Sari la conținut

Accident Bucuresti 24.05.2010 - Policlinica Titan


bikeritza
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P
Cei ce sustin cu ardoare ca dupa viraj intri pe orice banda nu neaparat pe prima banda, astept inca sa mergem maine la examinari, poate mai scot din trafic cativa habarnisti si salvam niste vieti. Dar vreau cuvantul vostru aici ca lasati permisele acolo daca si aveti. Altfel pierdem bani si timp.

 

dupa lege intri pe prima banda numai ca legea e tampita. adica intri de pe "3" si mai tai si tot sensul sa ajungi pe "1"? fii serios...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 440
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa mor eu. are vreunul din voi permis pe bune? sau sunt luate numai la pitesti?!?!?! (bogdane pe tine nu te includ ca traiesti de prea multa vreme in alta lume)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mor eu. are vreunul din voi permis pe bune? sau sunt luate numai la pitesti?!?!?! (bogdane pe tine nu te includ ca traiesti de prea multa vreme in alta lume)
Dezvolta ideea...Ai un punct de vedere sau doar te bagi si tu in seama ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mor eu. are vreunul din voi permis pe bune? sau sunt luate numai la pitesti?!?!?! (bogdane pe tine nu te includ ca traiesti de prea multa vreme in alta lume)

subscriu ...

 

ps: cel mai tare e jupanul care da citat din decretul din 1966 :lol:

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu dezbateri in privinta unui accident in timp ce victima sta prin spitale dar nu pot sa cred ca 19 pagini merita discutia asta.

Orice scuza sau scapare care o avea soferul passatului in legislatie, daca vrei sa nu te lovesti de alte vehicule in orice intersectie, cand faci stanga belesti bine ochii ce iti vine din fata si ce circula pe celalalt sens. Mai ales cand conduci intr-un oras cu multi soferi nervosi si prea grabiti(si aici ma refer si la bikeri, in fiecare dimineata cand ma duc la servici pe intersectia Splaiul Independentei cu Str. Hasdeu vad cate un biker care se suie pe trotuare ca e prea grabit sa stea la semafoare) de taie fata si zboara de pe-o banda pe alta in bucuria lor personala cand ajung cu 15 min mai devreme unde trebuie sa fie ca "am mai reusit un drum fara sa izbesc pe cineva".

 

Ma rog, aici tine de fiecare, conduci preventiv, ai sanse foarte mici sa te pupi cu altcineva in trafic. Daca mergi ca robotul gandind ca toti respecta regulile ca tine...

Si aici ma refer si la motociclist, dupa parerea mea tipul nu are absolut nici o vina legala asupra accidentului. Passat-ul a facut sau avea intentia de a face stanga, trebuia sa acorde prioritate celui care venea din fata daca nu avea nici un semn mare belit in fata lui care sa indice drum cu prioritate in sensul lui de mers dar bikerul daca era atent la intentiile soferului poate ar fi putut sa-l evite. Zic poate ca nu am fost de fata, nu stiu nici intersectia si nici nu ma laud ca as fi un expert in legislatia rutiera.

 

In orice caz, insanatosire grabnica :lol:

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand o veni momentul si la mine, sper sa nu am internet in spital. pisa-te-ai pe ea de comunitate :lol:

Pai astia ca tine, care n-au nici macar un accident la activ, ar trebui sa aiba bunul simt si sa nu-si mai dea cu parerea pe la Accidente. Tu trebuie sa intri aici doar ca sa citesti si sa inveti ceva din greselile altora.

Si scrie frumos, nu cu "pisa-te-ai" si alte porcarii, ca uite de-aia este comunitatea cum este, pentru ca fac parte din ea oameni ca tine.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai astia ca tine, care n-au nici macar un accident la activ, ar trebui sa aiba bunul simt si sa nu-si mai dea cu parerea pe la Accidente. Tu trebuie sa intri aici doar ca sa citesti si sa inveti ceva din greselile altora.

Si scrie frumos, nu cu "pisa-te-ai" si alte porcarii, ca uite de-aia este comunitatea cum este, pentru ca fac parte din ea oameni ca tine.

