Sari la conținut

ROMANIAN EXTREME ADVENTURE 2010


REA2010
 Share

Postări Recomandate

intrebare ca sa nu huidui dupa...:

 

clasa open... este open hard enduro sau open enduro?

 

am ineteles ca e vorba de "EXTREME ADVENTURE"dar intreb daca open la REA = extrem la un concurs clasic?

comparativ cu... Bacau de anu asta... am mers la open si am terminat o tura pe vremea respectiva... unde sa ma inscriu? la open sau la hobby?

sau daca ma inscriu la open si vreau sa o dau cotita pe hobby (fara pretentii la premiere clasament etc) se poate?

multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

clasa open... este open hard enduro sau open enduro?

 

am ineteles ca e vorba de "EXTREME ADVENTURE"dar intreb daca open la REA = extrem la un concurs clasic?

comparativ cu... Bacau de anu asta... am mers la open si am terminat o tura pe vremea respectiva... unde sa ma inscriu? la open sau la hobby?

sau daca ma inscriu la open si vreau sa o dau cotita pe hobby (fara pretentii la premiere clasament etc) se poate?

multam.

 

Cum zicea si Mark, denumirea clasei nu-ti spune decat care clasa e mai grea decat cealalta :laugh:

Plus ca ploaia iti poate face extrem din orice traseu de hobby.

 

Anul acesta la REA vor fi 3 clase, tocmai pentru a fi toti multumiti. Daca te bucura sa faci un traseu mai tehnic baga-te la open. Daca vrei sa termini repede si sa ajungi la pranz la bere baga-te la hobby. In mod sigur o sa te poti da pe hobby daca constati ca traseul de open e prea tare pt tine; bineinteles, cum ai zis si tu, o sa pierzi orice clasare - vei fi "turist".

Vor fi inchizatori de traseu pe fiecare clasa si veti beneficia de ajutor in zonele in care "va prindeti urechile".

 

Hai, curaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare ca sa nu huidui dupa...:

 

clasa open... este open hard enduro sau open enduro?

 

am ineteles ca e vorba de "EXTREME ADVENTURE"dar intreb daca open la REA = extrem la un concurs clasic?

comparativ cu... Bacau de anu asta... am mers la open si am terminat o tura pe vremea respectiva... unde sa ma inscriu? la open sau la hobby?

sau daca ma inscriu la open si vreau sa o dau cotita pe hobby (fara pretentii la premiere clasament etc) se poate?

multam.

te astept la hobby daca ai facut o singura tura la bacau...asta daca e ploaie,dc nu eu zic sa te inscrii la open si daca nu termini in prima zi cei 160 km te bagi de a doua zi la hobby respectiv clasa C respectiv CASTRAVETI si o sa ai timp sa bem si o bere impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar e mai bine in doi...

 

asta doar seara, sub clar de luna, pe malul marii, cu Dire Straits in fundal si o sticla de vin rosu :smoke:

 

La enduro nu e mare jmekerie - in general unul e mai bun si se enerveaza sa stea dupa celalalt. Functioneaza doar daca sunt 2 prieteni buni care se dau mult impreuna.

Din experienta iti zic ca pe zonele nasoale unde ai avea nevoie de ajutor se mai strang cativa in aceeasi situatite. Va ajutati si va vedeti de drum apoi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si felicitari organizatorilor inca de pe acum. Am si eu cateva intrebari:

1.Se vorbea de o taxa modica pentru public cu familie, cat ar fi aceasta?

2.As vrea sa vin joi dimineata 22.07.2010(cat mai dimineata) si sa stau la cort impreuna cu sotia, ca simplu spectator si ca fotograf, asa ca as dori sa aflu oarecum din timp punctele de statie pentru public in portiunile de traseu mai spectaculoase si ora aproximativa la care concurentii ating acele puncte din traseu. Mentionez ca joi doresc sa stau si sa fotografiez/filmez pe traseul de masini, iar vineri si sambata pe cel de motociclete.

3.As vrea sa mai vin cu un prieten motociclist la fel de pasionat, dar care vine si cu sotia care este insarcinata si nu poate sta la cort. Pensiuni in zona sunt?

