Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

M-am alaturat si eu voua, dar cu un model putin mai maricel pentru ca nu exista topic pentru asa ceva...detalii aici :)

Bravo, tata! S-o calaresti sanatos si fara incidente! Sa ne tii la curent cu mersul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sal'tare tuturor!

 

Am o mica dilema si nu stiu cum sa procedez: vreau sa schimb cauciucul spate, e mai vechiut, din 2007, dimensiune 180/70/17, si m-am orientat catre MIchelin Pilot Road 3. Ce dimensiune sa iau; 180/55/17 sau 160/60/17? Diferenta de pret este oricum mica, dar nu as vrea sa fac o alegere gresita... Mobra e un Fazer 600 din 2003

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia guma recomandata, adica 160, nu castigi absolut nimic cu o guma mai lata

Castigi doar ca arata mai bine mobra de la spate... trebuie sa te inveti un pic cu un 180 pe spate(mobra mea FZS 600 din 2002),eu unul am pus 180 pe spate.... , minusuri ,nu o sa te mai poti lasa cu ea pana la margine, cauciucul se aplatizeaza nitel...depinde si de ce fel de janta ai,daca e cea de fabrica e indicat 160!

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare tuturor!

 

Am o mica dilema si nu stiu cum sa procedez: vreau sa schimb cauciucul spate, e mai vechiut, din 2007, dimensiune 180/70/17, si m-am orientat catre MIchelin Pilot Road 3. Ce dimensiune sa iau; 180/55/17 sau 160/60/17? Diferenta de pret este oricum mica, dar nu as vrea sa fac o alegere gresita... Mobra e un Fazer 600 din 2003

 

Mergi pe dimensiunea standard de 160. Este foarte ok, nu prea ai de ce sa pui mai lat decat daca vrei aspect "mai agresiv". In rest, eu nu-i vad rostul.

 

Salut,mam alaturat si eu la voi cu un Fazer :moto: :cheers:

Stiu motocicleta ta de cativa ani :P foarte faina! Sper sa ai si tu grija de ea cel putin la fel cum au avut si proprietarii anteriori :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Tocmai incerc sa gasesc un Fazer S2 (2008-2009) pentru ca ma tenteaza sa imi cumpar asa ceva; am vazut una naked, nu am putut da o tura cu ea din pacate (era in service, doar m-am urcat pe ea sa vad pozitia), nici una carenata. Cu pozitia nu e tocmai rau dar nici bine (stau un pic mai prost decat pe CBF-ul meu), asa ca as vrea totusi sa fac un mic test drive. Are cineva un S2 care e dispus sa faca un test drive cu mine, chiar si contra cost? Am un CBF pentru test drive in schimb, desi exista riscul ca posesorul de S2 sa adoarma pe CBF (da, e tare linistita). Ar trebui sa ma hotarasc pana saptamana viitoare pentru ca nu stiu cat mai exista promotia, nu mai au decat 2 buc pe stoc si vine targul. "Pe stoc" din pacate nu inseamna in magazin, ci la distribuitorul european, de-aia nu pot sa le vad personal decat dupa ce fac comanda si platesc avansul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Tocmai incerc sa gasesc un Fazer S2 (2008-2009) pentru un mic test drive. Are cineva un S2 care e dispus sa faca un test drive cu mine?

Daca vrei sa vii pana la Pitesti, te ajut eu cu un test. Chiar as vrea sa merg pe un CBF, pentru ca a fost una din optiunile mele inainte de fazer. Maine si poimaine sunt liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin bunavointa userului Shepard (care in viata reala e un baiat de zahar) am facut o proba pe Fazer S2, in timp ce el a probal CBF-ul. Din start motocicletele mi se par comparabile, chiar daca diferite.

