandesc ca e relativ aproape de Bucuresti si, pt cei ce locuiesc in nord-vestul Bucurestiului, se gasesc mai greu locuri cu ceva pante. Stie cineva ceva despre acest circuit? Cine l-a construit? De ce a fost abandonat? Pescari, ciobani, Hidroelectrica?

 

salut,

 

am si organizat o cupa de motocros acolo. totul bine si frumos pana in 2009 cand au venit niste "smekeri" si au inceput sa care pamant din vreo 2 trambuline. ca nu aveau destul in zona............ dupa acea au inceput vorbe ca cei de la apele romane o sa inunde lacul de acumulare. acolo practic este un lac de acumulare, rezerva de apa a bucurestiului. am refacut traseul si ne-am mai dat 2-3 antrenamente...........dupa care abandon total. Corsaru rosu, nu a mai facut nimic, dat fiind ca baiatul lui a abandonat motocrosul si uite asa traseul este abandonat.

am sa incer sa-l conving sa mai facem ceva acolo, mai ales ca este foarte bine pozitionat langa acel lac unde poti inota sau sa te dai cu jet ski.

pana atunci va asteptam la Ciolpani.

bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am fost duminica asta pe aici. E interesant traseul. E o trambulina sau 2 din care se vede ca s-a luat pamant dar circuitul e continuu. A crescut ceva iarba dar dupa cateva ture se eliberase deja trasa ideala. Daca e cineva interesat sa dea o tura in weekend sau seara in timpul saptamanii lasati un mesaj sau dati un pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost duminica asta pe aici. E interesant traseul. E o trambulina sau 2 din care se vede ca s-a luat pamant dar circuitul e continuu. A crescut ceva iarba dar dupa cateva ture se eliberase deja trasa ideala. Daca e cineva interesat sa dea o tura in weekend sau seara in timpul saptamanii lasati un mesaj sau dati un pm.

 

Se ajunge greu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deloc.. sunt 3 variante:

- de la bariera de pe prelungirea ghencea/domnesti se fac cam 30 minute prin sate pe ruta domnesti-ciorogarla-bolintin-malu spart-suseni... eu asa merg

- pe autostrada pe la km36

- pe autostrada pe la km20 si ceva, iesirea spre bolintin

 

Mi-a luat ceva timp pana am gasit circuitul efectiv dar in zona se ajunge relativ usor.

 

Oricum eu m-am dat incet (invat deocamdata.. pe un drz400e) si am mai fost cu cineva care a parcurs circuitul fara probleme cu un bmw 650 dakar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deloc.. sunt 3 variante:

- de la bariera de pe prelungirea ghencea/domnesti se fac cam 30 minute prin sate pe ruta domnesti-ciorogarla-bolintin-malu spart-suseni... eu asa merg

- pe autostrada pe la km36

- pe autostrada pe la km20 si ceva, iesirea spre bolintin

 

Mi-a luat ceva timp pana am gasit circuitul efectiv dar in zona se ajunge relativ usor.

 

Oricum eu m-am dat incet (invat deocamdata.. pe un drz400e) si am mai fost cu cineva care a parcurs circuitul fara probleme cu un bmw 650 dakar.

 

Salut!

Tu duci motocicleta pe remorca acolo sau mergi pe ea ?

daca o duci pe remorca si mai ai un loc liber ( am un yz250f) as fi interesat sa dam o tura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e interesant ca eu in Prelungirea Ghencea stau majoritatea timpului. Deci tre' sa gasesc neste timp sa fac "escursia" asta. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prin Domnesti mai mult..deci ne putem vedea in Domnesti si mergem incolo. O sa incerc sa mia ajung o data azi sau maine. Cum ai timp da un PM.

 

Ok. Dar cel mai probabil dupa weekendu' asta ca o sa fiu la tzara. Ah ce curios sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am fost acolo deja de 3X> in cursul saptamanii de 2 ori (dupa-amiaza, dupa ora 17.00) si sambata cam de la ora 14.00. Circuitul este foarte interesant, toate rampele sunt ok, problema este cu bananele care sunt acoperite de maracini. Pana acolo am mers pe autostrada pana la km. 30 (iesirea spre Bolintin Vale), treci pasarela sa mergi spre Bolintin Vale si o iei pe primul drum, imediat dupa pasarela, la dreapta. Este un drum asfaltat cam de 2-3 km, dupa care incepe pietris, se merge pe drumul respectiv inca 2-3 km. dupa care, la 100 m dupa ce treci de o stana este un drum care urca digul si intra in "lac" (din locul respectiv circuitul de vede in dreapta). Acum circuitul este vizibil ^_^, dar cand am mers prima data ne-a luat ceva sa-l descoperim in intregime. Noi ne-am dat cu Yamaha TTE si TTR de 600 si Suzuki DR 650 DJEBEL. Cine mai vrea sa mearga si nu are cu cine, sa incerce si la mine, eventual pe mess "draagood". Eu am TTE-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pura curiozitate, nu va e mila de motoretele voastre? nu de alta, dar nu ma poate convinge nimeni ca 950 este placuta pe un circuit de motocross, fie el si pe teren plat.

 

 

Baaa cata caterinca:)))) cum face vaca pe sarituri numai capat de cursa :lol:)) deci sa pui 1000 de ieuro deoparte ca nu se stie cand o impachetezi pe acolo

 

Daca omu ar fi avut Nipra, ce ziceati voi acuma, eh!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaa cata caterinca:)))) cum face vaca pe sarituri numai capat de cursa :lol:)) deci sa pui 1000 de ieuro deoparte ca nu se stie cand o impachetezi pe acolo

face capat de cursa ca nu este reglata suspenia pentru asa ceva. oricum suspensia la 950-990 este foarte buna si face exact ce face si un EXC daca ai sange in vine (nu ma refer la hard prin padure)

Uite aici la minutul 2:20

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

face capat de cursa ca nu este reglata suspenia pentru asa ceva. oricum suspensia la 950-990 este foarte buna si face exact ce face si un EXC daca ai sange in vine (nu ma refer la hard prin padure)

Uite aici la minutul 2:20

daca tot vreti sa va mai mergeti la motocros, hai la Cupa Dunarii/Prundu. avem un circuit super acolo. Sambata 11.09.2010 incepand cu 8,30 cand incep inscrierile.

bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot vreti sa va mai mergeti la motocros, hai la Cupa Dunarii/Prundu. avem un circuit super acolo. Sambata 11.09.2010 incepand cu 8,30 cand incep inscrierile.

bafta,

cip

Mie personal nu imi place cross-ul dar cred ca va fi foarte OK daca este implicat si Catalin Corbea. Gresesc, ca stiu ca el era pasionat de idee de cativa ani?

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...