4. Semnal de tel exista? (daca da, ce retea? Vodafone, orange, cosmote?)

5. Se va gasi mancare de vanzare sau se asigura doar pt concurenti? Ca sa stiu daca vin cu mancarea in portbagaj sau nu.

6. Se pot da mai multe detalii despre cum ajung din Buzau pana la tabara? Atasez o poza cu traseul pana la comuna Lopatari marcat cu puncte albastre. De acolo?

Scuze daca unele intrebari par puerile, Sper totusi sa mi se raspunda tuturor.

Multumesc anticipat.

 

post-7484-1278276259_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Mesaj completat

M-am lamurit cu taxa pt acces in camp (150/pers pt toata perioada si banuiesc ca nu se fac reduceri daca vin tocmai joi dimineata).

 

Pe langa cele de mai sus mai vin cu alta intrebare: 

 

E mai bine sa aleg varianta Buzau-Nehoiu-Gura Teghii-Varlaam-Plaiul Nucului fata de traseul atasat mai sus? Pe unde ajung mai repede si pe unde e drumul mai bun (pt skoda octavia). Ma intereseaza foarte tare si portiunea de drum dintre Lopatari si Gura Teghii cat de practicabil e cu aceeasi masina pt ca in Gura Teghii si in Varlaam am gasit pensiuni.

 

Va multumesc.

 

post-7484-1278329034_thumb.jpg

Editat de sabyn23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si felicitari organizatorilor inca de pe acum. Am si eu cateva intrebari:

1.Se vorbea de o taxa modica pentru public cu familie, cat ar fi aceasta?

2.As vrea sa vin joi dimineata 22.07.2010(cat mai dimineata) si sa stau la cort impreuna cu sotia, ca simplu spectator si ca fotograf, asa ca as dori sa aflu oarecum din timp punctele de statie pentru public in portiunile de traseu mai spectaculoase si ora aproximativa la care concurentii ating acele puncte din traseu. Mentionez ca joi doresc sa stau si sa fotografiez/filmez pe traseul de masini, iar vineri si sambata pe cel de motociclete.

3.As vrea sa mai vin cu un prieten motociclist la fel de pasionat, dar care vine si cu sotia care este insarcinata si nu poate sta la cort. Pensiuni in zona sunt?

4. Semnal de tel exista? (daca da, ce retea? Vodafone, orange, cosmote?)

5. Se va gasi mancare de vanzare sau se asigura doar pt concurenti? Ca sa stiu daca vin cu mancarea in portbagaj sau nu.

6. Se pot da mai multe detalii despre cum ajung din Buzau pana la tabara? Atasez o poza cu traseul pana la comuna Lopatari marcat cu puncte albastre. De acolo?

Scuze daca unele intrebari par puerile, Sper totusi sa mi se raspunda tuturor.

Multumesc anticipat.

 

post-7484-1278276259_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Mesaj completat

M-am lamurit cu taxa pt acces in camp (150/pers pt toata perioada si banuiesc ca nu se fac reduceri daca vin tocmai joi dimineata).

 

Pe langa cele de mai sus mai vin cu alta intrebare: 

 

E mai bine sa aleg varianta Buzau-Nehoiu-Gura Teghii-Varlaam-Plaiul Nucului fata de traseul atasat mai sus? Pe unde ajung mai repede si pe unde e drumul mai bun (pt skoda octavia). Ma intereseaza foarte tare si portiunea de drum dintre Lopatari si Gura Teghii cat de practicabil e cu aceeasi masina pt ca in Gura Teghii si in Varlaam am gasit pensiuni.

 

Va multumesc.

 

post-7484-1278329034_thumb.jpg

 

E mai bine pe Lopatari pentru Skoda Octavia, drumul e asfaltat 75%pana la destinatie, iar de la terminarea asfaltului e drum pietruit.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT!

 

raspunsuri pt mai sus (intrebarile sunt foarte pertinente, multumesc)

1. taxa de 150 RON/cort e pt o zi sau toata saptamana. ne e greu sa facem check-in/out, sorry. include acces la dusuri cu apa calda, spalator, wc-uri cu apa curenta si, asa cum arata lucrurile, chiar internet! avem mancare contra cost, aceeasi cu cea a pilotilor, de calitate si la preturi decente. facem off-road, nu incercam sa facem profit sau turism.

 

2.cu cateva zile inainte de cursa, vom pune pe site-ul oficial track-uri gps cu aceste detalii, inclusiv traseu interesant si NU usor, pt pasionatii cu moto/auto/atv mai putin pregatite, dar care vor sa ne urmeze pe drumuri paralele pana in tabara.

in timpul cursei, orice track-manager poate fi intrebat despre locuri propice pt public/foto.

