Sari la conținut

Accident 18.05.2010 Intersectie Doamna Ghica - Sos. Fabrica de Glucoza


bogdan192
 Share

Postări Recomandate

Madalina, imi pare rau sa aud de patania ta, stiindu-te cat de atenta mergi.

Mersul incet nu e musai preventiv, insa. Preventiv este sa te misti in ritm cu traficul, sa lasi mana din gaz la fiecare situatie ce tie iti pare ca ar putea cauza o nefacuta, si mai ales sa vezi. Sa prevezi cu multe mutari inainte, ca la sah. Sa vezi masina de pe straduta laterala cu rotile deja intoarse, sa vezi ca pe banda opusa unul merge suspect de incet, cautandu-si loc de intors, si alte n situatii. Astea nu o sa le citesti in carti, si nici pe forum. Si daca ti-as face o lista luuuuunga cu situatii posibile, tot nu le-ai vedea atunci, sau nu ai putea reactiona in timp util. Toti am fost ca tine, unii mai norocosi, altii si mai putin. In timp, os a capeti aceste abilitati premonitorii. Motoreta o sa o facem papusica din nou, chiar daca inseamna ca 1-2 luni o sa urlii la luna. Oricati bani si sacrificii ai face pt un fier, ramane un fier. Durerea asta este imcomparabila cu cu oasele, pielea sau viata unui om. Stii si ai vazut cate se pot intampla intr-o secunda. La asa impact, pupa-te in oglinda ca nu ai nimic rupt! Organismul uman este rezistent, si are resurse nebanuite dar totusi. N-avem tabla si bulbar.

 

Te pupez, suna-ma daca ai nevoie pt ninjuca sau pt orice altceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E perfect legal sa-i ceri bani ca sa-l ierti, poti face un act notarial cu impacarea si primirea sumei. In felul asta ii educam ca sa nu mai umble ca bezmetici ca altfel ramane numai cu amenda si suspendarea permisului si nu prea simte mai ales ca s-a vazut dupa cum conduce ca e nesimtit.

Ai dreptul sa ceri bani DOAR DACA se depasesc 10 zile de ingrijiri medicale. Iar aceste zile nu inseamna cate zile ai tu nevoie sa te recuperezi, ci inseamna ZILE TRECUTE DE MEDICUL DE LA IML PE CERTIFICATUL MEDICO-LEGAL. Alt act medical nu este luat in considerare pt stabilirea acestui aspect.

 

Iar la "daunele" fetei, fara fractura, cu vanatai si o imobilizare partiala in ghips a mainii, nu va primi peste 10 zile. Trist, insa asa se procedeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau nici un ban de la ala,nu vreau sa-l mai vad in viata mea...Sper totusi sa nu mai poata pune capul pe perna linistit...eh.Poate sunt fraiera,dar nu-mi trebuie procese si alte nebunii.

Acum vreau sa-mi repar motorisca.Am casco si o fac prin el,iar cei de la casco isi trag banii de la rca.Sper asa sa se miste mai repede lucrurile.Aseara a venit tipul de la asigurare,constatatorul,si mi-a facut pozele si evaluarea ,iar acu' sper ca saptamana viitoare sa ajunga in service pentru deviz.

Arata "foarte bine",credeam ca daca o ating se dezmembreaza de tot ... :D

O vreau inapoi...asa cum era

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptul sa ceri bani DOAR DACA se depasesc 10 zile de ingrijiri medicale.

