Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Fa-i poze si coloreaza jantele in photoshop. Eu am concluzionat cu negru e culoarea cea mai buna, atat ca aspect cat si intretinere :makeout:

 

 

Pai sunt negre de cand a iesit din fabrica........dor la sa este putin rosu dar am si imbracamintea originala a sei care este tot neagra..........

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai putea sa incerci Motul 10W40 semisintetic sau full sintetic. Depinde de bugetul tau. Daca schimbi si filtrul de ulei, o sa-ti intre cam 3 L de ulei, daca schimbi doar uleiul fara filtru, iti intra cam 2,8 L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ai putea sa incerci Motul 10W40 semisintetic sau full sintetic. Depinde de bugetul tau. Daca schimbi si filtrul de ulei, o sa-ti intre cam 3 L de ulei, daca schimbi doar uleiul fara filtru, iti intra cam 2,8 L.

 

 

Bah ai inebunit !!!!!! Cum sa bagi semisintetic la un motor de 14 000 de ture???? il dai draku intr-un an. Nenea baloo (omu cu tobele mivv) iti intra 2,5 litri fara filtru si 2,800 cu filtru..asa scrie la carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o yamaha Fz6n 2004 si as vrea sa-i schimb uleiul. Imi poate spune careva cat ulei intra si ce fel de ulei sa pun??? Ms anticipat

Si in completare la ceea ce zicea Florin_V: la carte scrie 10W30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in completare la ceea ce zicea Florin_V: la carte scrie 10W30.

 

Nu, te inseli, producatorul recomanda incepand de la 10w30 pana la 20w50. Uleiul folosit depinde de clima pe care o ai in tara ta, iar pentru zona noastra 10w40 este uleiul ce mai folosit.

Aveti mai jos o copie a manualului in care zice si cantitatea folosita si tipului uleiului.

 

 

ulei.jpg

Mesaj completat

un bidon de 1L are de fapt 900ml deci 3L daia de 900ml :)

 

PS. ceea ce zici tu este valabil pentru antigel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, te inseli, producatorul recomanda incepand de la 10w30 pana la 20w50. Uleiul folosit depinde de clima pe care o ai in tara ta, iar pentru zona noastra 10w40 este uleiul ce mai folosit.

Aveti mai jos o copie a manualului in care zice si cantitatea folosita si tipului uleiului.

 

PS. ceea ce zici tu este valabil pentru antigel.

 

ca sa nu zici ca nu stiu ce scrie in manual. take a look

post-46168-1251265860_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine la carte scrie ca se schimba la 10 000, iar filtru la 20 000 km.

 

da, dar cred ca ar fi bine pe la 5000 km schimbat uleiul. am impresia ca si praful influenteaza calitatea uleiului din motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar cred ca ar fi bine pe la 5000 km schimbat uleiul. am impresia ca si praful influenteaza calitatea uleiului din motor

 

daca iti intra praf in motor, eu zic ca nu e bine deloc. :) Oricum eu nu il schimb nici la 10 000 cum zice cartea nici la 5000, ci undeva la 7-8000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu zici ca nu stiu ce scrie in manual. take a look

 

Tu ai manualul pentru US, in imagine fiind prezenta greautatea modelului californian. La americani totul este mai simplu iar reviziile sunt mai ceva mai dese. Nu stiu exact cum este la FZ6 dar la R1, in SUA reviziile se fac la 4000 mile vs 10000 km in EU.

Motocicleta merge si cu 10W30 dar respectiva greutate este gandita pentru zone cu temperaturi relativ scazute. In RO se foloseste 10W40. Eu pe FZ6 am 10W40 iar pe R1 20W50, urmand sa trec pe 10W40 pentru toamna.

 

Oricum, cand vine vorba de ulei, conteaza imens modul de exploatare. Daca mergi tare sau in Bucuresti, uleiul acela nu o sa reziste 10000 km.

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Sa nu dea naiba si sa strangi surubul de scurgere la cat scrie in manualul de service, adica 45 NM, ca spargi baia de ulei. 25 NM ajung, poate nici atat. Si vezi sa fie NM nu lbf*ft :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de intretinere. La FZ6-S al meu nu i-am schimbat inca filtrul de aer ca era nou cand l-am achizitionat (sau cel putin asa parea). In manual am vazut ca se schimba (recomandat) la 19000 de km. La toate pe care le-am avut inainte il schimbam la maxim 8-9000. Asta-i mai cu mot????

Vreau pareri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In RO nici un filtru nu te tine cat scrie in manual. Deh, tara "curata". Te poti astepta sa reziste cam jumatate, mai mult daca il cureti periodic cu aer comprimat. Personal, as pune tot un filtru OEM, cele aftermarket fiind mult prea permisive. Pipecross-ul de pe FZ6 este o dezamagire iar motocicleta a inceput sa pacane rau pe decelerare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...