Sari la conținut

Moscova 2010


yonatzu
 Share

Postări Recomandate

Moscova 2010

 

 

Pentru concediul mare de anul asta am zis sa incercam ceva mai "rosu". Daca vestul l-am tot vazut si incercat, e timpul pentru Est :peace: Si ce e mai reprezentativ pentru est decat Mama Rusia cu a ei Moscova.

 

Plecarea e in jurul lui 8 August. Ruta este asta:

 

Ziua 1 Timisoara – Lviv 650 km

Ziua 2 Lviv – Kiev 520 km

Ziua 3 Kiev

Ziua 4 Kiev – Orel (RU) 520 km

Ziua 5 Orel – Moscova 360 km

Ziua 6 Moscova

Ziua 7 Moscova

Ziua 8 Moscova – Orel 360 km

Ziua 9 Orel – Kiev 520 km

Ziua 10 Kiev – Cernauti 509 km

Ziua 11 Cernauti – Cluj 400 km

Ziua 12 Cluj – Timisoara 320 km

 

Distanta aproximativa 4300 km. Bugetul nu este stabilit dar m-am documentat si Moscova pare scumpa. In rest nu cred sa fie probleme cu preturile, poate in kiev dar cred ca ne descurcam. Rezervare doar in Moscova, restul la plesneala. Dormit doar la hotel sau pensiune.

 

Daca sunt doritori sa ne insoteasca, noi mergem 2 pe motor, eu cu nevasta. Pentru sugestii si info utile va rog sa va dati cu parerea :moron:

 

 

post-1335-1274128321_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multi km pentru un concediu ,de relas sa zicem....cel putin asa il vad eu.Plus de asta cred ca ai putea redesena traseul pentru a nu trece prin aceleasi locuri la intoarcere.In rest numa de bine si Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am atasat doar traseul dus. drumul la intoarcere va fi in functie de cum e cel de dus. probabil ca in Rusia si pana la Kiev va fi acelasi drum (nu prea stiu la ce sa ma astept) dar de la Kiev ne vom intoarce prin mijlocul Ucrainei prin Cernauti.

cat despre km, benzina sa fie :peace: ca de aia plecam

 

 

alte pregatiri: invitatie de la hotel, viza, asigurare medicala, casco pe motor (daca ma roaga vreun "student" rus la semafor sa il dau, sa nu stau prea mult pe ganduri), infolierea motorului in negru mat (ca sa arate cat mai nasol), crashbar, halogene, cauciucuri noi si cam atat.

 

 

deocamdata motorul e in pregatiri, intrun curs intens de "uratire". revin cu poza dupa ce e gata.

 

 

post-1335-1274182890_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun sa ai si sa gasesti tovarasi, apoi la anu mongolia :moron: ?

Eu cred ca continui turele in jurul blocului sa am kilometri multi .... :)

 

 

mersi. nu cred ca mongolia, eu merg tot timpul cu nevasta si ei ii place asfaltul. deobicei mergem doar noi doi, e cel mai simplu, dar acum recunosc ca mi-ar placea inca un motor, ar fi mai fun. de aia am si postat, poate trezesc interesul vreunui aventurier :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am atasat doar traseul dus. drumul la intoarcere va fi in functie de cum e cel de dus. probabil ca in Rusia si pana la Kiev va fi acelasi drum (nu prea stiu la ce sa ma astept) dar de la Kiev ne vom intoarce prin mijlocul Ucrainei prin Cernauti.

cat despre km, benzina sa fie :) ca de aia plecam

 

 

alte pregatiri: invitatie de la hotel, viza, asigurare medicala, casco pe motor (daca ma roaga vreun "student" rus la semafor sa il dau, sa nu stau prea mult pe ganduri), infolierea motorului in negru mat (ca sa arate cat mai nasol), crashbar, halogene, cauciucuri noi si cam atat.

 

 

deocamdata motorul e in pregatiri, intrun curs intens de "uratire". revin cu poza dupa ce e gata.

 

 

post-1335-1274182890_thumb.jpg

 

salutare ceai frate cu rt de ce vrei sal uratesti Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

si eu aveam in plan o moscova pt anul asta, nu stiu inca daca reusesc sa ajung. Dar m-ar ajuta daca pui pe aici ceva detalii pe masura ce le afli.

