Sari la conținut

O scoala de soferii buna din focsani bineinteles pt categoria A


GiorGio
 Share

Postări Recomandate

buna tuturor as vrea sa ma prezint ca fiind un pustan de numai 18 neimpliniti in oct pe 2 ii voi face...........si vreau sa imi recomandati o scoala de soferii buna din Focsani pt categoria A, un instructor bun..............si inca ceva ce se aude cu acei 2 ani de expereinta pt a conduce un motor mai mare de 125cmc? si daca o voi incalca, ce sanctiunii voi primi? Va rog frumos sa ma sfatuiti doar cei care sunt in masura ......................multumesc tuturor si de ce nu poate iesim la un suc ceva sa imi explicatii mai multe :peace: :moron: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca ceva ce se aude cu acei 2 ani de expereinta pt a conduce un motor mai mare de 125cmc? si daca o voi incalca, ce sanctiunii voi primi?

Îți citez din ...

Hotararea de Guvern nr. 1391 din 4 octombrie 2006

Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice,

......................................

Art. 38

(1)Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.

.....................................

 

Ce Âştiai tu cu 125 cmc probabil se referă la Art. 30

Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:

a)CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;

....................................

k)SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;

...................................

 

Ca urmare luând exemplu Yamaha R6 din 2003/2004 cu puterea de 90.5 kW Âşi greutatea 162 kg la gol are un raport kw/Kg de 0,55. E un pic cam mult pentru un începător nu crezi? Sau Live Fast, Die Young and Leave a Good-looking Corpse .

Iar pentru sancțiuni Âşi pedepse, de ce nu încerci tu întâi să respecți legea Âşi apoi să te gândeÂşti la ce vei păți.

 

Mihai CARSTEA - ROAD EAGLES

a.k.a. Ilarie

Editat de Ilarie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți citez din ...

Hotararea de Guvern nr. 1391 din 4 octombrie 2006

Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice,

......................................

Art. 38

(1)Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.

.....................................

 

Ce Âştiai tu cu 125 cmc probabil se referă la Art. 30

Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:

a)CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;

....................................

k)SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;

...................................

 

Ca urmare luând exemplu Yamaha R6 din 2003/2004 cu puterea de 90.5 kW Âşi greutatea 162 kg la gol are un raport kw/Kg de 0,55. E un pic cam mult pentru un începător nu crezi? Sau Live Fast, Die Young and Leave a Good-looking Corpse .

Iar pentru sancțiuni Âşi pedepse, de ce nu încerci tu întâi să respecți legea Âşi apoi să te gândeÂşti la ce vei păți.

 

Mihai CARSTEA - ROAD EAGLES

a.k.a. Ilarie

 

 

Ok am inteles dar in cea ce priveste o scoala de soferii buna pt Categoria A in Focsani pe care mi-ai recomandao?

Editat de GiorGio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok am inteles dar in cea ce priveste o scoala de soferii buna pt Categoria A in Focsani pe care mi-ai recomandao?

Eu am luat permisul de conducere în 1994. De atunci până acum s-au schimbat multe, inclusiv la legislație. Încearcă la ALG Autoserv sau la Auto Moto Scorpion.

Adevărata Âşcoala începe însă după aia, în junglă. Jungla de maÂşini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat permisul de conducere în 1994. De atunci până acum s-au schimbat multe, inclusiv la legislație. Încearcă la ALG Autoserv sau la Auto Moto Scorpion.

Adevărata Âşcoala începe însă după aia, în junglă. Jungla de maÂşini.

 

Ok multumesc mult!!! Oare pe unde vine ALG-u' asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok multumesc mult!!! Oare pe unde vine ALG-u' asta?

 

In cladirea Asirom, de la Ceasul Rau spre Gara.

 

Eu am facut-o la Scorpion. Cum a zis si Ilarie, nu prea conteaza unde o faci, ia-ti plasticul si dupa aia inveti de fapt sa mergi pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci prin scoala de soferii treci ca gasca prin apa. :)

O spotiva pentru inceput ce imi recomandati?

 

 

eu am incercat cu un instructor particular

a avut ceva mai mult timp pentru mine si mi-a explicat pe indelete ce si cum

nu pot decat sa dau dreptate antevorbitorilor vis-a-vis de momentul in care incepi sa inveti.

adica DUPA ce vei deveni posesor de permis.

eu, din pacate nu i-as putea sustine in ceea ce priveste capacitatea sau puterea motorului. ( ZAPPY stie D C !!! )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am incercat cu un instructor particular

a avut ceva mai mult timp pentru mine si mi-a explicat pe indelete ce si cum

nu pot decat sa dau dreptate antevorbitorilor vis-a-vis de momentul in care incepi sa inveti.

adica DUPA ce vei deveni posesor de permis.

eu, din pacate nu i-as putea sustine in ceea ce priveste capacitatea sau puterea motorului. ( ZAPPY stie D C !!! )

 

Instructor particular platit sau un prieten?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci prin scoala de soferii treci ca gasca prin apa. :)

O spotiva pentru inceput ce imi recomandati?

Sportivă .. sportivă ... De ce totuÂşi sportivă? Vrei să fii regele cartierului? I-ați un GPZ de 500 ieftin, dă pe al 1000 de euro Âşi fă-ți mâna. Învață. Pe sportivă nu cred că poți învăța să conduci o motocicletă, cel mult să fugi. Sunt mult mai multe chestii care trebuie să le Âştii când te sui pe motor decât să tragi de accelerație Âşi să-i dai gaz. ASta poate face orice prost. Dar când trebuie să eviți la 30 la oră o Dacie care nu te vede într-o intersecție nu te mai ajută cu nimic accelerația.

