Sari la conținut

Informatii Utile Pt Brasoveni


Skywalker
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Aseara am avut o tamponare cu o masina la Ceasu'Rau, doamna care conducea un Ford Focus (inmatriculat in Bulgaria :yikes: ), a tercut pe rosu, iar eu am intrat in ea din lateral :blink: Din fericire nu am patit nimic grav, in schimb motorul nu a scapat chiar asa de ieftin (furca indoita, rezervor avariat, etc.). Sa nici nu mai zic ca dupa asta barbatul ei a sarit la bataie (!) am si incasat un pumn, dar nu m-am pus cu el ca nu avea nici un rost ca era beat, desi aveam chef sa-l calmez un pic... Am chemat politia, si au constatat ca ea era de vina.

Si acum intrebarea magica este (scuze daca sa mai discutat pe aici), ce imi recomandati, la ce service sa ma duc pentru o evaluare a pagubelor. Probabil ca o sa am probleme cu firma de asigurari si o sa ajungem la tribunal, si vreau sa am o evaluare de la un service.

 

Multam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 949
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare!

 

Aseara am avut o tamponare cu o masina la Ceasu'Rau, doamna care conducea un Ford Focus (inmatriculat in Bulgaria :yikes: ), a tercut pe rosu, iar eu am intrat in ea din lateral :blink: Din fericire nu am patit nimic grav, in schimb motorul nu a scapat chiar asa de ieftin (furca indoita, rezervor avariat, etc.). Sa nici nu mai zic ca dupa asta barbatul ei a sarit la bataie (!) am si incasat un pumn, dar nu m-am pus cu el ca nu avea nici un rost ca era beat, desi aveam chef sa-l calmez un pic... Am chemat politia, si au constatat ca ea era de vina.

Si acum intrebarea magica este (scuze daca sa mai discutat pe aici), ce imi recomandati, la ce service sa ma duc pentru o evaluare a pagubelor. Probabil ca o sa am probleme cu firma de asigurari si o sa ajungem la tribunal, si vreau sa am o evaluare de la un service.

 

Multam fain!

N-o sa ai probleme,doar daca are asigurare la Carpatica.Unde are asigurarea facuta?

 

Te duci frumos la reprezentata de unde ai motocicleta( nu stiu ce marca este) sa-ti faca un deviz.Ei o sa-l trimita la societatea de asigurari care iti va aproba sau nu,depinde de suma.Daca e lovita tare,o sa-ti dea dauna totala,vezi ce zic ei si cum iti convine si tie!

Mai exista si posibilitatea de a o repara in regie proprie,ptr asta iti da mai putini bani dar nu te mai intreaba nimic de ei.

De aia zic,vezi ce iti ofera ei. Asta in functie de deviz.

 

Si m-as mai duce sa scot si un certificat medico-legal ptr pumnul in gura. baga-ia-s io un cap in gura,cu casca in cap bineinteles!

 

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-o sa ai probleme,doar daca are asigurare la Carpatica.Unde are asigurarea facuta?

 

Te duci frumos la reprezentata de unde ai motocicleta( nu stiu ce marca este) sa-ti faca un deviz.Ei o sa-l trimita la societatea de asigurari care iti va aproba sau nu,depinde de suma.Daca e lovita tare,o sa-ti dea dauna totala,vezi ce zic ei si cum iti convine si tie!

Mai exista si posibilitatea de a o repara in regie proprie,ptr asta iti da mai putini bani dar nu te mai intreaba nimic de ei.

De aia zic,vezi ce iti ofera ei. Asta in functie de deviz.

 

Si m-as mai duce sa scot si un certificat medico-legal ptr pumnul in gura. baga-ia-s io un cap in gura,cu casca in cap bineinteles!

 

bafta.

E vorba de un Honda Transalp. Problema este ca masina este asigurata de o companie din Bulgaria(Lev.Ins.), eu trebuia sa vorbesc cu firma Avus-nici o data nu am auzit de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asigurarea este pe Bulgaria eu zic sa te gandesti cum sa-ti repari singur si cu banii tai motoru.... Din cate am auzit nu se baga nici un service sa repare pe asigurare de Bulgaria

 

Eu zic sa mai intrebi si pe alte topicuri aici pe foru de ex la Accidente si vezi daca a mai facut cineva o astfel de combinatie cu asigurarea din Bulgaria....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut.

 

Stie cineva o vulcanizare, in Brasov (oras), unde pot repara azi (duminica) o roata spate? Este vorba de o roata spate cu spite de f650.

Multumesc mult.

 

 

Am gasit intre timp - 13 dec nr 50 - duminica pana la ora 21:00.

Editat de iridiu192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Pentru motocicleta adusa din Germania, am platit azi 8 mai 2012 la Brasov:

 

- 324 ron RAR (autentificare, emitere carte tehnica, ITP, etc)

- 32 ron taxa pt talon (la CEC)

- 52 ron taxa de inmatriculare (finante)

- 185 ron asigurare

- 25 ron traducerea din germana in romana a contractului de vanzare-cumparare

- 62 ron taxa de numar preferential (fara preferinta costa 17 ron)

 

Total: 680 ron (fara preferential ar fi fost 635)

Timp de executie: 1 ora la RAR, 2 ore la politie/finante, numarul de inmatriculare se elibereaza in maxim 4 ore

 

Succes nelimitat!

