Sari la conținut

Accident Bucuresti/unirii?


cbr-ica
 Share

Postări Recomandate

  • 10 years later...

oho dupa atitia ani m-am gindit sa caut. Scuteristul eram eu si o aveam si pe nevasta-mea in circa. Yamaha Majesty de 250 proaspat vopsit si revizionat. Vedeam de pe Nerva Traian de la fostul Conex, am virat stinga pe Unirii. Era ora 18 parca, cald de mori, aglomeratie mare. Pe Unirii benzile 2 si 3 erau blocate insa prima era libera iar eram primul din coloana care facuse la stinga pe Unirii. Aveam intre 60-70 km/h dupa ceasuri si de la distanta am vazut un BMW X5 culoare inchisa care venind din fata vroia sa mearga pe strada care ducea la Banca CR Firenze pe vremea aceea. Din partea mea el era oprit intre cele 2 benzi ce stationau ,perpendicular pe directia mea de mers. M-am gindit ca este oprit pt a ceda prioritatea cum era normal sa fie, numai la le vreo 4 metrii de el acea maimuta de la volan a plecat usor fara macar sa intoarca capul sa vada daca vine ceva. Spun asta pt scuterul fiind destul de inalt eram la aceeasi inaltime , omul vorbea la un Nokia Comunicator cu mina dreapta. Am frinat si cu fata si cu spatele, o femeie de pe trotuar a strigat ,,aoleu,,, eu am zis bagami-asi si puf poc am intrat in dreptul stilpului din fata . Sotia (din spusele martorilor ) a zburat cu capul in portiera spate a X 5 pe care a si indoit-o binisor. Eu dim pozitia de mers m-am trezit in piciore, totul era pe slowmotion, stiu ca oamenii de pe trotuar si cei din masinile stationate av venit sa ne ajute, unul mi-a dat ceasul care imi cazuse, altii doi mi-au lasat telefoanele pt a fi martori in proces vazind exact cum s-a intimplat. Dar ce face sex oral de sofer : se da nervos jos din bemveu si striga la noi ca i-am stricat masina si pune mana pe telefon dar culmea, nu suna la 112 ci la biroul sau sa vina cineva cu camera foto. Nu a miscat un deget sa ne ajute. Sotia era plina de singe de la o taiatura la antebrat (sigur de la vreo carena ), la spital au gasit-o cu fractura baza nazala, arcada si fractura clavicula. Am uitat sa mentionez ca eu eram pe vremea aceea ofiter la paza si ordine chiar la sectia pe raza careia s-a produs accidentul - Sectia 10. Vazind ca domnul muist sofer incepe tot el sa ne amentinte, am sunat la mine la munca si in 2 minute erau acolo 3 echipaje de politie de la mine. Doar asa sex oral a lasat-o mai moale. Domnul sofer era consilier in Senat (de aici si tupeul) si avea biroul intr-un duplex deasupra Bancii CR Firenze. In scurt timp a venit un subofiter de la rutiera cu o camera video si a inceput sa filmeze scena si apoi ne-a intrebat pe cei implicati despre ceea ce s-a intimplat. Bineinteles ca sex oral a spus ca noi veneam printre masini si cu viteza mare lucru infirmat de toti martorii cit si de urma de frinate cere era in linie dreapta fix pe mijlocul benzii. Politistul i-a raspuns ca noi puteam sa venim printre masini cu 200 si pe o roata caci el tot trebuia sa ne acorde prioritate si i-a astupat gura. Salvarea a venit si mi-a luat nevasta dar cum cei de la rutiera care trebuiau sa faca cfl-ul (cercetarea la fata locului ) nu venisera eu am ramas chiar daca aveam dureri mari la mana dreapta, genunchi, piept etc. De aici sa se traga invataturile caci daca era in locul meu unul cu o vitezana ,in urma accidentului era papa la revedere. vind viteza legala, chiar daca nu am avut timp de frinare eu nu mi-am rupt nimic, am avut o entorsa nasoala la incheietua mainii drepte si diverse contuzii. Partea frontala a scuterului pur si simplu s-a pulverizat, roata intrata in radiator, cadrul strimbat, dauna totala. Deci fratilor, lasati-o mai moale cu viteza chiar daca cei din gasca rid de voi. Noi aveam doi copii mici acasa. Caut pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Penetru: Cu nimic. Accident din culpa, indiferent daca-s peste 80 de zile de spitalizare (si pentru o entorsa si niste copci nu se dau nici 20). Suspendare permis si mai multi bani pentru mine de plata la taxe si impozite, ca-i creste asigurarea muistului cu benve de Senat.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor pe vreamea aceea erau alte legi, ce este acum la peste 90 zile era atunci la peste 20 . Afara erau 40 grade, eu eram in bermude, sandale, camasa sau tricou , pe cap o braincap , sotia blugi si o bluzita iar pe cap o Nolan openface. Chestia e ca la plecare nevasta isi luase si ea tot o braincap dar am trimis-o in casa sa ia casca Nolan ceea ce a contat mult in accident. Eu nu m-am lovit la cap, puteam sa fiu si cu o sapca. In schimb am spart torpedoul cu genunchii ceea e nu a fost prea placut. Handy ne-a dat 50 milioane plus banii de pe asigurare si cu ce am luat pe scuterul pt piese mi-am luat o masina. Retineti un lucru- la viteza mai mare eram ingerasi .

Editat de GSI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Damn dude....au trecut "decat" 10 ani, asta da tinere de minte. Daca eram in locul tau cred ca luam scuterul si dadeam din jur imprejurul bembeului ca sa ii arajez toate colturile.

Presupun ca intamplarea v-a marcat dar ma bucur sa auda ca nu a fost mai grav.

Vad ca intre timp scuterul a ajuns ditamai dihania de 1300. :crack:

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, 10 ani, azi discutam cu nevasta despre placa mea de metal din picior (de la alegat pe banda in sala) si cum de naiba la accidentul asta nu am avut nimic rupt, asa ca mi-am zis sa verific daca cineva a discutat pe forum despre accidentul nostru. Partea urita e ca la un motociclist se string zeci de alti motociclisti in caz de accident, eu n-am avut parte decit de ,,conservari,, dar care toti am fost de partea noastra cum era si normal. Motociclisti au trecut, dar nu s-au deranjat sa opreasca ca deh, eram 2 scuteristi ... urit. Uitasem de chestia asta. Cine zicea mai sus ca nu era grav accidentul- scuterul nu mai avea partea din fata, sotia a facut balta de singe. Apropo de mentalitate. E la fel ca si gindirea celor cu gipane fara de restul amaritilor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...