Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Pai zici ca nu ai experienta unui drum de 2000km, o sa te rupa; una e cu masina si alta e cu motocicleta, spre exemplu eu am facut Bucuresti-Budapesta in mai putin de o zi, iar cu moto fac 2 zile. Am mai scris pe-aici de o calatorie de 5100 km in 14 zile si in unele am fost rupti de oboseala toti. Pe autostrada poate ai ajunge spre 800-1000 km intr-o zi, dar in Romania faci o zi de la Timisoara la Bucuresti, daca vrei la Suceava e la fel de greu chiar daca o iei pe Cluj-Bistrita-Campulung Moldivenesc.

 

Stiu si oameni care au venit din Germania in Romania intr-o singura zi, dar a doua oara nu au mai facut drumul asta; pe deasupra motocicletele erau touring, mai comfortabile.

 

Cat despre cost nu ma pronunt, eu asemenea drumuri le fac doar de placere si atunci costa cat costa. La fel cu timpul, daca te grabesti iei avionul, daca ai tot timpul la dispozitie vii cu bicicleta (nu glumesc, as face asta odata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare domnilor!

 

Am schimbat de curand levierele de ambreiaj si de frana impreuna cu mansoanele originale. Daca vreun coleg are nevoie de cele originale, le donez cu mare drag.

Le trimit oriunde in tara (plata la destinatie).

 

Spor si sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Oare unde pot sa găsesc urmatoarele: prima e cva tampon de la top case , a doua e cva tabla de la prinderea carenenei si cea dea treia d cva tot de la carene de fixat care e din plastic.orice informatie ajuta.mc

post-47474-0-29011000-1426891906_thumb.jpg

post-47474-0-78898100-1426891931_thumb.jpg

post-47474-0-36808300-1426891953_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Oare unde pot sa găsesc urmatoarele: prima e cva tampon de la top case , a doua e cva tabla de la prinderea carenenei si cea dea treia d cva tot de la carene de fixat care e din plastic.orice informatie ajuta.mc

Nu stiu ce e ala cva, am cautat prin cataloage si nu exista nimic care sa se numeasca cva, dar daca e de la top case nu e piesa specifica de FZ6.Celelalte doua par a fi o clema si un pin de prindere, le gasesti la orice dealer Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum credeti ca ar fi mai bine,motocicleta sa fie vopsita sa infoliata?Vad ca se cam parctica in infolierea,daca as infolia-o nu s-ar mai vedea crapaturile de pe carene.As vrea sa o fac in stilul asta.

post-87083-0-12196300-1427028989_thumb.jpg

Editat de XCATale
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folie peste tabla pun taximetristii ca sa nu se vada rugina, daca vrei sa faci ceva bun atunci vopseste. Daca vopsesti nu se mai vad crapaturile pentru ca inainte de vopsire se lipesc, ranforseaza (daca e nevoie) si retuseaza.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ finu:

 

Le-am luat de la chinezi. Arata foarte bine si par robuste, facute din aluminiu. Levierul de frana trebuie pilit un pic deoarece apasa usor pe pompa de frana si tine roata infranata.

Am comandat si oglinzi in aceleasi culori. Pun poze dupa ce le montez.

 

De curand am montat si parbrizul (MRA), insa sunt oarecum nemultumit de el, deoarece imi arunca aerul direct in casca si se creaza niste reverberatii atat de puternice ca simt ca imi sparge timpanele. Chiar ma gandeam daca recomandarea de a purta dopuri in urechi este pt zgomotul aerului sau al motorului ?! Eu nu aud deloc motorul la viteze de peste 100Km/h.

 

Am incercat diverse setari ale parbrizului. Am incrcat sa il las mai jos. Rezultatul este mai bun, reverberatiile au scazut insa tot sunt suparatoare. Mai jos nu il pot da pentru ca spatiul de manevra al suportilor care se monteaza pe ghidon este foarte redus din cauza piesei aleia mari care strange ghidonul si care are sigla Yamaha pe ea. Ramane foarte putin spatiu in dreapta, respectiv stanga pentru suportii parbrizului.

 

Idei careva?