 

3.momentan imi vine in cap doar pensniunea varlaam. e destul de aproape si se ajunge usor. revin.

 

4.dupa ce anul trecut am facut mult bine unor domni prea casatoriti/pisalogiti la serviciu si acasa, alegand ca zona de bivuac una total lipsita de semnal, anul acesta avem tabara pe un deal, cu vedere directa la relee gsm. sigur e semnal pe orange, cosmote, vodafone. la fel si pe mare parte din traseu. 100% din traseul de concurs exista acoperire a statiilor oficialilor. am verificat sapt trecuta! cat despre graviduta, sa fie impacata, avem ambulante foarte rapide, pile la spital si daca piciul chiar vrea sa ne vada, elicopterul ii sta la dispozitie.

 

5. mancarea e gratuita pt piloti si asistenti, contra cost pt vizitatori. e bie sa va luati pachet ca de cort/rulotaȘ fructe, dulciuri, etc. noi ne dorim sa nu va lipseasca nimic, insa gusturile si nevoile sunte felurite si nelimitate...

 

6. s-a ocupat colegul din buzau.

 

va steptam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vad daca am inteles bine: o noapte se sta in buzau si dupa tot la bivuac. Acolo vin cu cortul laptopul aparatul si bagajele, o gramada de chestii trestii... tabara se muta de acolo din zi in zi sau e tot aceea pe toata perioada concursului?

 

Pentru fotografi/oamenii din media, asigurati transport pe traseu, sau mai bine zis in punctele cele mai interesante?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Sambata se innopteaza la hotel in Buzau, iar pentru restul zilelor la bivuac, care nu se va muta. Nici daca am vrea sa schimbam bivuacul nu avem cum deoarece acolo se construieste un "oras" pentru toata perioada concursului :laugh:

Zonele cele mai hot pentru media sunt in apropierea bivuacului si in zone cu acces auto.

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu mi-am anuntat prezenta deci oricum voi merge...

 

Intrebare: Cati km de traseu are fiecare zi la Open?

 

Ati adus si Animatoare???

 

Avem ptr sportivi in campare curent 220v ?

 

Ce fel de antrenament a facut Otil de a ajuns sa arate ca Spartacus?

 

P.S. Eu vin cu motoreta noua deci nu mai sparg motorul in prima ZI CA ANUL TRECUT.

 

P.S. SS. Numar zilele cu scobitoarea ... 2010 va fi un an mai bun ptr mine. Sper...

 

Ne vedem acolo Gladiatori-lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT!

 

raspunsuri pt mai sus (intrebarile sunt foarte pertinente, multumesc)

1. taxa de 150 RON/cort e pt o zi sau toata saptamana. ne e greu sa facem check-in/out, sorry. include acces la dusuri cu apa calda, spalator, wc-uri cu apa curenta si, asa cum arata lucrurile, chiar internet! avem mancare contra cost, aceeasi cu cea a pilotilor, de calitate si la preturi decente. facem off-road, nu incercam sa facem profit sau turism.

 

2.cu cateva zile inainte de cursa, vom pune pe site-ul oficial track-uri gps cu aceste detalii, inclusiv traseu interesant si NU usor, pt pasionatii cu moto/auto/atv mai putin pregatite, dar care vor sa ne urmeze pe drumuri paralele pana in tabara.

in timpul cursei, orice track-manager poate fi intrebat despre locuri propice pt public/foto.

 

3.momentan imi vine in cap doar pensniunea varlaam. e destul de aproape si se ajunge usor. revin.

 

4.dupa ce anul trecut am facut mult bine unor domni prea casatoriti/pisalogiti la serviciu si acasa, alegand ca zona de bivuac una total lipsita de semnal, anul acesta avem tabara pe un deal, cu vedere directa la relee gsm. sigur e semnal pe orange, cosmote, vodafone. la fel si pe mare parte din traseu. 100% din traseul de concurs exista acoperire a statiilor oficialilor. am verificat sapt trecuta! cat despre graviduta, sa fie impacata, avem ambulante foarte rapide, pile la spital si daca piciul chiar vrea sa ne vada, elicopterul ii sta la dispozitie.

