Sari la conținut

Recomandări mănuÂşi impermeabile


Patrick_M
 Share

Postări Recomandate

Daca vrei supramanusi de ploaie cu toate degetele, exista de la Dainese.

 

Manusi impermeabile eu am de la Alpinestars pe astea:

 

http://www.alpinestars.com/Jet_Road_GoreTe...3/p/352208.html

 

Chiar azi am fost pe autostrada vreo 70 de km pe o ploaie serioasa si nu a intrat apa la ele. In schimb materialul textil exterior se uda, dar se usuca mut mai repede decat unele de piele. Au doua straturi la incheietura, unul vine sub geaca, unul pe deasupra. Trebuie ceva rabdare cand te echipezi.

 

Sunt bune si iarna, pentru ca sunt destul de groase, la mine doar la degetul mare fiind ceva probleme cu frigul, chiar la cusatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. 170 dolari. plus transport, plus taxe ajungi la 200 de euro. la banii aia imi iau un chinez cu o umbrela la maini. sincer, sunt si la 100 de euro aici de goretex destepte dar din pacate fondurile mai importante le voi directiona pe Sidi Discovery Rain. Am comandat de la Held supra-manusile. Acum sa vedem ce-o fi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu supramanusi d-alea s-ar putea sa tranpiri la greu si sa te uzi mai rau decat daca te-ar ploua.

O membrana buna gen GoreTex nu inseamna doar impermeabil, asta poate si o punga de plastic, cel mai important este ca si respira.

 

Eu am la manusa stanga, pe degetul aratator, stergator de viziera; sincer, nu-mi inchipui cum este sa mergi pe ploaie fara asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut,

Eu am pentru iarna de vreo 3 ani manusi Probiker Arctic le port numai cand ploua sau cand este frig afara si sunt super multumit, nu intra nici-o picatura de apa in ele oricat de tare ar ploua, captuseala sta bine prinsa si nu dau inca semne de uzura. Singurul dezavantaj este ca sunt destul de groase si nu poti merge daca temperatura este peste 20 de grade pentru ca transpiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau mai simplu e manusile normale peste care tragi o pereche de manusi de menaj ;) impermeabilitate maxima si pastreaza si caldura :P

 

mai sunt si manusile lui Bozoro tot Artic parca... numai tin minte modelul exact...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vanucci sport II cod louis 20119904 eu de astea am si fac toti banii-si sunt si la oferta 40 de euro! :baldy: post-8528-1281446100_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

m-a mancat in dos si am fost sambata pe cheia, echipat cu manusile astea de ploaie:

revit-club-glove-3.jpg

 

dupa cel mult o ora s-au udat definitiv si irevocabil...nu pot descrie cum am venit de la Brasov pana in Bucuresti cu mainile inghetate. daca asta e calitatea rev'it, eu unu ii voi ocoli larg pe viitor.

 

le-a mai testat cineva pe ploaie serioasa? si mai important, aveti vreo recomandare de manusi asemanatoare,impermeabile de vara? nu vreau manusi de iarna, ma intereseaza ceva mai lejer sa le pot purta intr-o zi ploioasa de vara.

 

:cheers:

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

sal,pana la urma ce manusi de ploaie recomandati? vreau sa imi cumpar si eu si colegii de la munca,si ma refer sa reziste la ore in sir de stat in ploaie....ceva pana in 30 euro inclusiv,de probiker arctic 3 ce parere aveti? e la oferta pe louis la 25 euro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le tragi peste manusile de moto.

 

tu inca mai mergi cu blonda? sau pt la munca?

 

ambele

 

luati cu incredere de la Probiker,sunt absolut impermeabile(le-am testat si in vana cu apa calda :) ).raman uscate in interior.nu fac fata temperaturilor dec-februarie.

 

atunci sa merg pe probiker arctic 3 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă rog să îmi recomandaţi o pereche de mănuşi moto impermeabile cu gore-tex sau alte materiale asemănătoare, din cei care deţineţi aşa ceva. Mulţumesc frumos

Eu am o pereche Held cu Goretex (nu mai stiu exact modelul). Pretul in Louis era 100 de euro acum vreun an si ceva cand le-am luat si le-am prins reduse la 50. Ce sa zic...pe frig mi-e frig cu ele si trebuie sa imi iau manusi de textil pe dedesubt, pe caldura transpir in ele. Apa de ploaie, ce-i drept, nu trece prin ele. Per total sunt acceptabile pe (aproape) orice vreme, in afara de cand e foarte cald (atunci prefer manusi "fara degete") sau cand e foarte frig.

 

Am avut si Probiker Season si mi s-au parut execrabile - transpiram in ele in draci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

m-a mancat in dos si am fost sambata pe cheia, echipat cu manusile astea de ploaie:

revit-club-glove-3.jpg

 

dupa cel mult o ora s-au udat definitiv si irevocabil...nu pot descrie cum am venit de la Brasov pana in Bucuresti cu mainile inghetate. daca asta e calitatea rev'it, eu unu ii voi ocoli larg pe viitor.

 

le-a mai testat cineva pe ploaie serioasa? si mai important, aveti vreo recomandare de manusi asemanatoare,impermeabile de vara? nu vreau manusi de iarna, ma intereseaza ceva mai lejer sa le pot purta intr-o zi ploioasa de vara.

 

:cheers:

 

nu-mi dau seama ce model sunt alea dar eu am phantom de la revit strict pentru ploaie si sunt foarte multumit . ca nu intra apa . in rest , cum spunea un coleg mai sus : cand e cald nu poti merge cu ele ca te coci , cand e frig iti ingheata mainile in ele . manusi peste manusi asemenea costumelor de ploaie par a fi cea mai buna solutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am si eu o problema cu frigul (nu foarte tare ) si apa zilele astea ,ma gandeam la o pereche de probiker ARCTIC 4 le-a folosit cineva ?

 

Am citit si eu ca modelul anterior (3-ul) este destul de reusit,cel mai important este sa nu intre apa!!!!

 

 

Stima,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema cu frigul (nu foarte tare ) si apa zilele astea ,ma gandeam la o pereche de probiker ARCTIC 4 le-a folosit cineva ?

 

Am citit si eu ca modelul anterior (3-ul) este destul de reusit,cel mai important este sa nu intre apa!!!!

 

 

Stima,

 

Ovidiu

 

Arctic 4 sunt la 50 de euro acum iar la 60 de euro mai sunt Vanucci winter 2 , am modelul anterior vanucci winter si sunt foarte ok . Cam groase pentru "feeling" al mansonului dar cam asa sunt cele de iarna .Apa nu a intrat dupa 2 ore de mers pe torentiala .De 2 ani le iau la ski in fiecare iarna si fac fata cu brio .

Comparativ cu ce am acum ,Revit alaska gore-tex ,nu sesizez mari diferente la confortul termic , cu ambele iti ingheata varfurile degetelor pe vremea asta , in schimb Revit sunt mai pline de protectii si pielea mai groasa .

Din ce vad ,la modelul Vanucci winter 2 au schimbat membrana impermeabila ,modelul anterior avea Sympatex (foarte bun de altfel , nu transpira mana deloc) acum merg pe membrana ""mcTEx " care am vazut ca o folosesc si marci ca Ixs

Din punctul meu de vedere as merge pe Vanucci la diferenta de 10 euro fata de Probiker

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...