 

In afara de partea bolduita, subscriu la postul asta...Uite ca am ajuns sa fiu de acord cu HD... :lol:

Poti sa iti dai cu parerea si ca incepator, poate sunt unele situatii care altii nu le-au intalnit, dar ca sa incepi sa arunci cu noroi si trivialitati (ca sa nu mai zic de cuvinte urate), asta ar cam insemna macar vreo 2 saptamani ban.(poate in timpul ala se mai suie pe motor sa mai faca km , nu uzeaza tastatura aiurea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil, avem o gramada de motociclisti care nu stiu sa rezolve o problema simpla de prioritate. Exista semn de cedeaza trecerea iar voi va ganditi la prioritati de dreapta, ocolirea centrului intersectiei, ba chiar inventati stradute in intersectie. Puneti-va la punct cu legislatia, luati niste ore la o scoala, cititi ultimul decret, e chiar periculos (si nu numai pentru voi) sa circulati in lipsa unor cunostinte elementare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de partea bolduita, subscriu la postul asta...Uite ca am ajuns sa fiu de acord cu HD... :lol:

Poti sa iti dai cu parerea si ca incepator, poate sunt unele situatii care altii nu le-au intalnit, dar ca sa incepi sa arunci cu noroi si trivialitati (ca sa nu mai zic de cuvinte urate), asta ar cam insemna macar vreo 2 saptamani ban.(poate in timpul ala se mai suie pe motor sa mai faca km , nu uzeaza tastatura aiurea).

 

subscriu! doua luni de la mine. da cineva mai mult ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil, avem o gramada de motociclisti care nu stiu sa rezolve o problema simpla de prioritate. Exista semn de cedeaza trecerea iar voi va ganditi la prioritati de dreapta, ocolirea centrului intersectiei, ba chiar inventati stradute in intersectie. Puneti-va la punct cu legislatia, luati niste ore la o scoala, cititi ultimul decret, e chiar periculos (si nu numai pentru voi) sa circulati in lipsa unor cunostinte elementare.

Tu nu stii ca motociclistii nu sunt niciodata de vina?

 

Ca si la accidentul asta, numai conservarii nenorociti sunt de vina:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai astia ca tine, care n-au nici macar un accident la activ, ar trebui sa aiba bunul simt si sa nu-si mai dea cu parerea pe la Accidente. Tu trebuie sa intri aici doar ca sa citesti si sa inveti ceva din greselile altora.

Si scrie frumos, nu cu "pisa-te-ai" si alte porcarii, ca uite de-aia este comunitatea cum este, pentru ca fac parte din ea oameni ca tine.

 

Pai asti ca el stiu sa mearga si belesc ochii :lol: SAU - sunt ei mai bulanosi de fel ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca am lamurit-o si pe asta. cei fara cine stie ce daune fizice n-ar trebui lasati sa posteze aici.cum ar veni , capacitatea unui motociclist de a judeca cauzele unui accident sunt direct proportionale cu numarul suruburilor la purtator. eu zic ca e bine ca si asa ma amuz vazand expertii in cazaturi dandu-si cu buchia de legislatie peste degete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca am lamurit-o si pe asta. cei fara cine stie ce daune fizice n-ar trebui lasati sa posteze aici.cum ar veni , capacitatea unui motociclist de a judeca cauzele unui accident sunt direct proportionale cu numarul suruburilor la purtator. eu zic ca e bine ca si asa ma amuz vazand expertii in cazaturi dandu-si cu buchia de legislatie peste degete.

 

Se pune daca suroabele si tije - oase rupte si capete sparte sunt de dinaintea carnetului de motor si bineinteles mersului pe motor? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nightwolf, stau si eu in zona si trec prin intersectia respectiva (dinspre cedeaza trecerea) de 2 ori pe zi, facand stanga spre policlinica Titan. Crede-ma, nu a existat niciodata semn de obligatoriu la dreapta acolo, cel putin in ultimii 5 ani. Poate gresesti tu strada. Pana si marcajele de interzicere a accesului (zebrele) din scuar au fost puse de vreun an sau asa ceva, pana acum nu au existat nici alea. Oricum, cedeaza trecerea acolo spune tot. Restul comentariilor pe subiectul asta sunt inutile.