 

5. mancarea e gratuita pt piloti si asistenti, contra cost pt vizitatori. e bie sa va luati pachet ca de cort/rulotaȘ fructe, dulciuri, etc. noi ne dorim sa nu va lipseasca nimic, insa gusturile si nevoile sunte felurite si nelimitate...

 

6. s-a ocupat colegul din buzau.

 

va steptam

Multumesc pentru raspunsurile la obiect. Abia astept. Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsurile la obiect. Abia astept. Spor la treaba!

abia astept sa ma intalnesc cu toti cei care am vorbit pe aici,pe dincolo...

vin sigur la piata duminica si daca vremea e buna, avem in program si vreo 2 zile de stat langa voi.

cumva stiti cum va fi vremea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia astept sa ma intalnesc cu toti cei care am vorbit pe aici,pe dincolo...

vin sigur la piata duminica si daca vremea e buna, avem in program si vreo 2 zile de stat langa voi.

cumva stiti cum va fi vremea?

 

Eu sper sa fie vreme buna, daca nu, am cam dat de necaz, daca ploo o saptamana la cort devine o saptamana de iad. Si daca mai si participi si te dai o saptamana incontinuu in ploaie... atunci e fun :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Duminica se innopteaza la hotel in Buzau, iar pentru restul zilelor la bivuac, care nu se va muta. Nici daca am vrea sa schimbam bivuacul nu avem cum deoarece acolo se construieste un "oras" pentru toata perioada concursului :laugh:

Zonele cele mai hot pentru media sunt in apropierea bivuacului si in zone cu acces auto.

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu mi-am anuntat prezenta deci oricum voi merge...

 

Intrebare: Cati km de traseu are fiecare zi la Open?

 

Ati adus si Animatoare???

 

Avem ptr sportivi in campare curent 220v ?

 

Ce fel de antrenament a facut Otil de a ajuns sa arate ca Spartacus?

 

P.S. Eu vin cu motoreta noua deci nu mai sparg motorul in prima ZI CA ANUL TRECUT.

 

P.S. SS. Numar zilele cu scobitoarea ... 2010 va fi un an mai bun ptr mine. Sper...

 

Ne vedem acolo Gladiatori-lor.

 

1. traseul nu e usor! titlul contine cuvintele EXTREME si ADVENTURE. daca nu ati participat la curse de un weekend sau daca nu ati terminat niciodata doua zile pe roti la cursele obisnuite din an, organizatorii va indruma sa nu va puneti prea mari sperante in aceasta cursa. e totusi cea mai complexa cursa de offroad din europa. exitsa o clasa C, pentru cei care vin pentru atmosfera si bivuac. va rog sa folositi toate informatiile de pe site din filmari si de pe dvd, apoi sa le confruntati cu cele obtinute de la concurenti care au mai venit la REA. abia dupa, alegeti una din clase.

 

2. in bivuac, la fel ca in fiecare an si ca la etapa de enduro organizata de clubul nostru (extreme adventure buzau), exitsa 220V pt incarcat telefon/laptop, surse si resurse pt videoproiectie, etc. la cort/rulota insa, va trebui sa ne descurcam cu baterii/generator propriu.

 

3. otil e singurul dintre noi care atunci cand vine de la trasee nu sta la spritz, pleaca primul la somn si nu mananca niciodata aiurea. e primul care a iesit cu cuie asta iarna, merge la sala, inoata si face bicicleta.s-a batut la podium la romaniacs si doar un set de ghinioane tehnice l-au coborat in clasament pana pe 7. anul acesta a ales cateva urcari pt experti ce le vor da de lucru chiar si celor mai experimentati.

 

4. nu uitati ca e o cursa de anduranta si degeaba esti rapid, daca ramai pieton...

 

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveti prieteni Transalp-isti, Africatwin-isti, proprietari de Adventure sau asemanatoare, gasiti sub linkul de mai jos un track gps, compatibil Garmin pe care se poate ajunge de la Start, pana la Tabara Extreme Adventure in paralel cu traseul de luni.

Track-ul interseteaza puncte cheie, in care pot fi vazuti concurentii. E un parcurs de difultate medie, pentru pasionati, iubitori de drumetie, munte si peisaje.

va reamintesc ca in tabara asteptam vizitatori, avand masa calda (contra cost, la preturi decente) si conditii de campare(cort, rulota)

 

va asteptam, anul asta fara ploaie!!!

track turist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...