 

Aspect: CBF-ul are o codita groaznica si din fata arata decent. Din lateral e OK. Fazer arata bine cam din orice parte :)

 

Impresie generala in mers: CBF-ul e mai greoi si mai stabil, Fazer e usurel si mai agil. La drum lung cred ca CBF e mai comfortabil, prin oras Fazer-ul e mai vioi.

 

Motorizare: CBF-ul trage mai calm dar mai de jos si e cam limitat in turatii mari, Fazer urca in ture mai vesel. Desi unii spuneau ca Fazer nu e moto de incepatori diferenta de putere se vede doar peste 180 km/h (adica nu conteaza), iar dezvoltatea puterii nu e deloc surprinzatoare si brutala - ambele au 600 cc in linie si se vede asta.

Comenzi: in afara de diferentele de reglaz la Fazer semnalizarea se manevreaza mai usor.

Frana: mai puternica si mai agresiva la Fazer, mai domoala la CBF, cu ambele opresti probabil in aceeasi distanta, la Fazer posibil sa fie mai usor de blocat roata fata pentru un incepator.

Curbe: Fazer se apleaca mai usor, CBF-ul e stabil. CU CBF-ul cred ca e mai greu sa cazi la mici erori de pilotaj, dar manevrezi ceva mai greu.

Bordul: mi se pare mai usor de citit cel de CBF, dar Fazer are mai multe informatii disponibile intr-un format mai compact.

Protectie la vant: pentru mine Fazer-ul e mai bun decat CBF-ul, pentru Sheperd e fix pe dos; el e mai scund ca mine. Intr-o anumita pozitie pe Fazer suiera rau de tot, in alta pe CBF te doare gatul dupa 100 km pe autostrada cu 160 km/h (afisat pe bord, real doar vreo 140).

Top speed: ha ha ha! Normal ca Fazer e peste CBF :)

Schimbarea vitezelor: mai rapida pe Fazer, dar cam brutala, mai controlata pe CBF. Sheperd chiar se plangea un pic de asta, ii place mai mult CBF-ul, mie imi plac amandoua, cred ca sunt doar diferite si atata tot.

Sea: desi sunt complet diferite nu cred ca una din ele e mai buna ca cealalta pana la urma, ci doar arata diferit.

Suspensie: CBF-ul avea o furca reglabila, non-standard, asa ca e in avantaj. Fazer țopăie un pic.

 

Nu am comparat consumul pentru ca CBF-ul era modelul vechi pe carburatoare si nu am comparat farurile pentru ca era ziua.

post-7203-0-52536400-1334342070_thumb.jpg

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, pana la urma se merita schimbarea sau nu? De ce nu sari direct la CBF1000, care e din alta liga, si mergi tot pe aceeasi clasa de 600 cmc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea o fac din alte motive - trec de la o moto pe carburatie din 2004 la una pe injectie si noua (zero km, 3 ani garantie, cumparata prin dealerul oficial). Nu am nevoie de 1000cc, ma uitam tot la CBF 600 noua dar e mult mai scumpa, aspectul coditei e tot ala de scuter si culorile tot nasoale, iar accesoriile la Honda sunt mult mai scumpe - mi-au trimis o oferta de genti uluitoare: 2300 de euro pentru topcase si genti laterale. Nu scria ca sunt placate cu aur si cristale Swarovski, desi pretul asta imi sugereaza.

 

Imi place si CBF-ul, are destule aspecte in care e mai interesanta ca Fazer-ul, dar diferenta de pret intre cele noi e pur si simplu prea mare ca sa merite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor, si multumesc de apreciere! Eu zic ca faci o alegere buna cumparand un Fazer 600 S2.

Astept cu nerabdare sa facem o Transalpina pe Fazere.

Bafta!

Shepard

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

 

Impresie generala in mers: CBF-ul e mai greoi si mai stabil, Fazer e usurel si mai agil. La drum lung cred ca CBF e mai comfortabil, prin oras Fazer-ul e mai vioi.

 

poate ca diferenta e data si de cauciucuripr3 versus unele trecute de primele 2 tinereti...