Daca te intereseaza kiev, da-mi de veste si iti dau cate detalii vrei. Preturile nu sunt nici pe departe mari, mult mai OK decat in RO.

Moscova e inradevar scumpa, am niste colegi care au fost pe acolo si m-au socat cu ce mi-au povestit. Daca gasesti o cazare de bun simt la moscova, da-mi si mie de veste.

Studiaza zona ucraina/rusia si toate aspectele...altfel vei fi socat sa opresti in peco si sa vezi ca nu poti alimenta pana nu platesti inainte. Sau ca gasesti benzina de 95 in 2-3 peco, in rest gasesti benzina de 72 - 90. Sa ai pregatiti bani de amenzi, in general cu politia mai rezolvi cu un 10 USD.

 

Doar informativ iti spun, kiev este cel mai frumos oras pe care l-am vazut vreodata...si am cam vazut la viata mea, cel putin prin europa...

 

Uite un link unde gasesti ceva detalii despre plimbarea mea si a unor prieteni la Cernobil (restul site-ului personal e in constructie, niciodata n-am timp de el, mai este doar o plimbare in europa de vara trecuta notata acolo.... ):

 

http://www.skywalker.ro/articole/turism-nu...unie-2007-2.htm

 

Mult succes cu pregatirile. Chiar iti tin pumnii, Moscova e un "must" pt cineva pasionat de turism...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult asfalt uscat. Sa bagati poze de pe traseu.

O sugestie... oricat de neatractiv ar arata rt-ul, tot il vede un ochi format...daca nu aveti deja: puneti gps pe el, nu ma refer la dintr-ala cu marcel si cu ecran, ci la geolocatie in timp real.

La mine, a salvat timp pretios in a recupera o mobra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna bine!

ma gandesc serios sa ma bag si eu!

 

be my guest :crack:

Mesaj completat

salutare ceai frate cu rt de ce vrei sal uratesti Pompi

 

 

hai noroc,

 

vreau sa il uratesc ca sa fie cat mai neatractiv pentru eventualii rusi doritori de chilipiruri ;) stai linistit ca nu-i fac mare lucru. saptamana viitoare il infoliez, din pacate nu am decat varianta negru mat (as fi vrut maro sau gri mat dar nu merge facut decat cu un tip de folie flexibila care e disponibila doar in negru mat).

 

intre timp mi-au ajuns halogenele de la Touratech si astept inca crashbar-ul si protectia pentru cardan.

 

din pacate cu viza nu am rezolvat nimic, agentiile de turism din Timisoara sunt varza, nu au nici o treaba. toate mi-au zis ca habar nu au, adevarul e ca am si discutat numa cu nefootute de 3 lei, care se vedea clar ca nu au nici o treaba si nici nu vroiau sa se complice. toate faceau ochii mari si ridicau din umeri. cand intrebam simplu: daca aveti un client care vrea turism in rusia? Raspuns sec: Nu avem :crack:

 

am fost la 3 si nu imi pot intermedia obtinerea vizei, deci probabil ca trebuie sa merg la Bucuresti. la mine nu ar fi o problema, cu nevastamea e mai greoi, da o rezolvam noi.

 

p.s. Pompi, nu te tenteaza?

Mesaj completat

@ Skywalker

 

salut,

 

stai linistit ca topicul tau si blogul l-am citit de 2 ori, cam singurele info despre ucraina de pe la noi e calatoria la Cernobil. As fi vrut sa trec si eu pe acolo dar consoarta nu o fost de acord si am abandonat idea. In Ucraina am mai fost, nu e nici un stres. Nu stiu cu Rusia, dar nu cred ca e mare stres. Oricum mergem doar ziua si cautam hoteluri cu parcare. Singurul lucru care ma enerveaza e ca nu stiu nici o boaba rusa, acum am inceput sa descifrez chirilicu' ...

 

legat de preturi, stiu ca Ucraina e ok. Dar Moscova e belea de scumpa. cel putin daca vrei sa stai in centru e nebunie. Mie mi s-a parut Norvegia scumpa, dar Moscova ii da fum. Din ce m-am documentat pe hubb si advrider, nu sunt foarte multe hoteluri si atunci rup fasul. De exemplu am cautat un hotel ok, fara mari figuri, dar obligatoriu in centru (vreau sa fie in centru ca sa pot merge fara motor si sa vad cat mai multe. dealungul timpului am vazut ca mai bine dau 10 euro in plus si ma cazez in centru oraselor) si e in jur de 150 de euro / noapte camera dubla :)

 

restul lucrurilor de care spui le stiu, deocamdata teoretic :P practic vedem noi...