Ai dreptul sa ceri bani si pentru deranj, pentru ca a intarziat de la serviciu, pentru ca pierde timp cu constatari, acte si reparatii, pentru ca nu are cu ce se deplasa si trebuie sa ia taxiul. Oricum banii ii poate cere in civil,nu prea conteaza cate zile sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shadow me, ar trebui sa-l sperii un pic, stiu ca ti-e greata de el, dar tocmai ca a fost nesimtit, merita asta! Daca era om bun, venea, isi cerea scuze si facea totul posibil ca sa ajute, era ok, puteai sa-l lasi in plata Domnului, ca nah, nimeni nu a vrut sa se intample asta, dar cat timp am stat eu acolo, a tot vociferat ca el nu-i de vina, ca de fapt tu esti vinovata ca n-ai oprit la trecere, ca tu de fapt il lasesi initial si apoi ai accelerat ca bla bla bla..... Pentru asta merita taxtat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica? Nu ma speria :D

Oricum ma astept la cele mai mari rahaturi

 

Cu astia de la GroupAMA (mai exact cu Asibanul, care acum e inglobat in AMA) nu am avut mari belele, in afara ca astepti cam mult la constatare.

Bine ca nu avea la ARDAF, ca m-au tinut un sezon intreg pe bara si in cele din urma tot nu mi-au dat acceptul de plata, asa ca am facut-o pe casco pana la urma, chit ca a trebuit sa scot franciza din buzunar. Asa ca daca ai CASCO, iti recomand si tie sa il folosesti, ca e mai simplu si mai fara batai de cap.

 

Alt lucru e sa ti-o declari netransportabila, sa o duci la service si sa iti faca asiguratorul constatarea acolo, de fata cu mecanicul, ca sa fii sigura ca iti trece tot pe constatare. E mai complicat si fac aia nazuri daca vrei sa adaugi dupaia daune...

 

Legat de daca sa il arzi sau nu pe mos, si eu gandeam ca tine ca nu vreau bani de la vinovat, ca asta e, se intampla. Dar dupa vreo 3 accidente (nu grave) cu masina si unul usor cu motorul, nici unul din vina mea, cand a fost vorba sa imi pierd zile intregi in service-uri si la asigurari, plus nervi si reparatii incomplete, sau francize de platit si altele, acum nu mai sunt de aceeasi parere. Asa ca iti recomand ca daca ai posibilitatea, sa il arzi pe mos la bani, ca iti garantez ca dupa ce tragi linie peste o luna sau cand o fi mobra ca noua, o sa vezi ca in urma evenimentului ai iesit cu o gaura in buget de minim 20 de milioane... ca sa nu mai vorbim de alta casca, echipament julit sau alte alea, pe care nu cred ca ti le despagubeste nici un CASCO sau RCA (desi teoretic ar trebui)

 

Oricum, cel mai bine e ca esti ok fizic :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la masina, cand am avut-o in service, nu am asteptat actele de la CASCO, am platit din buzunar si apoi am recuperat banii (dupa o luna).

Eu te sfatuiesc, daca Politia a zis ca soferul este vinovat, sa mergi in service faci moto, si-l pui pe ala sa plateasca si apoi n-are decat sa astepte banii de la asigurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de suma... nu oricui ii e usor sa se desparta cateva luni de 1000-2000 de euroi...

Iar mosu cu loganu, fii sigura ca n-o sa aiba de unde sa scoata repede suma asta si sa astepte apoi sa-i vina banii de la asigurari. Plus ca ar trebui sa fie chiar retardat rau sa acccepte combinatia asta, atata vreme cat nu-l obliga legea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu-l obliga legea, dar bunul simt zice altceva...

Daca e vinovat, fata nu poate merge la servici din cauza lui pe moto... se intelege... in plus fata a zis ca nu vrea sa-i faca zile negre, desi poate...

Eu zic ca este o solutie bazata pe bun simt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No comment...ce a spus ninja e tot ce trebuie. Cu adaugare : e bine sa mergi si mai tarisor cateodata si alte dati sa mai stai si cu masinile, in general pe unde se fac prostii de genu : iesit de pe stradute laterale si intoarceri. De obicei eu asa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia se intampla atatea accidente, pt ca la o chestie de genul asta, vinovatul iti arunca cu asigurarea in nas si isi baga ceva...Dar vatamarea corporala, psihica? Timpul pierdut etc? Ar trebui dat in judecata, scurt!