 

Multumesc AWD cautam aceasta informatie de vreo saptamana !

in legatura cu asigurarea, sper sa nu fiu off-topic, imi poti spune eventual o varsta si capacitatea cilindrica a motorului? daca nu sunt prea indiscret bineinteles... Sa imi fac o imagine. Pe al meu vreau sa il inscriu anul viitor, cand o sa fac 24 de ani si am un motor de 500.. asa estimativ m-ar interesa...

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumesc AWD cautam aceasta informatie de vreo saptamana !

in legatura cu asigurarea, sper sa nu fiu off-topic, imi poti spune eventual o varsta si capacitatea cilindrica a motorului? daca nu sunt prea indiscret bineinteles... Sa imi fac o imagine. Pe al meu vreau sa il inscriu anul viitor, cand o sa fac 24 de ani si am un motor de 500.. asa estimativ m-ar interesa...

Multumesc anticipat !

motorul e de 1800 cc si varsta e ceva peste 30 de ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumesc AWD cautam aceasta informatie de vreo saptamana !

in legatura cu asigurarea, sper sa nu fiu off-topic, imi poti spune eventual o varsta si capacitatea cilindrica a motorului? daca nu sunt prea indiscret bineinteles... Sa imi fac o imagine. Pe al meu vreau sa il inscriu anul viitor, cand o sa fac 24 de ani si am un motor de 500.. asa estimativ m-ar interesa...

Multumesc anticipat !

 

Varsta nu conteaza la prima inmatriculare a unei motociclete in Romania. Pretul este standard. La fel, nici capacitatea cilindrica nu conteaza.

Ca sa iti raspund la intrebare, totusi: varsta titular 31 de ani, 1784 cmc, an de fabricatie 2009.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsurile prompte ! Eu am avut un scuter de 125 cmc un Piaggio X9 iar asigurarea m-a costat undeva la 130 lei pe 6 luni... Au motivat ca de anul asta s-au scumpit asigurarile si ca cei care au sub 30 de ani sunt considerati cu risc mai mare. Nu spun ca am cautat asigurarea asta la vreo 4 societati de asigurare. In alte locuri mi s-a cerut si 240 lei. Acelasi lucru am patit si la masina mea de 1.8 diesel... Anul trecut (2011) am platit undeva la 250 lei. Anul asta 297 ... Trist !!! Si incidente bu am avut in viata mea multumesc lui Dumnezeu! ... vreau sa imi inscriu si eu Suzukiul GS500 cumparat si adus din Germania si de aceea ma tot interesez. Facand o paranteza: WOW ce motor adevarat cu o capacitate de1.8 aproape! O adevarata bestie pentru mine cel putin ca incepator. Sa o folosesti sanatos si sa te bucuri de ea! Acum probabil e la iernat, ne mai desparte insa de urmatorul sezon doua sfarsituri de lume 12.12.2012 ora 12:12:12, 21.12.2012 cand se termina calendarul Mayas si vreo 4 luni de sezon rece ! :)

Multumesc djeeckx!

Multumesc Andry!

Multumesc AWD!

Sa auzum numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
O sa il intreb pe prietenul care imi lucreaza mie la motoreta acum daca are timp sa se ocupe si de altele si o sa postez aici.

 

 

 

40 de lei fix la nenea Ovidiu biggrin.gif Nu e singura, ITP la moto mai poti sa faci si vis-a-vis de RAR cica

 

P.S. Super ideea tipule biggrin.gif

itp,se poate face,la RAR,sau chiar la intrare pe strada cu RAR-ul la service-ul acela pe stanga,sau in curte la agro-barsa,unde e un nene foarte amabil...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreaba la MyMoto pe Codrii Cosminului. Dar odata ce s-au strambat, ar fi de preferat sa le schimbi.

Am intrebat si mi-au dat un nr de tel care nu mai este bun. Stiu ca ar trebui schimbate dar nu ma lasa "parintii". Una din jambe este putin stramba exact sub prinderi. Nu e f grav numai ca trebuie facuta profi (curole, nisip, etc). multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu gasesti ceva sh atunci da o cautare pe aria bucuresti pt ca sunt ceva baieti ce se ocupa cu indreptatul jambelor...mai bn ceva sh decat ceva indreptat iar daca prezinta cuta mai bn iti iei adio de la ele.am avut anul trecut accident iar jamba dreapta s-a strambat fff putin sub jug(exact ca la tine) si am preferat sa o inlocuiesc....p.s: profesional nu se indreapta cu nisip in ele . imposibil sa nu gasesti ceva sh si macar nu stai cu inima cat un purice. succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut,

 

am un prieten care lucreaza cu fibra de carbon si fibra de sticla, repara / reconstruieste de la zero, poate face si personalizate , carene orice tip / model, , cazi de baie, rezervoare de capacitate mare etc,

 

in unele cazuri se poate si vopsi,

 

pt. mai multe detalii dati-mi un pm,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Cine aduce cauciucuri moto in bv la preturi decente?



Motociclist cu state vechi in meserie face servisare moto de orice tip in Noua pe str Ferigii nr 2.

Contact : 0756594828 Florin

(nu are user si m-a rugat pe mine sa-l ajut)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus braşoveni! Vreau să iau un kawa versys 650 dar e posibil să fie cam înaltă pt mine. Întrebarea mea este : în BV sau împrejurimi are cineva modelul şi este dispus să mă lase la un semi-test?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...