 

Motorizare: CBF-ul trage mai calm dar mai de jos si e cam limitat in turatii mari, Fazer urca in ture mai vesel. Desi unii spuneau ca Fazer nu e moto de incepatori diferenta de putere se vede doar peste 180 km/h

adica ~20cp care se vad in ture mari(nu viteza).. perfect normal

Frana: mai puternica si mai agresiva la Fazer, mai domoala la CBF, cu ambele opresti probabil in aceeasi distanta, la Fazer posibil sa fie mai usor de blocat roata fata pentru un incepator.

sau pur si simplu nu esti tu obisnuit cu franele? nu poti frana cu putere de franare pe care nu o ai dar intotdeauna poti invata sa franezi cu un sistem mai performant.

Curbe: Fazer se apleaca mai usor, CBF-ul e stabil. CU CBF-ul cred ca e mai greu sa cazi la mici erori de pilotaj, dar manevrezi ceva mai greu.

 

...cauciucuri, ghidon de dimensiuni diferite, pozitie.. iar erorile de pilotaj.... nu te scapa nici pe 4 roti .

de aplecat se apleaca si un goldwing ...

 

Schimbarea vitezelor: mai rapida pe Fazer, dar cam brutala, mai controlata pe CBF. Sheperd chiar se plangea un pic de asta, ii place mai mult CBF-ul, mie imi plac amandoua, cred ca sunt doar diferite si atata tot.

ce inseamna , mai rapida??? se regleaza cursa/inaltimea pedalei din tija schimbatorului, daca cloncane se incearca alt brand de ulei.

Suspensie: CBF-ul avea o furca reglabila, non-standard, asa ca e in avantaj. Fazer țopăie un pic.

 

huh? poate avea preloadul prea strans.. din cate stiu rebound-ul nu se poate regla la fz6, cu siguranta un fz6 0km nu "topaie".

 

 

Din ce spui tu, cu o investitie de maxim 500~E iti aduci cbf-ul langa fazer, 1 gume, 2 parbriz touring , 3 un jet kit.

 

Insa lucrurile nu sunt asa simple....puterea/cc, sunt ca banii la banca , mai bine sa-i ai acolo si sa stea nefolositi decat sa nu-i ai daca e nevoie...

Eu unul n-as schimba cbf-ul pe fz6 (diferenta este mica la performanta dar foarte mare la bani), nu esti incepator te poti urca linistit pe un fz1 sau un senzational Z1000SX Tourer..

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucul pe spate la CBF e nou, chiar daca nu se vede din poza, cel de pe fata e pe lista de cumparaturi saptamana care incepe.

 

Comparat cu CBF-ul, Fazer parca topaie un pic de fata. Nu are nici un fel de reglaj din ce am vazut, pur si simplu suspensia e un pic rigida. La CBF e reglabila si e reglata aproape la maxim spre moale.

 

Frana de CBF are modulare mai buna, are o cursa mai lunga de unde incepe sa franeze si pana blocheaza roata, la Fazer aceasta cursa e mai scurta. La fel la ambreiaj, la CBF parca are ambreiaj de masina cu cursa lunga, la Fazer distanta intre debreiat si cuplat e foarte scurta; poti sa o tii din ambreiaj, dar zona de alunecare e mica si iti trebuie experienta mai multa decat la CBF unde orice sofer de masina cred ca s-ar descurca din prima. Ambele schimba vitezele foarte bine, dar diferit.

 

Dupa cum spuneam nu ma intereseaza puterea suplimentara si nu de asta fac schimbul. Nu ma intereseaza ceva de 1000 cc pentru ca nu am nevoie, in schimb o moto mult mai noua, cu consum mai mic (nu ai vrea sa stii cat imi consuma CBF-ul) si cu autonomie mai mare pentru mine conteaza - la unele ture pe care le am in plan benzinariile sunt foarte rare, chiar si cu Fazer-ul sunt poate prea rare.

