Sari la conținut

Kawasaki VERSYS - dual sport


Postări Recomandate

Hop si eu cu Versysul meu. 650

Merge ca un vis frumos!

 

L-am luat in Aprilie, dar abia acum am gasit topicul dedicat. Intre timp ne-am imprietenit, iar acum punem la cale o tura prin muntii patriei.

post-87774-0-89233400-1467753187_thumb.jpeg

Editat de Sam_UnQiuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 479
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am avut inainte GSR 600 cu 98 de cai... Avand in vedere ca nu merg cu pasager nu simt nevoia de mai multi cai. La versys chiar imi place ca trage si din turatii mai joase (gsr-ul tragea bine de pe la 6-7mii)...

 

Am comandat scorpion trail 1 pentru ca 2-ul aveau termen de livrare in August... Cred ca va merge pentru 90% asfalt si 10% offroad (ma refer aici la drumuri forestiere defapt)

 

Luasem in considerare si tourance next dar am citit prin review-uri ca scorpionul e mai bun pe asfalt ud decat tourance...

 

Astea care vin pe motor sunt jale pe ud... Noroc de ABS... :D

» Post actualizat in 06 Jul 2016 20:40

Posesori de Versys. Haideți sa ne organizam intr o întâlnire, cel puțin cei din Bucuresti, ce spuneti? Propun Marți sau chiar Miercuri la Arc, locația aștept propuneri.» Post actualizat in 02 Jul 2016 13:17

 

Forte interesant si modelul de 650. Sa o stăpânești sănătos, ce an e? Eu recomand Pirelli Scorpion 3. Le-am vazut pe un Vstrom 1000 si mi s au părut super cauciucuri, eu având pe al meu Versys Scorpin 2.

2016

Editat de adyluk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. sunt incepator. am 30 de ani, permisul de mai multi ani si doar la al doilea sezon pe un Kawasaki er5. doresc sa achizitionez un Versys. intrebarea este daca ma incadrez pe el cu inaltimea mea de 1,83 m si undeva la 95 kg

mentionez ca ma simt bine pe er5 dar mai multi amici mi-au zis ca arat oarecum caraghios, mobra fiind prea mica pt mine.

incerc sa atasez o poza

» Post actualizat in 14 Jul 2016 15:31

nu prea reusesc cu poza. scriu de pe tel. nu mai am internet pe comp. am incheiat contractul de internet deoarece ma voi muta din Timisoara in Tg Jiu in cateva zile :-D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

 

Bai, e genu de motor absolut polivalent. Daca n-ai pretentii de coclauri, e ideala. Oras + drumetii scurte + serpentine (uai de mine). Nu-i geniala la viteza mare sau pe vreme nasoala, unde nu prea te apara de vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, si-a cumparat vreunul dintre voi Versys 1000 nou, din Romania? Am vazut ca sunt cativa dealeri si m-ar interesa care ar fi mai OK, cum e cu hartiile, cu plata si, cel mai important, cum e cu serviceul in perioada garantiei. Am vazut ca acum ofera 4 ani garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut careva Scorpion Trail si K73 pe Versys-ul lui? Care ar fi mai bune pe asfalt? K73 nu fac zgomot in mers?

eu am k73 super rain si sunt excelente. la 2 spate schimbi 1 fata. super aderente. diferenta de zgomot fata de cele stock mai nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt dealerii? Ca la united nu au la test drive 1000-le..

Mai sunt doi dealeri: atvrom si motoboom. Au aceleasi preturi pe net. Dar inca nu mi-au spus daca se poate vedea live motorul. Eventual incaleca sau o tura de parcare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ashtray, cu placere. Daca afli ceva, baga si pe forum. Chiar sunt interesat, mai ales ca de o luna capra mea a sucombat inexplicabil...

Versysul e un surogat de dual purpose... mai slab decat Super Tenere si jmekerele GS si Tiger Explorer. Dar e peste V-Strom si aproape de Crosstourer, care e cea mai grea dintre toate. Eu m-am ghidat mai mult dupa raportul pret/calitate... si un pic dupa design. Daca Yamaha SuperTenere nu era asa... ca desenata de Picasso, ea ar fi fost alegerea (mai ales ca e pe cardan...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, nu au nimic de vazut... Aduc numai pecomanda si numai anumite culori si versiuni. Ma enerveaza ca nu pot incaleca unul inainte sa sar cu banii... as vrea sa vad cum stau in sea. Pentru mine conteaza enorm pozitia corpului (din cauza unor metale infipte in oase).

Mi-au raspuns ambii dealeri, dar pana nu incalec un Versys, nu ma pot decide.

Fac apel la un posesor de Versys 1000, sa ne dea detalii referitoare la pozitie, raportat la inaltimea si greutatea riderului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce m-am intors dintr-o excursie de aproape 2500 km prin fosta Iugoslavie....asta dupa ce cu o saptamana in urma am bagat 1000 km prin Bulgaria unde am vizitat zone de vis(cascade gen Bigar de la noi, munti cu mult peste Babele noastre,un lac imens,etc).

Sunt incantat de Versys (am fost si de 2 ori in Grecia cu motorul asta).

Recomand anvelopele Heidenau K73....tocmai ce mi-am comandat unul pentru spate (ma tine 2 ani unul, am stat putin cu frica la intoarcere....ca se tocise rau, fiind un cauciuc moale). Sunt ideale pe ploaie,pietris si curbe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Fac parte si eu de f putina vreme din grupul restrans al posesorilor de Versys (al meu este model 2007) si din cel mai larg al posesorilor de cat A iar in weekendul asta am facut primele 2 ture: Otopeni - Adancata - Otopeni si Otopeni - Cheia (multele Rosu) - Otopeni.

Ca urmare sunt in cautare de surse prompte si la preturi decente de piese compatibile :) Ma intereseaza scarita dreapta fata + stop si plasticele ce il incadreaza.
Ceva idei?

thx..

 

Ocazie cu care recomand si crashbarul de la SW-Motech, fara de care as fi avut nevoie de ceva mai multe repere.

Editat de Terminus75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Intr-adevar, nu au nimic de vazut... Aduc numai pecomanda si numai anumite culori si versiuni. Ma enerveaza ca nu pot incaleca unul inainte sa sar cu banii... as vrea sa vad cum stau in sea. Pentru mine conteaza enorm pozitia corpului (din cauza unor metale infipte in oase).

Mi-au raspuns ambii dealeri, dar pana nu incalec un Versys, nu ma pot decide.

Fac apel la un posesor de Versys 1000, sa ne dea detalii referitoare la pozitie, raportat la inaltimea si greutatea riderului.

Salut. Versys 1000 din 2013 cumpărată de afara.

O motocicleta ideală de turing eu am 1.85 si 90kg. Poziție pe sa f confortabila, saua OK , începe sa te deranjeze puțin după 200 km.

Anul asta am făcut aprox 8000 km si sunt f mulțumit. Vin de pe Vstrom de 650, diferenta de putere e sesizabilă.

Singurul minus ar fi consumul de peste 7 la viteze de peste 150 km

Eu unul f mulțumit ma declar.

Editat de AS25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...