Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Istoria cu releul e asa: comportamentul pvestit mai sus a inceput in noiembrie anul trecut, atunci am schimbat releul original cu unul din dezmembrari, A mers vre-o 2 luni dupa care a cedat. Am pus altul de la o honda si asta a mers iar 2 luni. Sapt asta am luat unul nou cu vreo 5mil si dupa 10 min de mers a inceput iar sa nu mai incarce.

 

Curent parazit nu am pt ca: cu motorul incalzit si fenomenul activ, am scos mufa releului si am masurat curentul consumat direct din baterie =10Amperi ceea ce e f ok. In mod normal din releul ar putea iesi max 22A(310W). Daca aveam un consumator curentul era ...peste 22Amps, generatorul si releul nu ii puteau furniza si tensiunea scadea la borne din cauza asta.

 

Azi o sa primesc un releul original de pe un alt FZ6 si o sa mai incerc. La ce sa ma astept? O sa curga tot uleiul? Trebuie sa schimb garnitura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare am o întrebare legata de ambreiajul de FZ6.

Când ambreiajul ține prea sus aproape de capăt înseamnă că e pe ducă nu? În ultimele două săptămâni am făcut nustiu câte morți de motor sau am accelerat-o prea tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@racataian: o sa curga putin ulei. Un pahar maxim. Nu pune relee de la alte modele, nu-s dimensionate pentru consumul motorului tau. S-ar putea sa mearga, s-ar putea sa mearga si sa pice dupa 2 luni, s-ar putea sa nu pice niciodata dar sa iti buleasca bateriile din cand in cand. Concluzia: ori nou ori testat foarte bine. Dar de la modelul tau.

 

@XCATale: Mie cand mi s-a rupt cablul de ambreaj tinea din ce in ce mai jos, pen'ca probabil se rupeau fire din el.Eu ma bucuram ca era mai usor de tras. Pana am tras si am ramas cu maneta moale in mana. Daca-l schimbi, sa-l schimbi cu unul OEM.

Ambreaj cu totul inca n-am schimbat la FZ6. Inca n-am auzit de cineva care sa-l busheasca de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(0730) 367 657,marius il cheama,iti aduce si piese noi,are service yamaha,are si piese sh de fazer,recomand,e profesor pe fazere,si te poate ajuta si cu diagnoza,ca lucreaza cu firmele de aiguratori daca nu ma insel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, caut sa cumpar suporti de sidecase-uri pt fz6 s 2006 cu/fara genti. Daca stiti pe cineva care ar vinde ofer bere la schimb pt. Informatie :))... ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut domnilor. Am o problema cu cheile de la FZ6. Mai exact, am cumparat-o doar cu cheia rosie. Am cumparat o cheie neagra cu cip blank, am taiat-o, totul ok, dar nu pot sa o codez folosind procedura cu cheia rosie. Imi arata pe bord eroarea 52, semn ca chipul e recunoscut, intra in modul de registering new key pe parcursul procedurii, dar dupa ce termin operatiunea tot necodata e. Ce am gasit eu pe net, majoritatea re-registreaza 2 chei negre. Cand ai doar una mie-nu mi iese, poate are cineva idee ce e de facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Istoria cu releul e asa: comportamentul pvestit mai sus a inceput in noiembrie anul trecut, atunci am schimbat releul original cu unul din dezmembrari, A mers vre-o 2 luni dupa care a cedat. Am pus altul de la o honda si asta a mers iar 2 luni. Sapt asta am luat unul nou cu vreo 5mil si dupa 10 min de mers a inceput iar sa nu mai incarce.

 

Curent parazit nu am pt ca: cu motorul incalzit si fenomenul activ, am scos mufa releului si am masurat curentul consumat direct din baterie =10Amperi ceea ce e f ok. In mod normal din releul ar putea iesi max 22A(310W). Daca aveam un consumator curentul era ...peste 22Amps, generatorul si releul nu ii puteau furniza si tensiunea scadea la borne din cauza asta.

 

Azi o sa primesc un releul original de pe un alt FZ6 si o sa mai incerc. La ce sa ma astept? O sa curga tot uleiul? Trebuie sa schimb garnitura?

 

Am testat cu releul original - acelasi comportament- dupa 20 min in trafic, incarcarea scade la 12.5V si nu mai creste pe 13 oricat as tura motorul.

Am dus-o in alt service si mi-au dat jos statorul- rezistenta e in limite, nu are urme de uzura sau fire arse. Rotorul iarasi arata bine, fara crapaturi in magnetul permanent

 

Are cineva alte idei ce as putea sa ii mai fac? Pur si simplu nu pot pricepe de ce nu mai incarca cand se incalzeste si sunt si la al doilea mecanic care se satura de mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da diferenta e destul de mare :),cu Sul poti mergi in regim de touring 130-140 la ora dar cu Nul ma indoiesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana pe la 130 pe S e acceptabil la drum lung, mai sus de 130 trebuie sa schimbi pozitia cu una culcata pe rezervor pentru ca parbrizul nu mai face fata. Culcat pe rezervor poti sa mergi cu 180 sau mai mult, dar creste consumul al naibii de mult si e si incomod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost probleme la TPS prin 2005 dar o rechemare le-a rezolvat pana acum. Cica axul piniponului lantului se mai rupe din filet cate odata , arcurile furcii fata sunt cam moi dar se schimba usor daca vrei neaparat, insa in general sunt destul de bulet proof.

S as recomanda si eu, parbrizul face toti banii.

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu am S si am mers cu 180 fara sa ma simt ca ma da vantul jos de pe ea. Singura problema este parbrizul puig racing double bubble care pentru mine nu este ok, curentul care il parge imi vine fix in viziera si imi vajaie capul, daca ma ridic putin se face liniste, lafel si daca bag capul sub parbriz dar niciuna din pozitii nu este comoda.

Ce parbrize aveti pe ale voastre?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, S as prefera, e si simpatic carenajul spre deosebire de alte carenate.

si asa in general cum sunt ca motociclete? probleme cunoscute la ele ce ar fii?

 

Am avut N, modelul initial (non S2), iar acum am un Fazer S2. Sunt diferente intre versiuni (N vs Fazer) din perspectiva protectiei la vant, insa le consider discrete. Poti merge sustinut cu N-ul, fara sa te sufle curentul de pe sea si in egala masura simti din plin vajgaul pe Fazer la viteze +130 km/h. Minusurile motocicletei (sau hai sa le numesc puncte de atentie) sunt comportamentul oarecum on/off al acceleratiei (il simti la reaplicarea gazului si mai ales in treptele inferioare), furca fara optiuni de customizare a suspensiei, fata relativ usurica si tendinta de a capta in ghidon impulsurile date de brate in mers, urmare a efectului de vela. Plusurile sunt multe iar o dovada solida este ca m-am reintors la FZ6 dupa ce am 'trecut' printr-un Ducati ST2 si o Yamaha R1. My 2 cents, desigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...