Ai datele lui, i-ati un avocat si da-l in judecata. In felul asta va plati si daune morale, nu numai amarata aia de RCA, iar in felul asta poate va invata ceva!

 

Madalina, stiu ca nu vrei scandal, avocati, certuri, etc...sunt multi ca tine...insa daca dupa 3 luni ala merge pe sosele fara sa fi invatat ceva din lectia asta (ca in mintea lui retarda nu a fost el de vina) si loveste mortal un alt motociclist/scuterist...?

Daca te judeci cu el...poate invata ceva si poti salva viata altui coleg, nu crezi!

 

Nu vreau sa instig la ura, ca sunt si oameni care ar fi procedat altfel in aceste cazuri, adica mult mai omenesc. Dar din pacate tara asta e plina de jmecheri tari in gura!

 

Refacere rapida si bafta cu motoreta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia se intampla atatea accidente, pt ca la o chestie de genul asta, vinovatul iti arunca cu asigurarea in nas si isi baga ceva...Dar vatamarea corporala, psihica? Timpul pierdut etc? Ar trebui dat in judecata, scurt!

Ai datele lui, i-ati un avocat si da-l in judecata. In felul asta va plati si daune morale, nu numai amarata aia de RCA, iar in felul asta poate va invata ceva!

 

Madalina, stiu ca nu vrei scandal, avocati, certuri, etc...sunt multi ca tine...insa daca dupa 3 luni ala merge pe sosele fara sa fi invatat ceva din lectia asta (ca in mintea lui retarda nu a fost el de vina) si loveste mortal un alt motociclist/scuterist...?

Daca te judeci cu el...poate invata ceva si poti salva viata altui coleg, nu crezi!

 

Nu vreau sa instig la ura, ca sunt si oameni care ar fi procedat altfel in aceste cazuri, adica mult mai omenesc. Dar din pacate tara asta e plina de jmecheri tari in gura!

 

Refacere rapida si bafta cu motoreta!

 

Ce zici tu e pe cale civila :D pana nu se termina cazul penal nu poate face nimic. Politia acum a intrat pe fir, daunele daca ea vrea mai mult decat ingrijirile medicale si banii pierduti de la munca ( deh concediu medical ) va trebui sa se judece cu el. :laugh: Crede-ma ca dureaza astfel de judecari, sunt multi motociclisti accidentati mai grav si poate nici in zilele noastre dupa un an si nu si-au luat nimic de la respectivii cu masinile. Si eu as fi facut la fel, adica sa dau in judecata sa il ard pe bou...DAR cum la noi orice caz dureaza o gramada, sincer nu vreau sa ma invoiesc de la serviciu doar pentru un (cuvant urat) d-asta...cum procedeaza ea, e cea mai buna solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag si eu dar sfatul meu este sa mergi pe refacerea motorului si achizitionarea de echipament pe polita CASCO daca tot platesti. Lucrurile merg un pic mai repede ptr tine,iar ei se inteleg altfel intre ei ptr ca isi stiu toate trucurile de amanare a platii.

 

EXEMPLU patit de mine dar cu masina: dosarul cu actele ptr introducerea in reparatie nu s-a imperecheat cu factura de la service !!! probabil nu au avut toate conditiile propice unei imperecheri cu succes( atmosfera, beuturica si muzichie) !!!

 

 

Succes la reparare si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce zici tu e pe cale civila :D pana nu se termina cazul penal nu poate face nimic. Politia acum a intrat pe fir, daunele daca ea vrea mai mult decat ingrijirile medicale si banii pierduti de la munca ( deh concediu medical ) va trebui sa se judece cu el. :laugh: Crede-ma ca dureaza astfel de judecari, sunt multi motociclisti accidentati mai grav si poate nici in zilele noastre dupa un an si nu si-au luat nimic de la respectivii cu masinile. Si eu as fi facut la fel, adica sa dau in judecata sa il ard pe bou...DAR cum la noi orice caz dureaza o gramada, sincer nu vreau sa ma invoiesc de la serviciu doar pentru un (cuvant urat) d-asta...cum procedeaza ea, e cea mai buna solutie.

