Sari la conținut

Informatii Utile Pt Brasoveni


Skywalker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 949
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare baietii.

 

Miercuri am obtinut programarea la RAR. Imi puteti spune faptic ce acte mai am nevoie pentru a merge cu dosarul la politie ? Dureaza mai mult de cateva minute sa o trec pe impozit , adica ma refer daca dureaza 1 zi sau 2 pana intru in baza lor de date. Am momentan contractul de vanzare-cumparare si brieful mic / mare care se vor schimba la rar.

 

Va multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La impozit ti-o inregistreaza pe loc, dureaza cateva secunde, vezi sa ai la tine fisa de inmatriculare sa iti puna pe ea viza.

Vezi ca la RAR dureaza cam o saptamana sa iti elibereze cartea de identitate.

 

 

 

Mai multe detalii:

 

http://www.servicii-inmatriculare.ro/acte-necesare-inmatriculare-auto/

Editat de Obed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea de identitate (in luna mai cand am inmatriculat o masina) am primit-o pe loc ,nu am asteptat nicio saptamana cum spune cineva mai sus. A durat insa 10 zile sa primesc prin posta talonul de la Politie. Pe loc am primit o dovada, iar ulterior, pe adresa la care am inregistrat masina, cu Prioripost-ul am primit si talonul in original.

Deci atentie mare pe ce adresa inmatriculezi caci acolo vine si talonul.

 

Iar daca tu crezi ca fiind o motocicleta, deci ceva mai mic decat o masina sau altceva, si treburile ar trebui sa se petreaca mai repede, te inseli. Doar traim in Romania, si birocratia la noi este pe terenul ei. Am adus masina la care faceam referire mai sus din Germania. Mi-a luat acolo 1 (una) ora sa fac toate actele: talon, carte de identitate, numere rosii, asigurare (totul pe numele meu) iar in Romania mi-au trebuit 3 saptamani, doar de... e ROMANIA.

Editat de valibogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea de identitate (in luna mai cand am inmatriculat o masina) am primit-o pe loc ,nu am asteptat nicio saptamana cum spune cineva mai sus. A durat insa 10 zile sa primesc prin posta talonul de la Politie. Pe loc am primit o dovada, iar ulterior, pe adresa la care am inregistrat masina, cu Prioripost-ul am primit si talonul in original.

Deci atentie mare pe ce adresa inmatriculezi caci acolo vine si talonul.

 

Iar daca tu crezi ca fiind o motocicleta, deci ceva mai mic decat o masina sau altceva, si treburile ar trebui sa se petreaca mai repede, te inseli. Doar traim in Romania, si birocratia la noi este pe terenul ei. Am adus masina la care faceam referire mai sus din Germania. Mi-a luat acolo 1 (una) ora sa fac toate actele: talon, carte de identitate, numere rosii, asigurare (totul pe numele meu) iar in Romania mi-au trebuit 3 saptamani, doar de... e ROMANIA.

Cred ca am prins eu o perioada mai aglomerata de a durat o saptamana sa primesc cartea sau ii era lene lu' nea caisa de la RAR sa o faca pe loc si asa e, la mine a durat o luna de la cumparare la a avea numarul ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva starea drumului Rupea Odorheiul Secuiesc?

 

E indicat Vanatori -Odorheiul Secuiesc?

 

Am fost acum 2 saptamani dinspre Sighisoara spre Odorhei prin Vanatori si Cristurul Secuiesc iar la intoarcere am luat-o prin sate spre Rupea (Cata-Homorod) si nu mi s-a parut nimic deosebit, drum secundar tipic a la Romanishtan. Ai mai mare atentie in sate pe acolo am vazut ceva cratere.

Pe nici o parte nu e pista dar nici hardenduro, facubil cu orice fel de motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

 

Am fost la RAR astazi ( Brasov ) cu programare la ora 12 , bineinteles ca am intrat abea la ora 1:30, toate bune si frumoase, franele foarte inregula , becurile inregula, cauciurile marimile bune desi a avut de comentat putin la cel de pe roata de fata ca este uzat si a zis sa-l schimb, dar factura ma cam dat pe spate. Cu totul a fost 555 RON, iar cartea va iesi abea luni. Este vorba de modelul Suzuki GS500 E ( 1995 ) pentru cine doreste sa stie, m-am dus doar cu programarea , cererea pe care am primit-o la poarta si Brieful Mare netradus.

 

O zi buna si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit. Am terminat cu inscrierea , am primit si numerele la 2 ore dupa ce am depus actele ( chiar m-am mirat ), costurile totale au fost urmatoarele.

 

RAR: 555 RON ( ITP pe perioada de 2 ani de zile )

Fisa de Inmatriculare: 18 RON

Asigurarea: 206 RON ( Pe numele meu pe durata de 6 luni ) la Astra Asigurari.

Taxa talon: 37 RON ( La CEC Bank ) in incinta Politiei.

Taxa Inmatriculare: 60 RON ( la Fisc ) in incinta Politiei , unde se plateste taxta de examinare pentru sala.

Taxa Numere: 17 RON ( Nu am luat preferentiale )

 

Total: 900 RON.

 

Asfalt uscat va doresc si sa ne vedem in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Salut,

 

Stie cineva unde pot sa modific un link pipe (bucata de evacuare dintre galerie si toba finala) sau sa fac unul nou?

mai pot fi cei de la Stelco in Lunca Calnicului, eu am refacut partile cu imbinarile la o galerie de GSx, totul din inox, si subtirei la pret zic eu

http://www.stelco-metalworking.ro/ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

As avea nevoie, de inceput de sezon, de cateva informatii pentru a-mi repune mobra in forma ei de glorie, dar nu am contactele necesare. As dori sa tapitez saua de sofer si sa vopsesc rezervorul, s-a umplut de zgarieturi. Stiti cumva la cine as putea sa apelez?

 

Thanks.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru sa poti sa mergi pe str. Berzei, in "parcul cu cai" unde stau mosnegii si joaca table, e o "Intreprindere mestesugareasca" , baietii de acolo repara incaltaminte, retapiteaza mobila, imbraca volane si bord-uri in piele, si cand am fost eu la ei de mi-am imbracat volanul aveau o sa dubla de motocicleta(gen hornet,bandit) pe care o imbracase, daca tin bine minte mi-a zis ca a luat pe ea 60 de lei, cu materialul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...