 

Hmm... se prea poate dar repet, eu stiu ca s-a facut proiect pt obligarea la virajul dreapta pe toata zona. Am vazut cu ochii mei cand au montat semnele alea, acum cat au rezistat ele (1 ora, 1 zi, 1 luna) n-am de unde sa stiu. Cat priveste comentariile lasa-le ca sunt misto :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

150m la viteza legala in localitate ii cam faci in 3-4 secunde

un calcul sumar ne spune ca 50km/h <=> 13.8 m/s, de unde rezulta ca distanta de 150 de metri o face in mai mult de 10 secunde... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... se prea poate dar repet, eu stiu ca s-a facut proiect pt obligarea la virajul dreapta pe toata zona. Am vazut cu ochii mei cand au montat semnele alea, acum cat au rezistat ele (1 ora, 1 zi, 1 luna) n-am de unde sa stiu. Cat priveste comentariile lasa-le ca sunt misto :lol:

Man, sigur confunzi locul. La iesirea de pe Rotunda nu numai ca n-a fost niciodata niciun alt semn in afara de cel de "cedeaza", dar nici n-ar avea unde sa-l puna pentru ca e un singur stalp mic si amarat in varful caruia e "cedeaza" si atat, niciun alt copac sau stalp in colt pe care sa se monteze vreun semn. Iar sub "cedeaza" ala nu merge, e prea scund stalpul. Maine cand plec de acasa ma opresc sa fac o poza.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar sub "cedeaza" ala nu merge, e prea scund stalpul.

Pai dupa ce au furat indicatorul au mai batut si stalpul in pamant putin ca sa nu mai fie loc de altul :lol:

Mesaj completat

Cat priveste comentariile lasa-le ca sunt misto ;)

@Nightwolf, nu le-ai raspuns oamenilor, erau cativa care te intrebau unde te incadrezi cand intorci sau faci la stanga pe o strada cu mai multe benzi pe sens.

Deci, te intreb si eu, unde (banda 1 :wave: ) trebuie sa te incadrezi cand intorci sau faci stanga pe o strada cu mai multe benzi pe sens?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai dupa ce au furat indicatorul au mai batut si stalpul in pamant putin ca sa nu mai fie loc de altul :lol:

Mesaj completat

 

@Nightwolf, nu le-ai raspuns oamenilor, erau cativa care te intrebau unde te incadrezi cand intorci sau faci la stanga pe o strada cu mai multe benzi pe sens.

Deci, te intreb si eu, unde (banda 1 ;) ) trebuie sa te incadrezi cand intorci sau faci stanga pe o strada cu mai multe benzi pe sens?

 

Raspunsul e simplu: IN SCURT! Banuiesc ca am fost cat se poate de explicit :wave:

Mesaj completat

Man, sigur confunzi locul. La iesirea de pe Rotunda nu numai ca n-a fost niciodata niciun alt semn in afara de cel de "cedeaza", dar nici n-ar avea unde sa-l puna pentru ca e un singur stalp mic si amarat in varful caruia e "cedeaza" si atat, niciun alt copac sau stalp in colt pe care sa se monteze vreun semn. Iar sub "cedeaza" ala nu merge, e prea scund stalpul. Maine cand plec de acasa ma opresc sa fac o poza.

 

OK nu neg acest aspect! Se prea poate sa confund... totusi mi se pare o crunta idiotenie sa nu se monteze/fi montat acolo indicator de obligatoriu la dreapta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul e simplu: IN SCURT! Banuiesc ca am fost cat se poate de explicit :lol:

Mesaj completat

 

 

OK nu neg acest aspect! Se prea poate sa confund... totusi mi se pare o crunta idiotenie sa nu se monteze/fi montat acolo indicator de obligatoriu la dreapta...

Cand nu stii ce sa raspunzi poti sa dai un raspuns evaziv sau raspunzi cu o intrebare. Intersectia este foarte ok. asa cum este, numai ca trebuie respectate regulile jocului, nu dupa ureche. Nu doi odata viraj stanga si/sau dreapta, nu pleci din scuar fara sa te asiguri de pe loc bine, in dreapta, inainte si lateral. Ca tema pentru acasa :art 163 si art. 160 1) ultimele doua randuri, 6 si 7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand nu stii ce sa raspunzi poti sa dai un raspuns evaziv sau raspunzi cu o intrebare. Intersectia este foarte ok. asa cum este, numai ca trebuie respectate regulile jocului, nu dupa ureche. Nu doi odata viraj stanga si/sau dreapta, nu pleci din scuar fara sa te asiguri de pe loc bine, in dreapta, inainte si lateral. Ca tema pentru acasa :art 163 si art. 160 1) ultimele doua randuri, 6 si 7

 

@fast arrow, in noul regulament de aplicare al noului cod rutier vad ca articolul 160 nu mai exista iar in loc de articolul 163 exista acum articolul 125.