 

post-87774-0-34362000-1427044946_thumb.jpg

post-87774-0-28731000-1427044948_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca trec frontiera imi trebuie stingator de incendiu trusa de prim ajutor la motoreta ? Ruta Ungaria Austria si Probabil Germania ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ sam - cat te-au costat? userul garcya aduce manete pt aproape orice model de moto cu 150 roni. si din ce am inteles nu necesita nici o modificare.

ma bate si pe mine gandul sa le schimb ,dar ar fi vrut sa vad cum arata unele gata montate.

si feelingul evident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UIte de aici le-am luat:

http://www.aliexpress.com/snapshot/6499167973.html?orderId=65865256871237

 

La chinezi dureaza cam 40 de zile pana ajung la tine. Mai trebuie sa negociezi si cu astia la vama sa nu platesti.

 

Eu nu am stiut de Garcia; pretul pare tot pe acolo.

 

Feelingul este mai bun decat la stoc. Se pot regla pe lungime si se pliaza in sus; in caz de cazatura nu re rup...teoretic.

 

Faza cu pilitul este o chestie minora. Eu banui ca fostul proptietar al motorului a cazut cu ea si din acest motiv lucrurile la ghidon pe partea dreapta nu mai sunt ca in fabrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am montat si parbrizul (MRA), insa sunt oarecum nemultumit de el, deoarece imi arunca aerul direct in casca si se creaza niste reverberatii atat de puternice ca simt ca imi sparge timpanele. Chiar ma gandeam daca recomandarea de a purta dopuri in urechi este pt zgomotul aerului sau al motorului ?! Eu nu aud deloc motorul la viteze de peste 100Km/h.

Eu folosesc nu doape, ci casti in-ear (casca-dop, are cam acelasi efect dar in plus pot vorbi si la telefon si pot sa ascult muzica) si tot aud zgomotul motorului. Doapele sunt ca sa reduca nivelul de zgomot care e obositor la drum lung si are efecte negative cumulative in timp, adica dupa vreo 10 ani de mers pe moto incepe sa iti slabeasca auzul, iremediabil. Cred ca parbrizul ala nu iti e bun daca iti da aerul in casca, trebuie sa il dea la gat unde e zona cea mai ingusta.

Daca trec frontiera imi trebuie stingator de incendiu trusa de prim ajutor la motoreta ? Ruta Ungaria Austria si Probabil Germania ?

Nu iti trebuie in nici o tara din Europa stingator pe moto. Nici de trusa de prim ajutor nu am auzit si am mers cu moto prin tarile enumerate si inca vreo 10 in plus. Am avut intotdeauna trusa medicala moto (din aia mica de pe Louis) si trusa de pana (tot de pe Louis), dar asta pentru ca eram prevazator, nu pentru ca e obligatoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja saptamana asta am mers la birou doar cu motocicleta, am tras masina pe dreapta.

eu nu folosesc mobra in oras decat cu mici exceptii si foarte rar,desi stau la 4 statii de ratb de locul de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinde careva parbrize double-bubble pentru FZ6S?

 

Si o chestie interesanta pe care am descoperit-o la jucaria mea.

Uneori, in mers, la accelerari mai bruste, mi se aprindea martorul de neutru. Nu statea aprins constant, clipea (flickers e termenul in engleza). Cateodata imi ramanea semnalizarea stanga blocata (ramanea aprinsa si nu mai clipea). Chestia asta coincidea cu flickering-ul martorului de neutru. Motorul nu se oprea odata cu aprinderea martorului, nu balbaia, deci era clar o problema electrica. Am demontat de cateva ori nuca cu contactele de pe ghidon, curatat sprayat, verificat tensiuni si totul parea OK. Am verificat si senzorul de neutru de pe cric, nu ala era problema. Motorul mergea OK, doar ca daca ii dadeam forja mai tare, clipocea neutrul in bord. Chestie destul de enervanta, mai ales pe autostrada.

 

Raspunsul la comportamentul asta e un pic cam ciudat. Aparent aveam un bec de iluminare a numarului care se arsese. Dupa inlocuirea lui, comportamentul asta bizar a disparut. Unde dai si unde crapa...

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...