 

legat de site-ul personal, stiu care e treaba. mi-am facut si eu yonatzu.wordpress.com unde sa imi scriu toate turele, mai mult pentru mine, sa le citesc la nepoti...dar nu prea imi fac timp sa scriu. defapt nu prea am timp nici de pregatiri, dar ma descurs. problema birocratica e viza si vamile, restul nu e bai, se rezolva din mers.

 

 

Mesaj completat

Mult asfalt uscat. Sa bagati poze de pe traseu.

O sugestie... oricat de neatractiv ar arata rt-ul, tot il vede un ochi format...daca nu aveti deja: puneti gps pe el, nu ma refer la dintr-ala cu marcel si cu ecran, ci la geolocatie in timp real.

La mine, a salvat timp pretios in a recupera o mobra...

 

ma omori. chiar daca as avea gps pe el crezi ca m-as pune sa il caut prin Moscova? imi fac casco, daca il ia... asta e. pana la urma e doar un fier. cam scump e drept, dar nu ma stresez prea tare. poate e mai riscant in Moscova, dar daca ma duc imi asum din start riscul.

 

Gps am, de navigatie (dinala cu ecran), dar nu gasesc harti de Rusia pentru Garmin. Adica am gasit, dar e doar in chirilic si ar trebui sa resoftez gps-ul sa pot scrie in chirilic, dar nu as mai intelege nimic prin meniuri. pana in Moscova ajung, nu imi fac probleme, mai greu e sa gasesc hotelul acolo, dar ma duc cat mai aproape si iau un taxi, am auzit ca nu-s scumpe. si oricum prin Moscova nu ma dau cu motoru, ma duc sa vizitez cu mainile in buzunar, fara stres.

 

un alt lucru interesant pe care l-am observat, google maps si via michelin nu calculeaza rute prin rusia. e destul de ciudat... nu ma asteptam. dar am gasit navteq.com care merge si in rusia si are toate denumirile in dublu (latin si chirilic) deci poti planifica totul simplu, printez ruta si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu harti pt rusia pt miomap si Igo, tre sa le caut pe unde le-am pus. Hoteluri (printr- prietena) am gasit cel mai ieftin la 130 EUR/camera dubla/ 3 nopti... din ce am cautat eu, am gasit cam 100 eur/noapte dar undeva la inelul 3 al moscovei, cam 15 min de mers pe jos pana la un metrou,care sa te duca in centru.

Daca iti iei harti pe hartie, ia in chirilica. Noi am luat harti din RO si in ucraina nu semanau orasele cu chirilicul de pe indicatoare...

Bafta multa in pregatiri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu harti pt rusia pt miomap si Igo, tre sa le caut pe unde le-am pus. Hoteluri (printr- prietena) am gasit cel mai ieftin la 130 EUR/camera dubla/ 3 nopti... din ce am cautat eu, am gasit cam 100 eur/noapte dar undeva la inelul 3 al moscovei, cam 15 min de mers pe jos pana la un metrou,care sa te duca in centru.

Daca iti iei harti pe hartie, ia in chirilica. Noi am luat harti din RO si in ucraina nu semanau orasele cu chirilicul de pe indicatoare...

Bafta multa in pregatiri!

 

am gasit si eu pe net pentru igo8 dar nu le-am probat inca. mi-ar fi de ajutor daca le gasesti sa mi le dai si mie. Adevarul e ca am cautat prima data pentru garmin (navigatoru bmw) dar am gasit numai in chirilic. hartile mi le iau de la ei direct. in ucraina este igo si din cate stiu merge ca la noi, deci e mai simplu. daca gasesc si rusia, macar principalele, e perfect.

 

vi? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata e destul de departe planul. Asa vreau,dar nu mi-e inca clar...m-am trezit cu o delegatie in mijlocul concediului la un festival aeronautic la kecskemet... :)

dar pun cap la cap toate informatiile, strang ce pot...si cand oi putea sa plec, ii dau cheie si dunga :crack:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...