Sari la conținut

30 mai -TRANSALPINA


Postări Recomandate

Daca tot am ajuns la intrunirea din Cluj ,care dealtfel a fost de nota 10 , m-am gandit ca la intoarcere sa fac si eu Transalpina ,ca de atatia ani tot am vrut dar nu am avut motor corespunzator .Zis si facut ,nu am tinut cont de predictiile meteo si nici de norii amenintatori si am plecat la atac dinspre Sugag .Ei si sa te tii frate ,am avut parte de toate ingredientele unei aventuri extreme : ploaie ,grindina ,suvoaie de apa care curgeau de pe munte ,ceata ,noroi si pietre desprinse din maluri ,dezorientare totala ,habar nu aveam unde se termina si daca se mai termina ,dar cale de intors nu era .Dar "am invins" ,a fost super si am de gand sa mai merg dar cu vreme buna sa pot si admira peisajele de acolo .Pun cateva poze ,dar va da-ti seama ca in zonele si momentele mai grele nu am avut cum si nu imi ardea sa fac poze .

post-14485-1275316341_thumb.jpg

post-14485-1275316376_thumb.jpg

post-14485-1275316642_thumb.jpg

post-14485-1275316666_thumb.jpg

post-14485-1275316700_thumb.jpg

post-14485-1275316758_thumb.jpg

post-14485-1275316787_thumb.jpg

post-14485-1275316878_thumb.jpg

post-14485-1275317125_thumb.jpg

post-14485-1275317241_thumb.jpg

post-14485-1275317280_thumb.jpg

post-14485-1275317326_thumb.jpg

post-14485-1275317477_thumb.jpg

post-14485-1275317615_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E dezapezit drumul?

Ciudat ghidonul. Are manerele orientate cam spre spate. E al ei? Asa o fi la varianta touring al lui LC8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Respectele mele!

Gumele ce le aveai, greutatea motorului si namoalele cu sleauri nu sunt combinatia mea favorita. Mai ales pe vremea respectiva.

But then..., dupa cum spuneam:

"Felicitari pentru initiere ! :lol: "

 

P.S. - Transalpina arata la fel de misto chiar si pe asa vreme mohorata :lol: !

P.S. 2 - Fostul motor al lui Bubache?

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil esti primul motoretist care a facut Transalpina anul asta. Respectele mele.

 

Deci n-au mai avansat prea mult cu asfaltarea. Trebuie sa astept o perioada de minim 5 zile fara ploaie ca sa fac trecerea cu Ducatiu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot am ajuns la intrunirea din Cluj ,care dealtfel a fost de nota 10 , m-am gandit ca la intoarcere sa fac si eu Transalpina ,ca de atatia ani tot am vrut dar nu am avut motor corespunzator .Zis si facut ,nu am tinut cont de predictiile meteo si nici de norii amenintatori si am plecat la atac dinspre Sugag .Ei si sa te tii frate ,am avut parte de toate ingredientele unei aventuri extreme : ploaie ,grindina ,suvoaie de apa care curgeau de pe munte ,ceata ,noroi si pietre desprinse din maluri ,dezorientare totala ,habar nu aveam unde se termina si daca se mai termina ,dar cale de intors nu era .Dar "am invins" ,a fost super si am de gand sa mai merg dar cu vreme buna sa pot si admira peisajele de acolo .Pun cateva poze ,dar va da-ti seama ca in zonele si momentele mai grele nu am avut cum si nu imi ardea sa fac poze .

 

 

ce-ti mai merge.................... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E dezapezit drumul?

Ciudat ghidonul. Are manerele orientate cam spre spate. E al ei? Asa o fi la varianta touring al lui LC8.

Zapada mai era pe drum ,dar cat sa treci pe langa ea ,iar de orientarea ghidonului ,habar nu am ,poate s-a strambat de la cat am tras de el pe munte . :lol:

Mesaj completat

Fostul motor al lui Bubache?

Da ,eu sunt noul calaret al adventure-ului .Multumesc de aprecieri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ai cautat pe Transalpina de la Cluj la Tulcea? :cheers:

Frumoase poze si bravo pt curaj pe asa vreme :(

Am facut un mic ocol pentru a marca pe Transalpina ,oricum am facut dintr-o bucata drumul pana la Tulcea .

Inca nu este asfaltat in totalitate ,mai este destul of-road ,dar pe o vreme frumoasa si solul uscat ,traseul cred ca se poate face cu aproape orice tip de motor ,vointa sa fie ,si obligatoriu un pic de experienta .Respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari , pacat ca nu ai prins vreme putin mai buna.

 

PS: Cum se vede calitatea asfaltului din pozele lui Foxbat , dupa 2 ierni o sa fie mai rau drumul pe TransALPina de cat a fost initial , neasfaltat! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult respect si admiratie pentru hotararea ta;felicitari ca nu te sperii de vremuri rele...poate dam vreo tura cand/daca...etc

Cu mare placere ,mai ales ca suntem vecini ,si sunt ca un burete in privinta aflarii de noi trasee ofroad de prin tinuturile noastre .

Poate ne vedem la intrunirea Seawolves - Constanta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Felicitari, initial cand am vazut topicul am crezut ca te-ai dus cu star-ul...dar dupa ce am vazut pozele mi-am dat seama ca am gresit! Oricum si asa ai felicitariile mele! Iti doresc asfalt uscat si toate bune poate poate da Dumnezeu si ne vedem macar la o berica, ca sa intorc favoarea pe care mi-ai facut-o tu in 2008!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Felicitari, initial cand am vazut topicul am crezut ca te-ai dus cu star-ul...dar dupa ce am vazut pozele mi-am dat seama ca am gresit! Oricum si asa ai felicitariile mele! Iti doresc asfalt uscat si toate bune poate poate da Dumnezeu si ne vedem macar la o berica, ca sa intorc favoarea pe care mi-ai facut-o tu in 2008!

Stai linistit bre ,ai sa dai tu si berea intr-o buna zi ,noi sa fim sanatosi .Respect .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit bre ,ai sa dai tu si berea intr-o buna zi ,noi sa fim sanatosi .Respect .

Sa dea Dumnezeu! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...