 

Nu am cum sa aduc CBF-ul la nivelul unui Fazer nou. Daca nu ar fi 2000 de euro diferenta de la Fazer pana la CBF-ul nou poate as mai sta pe ganduri intre Fazer si CBF, altfel Fazer-ul castiga in alegerea oricarei motociclete noi. CBF-ul il vrea un coleg (de-aia ii cumpar cauciuc nou), eu vreau moto noua, cam asta e toata povestea. Pentru oras (mers la birou si inapoi) si niste plimbari solo nu am nevoie de moto de 1000cc, nici macar de Fazer de 800; cu pasager ar fi alta poveste, as lua CBF de 1000, dar nu e cazul.

 

Dupa cum am tot spus, imi plac ambele. Cred ca o sa le tin pe amandoua pentru o vreme, cel putin pana isi termina colegul scoala si ia permisul, oricum nu are garaj sa tina CBF-ul si oricum e pacat sa stea degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succes! Din ce am vazut, Yamaha are preturi bune la modelele 2010-2011. Poate acum, si la SMAEB prinzi vreo oferta calumea :) Vezi ca ai 3 dealeri oficiali Yamaha, poate negociezi cum trebuie cu delaerul care vrea sa vanda cu adevarat :) Personal, iti recomand Dual Tours, dar vezi de unde sare iepurele!

 

.....

 

Mamaaaa, ce urata a fost ploaia de noaptea trecuta. Direct la spalatorie m-am oprit.

post-20786-0-64433500-1334861843_thumb.jpg

post-20786-0-83744100-1334861854_thumb.jpg

post-20786-0-62112600-1334861867_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine imi poate recomanda un service de incredere pentru un FZS600 din 2002?

Nu am probleme deosebite (cred :rolleyes:) , vreau doar o revizie generala. Si sa mai intreb una-alta cu agregatul de fata.

 

Multzam.

Editat de neaorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, de unde esti, in primul rand... iar apoi cam ce te-ai interesa. Cu putina documentatie, poti face tu o gramda de chestii.

 

PS: if it works, don't fix it!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care veniti maine la SMAEB din toate colturile tarii, hai sa incercam sa parcam Fazerele apropiate, sa ne vedem, sa mai schimbam o vorba, o parere si sa ne cunoastem fata in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, eu inca nu stiu daca maine o sa vin cu moto sau cu un amic cu masina, sa beau si eu niste beri pe acolo si sa pozez decolteuri :) Mai vad dimineata care-i atmosfera si ma hotaresc atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, de unde esti, in primul rand... iar apoi cam ce te-ai interesa. Cu putina documentatie, poti face tu o gramda de chestii.

 

PS: if it works, don't fix it!!!

 

Sunt din Bucuresti (pta Muncii)... si m-ar interesa sa auda si altcineva motorul si sa spuna daca i se pare ok sau daca ar fi nevoie de o sincronizare de carburi sau de altceva.

 

Maine pe la 11 am sa fiu la SMAEB cu utilajul. Lasati un PM cu nr de tel daca sunteti in zona si aveti un pic de timp. Daca nu, poate cu alta ocazie, cine stie.

 

Multzam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Bucuresti (pta Muncii)... si m-ar interesa sa auda si altcineva motorul si sa spuna daca i se pare ok sau daca ar fi nevoie de o sincronizare de carburi sau de altceva.

 

Maine pe la 11 am sa fiu la SMAEB cu utilajul. Lasati un PM cu nr de tel daca sunteti in zona si aveti un pic de timp. Daca nu, poate cu alta ocazie, cine stie.

 

Multzam.

 

Pai, daca stai la Muncii, vezi ca eu imi fac veacul pe la Rond pe Maior Coravu. Poate vii intr-o seara pe acolo si mai povestim ce si cum. Urmareste topicul din PANTELIMON si vezi cand si cum ne mai adunam!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...