 

Uite noul cod rutier si noul regulament de aplicare:

http://chestionare-rutiere.rgimob.ro/legis...legislatie.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand m-am dus la fata locului aseara sa vad zona respectiva, am trecut de semaforul de mai sus de policlinica si am trecut intersectia paremi-se cu magazinul Titan. Cand am trecut pe langa scuarurile de la policlinica, am observat ca sunt asa ca in poza, cu zona aceea hasurata si mi-am dat seama ca in acest caz se intoarce dupa ce treci de zona hasurata, nu imediat cum se termina scuarul. De fapt sunt si sageti ce te directioneaza sa procedezi asa. Am trecut intersectia si cand sa intorc, era unul cu masina oprita pe scuar, pe zona hasurata. Am crezut ca este scuar obisnuit si omul dorea sa intoarca. Nu mi-am dat seama, ca scuarul se continua si dupa el Pe acolo trebuia sa intru, dupa el sa fac stanga, dar m-am pacalit si am intrat inainte de el practic eram pe contrasens in scuar acolo. Aveam sageata catre mine cu varful, ma parlisem. Ala statea acolo cu semnal dreapta fara nici o logica ca nu avea unde sa vireze dreapta, el ar fi trebuit sa intre cu semnal stanga, normal, in scuar de ar fi vrut sa intoarca acolo. Ce credeti ca facea, vorbea la telefon foarte relaxat. Un pusti cordit cam bronzat nitel. Acolo nu este loc de oprit sau stationat. Vedeti... multe chestii din astea marunte, fara importanta ati zice, sunt parte a complexului de imprejurari ce pot cauza un accident. Un (cuvant urat) de semnal, o incadrare naspa, o repliere pe oricare banda, o oprire unde vor muschii nostrii, o triplare sau o depasire in lant, mers pe linia continua spre semafor, s.a.m.d.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand m-am dus la fata locului aseara sa vad zona respectiva, am trecut de semaforul de mai sus de policlinica si am trecut intersectia paremi-se cu magazinul Titan. Cand am trecut pe langa scuarurile de la policlinica, am observat ca sunt asa ca in poza, cu zona aceea hasurata si mi-am dat seama ca in acest caz se intoarce dupa ce treci de zona hasurata, nu imediat cum se termina scuarul. De fapt sunt si sageti ce te directioneaza sa procedezi asa. Am trecut intersectia si cand sa intorc, era unul cu masina oprita pe scuar, pe zona hasurata. Am crezut ca este scuar obisnuit si omul dorea sa intoarca. Nu mi-am dat seama, ca scuarul se continua si dupa el Pe acolo trebuia sa intru, dupa el sa fac stanga, dar m-am pacalit si am intrat inainte de el practic eram pe contrasens in scuar acolo. Aveam sageata catre mine cu varful, ma parlisem. Ala statea acolo cu semnal dreapta fara nici o logica ca nu avea unde sa vireze dreapta, el ar fi trebuit sa intre cu semnal stanga, normal, in scuar de ar fi vrut sa intoarca acolo. Ce credeti ca facea, vorbea la telefon foarte relaxat. Un pusti cordit cam bronzat nitel. Acolo nu este loc de oprit sau stationat. Vedeti... multe chestii din astea marunte, fara importanta ati zice, sunt parte a complexului de imprejurari ce pot cauza un accident. Un (cuvant urat) de semnal, o incadrare naspa, o repliere pe oricare banda, o oprire unde vor muschii nostrii, o triplare sau o depasire in lant, mers pe linia continua spre semafor, s.a.m.d.

 

Un nerespectat de cedeaza trecerea, un neasigurat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand nu stii ce sa raspunzi poti sa dai un raspuns evaziv sau raspunzi cu o intrebare. Intersectia este foarte ok. asa cum este, numai ca trebuie respectate regulile jocului, nu dupa ureche. Nu doi odata viraj stanga si/sau dreapta, nu pleci din scuar fara sa te asiguri de pe loc bine, in dreapta, inainte si lateral. Ca tema pentru acasa :art 163 si art. 160 1) ultimele doua randuri, 6 si 7

 

Nu inteleg ce vrei tu sa insinuezi prin replica asta ... sau tu consideri intersectia respectiva IN CRUCE in loc de simplu T? Ca sa ma lamuresc mai bine...

Mesaj completat

Deci, varianta cu rosu este cea LEGALA, sau RECOMANDATA? :lol:

 

Legala. Schimbarea directiei de mers se face succesiv de pe o banda pe alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...