Tiberiu are dreptate, daca te multumesti sa faci moto pe Casco (adica pe banii tai) data viitoare cand o sa vada un motociclist o sa ii iasa din nou in fata si o sa ii arunce RCA-ul in fata.

 

Nu trebuie sa te invoiesti de la serviciu - angajezi un avocat si te reprezinta inegral, iar la urma e platit de vinovat (cheltuieli de judecata). Da, dureaza poate ani de zile, dar se rezolva si e mai bine decat sa stai cu mainile in san.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

survolaj, care caz penal? o sa fie neincepere, nu va mai agitati. deja au trecut ceva zile, cu omu' te-ntelegi cat frige rau, pana sa-ntrebe in st. si-n dr.

 

 

casco nu despagubeste echipament, rca da, sunt suficiente proforme. eu zic sa o faci pe rca, o sa-ti vina insp. sa constate daunele, poti fi chiar si cu un prieten priceput, nu trebuie neaparat mecanic, se face reconstatare la service. ce daune sunt la prima vedere? amortizoare, radiator sau far bulite? are vre-o 'sansa' la totala?

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare acum: la RCA, chiar daca e dauna totala, firma de asigurari nu-ti ia epava. Acum, daca la Casco din valoarea reparatiilor ar cam iesi dauna totala, ti se ia epava? Ma refer strict la faza ca-ti faci motocicleta pe Casco iar Casco isi recupereaza banii de la RCA-ul pagubitorului. Intreb asta pentru ca motocicleta fetei e destul de ieftinuta, 4.400 E cu tot cu TVA. O furca, o janta, jug inferior, far, suport de far, carene, toba, aripa fata, oglinda, maneta de frana si toba plus manopera ar cam ajunge relativ usor pe la 3000+ euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare acum: la RCA, chiar daca e dauna totala, firma de asigurari nu-ti ia epava. Acum, daca la Casco din valoarea reparatiilor ar cam iesi dauna totala, ti se ia epava? Ma refer strict la faza ca-ti faci motocicleta pe Casco iar Casco isi recupereaza banii de la RCA-ul pagubitorului. Intreb asta pentru ca motocicleta fetei e destul de ieftinuta, 4.400 E cu tot cu TVA. O furca, o janta, jug inferior, far, suport de far, carene, toba, aripa fata, oglinda, maneta de frana si toba plus manopera ar cam ajunge relativ usor pe la 3000+ euro.

considerand ca motorasul costa nou cat ai zis 4400euro, si in ipoteza ca asig CASCO e facut pe EURO

 

cu dauna totala e cu dus si intors:

1. Valoarea este mai mica decat cea a motociletei noi cu 10-12%, daca are pana intr-un an (4.400 * 0.88 = 3872)

2. Ei procedeaza in felul urmator: estimeaza epava la un pret REAL cu care ar putea-o EI vinde (ma rog, adica sa gaseasca ei cumparator), in cazul de fata 1000-1200euro

3. Calculeaza diferenta intre cat ar trebui sa iti dea (3872) si cat valoreaza epava (1000) => 2872, acum EI solicita oferta de la service si daca costul total ESTIMAT (cu tot cu manopera) nu depaseste 85% din suma reziduala (2872) aproba (ei isi lasa 15% pentru cheltuieli neprevazute la estimare), deci 2872 x 85% = 2441euro, acolo sunt vreo 25-30 de ore de munca pe manopera (ore "romanesti") x 15euro/ora = 450, si ar ramane vreo 2000 de euro pentru piese, s-ar putea sa te incadrezi, totusi pentru reparatie...

