Sari la conținut

Informatii Utile Pt Brasoveni


Skywalker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 923
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu ma intreb daca a mers vreunul din voi cu rotile neechilibrate. Eu n-am simtit nici o diferenta, nici chiar la 200+ km/h. Probabil sunt eu mai nesimtit.

Da. Am mers dar la viteza mai mica si nu e sanatos deloc. La viteza mare, daca intra in voblaj o mai scoti cu lopata de pe carosabil...

Nici pt rulmenti nu e sanatos, deci cel mai safe e sa le echilibrezi, e o treaba de cateva minute si doar cativa lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, vreau sa-mi cumpar o casca, ce magazine sunt in brasov?

Care vi se par voua mai ok?

 

Moto in bartolomeu, la capatul liniei de autobuze, ATV de pe calea bucuresti insa nu au decat Nitro, si moto pe codrul cosminului.

Nu e cine stie ce diversitate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto in bartolomeu, la capatul liniei de autobuze, ATV de pe calea bucuresti insa nu au decat Nitro, si moto pe codrul cosminului.

Nu e cine stie ce diversitate :)

Adevarul este ca nici nu stiu de unde sa o apuc.

Motor imi cumpar peste 3-4 luni, poate si voiam sa incep cu echipamentul.

 

Ce casca sa imi iau?

 

Ca si motor ma gandesc la asa ceva.

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-kawasaki-el-din-1991-499722.html

Sugestii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

daca vrei cumva un flip up. Am un UVEX negru marimea L (as zice 57) nou nouta(doar incercata o data pe cap) la 450 ron.

 

Ceva in genul asta http://www.zini.pt/ebay/gt500_flip.jpg Nu stiu acuma exact modelul si nu are ochelari de soare.

Da e frumoasa.

Voiam sa spuneti si parerea voastra, trebuie sa se potriveasca cu mototrul sau ce material este mai rezistent etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca nici nu stiu de unde sa o apuc.

Motor imi cumpar peste 3-4 luni, poate si voiam sa incep cu echipamentul.

 

Ce casca sa imi iau?

 

Ca si motor ma gandesc la asa ceva.

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-kawasaki-el-din-1991-499722.html

Sugestii?

 

grija mare la motoare asa vechi. sper sa iti gasesti o motoreta in care sa nu bagi mai multi bani decat face ea. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adiandrei

In privinta castii,uita-te si spre ceva flipflop (glumesc, flipup). Eu am avut un Uvex Boss 525 (550 ron) era faina,dar nu ma multumea (port ochelari). Am luat un nolan N90 (750 ron). Are ochelari de soare, o pun in cap fara sa-mi mai dau ochelarii jos,dar vajaie mai tare decat uvex-ul si e un pic mai grea, dar per total sunt mult mai multumit de ea (aerisirea din frunte e foarte buna, mi-a venit direct cu pinlock (folia e separat). In concluzie, flip-ul e un compromis intre "features" si zogomot.

Bafta in gasirea unei motociclete calumea (aici as fi tentat sa te indrum catre ceva un pic mai mare, ~500cc, pentru ca si eu am inceput pe ceva mic pe care am invatat multe,dar mi-a ramas mic repede; eventual sa mai strangi ceva banuti si sa mergi pe un virago,daca tot iti plac chopperele).



P.S. daca nu tii neaparat sa iei echipament nou,cauta pe forum,ai sa gasesti o gramada de costume, geci,pantaloni, la preturi ok, la casti nu ma pronunt pentru ca e mai safe sa o iei noua. Pot sa-ti dau pe PM un link daca vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adiandrei

In privinta castii,uita-te si spre ceva flipflop (glumesc, flipup). Eu am avut un Uvex Boss 525 (550 ron) era faina,dar nu ma multumea (port ochelari). Am luat un nolan N90 (750 ron). Are ochelari de soare, o pun in cap fara sa-mi mai dau ochelarii jos,dar vajaie mai tare decat uvex-ul si e un pic mai grea, dar per total sunt mult mai multumit de ea (aerisirea din frunte e foarte buna, mi-a venit direct cu pinlock (folia e separat). In concluzie, flip-ul e un compromis intre "features" si zogomot.

Bafta in gasirea unei motociclete calumea (aici as fi tentat sa te indrum catre ceva un pic mai mare, ~500cc, pentru ca si eu am inceput pe ceva mic pe care am invatat multe,dar mi-a ramas mic repede; eventual sa mai strangi ceva banuti si sa mergi pe un virago,daca tot iti plac chopperele).

 

P.S. daca nu tii neaparat sa iei echipament nou,cauta pe forum,ai sa gasesti o gramada de costume, geci,pantaloni, la preturi ok, la casti nu ma pronunt pentru ca e mai safe sa o iei noua. Pot sa-ti dau pe PM un link daca vrei.

 

uvex-ul este full face si nolan este flip-up

inseamna ca nu te deranjeaza asa tare zgomotul, si eu inclin catre un flip-up (nou nu SH)

 

in ce priveste motorul mai am timp sa ma gandesc

multtumesc :)

Editat de adiandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ti-am zis,compromis intre ce ofera Nolan-ul (flip,ochelari de soare,aerisire mai buns) si "linistea" din Uvex. Oricum daca mai bagi si o cagula nu e problema, plus niste dopuri in urechi. Mie oricum o sa-mi vajaie orice casca pe cam orice motor pentru ca sunt inalt si ajung cu fata/capul fix in curentul dat de parbriz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca nici nu stiu de unde sa o apuc.

Motor imi cumpar peste 3-4 luni, poate si voiam sa incep cu echipamentul.

 

Ce casca sa imi iau?

 

Ca si motor ma gandesc la asa ceva.

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-kawasaki-el-din-1991-499722.html

Sugestii?

 

Eu am un Nolan N86, insa nu e flip-up asa ca n-as avea ce sa-ti recomand :)

Poti in primul rand sa mergi sa probezi ca sa-ti afli marimea. Apoi pe net, in functie de pret iti alegi un model. Pe mine m-au ajutat si postarile de pe forum de la sectiunea Casti. Gasesti comentarii la destule modele.

In principiu cam toate vajaie.. Pentru ca o casca antifonata bine costa foarte mult.

 

Ti-a scris Andry mai sus o gramada de site-uri. Intra pe ele si gaseste-ti una care sa-ti placa atat ca dotari cat si culoare.

Eu mi-am luat de aici casca: http://www.motoemotion.ro/ A fost cel mai ieftin pret, si mai aveam si discount de 5% pentru ca ma abonasem la newsletter sau ceva de genul. Baietii sunt din Tg Mures si casca nu o aveau in stock (nici macar pe site), dar mi-au adus-o in 2 saptamani la pretul redus de pe Louis. Am fost inainte de asta la cei din bartolomeu - la moto, si ei mi-au zis ca nu o aduc decat la pret intreg (asta in ideea in care casca era redusa cu 100 de euro :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Acum vreo 2 saptamani postase cineva ca a mers pe acolo. Cel mai rau era dupa Obarsie, inspre Sugag, unde era inca zapada mare pe drum, dar era loc cat de o masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...