Părerea mea. Eu am început cu o Jawa de 350 care abia ajungea la 90 la oră. Ca Âşi tine o vroiam sportivă să fug să alerg, să fiu cel mai rapid. Slavă Domnului că am avut baftă Âşi n-am avut parale să iau vreo japoneză, altfel eram de mult oale Âşi ulcele.

ÂŞi m-a învățat ce e aia bujie, platină Âşi bobină de injecție. Sau cum se reglează o aprindere.

Sfatul meu ... Kawasaki GPZ 500 sau Suzuki GS 500

Editat de Ilarie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"o Dacie care nu te vede într-o intersecție" bun de stiut, de acum sa ma feresc de... Dacie (singura masina care nu vede motociclistii), restul masinilor is ok!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"o Dacie care nu te vede într-o intersecție" bun de stiut, de acum sa ma feresc de... Dacie (singura masina care nu vede motociclistii), restul masinilor is ok!!! :)

 

 

Era doar un exemplu. Pe bune ca nu era asa greu sa intelegi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cam ce motoare au? vreau o scoala care sa aibe motoare sport:)

Nu prea am informatii recente, da' acum vreun an erau un FB Formula, un Suzuki TU250 (nu stiu scoala), un Suzuki GN125 (Alg Autoserv) si mai multe scutere. In vremurile bune era si un Minsk, dar zic eu ca nu l-am mai vazut recent. Da o raita pe la scolile din targ si te lamuresti exact. Cine stie, poate gasesti vreo Hayabusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am informatii recente, da' acum vreun an erau un FB Formula, un Suzuki TU250 (nu stiu scoala), un Suzuki GN125 (Alg Autoserv) si mai multe scutere. In vremurile bune era si un Minsk, dar zic eu ca nu l-am mai vazut recent. Da o raita pe la scolile din targ si te lamuresti exact. Cine stie, poate gasesti vreo Hayabusa.

Da am fost si ma-m interesat doar la Scorpion.Da ar fii ceva sa fie vro Hayabusa :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea tare ZAPPY :lol: :lol: dar bag mana in foc ca tipu nu a facut nici macar o ora de instructaj cu cineva calificat:D

 

Probabil ca n-a facut, intr-adevar. Oricum intr-o ora sau in zece tot nu inveti mare branza.

 

Ideea e: Fa scoala, n-are asa mare importanta unde sau pe ce motor. Ideal ar fi insa SA NU fie maxi-scooter, ci macar un FB cu schimbator. Oricum din cate stiu in Focsani numai scolile mari fac A-ul. Baga-te la una. Ia plasticul si apoi incepe "sapaturile" pentru motorul care sa-ti permita sa inveti ce n-ai invatat in scoala. Adica, restul de la B spre Z :lol: .

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe maxiscuter iei permis de maxiscuter , adica pe permis la mentiuni speciale v a fi scris mentiunea motocicleta cu schimbator automat , adica se va conduce doar automata . Atentie ca sunt scoli care au maxiscuter in dotare , e bine de intrebat cind va interesati . cel mai bine se face scoala pe o motocicleta cc capacitate intre 150 si 250 cm , cat mai neked eventual cu protectii laterale , incat daca cazi cu el sa nu cada pe tine si motoreta sa nu o strici .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe maxiscuter iei permis de maxiscuter , adica pe permis la mentiuni speciale v a fi scris mentiunea motocicleta cu schimbator automat , adica se va conduce doar automata . Atentie ca sunt scoli care au maxiscuter in dotare , e bine de intrebat cind va interesati . cel mai bine se face scoala pe o motocicleta cc capacitate intre 150 si 250 cm , cat mai neked eventual cu protectii laterale , incat daca cazi cu el sa nu cada pe tine si motoreta sa nu o strici .

DAR CEL MAI BINE ESTE SA-TI FACI O AUTOEVALUARE!

1.GANDESTE-TE DECE VREI MOTOCICLETA ?!

daca vrei motor doar pentru ca e cool mai bine nu te grabi !

2. IA IN CALCUL FAPTUL CA MOTOCICLETA FARA ECHIPAMENT DE PROTECTIE INSEAMNA RISC MAXIM SI UZURA SANATATII !

gandeste-te la stilul personal si mai ales cu ce se inbina caracterul tau si tipul de motocicleta !

3. STABILESTE O INTALNIRE DUPA ORA 16 UNDE DORESTI SI ITI EXPLICAM MAI MULTE PE LARG !

PS. SA FII DESTEPT SI FARA FRICA ! EU , TE SALUT.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAR CEL MAI BINE ESTE SA-TI FACI O AUTOEVALUARE!

1.GANDESTE-TE DECE VREI MOTOCICLETA ?!

daca vrei motor doar pentru ca e cool mai bine nu te grabi !

2. IA IN CALCUL FAPTUL CA MOTOCICLETA FARA ECHIPAMENT DE PROTECTIE INSEAMNA RISC MAXIM SI UZURA SANATATII !

gandeste-te la stilul personal si mai ales cu ce se inbina caracterul tau si tipul de motocicleta !

3. STABILESTE O INTALNIRE DUPA ORA 16 UNDE DORESTI SI ITI EXPLICAM MAI MULTE PE LARG !

PS. SA FII DESTEPT SI FARA FRICA ! EU , TE SALUT.........

 

Daca vreti si sunteti dispus oricand vreti oriunde in Focsani pot sa vin si sa ma saftuiti si sa imi aratati cu ce se mananca motociclismul :cheers: :( ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...