 

concluzii:

- La dauna totala primesti banii cuveniti 3872(pe exemplul nostru), esti obligata sa platesti restul ratelor la banca, dar scapi de datorie, si e posibil sa iti ramana cativa banuti, pe care sa ii folosesti drept avans pentru un NOU credit/motor (totusi in majoritatea cazurilor iesi pe 0 dupa ce dai banii la banca).

- In cazul despagubirii pe repratie ramai cu prima dragoste "reparata", dar probabil ca nu o sa mai fie la fel niciodata (motorul, ca dragostea oricum ramane), dar ai aceleasi conditii de creditare si ... cam atat:)

 

Daca vrei dauna totala insista ca vrei ca repraatia sa ti se faca la reprezentanta oficiala, si atunci sigur nu o sa te incadrezi in suma (cred ca daca strangi un motoras ca al tau pe bucati la ei, costa vreo 15k). Fii hotarata si insistenta, ca de asta le-ai dat bani pe asigurare.

 

Hai ca m-am lungit la vorba:), rabdare si recuperare rapida!

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite cum arata acum...eu nu am putut sa ma uit atunci la ea...am sa o vad deseara.

Din fiecare plastic e zburat ceva,toata plasticaraia trebuie schimbata...roata fata,radiatorul cica e infundat...Sper sa nu aibe ceva si cadrul...

Ooooffff...nu mai pot,mi se rupe sufletul in 15 cand o vad asa...E atat de naspa,e averea mea si tin atat de mult la ea.

Mereu am zis ca am sa merg cat mai bine,fara viteza si nebunii.Lasa sa fiu eu prostul traficului,sa dau semnal si nicioadata sa nu ma grabesc...si daca am sa patesc ceva o sa fie din vina unui mare i.diot.Eh..si asta a si fost...si cel mai tragic e nesimtirea lui,dadea vina pe mine,ca eu as fi avut viteza ( acolo am mereu sub 40 la ora,caci e trecerea de pietoni si canalizarea), ca eu trebuia sa-l las sa treaca, cand totusi eram pe drum cu prioritate si el nici macar nu se uita spre mine,ci in directia opus,bosorogi care considera ca lor li se cuvine totul...Mi-e sila.Sper sa nu-l mai vad in veci.

Tot ce vreau e sa-mi fac motorisca cat mai repede si mi-e groaza cat o sa dureze...ga-mi-as,plang dupa un fier...Cand am facut credit pt ea si pt echipament,mi-am socotit banii cat sa-mi ajunga de chirie si alte cheltuieli,rata,benzina si intretinerea ei...iar pt mine sa am bani de paine.Nu-mi permiteam nici un suc,dar ziceam mereu ca asta e...voi stati la terase,eu ma plimb si sunt cea mai fericita,asa...acolo in prostia mea...Iar acum o vad cum arata. Ma dor toate de la impact,am pieptul si mainile pline de vanatai,dar nu-mi pasa,ma dor degetele cand scriu,nu pot nici o cana sa o tin in mana...dar as da orice sa o vad iar intreaga.

 

Sper sa reusesc sa-mi recuperez banii si de pe casca,s-a zgariat,viziera e putin zgariata si ea,sistemul de prindere e busit,dar imi este teama sa o mai port.

 

PS:masina a fost un logan argintiu de ilfov :IF-07-CIN

post-45485-1274262510_thumb.jpg post-45485-1274262541_thumb.jpg

Draga mea, ma ingrozeste ceea ce ai patit, mai ales ca si eu merg pe premiza "Lasa sa fiu eu prostul traficului,sa dau semnal si nicioadata sa nu ma grabesc". Intotdeauna m-am ferit de soferii cu numar de CL sau IF pentru ca puteam sa o patesc de multe ori din cauza lor pentru ca nu dau semnal ( de fapt asta este o problema generala pentru soferi) sau schimba banda in ultimul moment. Sa te insanatosesti repede ca sa mai prinzi ceva plimbari in sezonul asta.

Toate bune si dai o lectie conservarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...